Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Schulz'dan Hristofyas'a Kıbrıs Sorunu Ve Rus Kredisiyle İlgili Destek

Schulz'dan Hristofyas'a Kıbrıs Sorunu Ve Rus Kredisiyle İlgili Destek

"schulz Ankara'ya Karşı Saldırgan".

 
 
Schulz'dan Hristofyas'a Kıbrıs Sorunu Ve Rus Kredisiyle İlgili Destek
Lefkoşa, 5 Temmuz 12 (T.A.K): Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz ile 1 Temmuz'dan itibaren AB Konseyi Dönem Başkanı olan Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, Strazburg'da bulunan Avrupa Parlamentosu'nda dün ortak basın toplantısı düzenlediği belirtildi.


AP Başkanı Martin Schulz'un, Hristofyas ile düzenledikleri ortak basın toplantısında takındığı tavrın "şaşırttığı" yorumunda bulunan Alithia, Schulz'un gerek Kıbrıs sorunu, gerek Rus kredisi konusunda hem Rum Yönetimi, hem de Hristofyas'a tam destek verdiğini yazdı.


Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı'nın, "uzun zamandır görmüş olduğu en iyi hazırlanmış başkanlıklarından biri olduğunu" iddia eden Schulz, AB'nin, Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı karşısındaki Türk tavrı konusunda Avrupa ilkelerine ne oranda saygı göstereceğinin kendisine sorulması üzerine "Türkiye'nin kurallara uyması gerektiği" yanıtını verdi.


Gazeteye göre Schulz kısaca şunları söyledi;


"Hem TC Cumhurbaşkanı'na, hem de TC Başbakanı'na AB'ye katılmak isteyenin, bunun tersi değil de, Türkiye olduğunu söyledim. Türkiye'nin kurallara uyması gerekir. Hiç kimsenin bana sen Almansın seninle konuşacağım, ancak Kıbrıslı olanla konuşmayacağım demesini kabul etmiyorum."


Schulz'un Rum tarafının Rusya'dan alması beklenen kredi konusunda da oldukça net olduğunu yazan gazete, İsviçreli bir gazetecinin Hristofyas'a Rus kredisiyle ilgili bir soru yönelttiğini; Hristofyas'ın soruya yanıt vermesinin ardından ise Schulz'un gazeteciye bir soru sorduğunu kaydetti.


Schulz'un İsviçreli gazeteciye, İsviçre'deki Rus mevduatlarının ne kadar olduğunu ve Rusya'nın İsviçre'ye yönelik hangi şartlar ortaya koyduğunu sorduğunu ifade eden gazete, Schulz'un tutumunun salondaki gazeteciler arasında şaşkınlığa neden olduğunu belirtti.


Simerini ise "Schulz Ankara'ya Karşı Saldırgan... Türkiye AB Kurallarına Saygı Duymakla Yükümlü" başlıklı haberinde, AP Başkanı Martin Schulz'un Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı karşısındaki Türk tavrını kabul edilemez olarak nitelediğini yazdı.


Türkiye'ye katılmak isteyenin AB olmadığını, bunun tam tersinin geçerli olduğunu, bu yüzden de Türkiye'nin AB kurallarına saygı duyması gerektiğini ifade eden Schulz, Ankara'nın Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı karşısındaki tutumunu "oldukça nahoş" olarak nitelendirdi.


Konuşmasında, Hristofyas'ın sosyal adalet konularında şu an AB'yi temsil edebilecek en uygun kişi olduğunu dile getiren Schulz, Rum tarafının önümüzdeki 6 ay boyunca Avrupa ülkülerine hizmet edeceğini savundu.


Önümüzdeki 6 ay boyunca, Hristofyas ile Avrupa'nın kurumsal organını temsil edeceklerini ifade eden Schulz, Türkiye'nin söylediklerini kabul edemeyeceğini belirtti.


Alman olduğu kendisini beni kabul etmelerine, 'Kıbrıslı' olanları ise kabul etmemelerine müsamaha gösteremeyeceğini dile getiren Schulz, özellikle Türkiye'nin durumunda, bunun oldukça nahoş bir şey olduğunu söyledi.


Schulz, Türkiye'nin AB'ye katılmasını (geçmişte) daima desteklediğini sözlerine ekledi.


Politis ise "İngiliz Watson'dan Saldırı ve Schulz'dan Net Sözler" başlıklı haberinde, AP Başkanı Martin Schulz'un Türkiye'nin sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti" aleyhindeki ileri sürülen tavrı konusunda lafını hiç gevelemediği yorumunda bulundu.


Ankara'nın AB'nin kuralları olduğunu anlaması gerektiğini dile getiren Schulz, dönem başkanlığının da bunlardan biri olduğuna dikkati çekti.


Fileleftheros ise haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Avrupa Parlamentosu'ndan, gerek Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı'nın öncelikleri, gerek Türkiye'nin sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti" aleyhindeki ileri sürülen tutumu konusunda "olumlu bir işaret" aldığını yazdı.


Gazete gerek AP Başkanı Martin Schulz, gerek AP'deki siyasi grup başkanlarının, istenen şeyin, Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı hedeflerini gerçekleştirmesi olduğuna işaret ettiklerini kaydetti.


BAROSSO VE AP SİYASİ GRUP BAŞKANLARINDAN DA RUM TARAFINA DESTEK


Habere göre, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso ise açıklamasında, Komisyon'un, Rum tarafının öncelikleri olarak ortaya konulan hedeflere ulaşılmasına tam desteğini belirtti.


Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı'nın; meseleleri doğru bir şekilde algılamakta olduğunu dile getiren Barosso, Rum tarafının, Avrupa birleşik pazarının tamamlanması, finansal işlemlere vergi konulması, Avrupa'daki kalkınmanın artırılması ve yeni istihdamlar meydana getirilmesi için çalışma konusunda doğru bir tercih yaptığını dile getirdi.


AP'deki siyasi grup başkanlarının da Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı konusunda açıklamalarda bulunduklarını dile getiren gazete, Avrupa Halk Partisi Başkanı Jozep Daul'un, Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı önceliklerine destek belirttiğini kaydetti.


Gazete, AP'deki Sosyal-Demokratlar Grubu Başkanı Hannes Swoboda, Yeşiller Grubu Eş Başkanı Rebecca Harms ayrıca Avrupa Birleştirici Solu Başkanı Gabriele Zimmer'in de Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı'na destek belirttiğini ekledi.


İlgili haberlerde, AP siyasi grup başkanlarının, Türkiye'nin Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı karşısındaki tavrından hoşnut olmadıklarını belirttikleri de iddia edildi.


RUM, YUNANLI VE YABANCI MİLLETVEKİLLERİNDEN TÜRKİYE'YE KINAMA


Türkiye'nin Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı karşısındaki ileri sürülen tavrını, Rum, Yunan ve yabancı milletvekillerinin kınadıklarını yazan Alithia, birçok AP milletvekilinin Avrupa kurumsal organlarını; Türkiye'nin Rum tarafının AB Dönem Başkanlığını tanımaması konusundaki kışkırtıcı ve kabul edilemez tavrı konusunda, sorumluluklarıyla karşı karşıya getirdiğini kaydetti.


AP'deki milletvekillerin, Türkiye'nin Rum tarafının dönem başkanlığını tanımamasının, doğrudan Avrupa kurumlarına zarar vermekte olduğuna işaret ettiklerini yazan gazete, milletvekillerinin, AB'nin Dönüşümlü Başkanlığı'nın kabul görmüş bir Avrupa kurumu olduğuna; başkanlığın rolünün de gerek üye devletler, gerek AB'ye katılmak isteyen ülkeler tanınmasının gerekli olduğuna vurgu yaptıklarını ekledi.


AP'DEKİ RUM MİLLETVEKİLLERİNİN AÇIKLAMALARI


Gazeteye göre, Türkiye'nin AB Başkanlık Kurumu karşısındaki tavrından üzüntü duyduğunu dile getiren AP'deki Rum milletvekillerinden Yoannis Kasulidis, Türkiye'nin Avrupa kurumlarına saygı göstermediğini iddia etti.


Rum Ana Muhalefet DİSİ partisinin AP'deki milletvekillerinden Eleni Theoharus ise, Türkiye'nin sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti'ni" ve Rum tarafının AB Dönem Başkanlığını tanımamaya devam etmesi halinde, AP Genel Kurulundan Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinin kesilmesini istedi.


AP'deki Rum milletvekillerinden Takis Hacıgeorgiyu ise, Türkiye'nin Rum tarafının AB Dönem Başkanlığıyla herhangi bir temasta bulunmayacağını söylediği müddetçe, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyinden yetkililerin Türkiyeli yetkililerle temaslarda bulunmamalarını istedi.


Gazeteye göre, DİKO'nun AP'deki milletvekillerinden Antigoni Papadopulu ise, Kıbrıs'taki insan haklarına saygı duyması aynı zamanda Avrupa yükümlülüklerini yerine getirmesi için, AB'nin Türkiye'ye baskı yapmakla yükümlü olduğunu ileri sürdü.


WATSON'A TEPKİ


Alithia ve diğer gazeteler, AP'deki Liberaller Grubu Başkanı Graham Watson'un Rum kesimine yönelik eleştirel sözlerine, Rum Ana Muhalefet DİSİ partisinin AP'deki milletvekillerinden Yoannis Kasulidis ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'tan hemen tepki yanıtı geldiğini yazdı.


Alithia'nın haberine göre konuşmasında, Rum kesimine yönelik sert bir dil kullanan İngiliz AP milletvekili Watson, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ı Rum tarafındaki avukatlar arasındaki yozlaşma ile savaşmaya, Türkiye ile müzakerede bulunarak Kıbrıs sorununun çözümü için çalışmaya, AB'nin Rus doğal gazından kurtulmasına yardımcı olmaya, aynı zamanda "Kıbrıs'ta" bulunan hidrokarbon yataklarının peşinden sürüklenmemeye davet etti.


Watson'un sözlerinin Kasulidis'in tepkisine yol açtığını yineleyen gazete, Kasulidis'in Watson'a hitaben, AB Dönem Başkanlığı'nı hemen şimdi devralan bir ülkeye haksızlık yapmakta olduğunu söylediğini yazdı.


Gazeteye göre Kasulidis, "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin garantörü olan ve Kıbrıs'taki durumla ilgili sorumluluğu bulunan bir ülkeden gelen bir kişinin, çok daha dikkatli olması gerektiğine" dikkati çekti.


Habere göre Kasulidis'in sözlerine yanıt veren Watson ise, Rum kesimiyle ilgili olarak katı olmadığını aynı zamanda ülkesinin Kıbrıs sorunu hakkında sorumluluğu bulunmadığını savundu.


Haravgi'nin haberine göre ise Watson, Hristofyas'a Türkiye ile müzakerede bulunmasını işaret etti, aynı zamanda Hristofyas'ı "Kıbrıslı Türklerin dikenli tellerin ardında ne acılar çektiğini görmezden gelmemeye" çağırdı.


(İY/HÖ)    **********


 
5 Temmuz 2012 Perşembe 13:43
Okunma: 435
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu