Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Shulz'un Güney Kıbrıs'a Karşı "çifte Oyunu"

Shulz'un Güney Kıbrıs'a Karşı "çifte Oyunu"

Çözüm Olmaması Halinde Doğrudan Ticaret Tüzüğü 2013'tan Başlayarak Onaylanmak Üzere Yeniden Harekete Geçirilmesine Açık Pencere Bıraktı.

 
 
Shulz'un Güney Kıbrıs'a Karşı
KIBRISLI TÜRKLERLE YÜKSEK SEVİYEDE TEMAS GRUBUNUN OLUŞUM VE YETKİLERİNİN GENİŞ ZAMANDA GÖRÜŞÜLMESİNE KARAR VERDİ


Lefkoşa, 18 Mart 12 (T.A.K.): Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'un Kıbrıs sorununun çözülememesi durumunda Kıbrıslı Türklere yönelik Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün onaylanması prosedürünün 2013'ten başlayarak harekete geçirilmesi için açık pencere bıraktığını yazdı.


Gazete "Schulz'un Doğrudan Ticaretle Çifte Oyunu... Flaş: Çözüm Olmazsa Tüzüğün 2013'ten Başlayarak Onaylanmasına Açık Pencere" başlığıyla yansıttığı Brüksel çıkışlı haberinde AP Başkanı Schulz'un, Doğrudan Ticaret Tüzüğü görüntüsü önünde "çifte oyun oynadığı" iddiasında bulundu.


Gazete Schulz'un Ankara'ya; Ticaret Tüzüğü'nü, onaylanması perspektifi ile hayatta tutmayı taahhüt ettiğini ancak aynı zamanda Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ı Avrupa Sosyalist Partisi zirvesine davet edip katılmasını sağlayarak Rum Yönetiminde tam aksi beklentiler yarattığını yazdı.


"İki tabloda çok tehlikeli bir oyun oynamakla" suçladığı Schulz'un doğrudan ticaret konusunda takınacağı tavrın da Kıbrıs sorunundaki gelişmelerle doğrudan bağlantılı olduğunu belirten gazete özetle şu detayları verdi:


"AB'den kaynakların gazetemize söylediğine göre Kıbrıs'taki siyasi sorunun kesin halli çabalarında çıkmaz saptanması halinde Schulz'un, AP Başkanı olarak, askıda bulunan tüzüğün AP Genel Kurulu'nda onaylanmasını ileri götürme ihtimalini inceleyeceği anlaşılıyor. Tüzüğün bütünüyle yeniden gündeme getirilmesi için seçeceği zaman noktasına;  2013 yılı içerisine ve her halükârda Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Avrupa Birliği'nin direksiyonunda olacağı dönemin tamamlanması sonrasına havale etmesine de özellikle önem veriliyor.


Böyle bir durumda hedef, Kıbrıslı Türklerin 'izolasyonlarının' kaldırılması ve Martin Schulz'un AP Başkanlığı görevini almasından önce, Sosyalist Grup Başkanı iken defalarca olumlu görüş belirttiği doğrudan ticaret tüzüğünün onaylanması olacak. Schulz'un sergilediği tehlikeli siyasi tavır Sosyalist Grup'ta bitmiyor, AP Başkanı olarak yeni görevine de yayılıyor.


Gazetemizin öğrendiğine göre Schulz'un kararı ile AP'nin Kıbrıslı Türklerle yüksek seviyede Temas Grubu'nun yetkilerinin artırılması ve oluşumunun değiştirilmesi talebi de idame ettiriliyor. Son Başkanlar Konferansı toplantısında siyasi grupların çoğunluğu; Liberaller ve Yeşiller tarafından AP-Kıbrıs Türk toplumu ilişkilerine tam özerklik öngörülerek 'azınlık raporu' çerçevesinde sunulan ilgili öneriye olumsuz oy kullandı.  Ancak Liberallerin ve Yeşillerin tezlerinin olumsuz oylanmasına karşın Schulz, tamamen duygusuz bir hareketle, Temas Grubu'nun oluşumu ve yetkileri konularının 'geniş zaman da görüşülmesi gerektiğine' karar verdi.


AP Başkanı'nın, doğrudan ticaret paralelinde, Kıbrıs Türk Toplumuyla Temas Grubu'nun yükseltilmesi konusunu da gündeme getirerek Lefkoşa'nın başına bir 'Demokles'in Kılıcı' daha yaratmak istediği anlaşılıyor. Hedefin de 23 ve 24 numaralı Temel Haklar ve Adalet başlıklarının açılması ana hedefiyle, Türkiye'nin AB üyelik sürecinin ve ileri götürülmesi konusunda Kıbrıs Cumhuriyeti'ne baskı yapılmasıdır.


Martin Schulz her zaman doğrudan ticaretin onaylanmasından yanaydı. Tüzüğün yasal zemininin AP Hukuk Dairesi tarafından reddedilmesinden sonra bile -o zaman Sosyalist Grup Başkanı olan- Shulz tüzüğün onaylanması ihtimalini sürdürmeye devam etti. Tüzüğün hukuki zemininin reddedilmesinden birkaç gün sonra, 20 Ekim 2010'da Fileleftheros'a yaptığı açıklamada 'AP Hukuk Dairesi AP'nin çoğu üyesinin tutumundan biraz farklı bir tutum benimsedi. Dolayısıyla karar almadan önce hukuki-siyasi ortamı araştırmam gerek' demişti.


Schulz'un oynadığı 'çifte oyun' ve doğrudan ticaret tüzüğünün onaylanmasına açık pencere bırakması; Alman AP Başkanı ile arasında olduğu farzedilen 'sıkı dostluk bağlarına' karşın Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarına ve hayati çıkarlarına tabi olan önemli bir meselede desteğini almayı başaramayan Hristofyas'ın yükünü ağırlaştırıyor.


Kıbrıs hükümetinin Avrupa Sosyalist Parti Zirve toplantısına katılımı, 2013 başkanlık seçimlerine ve adaylığa karar vermesi halinde, Avrupalı Sosyalistler'in Hristofyas'a desteğinin ifadesi üzerine odaklanılmamalı. Öncelikle Avrupalı Sosyalistler ve özellikle Shulz Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarını tanımalı ve bunlara saygı göstermeli. AP Başkanı Schulz'un Temas Grubu'nun oluşum ve yetkileri konusunu kendi kararıyla açık tutması tam aksi istikamettedir, Lefkoşa'yı ortada bırakıp, Ankara'yı tatmin eder."


(ŞA/HA)


 
18 Mart 2012 Pazar 12:51
Okunma: 504
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu