Ana Sayfa » Kıbrıs » Sigara Kaçakçılığı İddialarını yalanladılar

Sigara Kaçakçılığı İddialarını yalanladılar

Gazimağusa Serbest Bölge ve Liman Müdürlüğü yönetimi, Gazimağusa Limanı'nda iki gemi kaptanının tutuklanmasının ardından gündeme gelen sigara kaçakçılığı iddialarını yalanladı.

 
 
Sigara Kaçakçılığı İddialarını yalanladılar
"ORTADA KAÇAKÇILIK DURUMU YOK, SAHTE BELGE DURUMU VAR.  VERGİ KAYBI DA SÖZKONUSU DEĞİL"


"SERBEST LİMAN'IN KAÇAKÇILIK YUVASI OLARAK GÖSTERİLMESİ YÖNETİM VE ÇALIŞANLARI RENCİDE EDİYOR"


Gazimağusa, 14 Mart 13 (T.A.K.): Gazimağusa Serbest Bölge ve Liman Müdürlüğü yönetimi,  Gazimağusa Limanı'nda iki gemi kaptanının tutuklanmasının ardından gündeme gelen  sigara kaçakçılığı iddialarını yalanladı.


Serbest Liman ve Bölge Müdürlüğü Yönetim Kurulu Başkanı Alkın Güncel, Serbest Liman ve Bölge Müdürü Hasan Curcioğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Yıltan Özkıraç, Ambar Amiri Efgan Kahraman  ve Kamu-İş Temsilcisi Hüseyin Aylanç'ın katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.


Serbest Liman ve Bölge Müdürlüğü'ndeki basın toplantısında  Flamingo isimli Sierra Leone bandıralı yük gemisiyle Togo bandıralı Sirena isimli geminin karıştığı olayda, Serbest Liman ve Bölge Müdürlüğü'nün herhangi bir sorumluluğu ve hatası olmadığı, suç teşkil edebilecek gemiden gemiye yük aktarımının (limbo) KKTC karasuları dışında Suriye'nin 30 deniz mili uzağında gerçekleştiği ve bunu Sahil Güvenlik Komutanlığı botlarının tespit ettiği vurgulandı.


Basın toplantısında, söz konusu iki geminin kaptanının Gazimağusa Limanı'nda tutuklanma nedenlerinin kaçakçılık değil, sahte evrak düzenlenmesi olduğu da vurgulandı.


Basın toplantısında,  iki geminin Gazimağusa Limanı'nda sunduğu manifesto ile belgeler basın mensuplarıyla paylaşıldı.


Olayda sorumluluğu olmadığı halde Serbest Liman'ın yıpratıldığı, yıpratmanın da Serbest Liman'ın özelleştirmeye zemin hazırlamak amacıyla yapıldığı şüphelerine de yer verildi.


Basın toplantısında ayrıca, basında yer alan vergi kaybı iddialarına da yer verilerek, olaydaki yükün transit yük olması nedeniyle devletin bundan vergi veya fon alması gibi bir durumun zaten  söz konusu olmadığı, Serbest Liman'da KKTC'ye ithal edilen yüklerin gümrüğe tabi olduğu ve vergi alındığı ifade edildi.


CURCİOĞLU


Basın toplantısında konuşan Serbest Liman ve Bölge Müdürü Hasan Curcioğlu, olayla ilgili geniş bilgi akardı.


Curcioğlu, Togo bandıralı sigara gemisinin 24 şubat'ta Serbest Liman'dan yük almadan ayrıldığını, Flamingo'nun ise 18  Şubat'ta 2550 karton sigara yükleyerek  hareket ettiğini, limbo denilen yük aktarımının bu iki geminin arasında KKTC karasuları dışında gerçekleştiğini ve Sahil Güvenlik botları tarafından da görüntülendiğini, olayın kedilerine intikal ettiğini ve müdahil olduklarını ancak  Serbest Liman'ın yasalar çerçevesinde konuyla ilgili yaptırım gücü bulunmadığını ifade etti.


Konuyla ilgili toplantıların yapıldığını kaydeden Curcioğlu, Serbest Liman'a  tekrar uğrayan bu iki  geminin kaptanı ve mürettebatının tutuklandığını, yasal sürecin de devam ettiğini  söyledi.


"BASINDA SORUMLU GÖSTERİLDİK"


Curcioğlu, olayın basına yansımasında Serbest Liman ve Bölge Müdürlüğü Yönetim Kurulu, Müdürlüğü ve çalışanlarının sorumlu gibi gösterilmesi ve "Serbest Liman Bölge Müdürlüğü Kaçakçılık Yuvası Oldu" gibi haberler nedeniyle  rencide olduklarını belirtti.


Curcioğlu, basın toplantısı yapma amaçlarının "kötü imajı" ortadan kaldırmak ve  yasal süreçle ilgili evrakları sunmak olduğunu kaydetti ve iki geminin yük manifestosuyla ilgili belgelerini basınla paylaştı.


Curcioğlu, KKTC karasuları dışında yapılan limbo işlemiyle ilgili olarak bir hukuk bürosundan aldıkları görüşü de paylaştı.


Hukuki görüşte, limbo işleminin  belirli şartlar ve yasal prosedür çevresinde yapılabileceği, yasal olmayan bir şekilde yapılsa dahi  Serbest Liman ve Bölge Müdürlüğü'nün böyle bir fiilden sorumlu tutulmasının mümkün olmadığına yer verildi.


Curcioğlu da, limbo yapılan sigaranın yasal olmayan bir şekilde tekrar KKTC'ye kaçak yollarla girmesi halinde kaçakçılık gibi bir durumun söz konusu olabileceğini, ancak bu fiilin gerçekleşmesi halinde dahi Serbest Liman Bölge Müdürlüğü'nü değil olayın faillerini bağladığını  ifade etti.Curcioğlu, "Ortada bir kaçakçılık gözükmüyor, doğmayan çocuğa isim koymaya çalışıyoruz" dedi.


Curcioğlu, Maliye Bakanı ve Gazimağusa Gümrük Dairesi Sorumlusu'nun   kaçakçılık yapıldığı ve Fiyat İstikrar Fonu'nun da zarara uğratıldığı açıklamaları yaptıklarına dikkat çekerek, söz konusu sigaraların KKTC'de  satılmayan sigaralar olduğunu ve piyasada görülmediğini ifade etti. Curcioğlu, ülkeye girmeyen bir sigaradan vergi kaybı olması gibi bir durumun mümkün olamayacağını vurguladı.


Serbest Liman'ın ülkenin kurumu olduğunu ifade eden Curcioğlu,  yanlış haberlerle Serbest Liman'ın "cehennem ateşinin içine atıldığını", akıllara özelleştirmeye zemin hazırlama şüphelerini getirdiğini kaydetti.Curcioğlu, basından da, haber yapılırken kurumlara ve çalışanlara zarar vermeyecek şekilde ciddi evrak ve reel değerlerle hareket edilmesini istedi.


"MALİYE BAKANLARININ AÇIKLAMALARI ÜZÜCÜ"


Bir televizyon programında Maliye Bakanı ile iki eski Maliye Bakanı'nın Serbest Liman'ın zarar ettiği yönündeki açıklamalarını üzüntüyle karşıladıklarını da söyleyen Curcioğlu,  göreve geldiklerinde Serbest Liman'ın kar eden bir durumda olmadığını, devlet katkısıyla ayakta durduğunu, 6 milyon 740 bin TL olan zararın 6 milyon 550 bin TL'sini çalışanların kıdem tazminatlarının oluşturduğunu,  yaptıkları etkin çalışmalar neticesinde  bu açığın yüzde 55 oranında kapandığını söyledi. Curcioğlu,"Buna göre Serbest Liman kazanıyor, doğru yoldadır" dedi.Son olayla Liman'ın imajının sarsıldığını söyleyen Curcioğlu, kamuoyunda Serbest Liman'ın kötü gösterilerek özelleştirmeye zemin hazırlanması gibi bir durumun söz konusu olabileceğini yineledi.


Curcioğlu,  Serbest Liman'ın yaklaşık yarısının şu anda özel olduğunu, ancak özel sektörün  bugüne kadar ne yatırım yaptığının sorgulanması gerektiğini kaydetti.


GÜNCEL: "VİCDANSIZ SALDIRI"


Serbest Liman ve Bölge Müdürlüğü Yönetim Kurulu Başkanı Alkın Güncel de, "Bu vicdansızca saldırıyı bu liman hak etmemiştir" dedi.


Güncel, sigara olayıyla ilgili ne yönetimin, ne  müdürlüğün, ne de  çalışanların hiçbir ilgi ve alakası olmadığını söyledi.


Güncel, Serbest Liman'ın kuruluşunun amacının ülkenin tanıtılması, yabancı işadamlarını ülkeye yatırım yapmalarını sağlamak ve transit ticareti kullanmak olduğunu söyledi.


Güncel, söz konusu sigaranın da  KKTC piyasasına girmeyen transit bir yük olduğunu vurgulayarak, "Sigara olayında hiçbir çalışanın suçu yoktur" dedi.


Güncel, limandan ayrılan ve uluslararası karasulardaki gemilerin faaliyetlerinden Serbest Liman Bölge Müdürlüğü'nün sorumluluğu olmadığını yineledi.


(YIL/GUR) FOTOĞRAFLI


 
14 Mart 2013 Perşembe 14:46
Okunma: 1077
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu