Ana Sayfa » Kıbrıs » Şht. Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Tabtikatı-2012 Brifingi (2-son)

Şht. Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Tabtikatı-2012 Brifingi (2-son)

"kendi Bölgemizde Ve Sorumluluk Sahamızda Arama Kurtarma Çalışmalarına Devam Edeceğiz".

 
 
Şht. Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Tabtikatı-2012 Brifingi (2-son)

"BUGÜNE DEK 40 OLAYA MÜDAHALE ETTİK, SÜRDÜRECEĞİZ"

"ENGELLEME OLMASI SÖZ KONUSU DEĞİL... ARAMA KURTARMA HER ŞEYDEN ÖNCE İNSANİ BİR MESELE"

TATBİKATI TÜRKİYE, PAKİSTAN, BAE VE KATAR'DAN GÖZLEMCİLER DE İZLİYOR

Boğaz, 14 Haziran 11 (T.A.K.): Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, KKTC ve Türkiye'nin kendi bölgesinde ve sorumluluk sahasında arama kurtarma çalışmalarını gerçekleştirmeye devam edeceğini söyledi.

Daysal, bugüne dek karasularında 40 olaya müdahale edildiğini ve bunun süreceğinin iyi bilinmesini istedi.

Tümgeneral Daysal, "Şehit Teğmen Caner Gönyeli - 2012 Arama Kurtarma Tatbikatı"yla ilgili, Boğaz'daki GKK karargahında saat 14.00'te brifing düzenledi.

Brifingde Caner Gönyeli'nin özgeçmişiyle ilgili bilgiler verildi ve annesi Kezban Gönyeli'ye, Tümgeneral Daysal tarafından anı objesi takdim edildi. Daha sonra Tümgeneral Daysal, tatbikatta uygulanacak üç senaryo hakkında bilgi vererek soruları yanıtladı.

Üç safhada gerçekleştirilecek tatbikatın kara safhası bugün 101 Evler bölgesinde, deniz safhası ise yarın Gazimağusa açıklarında, Dipkarpaz'ın güneyinde ve Zeytin Burnu'nda icra edilecek.

Tatbikatı, Türkiye, Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'dan gözlemciler de izliyor.

DAYSAL: "ZAMANA KARŞI YARIŞ"

GKK Tümgeneral Mehmet Daysal, arama kurtarma faaliyetleriyle ilgili bilgi vererek başladığı brifinginde, arama kurtarmanın denizde ve karada tehlike içindeki araç ve insanların, su üstü vasıtaları, uçak, helikopter ve özel kurtarma timleriyle aranması ve kurtarılması olduğunu söyledi.

Daysal, arama kurtarmanın zamana karşı bir yarış olduğunu, profesyonel yetişmiş personel, iyi organizasyon, birimler arasında yakın koordinasyon ve işbirliği içinde 24 saat görev yapmayı gerektirdiğini vurguladı.

ARAMA KURTARMA YETKİSİ

Arama kurtarma yetkisinin KKTC'nin hava sahasıyla kara sularında KKTC'nin; Kıbrıs'ın kuzeyindeki uluslar arası sularda ve hava sahasında ise Türkiye'nin sorumluluğunda olduğunu ifade eden Tümgeneral Mehmet Daysal, şöyle konuştu:

"YETKİMİZİ VURGULAMAK"

"KKTC'nin insani amaçlarla yürütülen arama kurtarma faaliyetlerinde kazandığı arama kurtarma kabiliyetini fiilen denemek ve Doğu Akdeniz'de uluslararası sularda, Uluslararası Denizcilik Örgütü'ne deklare edilmiş Türk Arama Kurtarma Bölgesi'ndeki arama kurtarma faaliyetleriyle ilgili yetkimizi vurgulamak amacıyla her yıl icra edildiği gibi bu yıl da 12-13 Haziran 2012 tarihlerinde Şehit Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Tatbikatı'nın fiili bölümü icra edilecektir."

KKTC'nin 26 Mart 2003'te Ercan Bölgesel Arama Kurtarma Merkezi'nin faaliyete geçirilerek arama kurtarma hizmetinin verilebileceğinin bir notamla ilan edildiğini ve basın kanalıyla da dünya kamuoyuna duyurulduğunu kaydeden Daysal, tatbikatın kara safhasının bugün 101 Evler (St. Hilarion) bölgesindeki bir numaralı sahada, deniz safhasının ise yarın Gazimağusa açıklarında, Dipkarpaz'ın güneyinde ve Zeytin Burnu'nun doğusunda icra edileceğini bildirdi.

"TATBİKATIN AMACI... KOORDİNASYON... KABİLİYETLERİ DENEMEK"

Tümgeneral Daysal, tatbikatın amacını "arama kurtarma unsurlarının koordinasyon ve birlikte çalışma unsurlarını geliştirmek, insani yardım harekatı ve işbirliği konularında Türkiye ve KKTC'nin imkan ve kabiliyetlerini denemek" olarak ifade etti.

TATBİKATA KATILACAK SİVİL VE ASKERİ UNSURLAR

Daysal, tatbikata katılacak sivil ve askeri unsurlarla ilgili şu bilgileri verdi:

"Türkiye Cumhuriyeti'nden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü.

KKTC'den Dışişleri Bakanlığı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı'nın ilgili daireleri; Sivil Savunma Teşkilatı, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Ltd. Şti.'nin Söndüren 10 romorkörü ve Kıbrıs Türk Radyosu.

TSK'dan Beşinci Muhrip Filotillası Komodoru, bir fırkateyn, bir korvet, bir karakol gemisi, bir arama kurtarma ve bir sahil güvenlik helikopteri, bir CASA arama kurtarma uçağı ve bir sahil güvenlik botu.

GKK'dan 3 sahil güvenlik botu, bir arama kurtarma ve bir ambulans helikopteri, Özel Görev Kuvveti Komutanlığı ve Havacılık Birliği Komutanlığı arama kurtarma ihtisaslı personel, Polis Genel Müdürlüğü unsurları, bir deniz aracı."

2 SAFHADA 3 SENARYO

Basına ve yabancı gözlemcilere açık kara ve denizden oluşan 2 safhada ve 3 senaryo kapsamında icra edilecek tatbikatta uygulanacak senaryolardan ilkinin bugün 101 Evler bölgesinde yer alacağını anlatan GKK Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, KKTC hava sahasındaki İzmir-Ercan seferini yapan bir uçaktan tehlike sinyali alınması sonrasındaki kurtarma faaliyetlerinin izleneceğini bildirdi.

Daysal, uydusal arama ve kurtarma sistemi üzerinden tehlike sinyalinin ana arama kurtarma koordinasyon merkezi tarafından alınması, durumun Ercan hava arama kurtarma koordinasyon merkezine bildirilmesi üzerine, KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı'nın faaliyete geçirilerek araç ve personelle arama kurtarma faaliyetine başlanacağını ve ayrıca Türkiye Arama Kurtarma Teşkilatı'ndan da destek talep edileceğini, bunun üzerine bir uçakla bir helikopterin olay yerine sevk edileceğini anlattı.

İKİNCİ SENARYO DENİZDE

Tümgeneral Daysal, yarın denizde uygulanacak ikinci senaryoda KKTC karasuları dışında, Türk arama kurtarma bölgesindeki bir feribotun yardım çağrısının Kıbrıs Türk Radyosu, tehlikedeki gemilerin aranmasına yönelik uzay sistemi üzerinden tehlike sinyalinin Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından alınması ve geminin mevkiiyle ilgili bilgilerin Deniz Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'ne iletilmesi üzerine, TC Arama Kurtarma Teşkilatı'nın faaliyete geçeceğini kaydetti.

Yarınki deniz safhasında uygulanacak senaryoya göre, feribotun güvertesinde bir tırın yanarak feribotun dengesini bozduğu ihbarı da verilecek ve römorkör, helikopter ve botlarla buna müdahale edilecek. Feribotla telsiz irtibatının kesilmesi üzerine bölgeye bir fırkateyn, bir korvet, bir karakol gemisi, bir arama kurtarma helikopteri, bir sahil güvenlik helikopteri, ve arama kurtarma uçağı sevk edilerek arama kurtarma faaliyetlerine başlanacak. Kazazedeler de can salında arama kurtarma uçağı tarafından tespit edilecek ve ilk müdahaleleri gemideki revirde yapılacak. Ancak yaralılardan ikisinin sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine ambulans helikopterle Gazimağusa Devlet Hastanesi'ne sevk edilecekler.

Kazazedelerin, bir can salı daha olduğu ve doğuya doğru sürüklenerek uzaklaştığını söylemesi üzerine bölgeye arama kurtarma uçağı gönderilecek. İkinci salın tespit edilmesiyle yüzer ve uçar unsurlar sevk edilerek kazazedelerin dördü yine hastaneye sevk edilecek ve feribotun güvertesinde tırda çıkan yangın da römorkör tarafından söndürülerek geminin kıyıya çekilmesi sağlanacak.

ÜÇÜNCÜ SENARYO KARANLIKTA

Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, denizde üçüncü senaryonun ise gece tam karanlık ortamda gerçekleşeceğini açıkladı.

Buna göre, Gazimağusa açıklarında ve KKTC kara sularında bir uçak tarafından tehlike sinyali verilecek. KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı harekete geçerek GKK'dan bir arama kurtarma helikopteri, bir ambulans ve üç sahil güvenlik botu bölgeye sevk edilecek. Mevkisi arama kurtarma helikopterince tespit edilen kazazede uçağın iki personeli helikopter tarafından, dört personeli de sahil güvenlik botlarınca denizden kurtarılarak tahliye edilecek.

Tümgenral Daysal, arama kurtarma faaliyetinin doğrudan insan hayatıyla ilgili olduğunu, zamana karşı ölümle yaşam arasında bir yarış halinde icra edilmesi gerektiğini ifade ederek, "KKTC'nin, Türkiye Cumhuriyeti unsurlarıyla iş, gönül ve emel işbirliği içinde her ortamda, gece ve gündüz, kara sularında veya uluslararası sularda, her yerde, her zaman arama kurtarma harekatı icra etmeye hazır olduğunu" vurguladı.

SORULAR... 4 ÜLKEDEN GÖZLEMCİ VAR...

GKK Tümgeneral Mehmet Daysal, brifingde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, tatbikata yabancı gözlemcilerin davet edildiğini, Türkiye, Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'dan gözlemcilerin tatbikatı izleyeceğini söyledi.

Kıbrıs üzerindeki arama kurtarma yetkisinin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kuruluş anlaşmasıyla İngiltere'ye verildiğini; daha sonra Rum kesiminin 2002'de tek taraflı açıklamayla Kıbrıs'ın deniz ve hava sahasında arama kurtarma yetkisinin kendilerinde olduğunu iddia ettiğini anlatan Tümgeneral Daysal, KKTC ve Türkiye'nin de kendi hava sınırı ve karasuları dışında arama yetkisinin olduğunu bütün dünyaya duyurduğunu ve geçmiş yıllarda başladığı bu yetki kullanımının başarıyla uyguladığını kaydetti.

"ENGELLEME SÖZ KONUSU DEĞİL"

Bir başka soru üzerine, tatbikatın engellenmesi gibi bir girişimin olmadığını kaydederek "Olması da söz konusu değil zaten..." diyen Daysal, arama kurtarma konularının her şeyden önce insani bir mesele olduğunu vurguladı.

Daysal, sahip oldukları imkanlarla Doğu Akdeniz'de emniyetin sağlayabileceklerini birçok defa gösterdiklerini kaydederek, uluslararası sularda ve kendi karasularında olabilecek her tür olaya müdahale edebilecek ve yardım edebilecek kapasiteleri bulunduğunu; bugüne dek yaklaşık 40 olaya müdahale ettiklerini; bundan sonra da bunu sürdüreceklerinin çok iyi bilinmesini istedi.

Tümgeneral Daysal, "Biz kendi bölgemizde ve sorumluluk sahamızda bunu gerçekleştirmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Adına tatbikat düzenlenen Şehit Teğmen Caner Gönyeli, 1947 yılında Gönyeli'de doğdu. Gönyeli, ikmal subayı olarak görev yaptığı TGC Kocatepe muhribinde 21 Temmuz 1974'te şehit olmuştu. Anısı Girne Deniz Şehitliği'nde yaşatılan Caner Gönyeli'nin  yasal varisine, Türk Silahlı Kuvvetleri Övünç Madalyası verildi.

(GÜL/GÜR) FOTOĞRAFLI

 
12 Haziran 2012 Salı 16:39
Okunma: 651
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu