Ana Sayfa » Kıbrıs » Sertoğlu: Ben yapamayacağım sözü vermem!

Sertoğlu: Ben yapamayacağım sözü vermem!

UBP LTB Başkan adayı bugün Kıbrıs TV'den ilk kez halka seslendi. Sertoğlu belediye başkanlığı yarışında çok iddialı olduğunu ortaya koydu."Ben bir söz verirsem ne olursa olsun o söz yerine gelir"dedi.

 
 
Sertoğlu: Ben yapamayacağım sözü vermem!UBP LTB Başkan adayı bugün Kıbrıs TV'den ilk kez halka seslendi. Sertoğlu belediye başkanlığı yarışında çok iddialı olduğunu ortaya koydu."Ben bir söz verirsem ne olursa olsun o söz yerine gelir"dedi.

Sertoğlu neden LTB başkan adaylığına soyundu?

Öncelikle Lefkoşalıyım. 1991'den beri Lefkoşa'da yaşıyorum. Büyük problemler var. Tüm bölgelerde sorunlar baş göstermekte. Lefkoşayı seven biri olarak uzun bir düşünme süresi sonunda elimi taşın altına koymaya karar verdim. Partimden de bu yönde teklif geldi. Diğer partiler bizden önce ilan ettiler adaylığını ama biz de çok süratli bir şekilde çalışmaya başladık. Allah kısmet ederse 8 Nisan'da olağan üstü hal ilan edip çalışmaya başlayacağız. Diğer adaylar için de bu arada başarılar diliyorum. Kendi kendime söz verdim kimseyle münakaşaya girmeyeceğim. Lefkoşa'nın ihtiyacı olan barış ve huzurdur. Aday olma sebeplerimden biri de budur.

Özkan bey Bakanlar Kurulu toplantısına girdiğinizi söyledi ve eleştirdi. Dorğru mu katıdınız mı toplantıya?


Benim bakanlar kuruluna girmem söz konusu değil. Yetkim ok. Sadece başbakanın yanına gidip bazı acil sorunları ilettim. Seçim sonucunu bekleyemeyeceğimizi söyleyip bakan arkadaşların özellikle sanayi bölgesi'ndeki durumlara el atmalarını istedim. Başbakan da beni gel bakan arkadaşlara sen izah et dedi. Hazır ordalarken. Ben de görüşlerimi orada ifade edip hemen çıktım. Olay sadece budur.

Bakanlar Söylediklerinizi nasıl karşıladı?


Yarın öbür gün göreceğiz. Ben yapamıyacağım sözü vermem. Bir söz verirsem ne olursa olsun o söz yerine gelir.

Hasan Sertoğlu diktatör gibi eleştiriler yapılıyor.. Doru mu?


Benim ağzımdan herhangi bir arkadaş eğer ben diktatörüm diyorsa çıksın açıklasın sabah adaylıkta çekilirim.Benim çok disiplinli bir kişiliğim vardır. Belediyede işe gelmeyen arkadaşlar var mesela. Bunlar disipline girecek. Benim söylediğim sadece budur. Disiplinlikli olmak başkadır diktatörlük başkadır. Aksi taktirde LTB'de hiç bişey düzelmez. Lefkoşa'nın çalışanlara ihtiyacı var çalışmayanlara değil. Belediyeyi zarara uğrtan arkadaşların orada bulunması doğru değil. Yaptığım sohbetlerde bu düzenden herkesin şikayetçi olduğunu görüyoruz. LTB'de sendikanın karşı çıktığı olayları görüyoruz. İşe gelmeden para alanlar istenmiyor. Yatırımsız çalışmak istenmiyor. İstenenler haktır. Sen adama maaşını ödemezde çöp arbasının arkasında Lefkoşa temizle bunlr olacak şey değildi.

Seçilirseniz 14 ay sonra 4 yıl için de güçlü bir aday olacaksınız değil mi? 4 yıllık dönem aklınızda olmalı


Evet hedefimizde bir sonraki seçim var tabiki. Bunu gizlemeye gerek yok. Oy verirken vatandaş zaten bir sonraki dönemi de düşünecek

Şuan en acil gözüken durum çalışanın sıkıntıları. Bir kaynak ihtiyacı mevcut. İlk etapta bunu nasıl çözeceksiniz?


Büyük problem var ortada. Ağır borçlanmalar var sosyal sigortalara ve piyasaya vb. aylardır konuşuluyor bunlar. LTB'ye kim seçilirse seçilsin 8'inde ilk işi bana göre meclisi toplayıp yeniden yapılandırma yapıp Ziraat bankasından Krediyi almak olacaktır. Bu eğer yapılmazsa sorun çok büyüyecek ve içinden çıkılmaz bir hal alacak.

Kredi karşılığında Ziraat bankasının bazı talepleri olacak mı..?


Evet krediye pek sıcak bakmayan arkadaşlar var. Ben görüştüm bu konuyu. Size bu arkadaşlarn bir tehdididi yok. Ama ortada bazı gerçekler var. Bunları kabul etmek lazım. LTB'nin alacakları öncelikle kimsenin gözünün yaşına bakılmadan toplanacak. Yani Ziraat bankasına gittiğinizde bu kredi devlet garantisi aldında. Bankanın krediyi veririz vermeyiz gibi bir şartı olamaz. Yeterki irade olsun.

Personel sorunu var? İşçi çıkarılacak mı?


İşini alın teriyle yapan arkadaşların ne günahı vardır. Önce bana onu söyleyin. Bu arkadaşlara alternatif iş ayarlamamız lazım. Dünyayı inceleyin. Belediyelerin yan şirketler kurması lazım mesela. Örneğin sportif tesislerin bakımı. Daha önce bu gündeme geldi. Şu anda hizmet satın alınıyor. Belediyenin bir yan şirketi bu hizmeti verse kimse işsiz kalmaz. Örneğin fuar alan. Şuanda bizim fuar alanında çalışna personelimiz var. Orda yaptıkları işi pazar yerini denetlemek ve hafta içinde bir sonraki haftanın işleri yapılı. 17 kişi var orda haftada 14-15 bin TL para toplyolar. Düşünün.. Bu bir örnektir.  Önce çalışanlar huzurlu olmalıdır. Onlar huzurlu olursa Bu halka yansır.  Bir belediye niznamız var uzun zamandır bitirilemiyor mesela.. Kültür sanat bölümümüzvardır. Onların binasının bitirilmesi için çok efor sarfedildi ama bir türlü başarılamadı. Lefkoşa'da yapılamıycak hiç bir iş yoktur.

"Ben sendika mendika tanımam" demişsiniz doğru mu?


Bunu nerde söylemişim çıksın söylesinler. Benim ağzımdan duymadıkları bir şeye inanmasınlar. Sisteml bir karalama vardır.Sendikacılar benim yıllardır tanıdığım arkadaşlarımdır. Spor camiasından.Ben kime söylemişim böyle bir lafı...?

Belediyeyi bu hale getiren kendi adamlarıdır. Sorunu biliyolardı neden çözmediler.?


Bu doğru bir sorudur ama ben başkasının yaptıklarından sorumlu değilim. Yapacaklarımdan sorumluyum. Ben belediyeye daha önce müdahale edemezdimki.. Hiç bir parti böyle bir süreci istemezdi.Derhal bu sorun çözülmeli.

Sayın Çavuşoğlu belediye'de muhalefetin adayı seçilirse bu sorun çözülmez dedi. Bu açıklama size zarar verir mi?


Ben duymadım böyle bir açıklama yaptığını. Bunu söylemek istediğini zannetmiyorum. Kendisine sormak lazım ama bir gerşek de vardır; LTB'deki sorunlar hükümetle birlikte ve uyum içinde çözülebilir. Belediye meclis üyeleri ile ilgili bir sorun da var. 7 üye ile ilgili. Ne düşünüyorsunuz. Doğrudur, nce şı-unu kavramak lazım, ülkede demokrasi varsa fotoğrafa doğru bakmak lazım. Bir istifa eden var birde istifa edip tekrar aday olanlar var. Bana göre kendi vicdani haklarıdır istifa edip etmemek.  Ben yorum yapamam.

Artık projeleri sormaya çekinizyoruz bukadar sorun arasında yinede sizin projeleriniz nelerdir?


Kısa vadade halletmemiz gereken iki üç projemiz var çalışıyoruz. Parayı bir türlü bulacağız. Yeterki proje olsun. Çalışmalarıız son soktada 2-3 güne bunları paylaşacağız halkımızla.

LTB'nin tanınmışlık yapısını nasıl değerlendiriyorsunuz.. Nasıl bir dönem olacak?


Hem yurt dışı hem yurt içi temasları birlikte yürüteceğiz.

Lefkoşalıya bir tarih verebilirmisiniz sorunların çözümü için?


Lefkoşalı bu dönemde çok şanslı. 14 ayda seçtiği adayı görüp değerlendirecek.

Belediyenin borcu nekadardır..? Farkı rakamlar var ortada..


Duyduklarınızla kağatta yazanlar tabiki birbirini tutmaz. Şu anda bunun net çıkarılması ve adaylara verilmesi gerekir. Bizimde bazı duyumlarımız var..

Bulutoğlları ile dostluğunuz da var...Yolsuzlukların üzerine gideceğini söyliyor diğer adaylar. Ya siz?


Ben kimsenin avukatı değilim. Yolsuzlukları örtmek için de aday olmadım. Birileri LTB'yi zarara uğrattıyla bunun hesabını herkez verecek. Bunu zaten birin yapmasına grek yok. Süreç işliyor sayıştay-lık bunu zaten yapacak.

KTFF Başkanığınız duruyor önemli görüşmeler de var...


Evet ama yetkilerim devredilmiş durumda. Mart ayındaki UEFA olayı var. Bazı güçler zorla aday yapıldığımı söyledi KOP görüşmelerini baltalamak için. Bne zorla aday olmadım. Benim federasyonda izlediğim bir yol var sonuna geldik. Bunların meyvesini almaya başladık dışa açılım konusunda.Tarihte ilk defa birlikte toplantı yaptık.ve zürih'te kara için anlaştık. Mart sonu Nisan gibi bu iş olabilir.. 7 Nisan da olabilir 30 Mart'da olabilir ben kesinlikle orada olacam gençliğe sözüm var çünkü..

9 Aday var 4 aday arasında yoğunlaşma var.. Vatandaş neden Sertoğlu'nu  seçsin?


Siyasetçi değilim ama işi iyi bilirim. Ekibimle var gücümle lefkoşayı kurtarmak için çalışacağım.
 
6 Mart 2013 Çarşamba 16:45
Okunma: 1649
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu