Ana Sayfa » Kıbrıs » Şerife Ünverdi Kamu-iş Heyetini Kabul Etti

Şerife Ünverdi Kamu-iş Heyetini Kabul Etti

Ünverdi "ara Eleman Yetiştirmek Ülke Geleceği İçin Önemli".

 
 
Şerife Ünverdi Kamu-iş Heyetini Kabul Etti

Lefkoşa, 30 Mayıs 12 (T.A.K.): Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Kamu-İş Sendikası heyetini kabul etti.

Heyet, ara eleman yetiştirilmesi konusunda, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın hazırladığı ve kendilerinin de hemfikir oldukları bir raporu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ünverdi'ye sundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Sendika Başkanı Sami Dilek sanayi sektörünün her dalında ara elemana ihtiyaç duyulduğunu ancak ülkede ara eleman yetiştirilmesinin ortadan kalktığını belirterek, "Ülkemizin, sanayi sektörünün her dalında, ara elemana şiddetle ihtiyacı vardır" dedi.

Kuzey Kıbrıs'ta ara eleman yetiştirmeye gerekli önemin verilmediğini kaydeden Dilek, "Geçmişte fabrikalar yasası çerçevesinde çıraklık kursları, eleman yetiştirme çalışmaları ve bunların yanında iş verimini artırma ve iş güvenliği hakkında çalışmalar, seminerler ve eğitimler düzenlemekte idi.

Ekonomiler ve teknolojiler geliştikçe, Kuzey Kıbrıs'ta bu hususlara verilen önem de azalmıştır" ifadelerini kullandı.

2006 yılının Aralık ayında Kamu Görevlileri Yasası'nın 6'ncı maddesinin değiştirilmesi ile işçi sınıfının daraltıldığını, görevlerin azaltıldığını ve sanayicinin ihtiyacı olan ara eleman yetiştirmenin ortadan kalktığını belirten Dilek şöyle devam etti:

"Hâlbuki ekonomisi ve sanayisi hızla gelişen yanı başımızdaki Anavatanımız ve Avrupa ara eleman yetiştirmek için gerekli önemi vermekte ve sanayi sektörüne eleman yetiştirmektedir. Bugün Sayın Çalışma Bakanına takdim edeceğimiz bu dosyaları, büyük araştırma sonrası hazırlayan, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası, Türkiye sanayi sektörünün gelişmesine büyük katkılar koymaktadır" dedi.

Dilek, raporun hazırlanmasında katkı koyan Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası ve Türk Metal Sendikası yetkililerine de teşekkür etti.

ÜNVERDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ünverdi de, ara eleman yetiştirmenin bakanlık ve hükümet için en önemli hedeflerden biri olduğunu söyledi.

Bakan Ünverdi "Bakanlık olarak ara eleman yetiştirme ve meslek edindirme konusunda çok önemli çalışmalar yürütüyoruz. Ülkenin en büyük ihtiyaçlarından biri mesleki ara elemandır. Ara elemanların yetiştirilmesi ile başka ülkelerden eleman talep etmenin önüne geçilecek" dedi.

Ünverdi, işbirliği ile nitelikli ara eleman yetiştirerek işadamlarının ihtiyacı olan ara eleman ihtiyacını ülke insanını eğiterek giderileceğine inandığını belirtti.

(ŞEB/KAR) FOTOĞRAFLI

 
30 Mayıs 2012 Çarşamba 17:17
Okunma: 824
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler