Ana Sayfa » Kıbrıs » Şehit Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Tatbikatı'nın Deniz Safhası Da Tamamlandı

Şehit Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Tatbikatı'nın Deniz Safhası Da Tamamlandı

Tümamiral Korlu:"tatbikat Başarıyla İcra Edilmiştir. Tatbikatla Doğu Akdeniz'de  Kktc'nin Egemenlik Hakları İle Türk Arama Kurtarma Bölgesinde Hak Ve Menfaatlerimiz Vurgulanmıştır".

 
 
Şehit Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Tatbikatı'nın Deniz Safhası Da Tamamlandı

"ARAMA KURTARMA SORUMLULUK SAHAMIZ DAHİLİNDE  ARAMA KURTARMA FAALİYETLERİNİN TC VE KKTC TARAFINDAN KOORDİNELİ VE KARŞILIKLI İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE  EN İYİ ŞEKİLDE İCRA EDİLEBİLECEĞİ TÜRK VE DÜNYA KAMUOYUNA BİR KEZ DAHA GÖSTERİLMİŞTİR"

Dipkarpaz, 13 Haziran 12 (T.A.K): Şehit Teğmen Caner Gönyeli - 2012 Arama Kurtarma Tatbikatı'nın deniz safhası, gün ışığı ve gece şartlarında icra edilen iki senaryoyla saat 21.30 sıralarında  tamamlandı.

Türkiye ve KKTC'nin askeri ve sivil  arama kurtarma unsurlarının katıldığı, müşterek  deniz tatbikatının birinci senaryosu Gazimağusa açıklarında, Dipkarpaz'ın 13 mil açığında KKTC kara suları dışında Türkiye Arama Kurtarma Bölgesi içerisinde gün ışığında, ikinci senaryo ise akşam saatlerinde Gazimağusa açıklarında  KKTC karasuları içerisinde Zeytin Burnu'nun 5 mil açığında başarıyla icra edildi.

KKTC'nin insani amaçlarla yürütülen arama kurtarma faaliyetlerinde kazandığı arama kurtarma imkan ve kabiliyetini fiilen denemek amacıyla gerçekleştirilen tatbikatta ayrıca,  Doğu Akdeniz'de,  KKTC'nin egemenlik hakları ile Türkiye'nin Türk Arama Kurtarma Bölgesi konusunda hak ve yetkileri bir kez daha vurgulandı. Tatbikatı, TCG Gaziantep Fırkateyni'nden Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, KTBK Komutanı Korgeneral Adem Huduti,  GKK Tümgeneral Mehmet Daysal, 28'inci Tümen Komutanı Tümgeneral İlhan Talu,  Türkiye Güney Deniz Saha Komutan Vekili Tümamiral Şükrü Korlu, 14. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Avni Angun, GKK Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Mehmet Soğancı, Türkiye, Katar, Pakistan ve BAE'den gözlemciler de izledi.

TATBİKATA KATILAN UNSURLAR

Tabikatta sivil unsurlar olarak Türkiye Cumhuriyeti'nden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü, KKTC'den Dışişleri Bakanlığı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı'nın ilgili daireleri; Sivil Savunma Teşkilatı, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Ltd. Şti.'nin Söndüren 10 romorkörü ve Kıbrıs Türk Radyosu yer aldı.

Askeri unsurlar olarak ise, TSK'dan Beşinci Muhrip Filotillası Komodoru, bir fırkateyn, bir korvet, bir karakol gemisi, bir arama kurtarma ve bir sahil güvenlik helikopteri, bir CASA arama kurtarma uçağı ve bir sahil güvenlik botu,  GKK'dan da, 3 sahil güvenlik botu, bir arama kurtarma ve bir ambulans helikopteri, Özel Görev Kuvveti Komutanlığı ve Havacılık Birliği Komutanlığı arama kurtarma ihtisaslı personel, Polis Genel Müdürlüğü unsurları ve bir deniz aracı görev yaptı.

İLK SENARYO GÜNDÜZ

Gün ışığında icra edilen ilk senaryoda, Dipkarpaz açıklarında KKTC karasuları dışında, Türkiye Arama Kurtarma Bölgesi içerisinde seyir halinde olan bir feribottan yardım çağrısı alınması üzerine, Türkiye Arama Kurtarma Teşkilatı faaliyete geçirilerek, Gazimağusa Limanı'nda ziyaret amaçlı bulunan sahil güvenlik botu bölgeye  sevk edildi.

Feribot kaptanının güvertede bir tırın yandığını ve bunun kontrol edilemediğini  ihbar etmesi  üzerine  Türkiye Arama Kurtarma Teşkilatı tarafından  KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı ile temasa geçilerek, KKTC Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şirketi Ltd'in Söndüren - 10 romorkörü, GKK'dan bir arama kurtarma helikopteri ile bir ambulans helikopteri ve üç sahil güvenlik botu  görevlendirilerek bölgeye sevk edildi.

Feribotla telsiz irtibatının kesilmesi üzerine TC Arama Kurtarma Teşkilatı, helikopter konuşlu firkateyn, bir korvet ve bir karakol gemisi, arama kurtarma helikopteri,  sahil güvenlik helikopteri ile bir arama kurtarma uçağını bölgeye yönlendirerek arama kurtarma faaliyeti başlatıldı.

Arama kurtarma uçağı tarafından tespit edilen cansalındaki gemici personel firkateyn tarafından kurtarılarak ilk müdaheleleri gemideki revirde yapıldı. Sağlık durumu ciddi olan kazazedeler ambulans helikopterle Gazimağusa Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.

Kurtarılan personelin, başka bir cansalında da kazazedelerin bulunduğunu bildirmesi üzerine, bölgede arama kurtarma faaliyeti tekrar başlatıldı. İkinci cansalındaki kazazedelerden dördü arama kurtarma helikopterleri diğerleri ise bölgeye sevk edilen deniz unsurlarınca kurtarılarak tahliye edildi. Feribottaki yangın ise Söndüren - 10 romorkörü tarafından söndürüldü.

İKİNCİ SENARYO GECE ŞARTLARINDA

KKTC karasuları içerisinde Zeytin Burnu'nun 5 mil açığında gece ortamında uygulanan ikinci senaryoda ise bir deniz uçağı tarafından tehlike sinyali verildi.

Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından alınan sinyalin, Ercan Hava Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'ne bildirilmesi üzerine KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı harekete geçti.

GKK'dan bir arama kurtarma helikopteri, bir ambulans helikopter ve üç sahil güvenlik botu arama kurtarma faaliyetlerine başladı.

Denizde yerleri tespit edilen kazazede uçağın iki personeli arama kurtarma helikopteri, dört kazazede ise sahil güvenlik botları tarafından kurtarılarak tahliye edildi.

İki senaryonun da icra edilmesiyle birlikte tatbikat saat 21.30 sıralarında sona erdi.

Şehit Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Tatbikatı'nın dün gerçekleştirilen kara safhasının ardından bugün icra edilen deniz safhasıyla birlikte fiili bölümü tamamlanmış oldu.

KORLU

Tatbikatın tamamlanmasının ardından Türkiye Güney Deniz Saha Komutan Vekili Tümamiral Şükrü Korlu basın toplantısı düzenleyerek tatbikatı değerlendirdi.

Tümamiral Korlu, Türkiye ve KKTC  sivil ve askeri arama kurtarma unsurlarının katıldığı Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2012 Arama Kurtarma Tatbikatı'nın  Doğu Akdeniz'de Türk Arama Kurtarma Bölgesi ile  KKTC karasularında başarıyla icra edildiğini ifade etti.

Tümamiral Korlu müşterek tatbikatta Türkiye ve KKTC  sivil ve asker arama kurtarma unsurlarının  koordineli ve birlikte çalışabilirliğinin denendiğini, arama kurtarma konusunda  iki ülke arasındaki işbirliği ve koordinasyonun artırıldığını, arama kurtarma harekatına ilişkin komuta kontrol ve muhabere usullerinin denendiğini ifade etti.

Korlu, "İcra edilen tatbikat ile Doğu Akdeniz'de KKTC'nin egemenlik hakları ile Türk Arama Kurtarma Bölgesi konusundaki hak ve menfaatlerimiz vurgulanmıştır" dedi.

Korlu, tatbikatın arama-kurtarma teşkilatının eğitim hedeflerine üst düzeyde katkı sağlayacak şekilde de başarıyla tamamlandığını vurguladı.

Korlu, "Arama kurtarma sorumluluk sahamız dahilinde  24 saat süreyle ve her türlü deniz ve hava şartında, arama kurtarma faaliyetlerinin Türkiye ve KKTC tarafından koordineli ve karşılklı işbirliği içinde en iyi şekilde icra edilebileceği Türk ve dünya kamuoyuna bir kez daha gösterilmiştir" dedi.

(YIL/HÖ) FOTOĞRAFLI

 
13 Haziran 2012 Çarşamba 22:56
Okunma: 693
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu