Ana Sayfa » Kıbrıs » Sennaroğlu:  "Hükümetin Fiyat Politikası Yüzünden Arpa Güneye Kaçtı"

Sennaroğlu:  "Hükümetin Fiyat Politikası Yüzünden Arpa Güneye Kaçtı"

sennaroğlu:  "Hükümetin Fiyat Politikası Yüzünden Arpa Güneye Kaçtı... Elde Kalan Arpa Sadece 2 Ay Yeter"

 
 
Sennaroğlu: 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantısında hayvancılık ve tarım sorunları da konuşuldu.  

CTP İskele Milletvekili Önder Sennaroğlu, "tarım konuları" konulu gündem dışı konuşmasında "UBP hükümeti tarımsal üretimi hakikaten gözden çıkarmıştır. Bunu bütün kesimler tartışmasız kabul etmektedir" iddiasında bulundu.

Sennaroğlu, hükümetin şok bir kararla arpa fiyatlarını 45 kuruştan 50 kuruşa yükselttiğini söyledi.

Sennaroğlu, Çiftçiler Birliği'ne tahıl rekoltesini sorduğunda 105 bin ton arpa hasat edildiğini öğrendiğini; TÜK'ün ise 52 bin ton, özel sektörün 12 bin ton arpa aldığını; aradaki 40 bin ton arpanın ne olduğunu sordu.

Hükümeti, açıkladığı tahıl fiyatlardan dolayı kaçakçılığa yol açacağı gerekçesiyle uyardığını belirten Sennaroğlu, bu yılki üretimin 40 bin tonunun kaçak yollardan Güney Kıbrıs'a geçtiğini savundu.

Önder Sennaroğlu, Güneyde Ahna bölgesindeki bir yem fabrikasının tüm ihtiyacını Kuzey'den tedarik ettiğini, fabrika sahibi Kıbrıslı Rum'dan öğrendiğini anlattı.

Şu anda TÜK'ün elinde 35 bin ton arpa bulunduğunu, bunun 10 bin tonunun kuraklık ve rezerv olarak stokta tutulması gerektiğini anlatan Sennaroğlu, hayvancıların ihtiyaçları dikkate alınırsa kalan arpanın sadece 2 aylık süreye yeterli olacağını, aralıktan itibaren arpa olmayacağını söyledi.

Sennaroğlu, hükümetin daha sonra fiyat yükselttiğini; fiyat ilk açıklandığında doğru rakam verilse arpanın Güney'e kaçmayacağını ama hükümetin beceriksizliği yüzünden faturanın hem üreticiye, hem tüketiciye çıktığını ileri sürdü.

Çiftçiler Birliği'nin arpa için 48 kuruş istediğini ama bunun verilmediğini kaydeden Sennaroğlu, ithal edilmeye kalkılsa kilo başına 65 kuruş ödeneceğini ifade etti.

Önder Sennaroğlu, Hayvancılar Birliği'nin eylem açıklaması üzerine dün süt fiyatlarına artış getirildiğini belirterek, hükümetin yem-süt maliyetleri konusundaki hesaplamaları nedeniyle tarihe geçeceğini söyledi.

"Bu üreticiyle alay etmektir" diyen Sennaroğlu, hükümetin olağanüstü bir toplantı yapıp üreticilerin taleplerini yerine getirmesini istedi.

Bakanlar Kurulu'nun dün süte verilen 5 kuruşluk artışının az önce Başbakan'ın talimatıyla 7 kuruşa çıktığı yönünde duyum aldığını ileri süren Önder Sennaroğlu, üreticilerin talebinin 13 kuruş daha artış olduğunu belirtti.

Sennaroğlu, Tarım Bakanı'nın 15 Eylül'e kadar doğrudan gelir desteği ödemelerinin yapılacağı açıklamasını hatırlatarak bugün ayın 29'u olduğunu ve hala ödenmediğini hatırlattı.

AMCAOĞLU

Tarım Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, verdiği yanıtta, arpanın 45 kuruştan 50 kuruşa çıkarılmasının bir nedene dayandığını; 30 bin ton arpa ihtiyacı olacağının görüldüğünü; dünya piyasasına bakılınca yemlik arpa 63-65 kuruş olacağı için bu kararı aldıklarını söyledi.

Amcaoğlu, süte katkı yaparak hayvancıların mağduriyetini önlemeye çalıştıklarını kaydetti.

Eylem yapılıyor diye hükümetin bunu yaptığını söylemenin çok yanlış olduğunu ifade eden Bakan Amcaoğlu, maliyet hesaplamalarının ortada olduğunu belirtti.

Günde ortalama 250 ton süt üretildiğini ifade eden Amcaoğlu, ithalata dayalı bir konumdayken, dövize gelen artışların sadece üreticiyi değil ülke genelini etkilediğini; Güney Kıbrıs'a arpa gittiği yönündeki iddiaların doğru olabileceğini belirten Amcaoğlu TÜK'ün 52 bin ton arpa aldığını, fabrikalara 12 bin ton arpa gittiğini, tohumluk ve yemlik için de 12'şer bin ton arpa ayırdığını belirtti.

Bakan Amcaoğlu, arpa rekoltesi ile TÜK'ün aldığı arpa miktarı arasındaki farkın Güneye gitmiş olabileceğini, Sennaroğlu'nun uyarılarını göz ardı etmediklerini, gerekli tedbirleri aldıklarını, Güneye giden rakamın Sennaroğlu'nun dediği gibi olmadığını söyledi.

Ellerindeki tüm imkanları zorlayarak üreticilere destek verdiklerini vurgulayan Ali Çetin Amcaoğlu, üretici lehine desteklerle yollarına devam edeceklerini, bakanlar kurulu kararının da bunu gösterdiğini kaydetti.

Sennaroğlu, SÜTEK'e süt veren üretici sayısının giderek düştüğünü; bunun ders verici olması gerektiğini kaydederek, "Bu size bir ikaz yaratmıyor mu, çok merak ediyorum" dedi.

Önder Sennaroğlu, CTP döneminde, 1 kilo sütle 2.14 kilo yem alınırken bugün oranın düştüğünü söyledi.

"Bakanın da Güney Kıbrıs'a 10 bin ton arpa gittiğini kabul ettiğini" belirten Sennaroğlu, 1 Mayıs 2012'ye kadar 60 ton daha arpaya ihtiyaç duyulacağını bildirdi ve "Hükümet zamanında 3 kuruşluk sübvansiye verseydi, ithal arpa ihtiyacı duyulmayacaktı" dedi.

(GÜL/HA) EK VERİLECEK


TAK
 
29 Eylül 2011 Perşembe 17:26
Okunma: 476
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)