Ana Sayfa » Kıbrıs » Sendikalar, Kamu Çalışanlarıyla İlgili Yasanın Değişmesini İstedi

Sendikalar, Kamu Çalışanlarıyla İlgili Yasanın Değişmesini İstedi

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, teşkilat şemalarında çalışma başlatıldığını; Kamu Görevlileri Yasası yürürlüğe girdiğinden beri, Kamu Hizmeti Komisyonu vasıtası dışında yöntemlerle işe alınan 7 bin 500 kişinin 2-3 yıllık bir çalışmayla yavaş yavaş eşit işe eşit ücret kapsamında yerini bulacağını söyledi.

 
 
Sendikalar, Kamu Çalışanlarıyla İlgili Yasanın Değişmesini İstedi


Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, teşkilat şemalarında çalışma başlatıldığını; Kamu Görevlileri Yasası yürürlüğe girdiğinden beri, Kamu Hizmeti Komisyonu vasıtası dışında yöntemlerle işe alınan 7 bin 500 kişinin 2-3 yıllık bir çalışmayla yavaş yavaş eşit işe eşit ücret kapsamında yerini bulacağını söyledi.

Kamu Çalışanlarının Aylık (maaş-ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası'yla kamuda çalışmaya talebin azaltılmasının hedeflendiğini, ancak sadece kamuya giriş ücretlerini düşürmeyle bunun mümkün olmayacağını, yasanın özel sektörde güvenli iş olanağı yaratılmadan geçirildiğini belirten Denktaş, "daha fakir bir kamu görevlisi kesimi" yaratan bu yasaya kendisinin de karşı olduğunu ifade etti. Denktaş, ancak bir anda bu yasanın  kaldırılmasının mümkün olmadığını da söyledi.


Serdar Denktaş, Kamu Çalışanlarının Aylık (maaş-ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası'nın değiştirilmesi için eylem ve ziyaretler düzenleyen Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ve Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) yetkililerinden oluşan bir heyeti kabul etti.


Denktaş, görüşmenin başında yaptığı konuşmada, hükümet ortakları arasında icraatlar için şartların öne sürüldüğü söylentilerinin gerçek olmadığını, ancak hükümet programındaki unsurların ne kadar süratli hayata geçirileceğinin her zaman gündemlerinin bir parçası olduğunu kaydetti.


Kamu Çalışanlarının Aylık (maaş-ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası'yla kamuda çalışmaya talebin azaltılmasının hedeflendiğini, ancak sadece kamuya giriş ücretlerini düşürmeyle bunun mümkün olmayacağını, yasanın özel sektörde güvenli iş olanağı yaratılmadan geçirildiğini belirten Denktaş, söz konusu yasal düzenlemeyle "daha fakir bir kamu görevlisi kesimi" yaratıldığını, bu nedenlerden dolayı yasaya karşı olduğunu ifade etti.


"TEŞKİLAT YASALARI ELDEN GEÇİRİLİYOR"


Söz konusu yasanın yarattığı olumsuzluğun ortadan kaldırılması için gerekli kaynağın ellerinde bulunmadığını ve Ankara'dan talep etmek zorunda olduklarını, bunu da yapamayacaklarını ancak yeni bir çalışma başlattıklarını kaydeden Denktaş, "Teşkilat yasalarını elden geçiriyoruz" dedi.


"BİR ANDA KALDIRIN DİYORSANIZ MÜMKÜN DEĞİL AMA..."


Kamu Görevlileri Yasası uygulanmaya başladığı günden itibaren 7 bin 500 kişinin Kamu Hizmeti Komisyonu vasıtası dışında yöntemlerle kamuya işe alındığını açıklayan Denktaş, "Bunların yavaş yavaş teşkilat şemasına uygun görevlendirmeler bulundukça, hangi yıl hangi yasaya göre işe alındığına bakılmaksızın eşit işe eşit ücret kapsamında yerini bulacak. Kaç yıl alacak? Belki 2-3 yıl. Ama bir anda bu yasayı kaldırın ve bu insanlara diğerlerinin aldığı maaşı verin diyorsanız, bu mümkün değil. Yasa geçirilmeseydi zaten bir sorun olmazdı. Ama yasa uygulanmaya konduktan sonra bunu bir anda maddi açıdan karşılamamız mümkün değil" diye konuştu.


Öğretmen ve özel sektör maaş ve çalışma koşullarında Türkiye'ye göre KKTC'nin geri kaldığını kaydeden Denktaş, "Yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2-3 yıl alacak bir süreçten bahsediyoruz" dedi. Denktaş, bu sürecin nasıl hızlandırılabileceğini konuşmaya hazır olduğunu belirtti.


"ÖZEL SEKTÖR DÜŞÜNÜLMELİ"


Başbakan Yardımcısı Denktaş, cari harcamalar için Ankara'dan kaynak isteyemeyeceklerini belirterek, özel sektör güçlendikçe, kamu sektörü ne kadar küçültülürse daha iyi maaş verilebileceğini söyledi. Denktaş, eşit işe eşit ücret yaklaşımını ele alınırken özel sektörün de düşünülmesi gerektiğini vurguladı


Sendikasız çalıştırılmanın yasaklanmasının zorlanması gerektiği görüşüne karşı Denktaş, "Ne zaman zorlarım bilir misiniz? Kamudaki mentalite değiştiği ve Avrupa'daki sendikal yaklaşıma ulaştığı zaman. Hep isteyen değil..." dedi.


GÖKÇEBEL


Ziyarette konuşan KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel, kamu görevlileriyle ilgili yasada yapılan değişikliğin gençleri "göçe zorlayan" ve kamuya yeni işe girenleri gelir düzeyini "açlık sınırının altına düşüren" bir yasa olduğunu ve kaldırılması gerektiğini söyledi


Kamuda yeni öğretmenlik yapmaya başlayan birinin Türkiye'de ayda 2 bin 325 TL, KKTC'de ise bin 900 TL aldığına işaret eden Gökçebel, Denktaş'tan yasanın değiştirilmesinin ivedilikle gündeme alınmasını talep etti.


Tahir Gökçebel ayrıca, ülkede sendikasız çalıştırılmasının engellenmesi için yasal düzenleme yapılmasını da istedi.


KAPTAN


KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan da, seçim döneminde Serdar Denktaş'ın da Kamu Çalışanlarının Aylık (maaş-ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası'na karşı olduğunu, söz konusu yasanın değiştirilmesi ve kamuda verimliliği artırmayı hedefleyen kamu reformunun da hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.


Söz konusu yasanın hayata geçtiği 1 Ocak 2011 hemen öncesi ile hemen sonrası işe alınanların maaş farkının yüzde 38 olduğunu ifade eden Kaptan, "Bu eşitsizliği, bu adaletsizliği ortadan kaldırmadan bir kere verimlilikten söz etmemiz mümkün değil" dedi.


Söz konusu yasanın kamuda verimsizliğin baş müsebbibi olduğunu kaydeden Kaptan, yasanın ivedilikle değiştirilmesini istediklerini kaydetti.


Hükümetle birlikte söz konusu yasanın yarattığı olumsuzlukları ortadan kaldırmak için program geliştirmek istediklerini kaydeden Kaptan, hükümet harcamalarına da önlem alınması gerektiğini ifade etti.


ELCİL


KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ise, söz konusu yasanın kamuya giriş ücretlerini düşürdüğünden "ekonomide ciddi bir daraltma" da yaşandığını kaydetti.


Yasanın getirdiği diğer bir olumsuzluğun ise nitelikli kişilerin kamuya giriş ücretlerinin düşüklüğünden dolayı yurt dışında iş bulmayı tercih etmesi olduğunu belirten Elcil, dolayısıyla kamuda nitelikli eleman sayasının azalmasına yol açtığını söyledi.


KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, söz konusu yasanın oluşturduğu olumsuzlukların telafisinin bazı ekonomik tedbirlerle mümkün olduğunu kaydetti.


Sendikanın hükümet tarafından alınabilecek 22 adet tedbiri içeren bir çalışması bulunduğunu kaydeden Elcil, çalışmada belediye sayısı ve ülke nüfusuna göre fazla olduğunu belirttiği polis sayısının azaltılması bulunduğunu kaydetti.

 
25 Mart 2014 Salı 16:17
Okunma: 1064
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu