Ana Sayfa » Kıbrıs » Şehit Aileleri Ve Malül Gaziler Derneği'nden 19 Kişiye Madalya Verildi

Şehit Aileleri Ve Malül Gaziler Derneği'nden 19 Kişiye Madalya Verildi

Törene Meclis Başkanı Hasan Bozer De Katıldı.

 
 
Şehit Aileleri Ve Malül Gaziler Derneği'nden 19 Kişiye Madalya Verildi

Lefkoşa, 16 Kasım 12 (T.A.K): Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği'nde, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer'in de katılımıyla düzenlenen törende,  1974 gazisi 11, Türkiye Harp Malülü Dul ve Yetimler Derneği üyesi 6 kişi ve 2 TMT mensubuna madalya verildi.

Madalyaları Meclis Başkanı Hasan Bozer'in takdim ettiği törende sırasıyla, Şehit Aileleri Malül Gaziler Derneği Başkanı Ertan Ersan, Meclis Başkanı Hasan Bozer ve Türkiye Harp Malülü Dul ve Yetimler Derneği Başkanı Taner Uran birer konuşma yaptı.

Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği Başkanı Ertan Ersan, derneklerinin 38 yıldır şehitlere yaraşır büyük bir uğraş verdiğini belirterek, Türkiye'ye ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlılıklarını yineledi.

Derneklerini 6 yılda 67 bin 590 kişinin ziyaret ettiğini söyleyen Ersan, vatan topraklarının nasıl kurtarıldığının ispatının dernek binalarında bulunabileceğini söyledi.

KKTC'yi yaşatma konusunda kararlı olduklarını bir kez daha vurgulayan Ersan, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nu yürüttüğü müzakerelerde sonuna kadar desteklediklerini de belirtti.

BOZER

Meclis Başkanı Hasan Bozer ise, böylesi ortamlarda konuşmanın hiçbir zaman kolay olmadığını belirterek, dernek binasına her gelişinde bir mabede gelmiş gibi olduğunu söyledi.

Kıbrıs'ta verilen mücadelenin ne kadar yüce, kutsal, çetin ve  zor, olduğunu yaşamış ve görmüş biri olarak, 1950-1960'lı yıllarında görevi ve işi ne olursa olsun Kıbrıs Türk halkının ulvi bir mücadele verildiğine dikkat çekti. Bozer, o zamanlar direnişte sadece Rumlara karşı değil, dünyaya karşı da mücadele verildiğini söyledi.

Kendisinin de mücadeleye Erenköy'den katıldığını anımsatan Bozer, "O zamanları anlatmak kolay değil yaşamış olmak lazım" dedi.

Bozer, yeni nesillere bu ulvi mücadeleyi anlatmakta eksiklikler yaşandığını düşündüğünü ve yaşananları hakkıyla aktarabilmek adına daha titiz çalışılması gerektiğini söyledi. Dünkü Yıldönümü kutlamalarında yaşanan coşkuy