Ana Sayfa » Kıbrıs » Serdar Denktaş'ın LTB toplantısı

Serdar Denktaş'ın LTB toplantısı

"bu Sıkıntılı Dönem Eleştiri Değil, Yapıcı Davranmayı, Sorumluluk Ve İnisiyatif Almayı Gerektirmektedir".

 
 
Serdar Denktaş'ın LTB toplantısı
"HÜKÜMET SORUMLU DAVRANMALI"


Lefkoşa, 8 Mayıs 12 (T.A.K): Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, LTB'nin yaşamakta olduğu sıkıntılı dönemin, eleştiriyi değil, yapıcı davranmayı, sorumluluk ve inisiyatif almayı gerektirdiğini ifade ederek, LTB'yi kurtarıcı kararların hayata geçirilmesi yönünde hükümeti sorumlu davranmaya çağırdı.


Denktaş, LTB'nin bozulan finansman dengesinin yeniden kurulabilmesi ve sağlam temeller üzerinde şeffaf bir yapıya kavuşabilmesi için, ivedilikle, "LTB'nin mevcut banka borçlarının yeniden yapılandırılması ve en az 60 ay, ideal olarak ise 84 aya bölünmesi, gelirlerindeki kayıt dışılık ile mücadele başlatılarak, mevcut bütçe gelirlerindeki kaybın en aza indirilmesi, harcamalarda sıkı bir tasarrufa gidilmesi ve LTB'nin kadrolu personeli dışındaki danışman statüsündeki sözleşmeli personel ile LTB'nin dıştan aldığı sözleşmeli hizmetlere son verilmesi ve kadrolu çalışan personelde verimliliğin hızla artırılması" gerektiğini belirtti.


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, bugün LTB önünde basın toplantısı düzenleyerek, uzun bir zamandan beridir Lefkoşa Türk Belediyesi'nde yaşanmakta olan maddi sıkıntıların herkesi üzdüğüne ve mağdur ettiğine dikkat çekti.


Denktaş, iki aydan beridir maaşlarını alamayan çalışanlar dışında, Lefkoşa halkının laik olduğu hizmeti alamadığını belirterek, geçen her günün, Lefkoşalı ve belediyesi için partisel bir iç hesaplaşmanın "gümbürtüsü" içerisinde aynen KTHY olayındaki "beceriksizlik" gibi eriyip gittiğini öne sürdü.


Sendika ile Belediye Başkanı arasındaki sürtüşmenin sosyal diyalog anlayışından uzak bir inatlaşma şekline dönüştüğünü iddia eden Denktaş, "Oysa her iki kesimin de içine düşülen ve sonu olmayan bu felaketten bir an önce kurtulabilmenin uğraşı içinde olduğuna inanmak isteriz.  Parti içi bir takım hesaplara Lefkoşa kurban edilmemelidir" görüşünü dile getirdi.


Denktaş, sırf muhalefet duygusu ile bu ateşi körüklemek gibi basit bir düşünceden uzak olan DP'nin, mevcut durumun en kısa zamanda düzeltilmesi ve hem çalışanların hem de Lefkoşa halkının mağduriyetlerinin giderilmesi adına yapıcı öneriler ortaya koymak amacında olduğunu belirterek, şöyle devam etti:


"Toplumsal fayda adına hiçbir siyasi görüş ve düşüncenin yer almadığı yapılan çalışmalarda LTB'nin mevcut durumu incelenmiş ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulabilmesi için aşağıda açıklanan önlemlerin ivedilikle uygulanmaya konması gerektiği sonucuna varılmıştır.


"BORÇLAR YENİDEN YAPILANDIRILMALI, YATIRIMLAR ASKIYA ALINMALI"


Banka Borçları; 30.04.2012 tarihi itibarı ile LTB'nin ortalama 38 ay vadeli, faiz dâhil 58 milyon TL borcu bulunmaktadır.  Aylık ortalama 1.5 milyon TL tutarındaki taksit tutarının tamamı Devlet gelir aktarımları ile ödenmektedir. Mevcut borcun yeniden yapılandırılarak ortalama vadenin uzatılması durumunda LTB'nin finansman ihtiyacında ciddi bir artış gerçekleştirilecektir.


Yatırımlar; LTB tarafından yapılan ve yapılması planlanan birçok yatırım, mevcut finansman ihtiyacı düzenli ve sağlam bir yapıya kavuşana kadar askıya alınmalıdır.


Gider / Gelir Dengesi; Bugün itibarı ile finansman maliyetinin yaratmış olduğu giderler, gelir/gider dengesini olumsuz yönde etkilemektedir. Mevcut finansal borcun yaratmış olduğu finansman maliyeti dâhil edilmeden yapılan incelemede, LTB'nin bütçesinin artı değerde bir seyir izlediği tespit edilmiştir.


Bununla birlikte LTB'nin tüketim anlamında tam bir tasarrufa yönelmesi ve dıştan almakta olduğu hizmet sözleşmeleri fesih etmelidir."


Serdar Denktaş, LTB'nin mevcut hesaplarında yaptıkları incelemeler kapsamında belki de en dikkat çekici bulgunun; var olduğunu bildikleri birçok hizmet gelirinin, bütçe içerisinde yer almayışı olduğunu ifade ederek, bugün LTB'de çalışmakta olan kadrolu personelin en kısa zamanda gerekli iç eğitimi alarak, kayıt dışılığın neden olduğu büyük gelir kaçaklarının kaydı ve tahsili için çalışmalar başlatılması gerektiğini kaydetti.


"ALACAKLAR EN KISA ZAMANDA TAHSİL EDLMELİ"


Denktaş, LTB'nin ciddi bir alacağının bulunduğunu, bu alacakların en kısa zamanda tahsili için mevcut personele verilecek olan doğru iç eğitim ve yönlendirmenin yeterli olacağını ifade ederek, şunları söyledi:


"Özetle LTB'nin yaşamakta olduğu sıkıntılı dönem eleştirinin değil yapıcı davranmayı, sorumluluk ve inisiyatif almayı gerektirmektedir. LTB'nin bozulan finansman dengesinin yeniden kurulabilmesi ve sağlam temeller üzerinde şeffaf bir yapıya kavuşabilmesi için ivedilikle yapılması gerekenler şunlardır:


LTB'nin mevcut banka borçları yeniden yapılandırılmalı ve en az 60 ay, ideal olarak ise 84 aya bölünmelidir.


LTB'nin gelirlerindeki kayıt dışılık ile mücadele başlatılarak, mevcut bütçe gelirlerindeki kayıp en aza indirilmelidir.


LTB'nin yapmakta olduğu harcamalarda sıkı bir tasarrufa gidilmeli ve LTB'nin kadrolu personeli dışındaki danışman statüsündeki sözleşmeli personel ile LTB'nin dıştan aldığı sözleşmeli hizmetlere son verilmelidir.


LTB'nin bugün itibarı ile kadrolu çalışan personellerine, iyi bir planlama ve eğitim ile en yüksek faydayı sağlayacakları doğru işlere kanalize edilerek fayda - maliyet analizinde verimlilik hızla artırılmalıdır."


Bu kararların hayata geçirilmesi yönünde öncelikle hükümetin bu kararı üretmesi gerektiğini ifade eden Denktaş, hükümetin alacağı karadan sonra ancak Belediye Meclis üyelerinin aynı kararı üreterek ivedilikle çalışmaya başlaması gerektiğini kaydetti.


"DP KATKI KOYMAYA HAZIRDIR"


Denktaş, bu önlemlerin uygulamaya geçmesi ile birlikte çalışanın geçmiş Sosyal Sigorta ve ihtiyat sandığı primlerinin ayni vadeye yayılması ve bundan sonraki yatırımlarda kaynağından kesilerek ödenmesi gerektiğini ifade ederek, "Gerekmesi halinde Belediye çalışanlarına ödenen ek tahsisatlar bir süre için dondurulmalıdır. Sorumluluğun gelecek döneme aktarılamayacağı iddiasında bulunanlar unutmamalıdır ki, bu önlemlerin şimdi alınmaması halinde gelecek döneme kadar geçecek süre içerisinde yük daha da büyüyecek  ve içinden hiç çıkılmaz bir hal alacaktır" dedi.


Serdar Denktaş, bu nedenle başta hükümet olmak üzere her kesimi diğer tüm siyasi ve kişisel tasarrufları bir kenara koyarak sorumlu davranmaya çağırarak, "Gün; düşene vurmak günü değil, el uzatma günüdür. Atılacak her olumlu adımda, toplum çıkarına ve toplum un kazanması adına biz DP olarak göreve ve katkı koymaya hazır olduğumuzu bir kez daha bilginize sunarım" diye konuştu.

 
8 Mayıs 2012 Salı 14:53
Okunma: 743
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu