Ana Sayfa » Kıbrıs » Sendikal Platform'dan eylem sinyali

Sendikal Platform'dan eylem sinyali

Sendikal Platform, elektriğe son yapılan zammın geri alınmaması halinde çalışma barışının ciddi bir şekilde bozulacağı uyarısında bulundu..Elektrik zammının geri alınmaması halinde eylem olabileceğini belirten Bıçaklı, "Geçmiş hükümetler de bunu denedi. Boyunun ölçüsünü aldı. Bunu zorlarlarsa bu ülkede çalışma barışı çok ciddi biçimde yine şekilde bozulur" dedi.

 
 
Sendikal Platform'dan eylem sinyali

Sendikal Platform, elektriğe son yapılan zammın geri alınmaması halinde çalışma barışının ciddi bir şekilde bozulacağı uyarısında bulundu.

Yirmi sekiz sendika ve sivil toplum örgütünden oluşan Sendikal Platform Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (TÜRK-SEN) binasında basın toplantısı düzenledi.


Türk-Sen Başkan Vekili Tuluy Kalyoncu'nun okuduğu ortak açıklamada, elektik tariflerine yapılan zamların "haksız ve gereksiz" olduğu savunuldu ve geri alınması talep edildi.


Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) ile Demokrat Parti Ulusal Güçler(DP/UG) hükümetinin elektriğe zammın değerlendirilme aşamasında "katılımcılık" ilkesinin uygulanmadığı kaydedilen açıklamada,  "Halkımızın özellikle dar ve orta gelirli kesimleri yeni bir felaketle yüz yüze getirilmiştir" denildi.


ZAM ORANI YÜZDE 7 OLABİLECEKTİ


Açıklamada, "Elektrik zamları hem haksız, hem de çare değildir ve derhal geri alınmalıdır. Devlet, devlete bağlı kurumlar ve belediyelerin borçlarını ödemeleri yerine bu borçlar unutturulmak istenmiş ve çıkış yolu olarak da yüzde 30'lara varan fahiş zamlar yapılmıştır. Sadece devlet, devlete bağlı kurumlar ve belediyeler tükettikleri elektrik borcunu ödemesi halinde bile zam oranı yüzde 7 civarına çekilebilecekti" denildi.


ZAMSIZ TARİFLER DAHA DA UCUZLAŞABİLECEKTİ


Elektrik üreticisi AKSA ile olan "Garantili alım sözleşmesinin" Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu'na ek külfet getirdiği de kaydedilen açıklamada, "AKSA isimli özel şirketin yüksek karlar elde ettiği garantili alım sözleşmesinin sonlandırılması halinde KIB-TEK'in mevcut zamsız tarifeleri daha da ucuzlatılabilecekti" denildi.


Kamusal alanın toplam 215 Milyon TL borcunun 30 aylık bir vadelendirme ile ödenmesi için gerekli olan ilk ödeneğin 2014 Mali Yılı Bütçesi'ne konması önerisi tekrarlandı.


Kıb-Tek'in toplam alacağının 517 milyon TL olduğunu bunun ancak Katma Değer Vergisini Maliye'ye yatırdığı kaydedilen açıklamada, KDV'nin ancak tahsilatın gerçekleştiği zaman devreye girmesi gerektiği vurgulandı.


Açıklamada, "Bu basit ve idari kararlarla zamma ihtiyaç kalmayacaktır. Zam ancak tahsilatların tamamının yapılması, doğru adımların atılması ve verimliliği artıracak yatırımların yapılması durumunda maliyetlerin hala daha tarifelerden yüksek olması durumunda gündeme alınabilecek bir konudur" denildi.


Kıb-Tek'in "özerkleşmesi" için CTP/BG ile DP/Ulusal Güçler'in muhalefette iken Mecliste öneri sunduğu anımsatılan ve bunun en erken zamanda yasallaşması çağrısı yer alan açıklamada, "Ülkemizdeki enerji sorunu ve bu soruna bağlı oluşan alt sorunların kaynağı KIB-TEK'in yönetim yapısıyla ilgili yapısal sorunlarından beslenmektedir. Bütünlüklü ve kapsamlı çözümün yolu zam değil bu yapısal sorunları giderecek özerk bir yapıdır" kaydedildi.


Sendikal Platformu oluşturan sendikaların 18 Kasım Pazartesi saat.14.00'de KTOEÖS Lokali'nde yapılan elektrik zammına karşı ortaya konacak mücadeleyi değerlendirme amacıyla bir ayara geleceği, toplantının diğer sivil toplum örgütlerine de açık olduğu kaydedildi.


BIÇAKLI


Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı ise toplantıda yaptığı konuşmada siyasileri muhalefette başka iktidarda başka hareket etmekle suçladı.


Bıçaklı, "Özerkleştirme yasa çalışmasını meclise sunan iki siyasi parti şu anda hükümettedir, bu yasayı geçirmek için neyi bekliyorsunuz?" dedi.


Elektrik tariflerine yapılan zamları kurumu özelleştirmeye yönelik zemin hazırlamak olarak değerlendiren Bıçaklı, "Zamlar da gösteriyor ki, siyasi otorite özelleştirmeye adım adım yanaşmaya çalışıyor" dedi.


Elektrik zammının geri alınmaması halinde eylem olabileceğini belirten Bıçaklı, "Geçmiş hükümetler de bunu denedi. Boyunun ölçüsünü aldı. Bunu zorlarlarsa bu ülkede çalışma barışı çok ciddi biçimde yine şekilde bozulur" dedi.


Devlet kurumlarının Kıb-Tek'e borcu olmadığı yönünde Maliye Bakanı'nın açıklamasının da doğru olmadığını savunan Bıçaklı, Maliye Bakanlığı'nın Kıb-Tek'e 35 milyon, BRTK'nın 20 milyon borcu bulunduğunu söyledi.


Kıb-Tek'in toplan 517 milyon alacağı 345 milyon ise vereceğinin bulunduğunu kaydeden Bıçaklı, "Kıb-Tek şu anda artıdadır" dedi.


Kıb-Tek için alınması gereken önlemler bulunduğunu ifade eden Bıçaklı, "Yapılması gereken şeyler vardır. Zam en son düşünülmesi gereken bir uygulamadır" dedi.


Bazı Sivil Toplum Örgütlerinin elektrik zamları konusunda sivil itaatsizlik yapılması çağrısını benimsemediklerini ifade eden Bıçaklı, "Yöneticilerin yaptığı yanlış nedeniyle kurumun gelirlerini durduralım noktasında bir eyleme gidersek bu karşı tarafın işine gelen bir olaydır. Bunu benimsemiyoruz" dedi.

 
14 Kasım 2013 Perşembe 14:07
Okunma: 1116
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu