Ana Sayfa » Kıbrıs » Sendikal Platform'un Basın Toplantısı...

Sendikal Platform'un Basın Toplantısı...

Sendikal Platform Avukatları, Polis'in Tutumuna Karşı Hukuk Mücadelesi Başlatıldığını Açıkladı.

 
 
Sendikal Platform'un Basın Toplantısı...

Lefkoşa, 26 Temmuz 11 (T.A.K.): Sendikal Platform avukatları, 19 Temmuz'da protesto eylemi yapanlara karşı polisin uyguladığı tutum sonucunda  "mağdur olanlar için, var olan insan hak ve özgürlüklerinin korunması bağlamında hukuk mücadelesi başlatıldığını" açıkladı.

Sendikal Platform, bugün bir basın toplantısı düzenleyerek, 19 Temmuz günü polisin eylemcilere karşı gerçekleştirdiği tutuma ilişkin yapacağı hukuki girişimleri açıkladı. 

Toplantıya Sendikal Platform'a mensup sendikaların yöneticileri, bazı siyasi parti temsilcileri ve platformun avukatları katıldı.

Basın toplantısının  yapıldığı KTAMS Konferans Salonu'na olaylar sırasında çekilen fotoğrafların bulunduğu ve çeşitli sloganlar içeren pankartlar asıldı.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, toplantının açılışında yaptığı açıklamada, Başbakan İrsen Küçük'e yönelik eleştirilerde bulundu. Kaptan, Türkiye'deki AKP hükümetinin, "Kıbrıs Türkü'ne karşı tam bir sömürge anlayışıyla hareket ettiğini" ileri sürerek, halkın fakirleştiği, kültürel ve sosyal erozyonun bulunduğu, gençlerin göç ettiği bir ortam yaşandığını kaydetti.

Kıbrıs Türkü'nün doğasında boyun eğmek olmadığını belirten Kaptan, hiçbir dönemde de boyun eğmediğini şimdi de eğmeyeceğini kaydetti.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC ziyareti sırasında "polisin kadınları taciz ettiğini, yerlerde sürüklediğini" iddia eden Kaptan, tüm polisi aynı kefeye koymadıklarını ama, "polislerin kanun adamı gibi değil 'çete mensubu' gibi saldırmasını şiddetle kınadıklarını" kaydetti.

Kaptan'ın ardından konuşan KTOÖES Genel Sekreteri Mehmet Taşker ise, "polisin ideolojik örgütlenme içinde olduğunu" iddia etti ve bunun için mücadele başlatacaklarını söyledi.

MAMALI

Sendikal Platform temsilcilerinin konuşmalarından sonra Avukat Barış Mamalı, Sendikal Platform adına kendisi ve diğer avukatlar Ali Fevzi Yeşilada, Meral Birinci, Öncel Polili, Şefik Aşçıoğulları ve Ürün Solyalı'nın hazırladığı yazıyı okudu.

BASIN AÇIKLAMASI

Mamalı, Anayasada polisle ilgili olarak  yer alan düzenlemeleri sıralayarak  "Polis hiçbir zaman bu anayasal yükümlülüğüne aykırı davranamaz ve her polis mensubu da 'Yasalara itaat edeceğine' dair yemin ederek göreve başlamaktadır" dedi.

Mamalı, demokratik sistemlerde  polisin, kişisel hak ve özgürlüklerin önünde bir engel değil, bu özgürlüklerin savunucusu ve güvencesi olarak, yurttaşa huzur ve güven temin etme misyonunu üstlendiğini, hukuk devletinin geçerli olduğu demokratik bir toplumda polisin ana amacının, "toplumda huzuru, kamu düzenini ve hukukun üstünlüğünü sağlamak, özellikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde de yer alan kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak, saygı göstermek, suçu önlemek, suçla mücadele etmek, halka yardım etmek ve halkın hizmetinde bulunmak" olduğunu  kaydetti.

Mamalı, polisin yetkilerini düzenleyen Polis Yasası'nın 8. ve 85. maddeleri incelendiği zaman, polisin protesto amaçlı olarak bulunan topluluğa müdahalede bulunma yetkisinin ancak suç teşkil eden bir eylemin varlığı halinde söz konusu olduğunu, işlenmekte olan bir suç olmadığı taktirde polisin topluluğa müdahale etme yetkisi bulunmadığını ifade etti.

Mamalı, toplantı ve gösteri yürüyüşü esnasında veya protesto amacıyla pankart taşımak ve asmanın, kanunlarca suç teşkil etmediği için, polisin bunlara fiziki yolla müdahale etmesinin de hiçbir yasal dayanağı bulunmadığını savundu.

Mamalı, "polisin yasadışı davranışlarından mağdur olanlar için keza var olan insan hak ve özgürlüklerinin korunması bağlamında sendikal platform avukatları olarak büyük bir hukuk mücadelesi başlattıklarını" açıkladı.

Mamalı, önce Polis Yasası'na aykırı işlem ve eylemlerde bulunan polislerin Disiplin Yargılamalarının yapılması için Polis Genel Müdürlüğü'ne dilekçe verileceğini, daha sonra onların yargı önüne çıkarılması için şikayette bulunulacağını, hukuk mahkemelerinde emri veren ve uygulayan tüm polisler aleyhine tazminat davaları açılacağını, arama Emri olmaksızın sendika binalarına yapılan müdahaleler için adli işlemler başlatılacağını" belirterek "Yapacağımız her hukuki işlemin akabinde olumlu bir sonuç elde edilemediği taktirde konu süratle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine sevk edilecek" dedi.

Mamalı, bu hukuk mücadelesi ile amaçlarının, "hukuka aykırı davranan ve insanlara haksızlık yapan herkesin yargı önünde hesap vermesini sağlamak olduğunu" sözlerine ekledi. (HÖ/PHA) FOTOĞRAFLI

 
26 Temmuz 2011 Salı 18:57
Okunma: 568
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu