Ana Sayfa » Kıbrıs » Sigortalarla İlgili Af Getirecek Yasa Tasarısı...esnaf Ve Zanaatkar Birlikleri: "af Yasa Tasarısı Ekonomiyi Daha Da Daraltacak"

Sigortalarla İlgili Af Getirecek Yasa Tasarısı...esnaf Ve Zanaatkar Birlikleri: "af Yasa Tasarısı Ekonomiyi Daha Da Daraltacak"

Lefkoşa, 5 Ekim 11 (T.a.k): Kıbrıs Türk Esnaf Ve Zanaatkarlar Odası Çatısı Altında Faaliyetlerini Sürdüren 19 Birlik, Sigortalarla İlgili "af Yasa Tasarısı"nın Kayıt Dışılığı Yasal Hale Getireceğini, Ön İzin Sistemini Bozacağını Ve Ekonomiyi Daha Da Daraltarak Toplumu Üretimin Dışına İteceğini Savundu..

 
 
Sigortalarla İlgili Af Getirecek Yasa Tasarısı...esnaf Ve Zanaatkar Birlikleri:

Birlikler, "kayıt ve denetim ile ilgili mekanizmalar kurulmadıkça, ülkeye giriş çıkışlar kontrol altına alınmadıkça ve bu konuda irade ortaya konmadıkça, gerek kaçaklar ile sigortalılara af, gerekse sigortalar yasasında yaş ve primler üzerinde yapılacak değişikliklerin işe yaramayacağını, çözüm getirmeyeceğini ve var olanı daha da bozacağını" iddia etti.

Odaya bağlı 19 birlik başkanı ve temsilcisi bugün KTEZO Toplantı Salonunda basın toplantısı düzenleyerek, Sosyal Sigortalarla ilgili af konusundaki görüşleri ile esnafın içinde bulunduğu sıkıntıları anlattı.

19 birlik adına, ortak açıklamayı Kıbrıs Türk Taşeronlar Birliği Başkanı Osman Amca okudu.

Amca, son günlerde kendini "Esnaf ve Sanaatkarlar Merkez Birliği" diye adlandıran bir birliğin, yasal olarak kurulmuş ve yasalarla yönetilen Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası'na üyelerini beyan etmeden, kendini "esnaf birliği" olarak sunmaya çalıştığını savunarak, 19 meslek birliği olarak bu durumdan rahatsızlık duyduklarını söyledi.

Yasalara göre esnaf ve zanaatkar olan herkesin Odaya kayıt yaptırmak zorunda olduğunu, Odaya kayıt olmayan kimsenin, "esnafım" diye hiçbir yerde esnafı temsil edemeyeceğini ve beyanat veremeyeceğini belirten Amca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi'nin "esnaf olmayan bu birliği" ziyaret etmesinin de kendilerini üzdüğünü kaydetti.

Amca, "Eğer KKTC bir hukuk devleti ise yasalar uygulanmalı ve yasalar herkes için geçerli olmalıdır" görüşünü dile getirerek, hükümetten yasaları uygulamasını istedi.

Sigorta afları ile ilgili yapılan yasal düzenlemelere de değinen ve bu düzenlemelerin işe yaramayacağını iddia eden Amca, şunları ileri sürdü:

"Bu ekonomik ortamda yapılan düzenleme, düzenleme olmaktan ve sigortalarımızı ödenir kılmaktan çok uzaktır. Önceki başarısız beş af gibi bu affın da başarısız olacağı kaçınılmazdır.

Ekonomik daralma, kayıt dışılık, etkin denetim, ülkeye giriş çıkışlar  ortada durdukça af adı altında yapılan bu tür düzenlemeler var olanı da bozar. Bu ortamdan dolayı esnaf ve zanaatkarımız değil sigorta borçlarını ödemek, iş yerlerini dahi ayakta tutamamakta, evine ekmek götürememekte, çocuğunun cebine harçlık koyamamaktadır.

Sigorta borçlusu olanların büyük çoğunluğunun esnaf ve zanaatkarlarımızın olduğu ortadadır. Zaten yatırımını yapamayan esnafımız sağlıktan yararlanamazken ihalelere katılamama, işçi getirememe gibi cezalara çarptırılıyor.

Bazı sendika başkanları konulara hakim olmadan fikir yürütüyorlar. 'Ödeyen enayimi' gibi söylemlerle memur ve esnafın arasını açmak istercesine beyanatlar vererek toplumu yanlış bilgilendiriyorlar. Bir ülkede kayıt dışılık varsa, denetim yapılmıyorsa, dileyen işyeri açabiliyorsa, ikinci iş yapabiliyorsa, çalışma ve muhaceret yasaları uygulanmıyorsa burada devlet suçu işlenmektedir."

Amca, Af Yasa Tasarısının, kayıt dışılığı yasal hale getireceğini, ön izin sistemini bozacağını ve ekonomiyi daha da daraltarak toplumu üretimin dışına iteceğini ileri sürerek, kayıt ve denetim ile ilgili mekanizmalar kurulmadıkça, ülkeye giriş çıkışlar kontrol altına alınmadıkça ve bu konuda irade ortaya konmadıkça gerek kaçaklara af, gerek sigortalara af, gerekse sigortalar yasasında yaş ve primler üzerinde yapılacak değişikliklerin işe yaramayacağını, çözüm getirmeyeceğini, var olanı daha da bozacağını savundu.

Osman Amca, 19 meslek birliği olarak iş piyasasına eleman yetiştirmek için çıraklık ve yetişkin eğitim merkezini kurarken, esnaf ve zanaatkara finans sağlamak amacıyla Esnaf ve Zanaatkar Teminat Kooperatifimizi hayata geçirirken ve tüm güçleriyle kayıt dışılığa karşı denetimlerini yoğunlaştırırken, "esnafı ve zanaatkarı bölme girişimlerine" kayıtsız kalmayacaklarını vurguladı.

Bildiriye imza koyan birlikler şöyle:

"Birleşik Taksiciler Birliği, Oto Tamirciler Birliği, Kıbrıs Türk Taşeronlar Birliği, Oto Elektrikçiler Birliği, İskele Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği, Mobilya Sanayiciler Birliği, Yeni Boğaziçi, Mormenekşe Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği, Güzelyurt Sel Mağdurları Derneği, Sıhhi Tesisatçılar Birliği, Berberler Birliği, Kuaförler Birliği, Güzellik Uzmanları Birliği, Profesyonel Fotoğrafçılar Birliği, Matbaacılar Birliği, Kasaplar Birliği, Karpaz Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği, Kamu Araçları ve Taşımacıları Birliği (KAR - İŞ), Kıbrıs Türk Marketler Birliği, Şoför Okulları Birliği."

(EMR/HA)         FOTOĞRAFLI

 
5 Ekim 2011 Çarşamba 16:05
Okunma: 688
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu