Ana Sayfa » Kıbrıs » Şeyh Nazım Hayatını Kaybeti

Şeyh Nazım Hayatını Kaybeti

Şeyh Nazım hayatını kaybetti! Dünyaca tanınmış bir sima olan ve birçok ülkede müritleri bulunan Nakşibendi Tarikatı Lideri Şeyh Nazım Kıbrısi hayatını kaybetti. Akciğer ve böbrek yetmezliği teşhisiyle Yakın Doğu Hastanesi’nde bir süredir tedevi gören 92 yaşındaki Şeyh Nazım Kibrisi, saat 13:30 sularında hayatını kaybetti.

 
 
Şeyh Nazım Hayatını Kaybeti

 

Şeyh Nazım hayatını kaybetti! Dünyaca tanınmış bir sima olan ve birçok ülkede müritleri bulunan Nakşibendi Tarikatı Lideri Şeyh Nazım Kıbrısi hayatını kaybetti. Akciğer ve böbrek yetmezliği teşhisiyle Yakın Doğu Hastanesi’nde bir süredir tedevi gören  92 yaşındaki Şeyh Nazım Kibrisi, SAAT 13:30 SULARINDA hayatını kaybetti. 

Şeyh Nazım Kıbrısi yoğun bakımdaydı!

Solunum ve kalp yetmezliği nedeniyle Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi'ne kaldırılan Şeyh Nazım Kıbrısî'nin durumunun ciddi olduğu belirtilmişti.

Şeyh Nazım'ın hastaneye kaldırılmasının ardından YDÜ Hastanesi doktorları son gelişmeleri basın toplantısıyla açıkladı. Gerekli tetkikleri yapan doktorlardan Başhekim Sevim Erkmen, hastanın YDÜ'ye AKUT solunum ve kalp yetmezliği ön tanısı ile geldiğini söylemişlerdi.  Hastanın böbrek yetmezliği de olduğunu belirten Ekmen, Şeyh Nazım'ın tedavisinin yoğun bakımda gerçekleştirildiğini ifade etti. Ancak gelen haberlere göre bu sabah Şeyh Nazım hayatını kaybetti.

Şeyh Nazım Kıbrısî'nin doktorlarından Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Barış Ökçün de şu anda esas problemin akciğerlerde olduğunu belirterek, 'Bir kalp yetersizliği ön tanısı vardır. Bu tanıdan açıkçası uzaklaştı. Esas problem şu anda akciğerlerde olan bir solunum yetersizliğidir. Bunun üzerine eklenen akut bir böbrek yetersizliği mevcut. Enfeksiyon parametreleri yüksektir. Aynı zamanda bir enfeksiyonu da mevcuttur. Bir de akciğerde bir emboli olayı var. Bu nedenle ön planda akciğer sorunları oldukça ciddi.' diye bir açıklama yapmıştı.

RASMUSSEN: DURUMU CİDDİYDİ

Göğüs Hastalıkları ve Alerji Ana Bilim Dalı Başkanı Finn Rasmussen ise yaptığı açıklamada, yapılan tetkikleri sonucunda akciğerde bir enfeksiyon ve muhtemelen bir emboli yani pıhtı oluşumuna rastlandığını aktardı. Aynı zamanda akut bir böbrek yetersizliği problemi de olduğunu belirten Rasmussen, 'Kalpte bir büyüme mevcuttu. Hem sağda hem de ulakçıklarda. Fakat sol tarafın pompalaması normaldi. Bu sol kalp yetersizliğinin olmadığını gösterdi. Durumu ciddidir. Ellimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Hastamızın ailesiyle temas halindeyiz.' şeklinde ifade etmişti.

 

ŞEYH NAZIM'IN MÜRİTLERİ HASTANEYE AKIN ETMİŞTİ

Bu arada Şeyh Nazım'ın yakınları ve müritler olayı duyar duymaz hastaneye akın etmişlerdi. Basın toplantısının gerçekleştiği salonda dualar okuyan Şeyh Nazım'ın yakınları ve müritleri Yakın Doğu Hastanesi'nde beklemeye devam ediyordu. Ancak bu sabah gelen haberle sevenlerinin yüreklerini borktu. Şeyh Nazım kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Şeyh Nazım Kıbrısi kimdir?

Şeyh Nazım Kıbrısi kimdir? ne iş yapar nerelidir? Öldü mü bu haberlerin hepsini sizler ile paylaşıyoruz. Soyu, anne tarafından Mevlevî tarîkatı kurucusu Mevlânâ Celâleddîn Rûmî'ye, baba tarafından Kâdirî tarîkatı kurucusu Abdülkâdir Geylânî'ye dayanır. 1940`larda İstanbul'da Kimya Fakültesini okudu. İstanbul'da bulunduğu dönem içerisinde Nakşibendi şeyhi Süleyman Erzurumi'ye bağlandı. Bir müddet kendini yetiştirdikten sonra şeyhinin izni ve işareti ile Şam'a gidip Şeyh Abdullah Dağıstani'ye bağlandı ve onun mânevi terbiyesine girdi.

Şeyh Abdullah Dağıstani'nin emri ile insanlara tasavuf terbiyesini vermeye başladı.1973'de Şeyh'inin vefatı ile onun yerine geçti. 2011'de oğlu Mehmet Adil Efendi'nin, kendi yerine geçip, silsileyi devam ettireceğini ilan etti.

1941'de Hacı Emine Hanım ile olan evliliğinden dört çocuğu bulunmaktadır. Türkçe, Arapça,İngilizce ve Kıbrıs Rumcası olmak üzere dört dil bilmektedirEzanın Arapça lafzı ile okunmasının yasak olduğu dönemde Kıbrıs'a geri geldiği ilk gün şerefeye çıkıp ezanı Arapça lafzı ile okumuş ve bunun üzerine bir hafta hapis yatmıştır. Serbest bırakılınca Lefkoşa'nın en büyük camii Selimiye'nin şerefesine çıkıp tekrar Arapça lafız ile ezan okumuş, bunun üzerine kendisine dava açılmıştır. Davayı beklerken Lefkoşa'nın köylerini gezip Arapça lafız ile ezan okumaya devam etmiştir. Hakkında 114 dava aynı zaman diliminde açılmış ve 100 yılı aşan süre mahkumiyeti gündeme gelmiştir. Davaların okunma gününe yakın, Adnan Menderes döneminde, TBMM'nin ezanın Arapça lafız ile okunmasını serbest bırakması üzere hakkındaki davalar düşmüştür.

Türk İslam Kültür Cemiyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 1983 yılında kurulmuş olan ve hâlen Lefkoşa'da faaliyetlerine devam eden dernektir.

Yürüttüğü faaliyetler şunlardı;

Toplantı, seminer, konferans ve sohbetler,
Grup çalışmaları,
Yerel ve uluslararası gençlik kampları,
Gençlere gezi ve ziyaretler düzenlenmesi,
Gazete basımı, bildiriler ve halkla ilişkiler,
Kur'an-ı Kerim okuma yarışmaları,
Milli-Dini öykü yazma yarışmaları,
Film, video ve slayt gösterileri,
Köy ve aile ziyaretleri,
İslami kuruluşlarla temaslar,
Kan bağışı kampanyaları,
Ağaç dikme faaliyeti,
Fakir çocukların sünnet edilmesi,
Gençlere burs temini, fakir ailelere yardım verilmesi,
Gençler arasında sportif müsabakalar tertip etme,
Camilerimizin tamiri ve inşası için gerekli faaliyeti yapmak,
Çeşitli kesimlere iftarlar düzenleme,
Gençlere ücretsiz takviye kursları düzenlenmesi,
Dini Bilgiler Kursları açmak,
Ortaokul ve üniversite öğrencileri için yurt açma,
Kıbrıs davası ve milli konularda aydınlatıcı faaliyetlerde bulunma.

 
7 Mayıs 2014 Çarşamba 13:46
Okunma: 3610
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu