Ana Sayfa » Kıbrıs » Siber: Bizim Sahillerimiz Kirli Yatırımlara Kapalıdır

Siber: Bizim Sahillerimiz Kirli Yatırımlara Kapalıdır

Siber: "yaşanan Çevre Felaketi Bir Kez Daha Göstermiştir Ki, Bizim Sahillerimiz Petrol Dolum Tesisi Gibi Kirli Yatırımlara Kapalıdır".

 
 
Siber: Bizim Sahillerimiz Kirli Yatırımlara Kapalıdır


Başbakan Sibel Siber, "Yaşanan çevre felaketi bir kez daha göstermiştir ki, bizim sahillerimiz petrol dolum tesisi gibi kirli yatırımlara kapalıdır" dedi.
 
Başbakan Siber, Kalecik'te dün meydana gelen çevre felaketine dikkat çekerek, bu tür kazaların yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini her zaman vurguladıklarını söyledi.


Başbakan Sibel Siber, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde basına yaptığı açıklamada, dün Kalecik'te yaşanan çevre felaketiyle ilgili bilgiler verdi.


12 Mart 2013 tarihinde Kalecik'te yine bir akaryakıt sızıntısı olduğunu anımsatan Başbakan Siber, bundan sonra bu tür olayların yaşamaması için 1 Temmuz 2013'te çalışma başlattıklarını anlattı.


İHMAL OLUP OLMADIĞI ARAŞTIRILIYOR


Çevre felaketi konusunda büyük bir ihmal olup olmadığının araştırıldığını, polis soruşturmasının devam ettiğini, adı geçen geminin limandan çıkışına izin verilmediğini vurgulayan Başbakan Sibel Siber, çevre felaketinin temizleme çalışmalarının süratle devam ettiğini, ancak çalışmaların henüz istenen noktada olmadığını kaydetti.


4 VİDANJÖR VE 40 PERSONEL


Başbakan Sibel Siber, 4 vidanjör ve 40 personelle çalışmaların sürdüğünü, çevre kirliliğinin yayılmaması için bariyer konulması gerektiğini, bunların İstanbul'dan gelmesi için ise gerekli girişimlerin yapıldığını, kendisinin, tüm bakanların ve yetkililerin bu konuda büyük çaba harcadığını anlattı.


"HALKIN DİKKATLE İZLEMESİ GEREK"


Yaşanan çevre kirliliğinin temizlenmesinin kolay olmadığına vurgu yapan Başbakan Siber, "Bizim sahillerimiz petrol dolum tesisi gibi kirli yatırımlara kapalıdır. Bundan sonra bu tür yatırıma müsaade edenlerin veya 'biz gelince sizin değiştirdiğiniz bu tüzüğü tekrar değiştireceğiz ve sahillerimizin petrol dolum tesisi gibi yatırımlara açılmasına izin vereceğiz' diyen bir anlayışı halkın dikkatle izlemesi gerekmektedir" dedi.


"AĞIR YAPTIRIM VE CEZASI OLMALI"


Yaşanan tehlikenin çok ağır yaptırım ve cezası olması gerektiğini vurgulayan Başbakan Siber, ancak çok ağır ceza ve yaptırım olması halinde bu tür kazaların önüne geçilebileceğini söyledi.


Gelişmiş ülkelerde birçok petrol nakli yapılmasına rağmen bunların yaşanmadığını anlatan Siber, küçücük ülkede 3 ayda iki felaketin yaşanmasının izahının mümkün olmadığını kaydetti.


Başbakan Siber, konu hakkındaki gelişmelerin kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti.


HELİKOPTER KİRALANMASI MÜMKÜN


Ülkede yaşanan yangın felaketleri için helikopter alınımı konusuna da değinen Başbakan Siber, şu an için bunun mümkün olmadığını, ancak kiralamanın mümkün olduğunu ifade ederek, bu konuda çalışmalarının devam ettiğini, kendi hükümetleri döneminde olmasa bile, gelecek dönemde bunun tekrar gündemde olmasını arzuladıklarını belirtti.


Başbakan Siber, öte yandan bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında halk için güzel kararlar almayı hedeflediklerini vurgulayarak, bazı bakanlıkların yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi.


ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI'NIN ÇALIŞMALARI


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yaptığı çalışmaya değinen Başbakan Siber,  Sosyal Sigortalıların, "ssd.gov.ct.tr" adresli internet sitesine, kimlik, sosyal sigorta numarası bilgilerini girerek, yatırımları hakkında bilgi sahibi olabileceklerini anlattı.  Sigortalı eğer yabancı uyruklu işçi veya çalışansa, 2008'den sonrası için kendi kimlik numarası ve sigorta numaralarını yazarak bilgilerine ulaşabileceklerine dikkat çeken Başbakan Siber, 2008 yılından önce Sosyal Sigorta bünyesine girenler içinse, verilen özel numara ve sigorta numarasıyla yatırımlarını sorgulayabileceklerini kaydetti. 


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın engelli çocukların ulaşımlarının sağlanabilmesi için otobüs alımı çalışması başlattığını belirten Başbakan Sibel Siber, girişimin Gazimağusa için başlatıldığını, ancak Güzelyurt'ta da benzeri bir sıkıntı yaşadığının öğrenilmesi üzerine, orası için de benzer bir girişim yapıldığını ifade etti.


Başbakan Sibel Siber, son zamanlarda yaptıkları icraatların eski hükümet tarafından eleştirildiğine işaret ederek, bu eleştirilerden bir tanesinin de "özellikle araziler konusunda keyfi iptal karaları" aldıkları yönünde olduğunu söyledi.


ALINAN İPTAL KARARLARI YASA VE HUKUKA AYKIRI OLANLAR


Aldıkları iptal kararlarından bazılarına isim vermeden örnekler veren Başbakan Sibel Siber, yasa ve hukuka aykırı kararların iptaline gittiklerini vurguladı.


Son aldıkları iptal kararına değinen Başbakan Siber, geçen hükümet döneminde bir parsel için yapılan başvuru hakkında prosedür gereği görüş istenen İçişleri Bakanlığı müsteşarının, İskan ve Rehabilitasyon Dairesi'nin ve Plan ve Proje Müdürü'nün olumsuz görüşlerine rağmen, Bakanlar Kurulu'nun başvuruyu uygun bulduğunu anlattı.


"YASAL VATANDAŞLIKLARIN HİÇBİRİ İPTAL EDİLMEYECEK"


Başbakan Sibel Siber, vatandaşlıklar konusuna da değinerek, "Yasal vatandaşlık almış hiç kimsenin aklından vatandaşlıklarının iptal olacağına dair en ufak bir şüphe bile geçmesin" dedi.


Yasanın öngördüğü nedenlerden dolayı vatandaş olmuş hiç kimsenin mağdur edilmeyeceğine vurgu yapan Başbakan Siber, Mayıs ayında Bakanlar Kururlu kararıyla 100'e yakın kişinin vatandaş yapıldığına dikkat çekti.


Bakanlar Kurulu kararıyla tüm ülkelerde vatandaşlıkların yapıldığını, ancak bu vatandaşlıkların ülkeye, ticari, ekonomik, sosyal, kültürel kazanım sağlayacak ve ülkeye değer katacaksa verildiğini belirten Başbakan Siber, Mayıs ayında onaylanan bazı vatandaşlık müracaatlarından örnekler verdi.


VATANDAŞLIK DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ


"Ben aşağıda imza sahibi....uzun yıllardan beridir Kıbrıs'ta ikamet etmekteyim, vatandaşlık alabilmemi saygıyla arz ederim" gibi bir müracaatın gerekçesinin ne olabileceğini soran Başbakan Siber, Mayıs ayındaki diğer müracaatların yüzde 90'ının da böyle olduğunu belirtti.


Siber, Bakanlar Kurulu'nun böyle yetkilerinin olamayacağını ve olmaması gerektiğini vurgulayarak, ülkede yasalar ve tüzüklerin uygulanmasının şart olduğunu söyledi.


"KURULTAY İSTİHDAMLARI POLİSE İSTİHDAMIN ÖNÜNÜ TIKADI"


Başbakan Siber Ulusal Birlik Partisi'nin kurultayı döneminde yaptığı istihdamlara da dikkat çekerek, birçok polisin emekli olduğunu ancak kurultay döneminde yapılan istihdamların polise yapılması gereken istihdamların önünü tıkadığını sözlerine ekledi.


(TUĞ/GÜL)


 
17 Temmuz 2013 Çarşamba 12:40
Okunma: 1192
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu