Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "silikiotis 3 Günlük İsrail Ziyaretinde Kartlarını Açık Oynayacak"

"silikiotis 3 Günlük İsrail Ziyaretinde Kartlarını Açık Oynayacak"

Rum Yönetimi Terminale Ve Boru Hattına Karar Verdi.

 
 

NİKOS ROLANDİS KAYGILARINI DİLE GETİRDİ, FRANSA-ALMANYA ÖRNEĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

Lefkoşa, 10 Haziran 12 (T.A.K.):  Rum Yönetimi doğalgaz sıvılaştırma terminalinin Güney Kıbrıs'ta, Vasiliko bölgesinde yapılmasına karar verdi. Doğalgazın değerlendirilmesiyle ilgili önemli alanlardaki eğilimlere karar verilmiş olması dolayısıyla Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis 3 günlük İsrail ziyareti kapsamında gerçekleştireceği bütün temaslarında kartları açık ve eğilimleri net davranacak.

Alithia "Silikiotis Kartları Açık Şekilde İsrail'de" başlıklı haberinde alınan ilk kararın, doğalgazın sıvılaştırılmasıyla ilgili terminal konusunda bundan sonra atılacak ilk karar açısından da belirleyici olacağına işaret etti, özetle şunları yazdı:

"Her hal ve durumda sıvılaştırma terminali Kıbrıs'ta, Vasiliko bölgesinde yapılacak. Silikiotis'in niyeti İsrailli muhataplarına hükümetin bu kararını iletmektir.  Önceki tereddütlere karşın terminal yapılacak çünkü yatırımcı bulunabileceği ortaya çıktı. Son haftalarda, ikinci tur imtiyaz hakkı dağıtımı ihalesinde tekliflerin açılmasından sonra büyük yatırımcı örgütler Silikiotis'e; terminal projesine katılma ilgilerini bildirdiler.

Sermaye bulmada sorun olmadığına göre geriye kalanlar daha kolaydı ve değerlendirmeler; sadece bizim kendi doğalgazımızla bile terminalin ekonomik açıdan yaşayabilir olacağı yönündedir. İsraillilerin, kendi doğalgazlarını da Kıbrıs üzerinden mi ihraç edeceklerine karar verecekleri sorusu ise varlığını koruyor.

Silikiotis'in bu günlerde İsraillilerden bazı işaretler dışında net yanıtlar alması beklenmiyor. Çünkü İsrailliler de nihai kararlarını almış değildirler. Teknokratların değerlendirdiği üzere İsrail'in Avrupa pazarıyla ilgilenmeyip tamamen Asya pazarına yönelmesi ve dolayısıyla artık Kıbrıs'a ihtiyaç duymadığına karar vermesi büyük bir sürpriz olur. Bunu destekler nitelikteki değerlendirmeler de İsraillilerin, aslında terminal kurmak için hiçbir hazırlık yapmadıklarından, ihraç etmek istediği bir miktar doğalgaz için şu veya bu şekilde Kıbrıs'a yöneleceği yönündedir.

İsrail eski Bakanı'nın, geçen hafta Lefkoşa'da gerçekleştirilen konferansta söylediği gibi, terminalin inşa edilebileceği bölge henüz seçilmedi. İsrail rezervleri üzerinde çalışan şirketler de çıkaracakları doğalgaz için Pazar aranmaya başlanması için baskı yapıyorlar.

Doğalgaz sıvılaştırma terminali yapılacağı kesin olduğundan, geriye kalan soru, bunun kimlerle yapılacağıdır. Miktar belirtebilecek durumda değiliz ama, görüntüyü şöyle aktarabiliriz: Devlet hisselerin çoğunluğuna ve egemen role sahip olacak.  Alana ilk giren ve doğalgazı ilk bulan şirket olan Noble Energy imtiyazlı olacak. Yine başka parsellerde ruhsat alacak olan şirketler de, arzu etmeleri halinde önceliğe sahip olacak.  Ancak oyuna başka stratejik yatırımcılar da girecek. Bunun olmasının da pek çok yolu var:

Ülkeler, terminal inşaatına sermaye koyarak katılabilirler ve daha sonra geri ödemeyi kendilerine; bizden satın alacakları doğalgazla yapabiliriz.

Bir yatırım örgütü projeye sermaye koyabilir ve yapacağımız ihracattan pay alabilir veya hatta devlet hisselerimiz, sermayelerinin geri ödenmesi teminatı olabilir. Çeşitli yatırımcılar, çeşitli finansman metotları var, hiçbiri göz ardı edilmiyor.

Bakan Silikiotis'in Perşembe günü Lefkoşa'da yaptığı açıklamada söylediği gibi 'Aslında devletin, devlet hidrokarbon şirketi aracılığıyla katılacağı bir şirketler konsorsiyumu kurulacak. Hükümet, çok yakında kurulması beklenen Devlet Hidrokarbon Şirketi aracılığıyla temsil edilecek.

Doğalgazın 12'nci parselden Vasiliko'ya aktarımını sağlayacak boru hattının döşenmesi için bir yöntem bulunup bulunmadığı konusunda tereddütler vardı. Noble ile yapılan görüşmelerden sonra bu başlık kapanıyor ve şu olumlu sonuca varıyor: doğalgazın 12'nci parselden nakli boru hattıyla olacak.  Ancak halen şirketle görüşülecek bazı teknik nitelikli detaylar var."

"KONU YALNIZCA DOĞALGAZ DEĞİL" SAPTAMASI

Silikiotis'in İsrail ziyaret programını görenlerin, bugün iki ülkeyi yaklaştıran konunun yalnızca doğalgaz olmadığını saptadıklarını belirten gazete, İsrail'de ilk kez ticaret ataşesi de olan büyükelçilik açılacak olunmasının Rum Yönetiminin, komşuları ile mevcut ekonomik ilişkilerin vurgulanması niyetinin bariz göstergesi olduğunu yazdı; şöyle devam etti:

"Yine İsrail Turizm Bakanı ile de temasta bulunulacak. Bu dönemde İsrail ile Kıbrıs arasındaki turistik hareketlilikte artış yaşanıyor. Ancak hava ulaşımı maliyetinin yüksek olması incelenmesi gereken bir sorundur. İki ülke arasında feribot bağlantısı olması gerekli görülüyor ancak böyle bir şey yapılıp yapılmayacağını kimse bilmiyor.

Silikiotis ülkemizde yenilenebilir enerji kaynakları alanında yatırım yapmak isteyen şirket temsilcileriyle de görüşecek.  Bu; özellikle İsrail'in, ileri teknolojiye sahip olması nedeniyle ilgi gösterdiği bir alandır.

Lefkoşa; Noble ve İsrail'in Delek şirketine, Delek'in Noble'ın 12'nci parseldeki haklarının yüzde 30'unu satın alması konusundaki cevabını henüz vermedi. Bu mesele akil adamlar komitesinde bulunuyor. Komite konuyla ilgili cevabını birkaç hafta içerisinde verecek. Dolayısıyla Silikiotis'in bu konuda İsrailli muhataplarına söyleyecek fazla bir şeyi yoktur."

Gazete Silikiotis'in kısa adı MIT olan Massachusetts Institute of Technology kurumundan danışmanlık hizmeti aldığını, MIT'in Kıbrıs'ta; doğalgazın nasıl değerlendirileceği ve bugün doğalgaz piyasasındaki uluslararası yönelişlerin neler olduğu konusunda bir araştırma yapmak istediğini yazdı.

MIT isimli Amerikan kurumu ile işbirliğinin derhal başlayacağını çünkü kurum profesörlerinden oluşan bir grubun önümüzdeki hafta Rum tarafına giderek ilk temaslarını gerçekleştireceğini belirten gazete, IMF'nin de Güney Kıbrıs'a, dünya doğalgaz piyasası eğilimleriyle ilgili benzer bir araştırma teklif ettiğini hatırlattı.

NİKOS ROLANDİS KAYGILARINI DİLE GETİRDİ, FRANSA-ALMANYA ÖRNEĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

Öte yandan Politis Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon yatakları konusunu ilk gündeme getiren kişi olan Rum Ticaret Sanayi ve Turizm eski bakanlarından Nikos Rolandis'in doğalgaz ve petrol konusunda bu gazeteye yaptığı açıklamaya yer verdi.

Gazeteye göre; hidrokarbon yatakları konusunu ilk gündeme getiren Rum yetkili olarak, yaptıklarını kronolojik sırasıyla anlatan Rolandis Fransa ile Almanya'nın,  aralarındaki savaşların ardından karbon konusunda vardıkları tarihi uzlaşıyı hatırlattı, şunları söyledi:

"Beni kaygılandıran, bizim tarafın hidrokarbonlar konusunda Kıbrıslı Türklere ve Türkiye'ye karşı yapılan icraattır. Bu muazzam servet potansiyelinin Kıbrıs sorununun, Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs arasındaki sorunların çözülmesinde katalizör rolü oynayabileceğine her zaman inandım. İki detaylı öneri ortaya koyduğum bir makale yazdım. Makalem Lefkoşa'daki çoğu yabancı büyükelçilik tarafından olumlu karşılandı.

Türkiye çok tehlikeli bir ülkedir, biz en azından bunun işaretini aldık.

Hidrokarbonlar muazzam bir zenginliktir.  Dünyadaki savaşların yarısından fazlası böyle bir zenginliğin talep edilmesi yüzünden çıktı.

Hidrokarbonlardan istifade edilmesi 25-30 yılı alan uzun vadeli bir şeydir.  Çözüm olmazsa, bütün bu yıllar boyunca rezervlerimizin Türkiye tarafından ateşlenmesi veya çekilmesi tehlikesi sürekli başımızın üzerinde Demokles'in Kılıcı gibi sallanacak.

Avrupa Konseyi Başkanı Herman van Rompuy'un son Kıbrıs ziyareti sırasında söylediği bir sözü tekrar etmek istiyorum: 'Siyasi liderler ustaca bir hareketle bir tehdidi müşterek fırsata dönüştürdüler. 60 yıl önce Fransa ve Almanya'yla olan gibi Kıbrıs'ta da doğalgazı konusunda anlaşma ve satış aracılığıyla barış yolu inşa edilemez mi?'"

(ŞA/HA)

***********

 
10 Haziran 2012 Pazar 12:57
Okunma: 491
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu