Ana Sayfa » Kıbrıs » Sendikalar protokol masasını terk etti

Sendikalar protokol masasını terk etti

Maliye Bakanlığı ile kamuda örgütlü sendikalar dün protokol masasında üçüncü kez bir araya geldi.

 
 
Sendikalar protokol masasını terk etti

 

Maliye Bakanlığı toplantı salonunda yer alan toplantıya, KTÖS, KTOEÖS, KTAMS, Kamu-Sen, Kamu-İş ile Ebeler ve Hemşireler Sendikası katıldı.

Maliye Bakanı Zeren Mungan toplantı öncesinde sendikalara, sendikaların bundan önceki toplantılarda gündeme getirdikleri konularla ilgili Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan raporu dağıttı.

Raporu okuyan KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, Maliye Bakanlığı’nın raporunu “boş bir belge” olarak nitelerken, KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, “raporun içeriğinin boş” olduğunu savundu, protokol masasının amacının kalmadığını ifade etti ve “zaman sendikacılık yapma zamanıdır” diyerek protokol görüşmesini terk etti.

Maliye Bakanı Zeren Mungan, sendikalara dağıtılan raporu basına da okuyarak, Bakanlar Kurulu’nun 2015 yılında istihdamda önceliği eğitim ve sağlığa verme kararı aldığını söyledi.

Mungan, sendikalarla protokol görüşmeleri kapsamında iki kez bir araya geldiklerini ve bu görüşmelerde sendikalardan gelen talepleri incelediklerini ve değerlendirdiklerini belirtti.

Bu kapsamda hazırladıkları raporu da sendikalarla paylaştıklarını ifade eden Mungan, öncelikle istihdam ve yükselme taleplerini incelediklerini, istihdamların yıl içerisinde yapılacak rakamının ortada olduğunu, bu konuda sağlık ve eğitimin öncelikli olduğunu anlattı. Mungan, yükselmelerde ise bazı sıkıntılar dışında bir problem olmadığını ifade etti.

2014 yılında “bağımsız kuruluşa” verilen bazı istihdamların tamamlanamadığını ifade eden Mungan, sendikalardan gelen vergi düzenlemeleri ile ilgili yapılan çalışmaları anlatarak, özel veya kamu ayırmaksızın 2 bin 100 TL’ye kadar kazancı olanların vergiden muaf tutulduğunu kaydetti.

Mungan, Kamu Reformu Yasası çalışmalarının sürdüğünü ve çalışanlarla ilgili çoğu sıkıntının bu yasa içerisinde çözüleceğini ifade ederek, bu yasada öğretmenlere de yöneticilik hizmetleri bareminde açılım getireceğini belirtti.

İlk sözü alan Kamu-Sen Genel Sekreteri Metin Atan da, Maliye Bakanlığı’nın raporunu değerlendireceklerini ve yeniden görüşme talep edeceklerini belirtti.

Atan, Ticaret Odası ve Sanayi Odasının açıklamalarını da eleştirerek, bu açıklamaları üzücü bulduklarını ve yerli ürünlere boykot yapılabileceğini söyledi.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan da, Maliye Bakanlığı’nın raporunu “boş bir belge” olarak niteledi, ayrıca Maliye Bakanı’nın, Kamu Hizmeti Komisyonu’ndan “bağımsız kuruluş” olarak bahsetmesini eleştirdi.

Kaptan, 2014’ten kalan istihdamların tamamlanmamış olmasını da “danışıklı dövüş” olarak gördüğünü ifade ederek, Kamu Reformu Yasası’nı ise 2 yıldır duyduklarını, ancak içeriği hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadıklarını, hatta içeriğiyle ilgili hükümetin bile haberi olduğuna inanmadığını kaydetti.

Ahmet Kaptan, hükümetin çalışan ve örgütlerine karşı saygı ve ciddiyetten uzak olduğunu öne sürdü.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de, Maliye Bakanı Zeren Mungan’ı, kişisel vergi beyannamelerinde “Vakkas Altınbaş ile Suat Günsel’i geçtiği için” tebrik ederek, ülkedeki düzenin böyle olduğunu savundu.

Elcil, “Göç Yasası, öğretmenlerin hazırlık ödenekleri” gibi taleplerde bulunduklarını ancak Maliye Bakanlığı’nın değerlendirmesinin “boş” olduğunu ifade ederek, protokol masasının amacının kalmadığını, zamanın sendikacılık yapma zamanı olduğunu kaydetti ve masayı terk etti. Elcil, hükümeti “kuklalıkla” suçladı.

Ebeler ve Hemşireler Sendikası Başkanı Nihat Şencan da, Maliye Bakanlığı’nın sendikaların taleplerini değerlendirdiği raporu değerlendireceklerini ifade ederek, ancak raporda taleplerine cevap bulamadıklarını kaydetti.

Şencan, raporu, “içi boş bir yazı” diye niteledi. İnsanların isyan noktasında olduğunu, çalışanların özellikle sağlık sektöründe işe giderken ayaklarının geri çektiğini ifade eden Şencan, hastalarda patlama yaşandığını ancak personelin aynı kaldığını anlattı.

DİLEK

Kamu-İş Başkanı Sami Dilek de, talep ettikleri bir kısım önerilerin kabul görmesi nedeniyle Maliye Bakanı’na teşekkür ederek, Toplu İş Sözleşmesi beklentilerinin de en kısa zamanda yerine getirilmesini talep etti.

TEK

KTOEÖS Mali Sekreteri Vedat Tek de, Maliye Bakanı’nın kendilerine dağıttığı belgeyi hazırlayacağına, iki kelimeyle “kaynak yok” deseydi, derdini daha sade bir şekilde anlatmış olacağını ifade ederek, bu belgede işverenlere yapılan “kıyakların” yer aldığını savundu.

Kendilerinin KTÖS ile birlikte 4 maddelik istekte bulunduklarını, tüm öğretmenlerin tek bir yasa altında toplanmasını istediklerini ifade eden Tek, “göç yasasıyla” birlikte öğretmenlerin sefalete itildiğini ve önceden sahip olunan haklardan mahrum bırakıldıklarını anlattı.

Tek, yeni uygulamalarla çalışma ortamının bozulduğunu ve tüm bunları uzun zamandır anlattıklarını, olumlu bir adım atılmaması nedeniyle de kendilerinin artık görüşecek bir şeyleri kalmadığını belirterek, protokol görüşmelerinden ayrıldı.

Mali protokolün mali kısmını hükümetin hayat pahalılığını dondurarak ortadan kaldırdığını belirten Tek, ayrıca çalışma hayatıyla ilgili çalışma yapılmadığı gibi ilgili bakanın da toplantıda olmadığını kaydetti.

MUNGAN

Maliye Bakanı Zeren Mungan ise yeniden söz alarak, sendika temsilcilerinin masadan kalkması üzerine “Görüşmeleri tamamlanmış kabul ediyoruz” dedi. Mungan, Eylül ayında kamuda yetkili sendikalarla ilgili toplu pazarlıkların yapılacağını yineledi.

 
7 Şubat 2015 Cumartesi 07:53
Okunma: 813
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu