Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Silikiotis'ten Araştırmalara İlişkin Teyitler

Silikiotis'ten Araştırmalara İlişkin Teyitler

Lefkoşa, 14 Nisan 12 (T.a.k): Rum Ticaret, Sanayi Ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis, Güney Kıbrıs'ın Deniz Bölgesinin, Doğalgaz Ve Petrol Yataklarının Tespit Edilmesi Araştırmalarına Yönelik Olarak Kullanılabilir Olduğunu Söyledi. .

 
 
Silikiotis'ten Araştırmalara İlişkin Teyitler
Fileleftheros gazetesi, Silikiotis'in bu açıklamayı Rum Meclisi'ni bilgilendirirken Çevreciler ve Ekologlar Hareketi Milletvekili Yorgos Perdikis'in; "hidrokarbon üretimi sürecinde veya araştırmalarda hidrolik çatlatma tekniği (hydraulic fracking)  kullanılması niyetinin olup olmadığı veya kullanılıp kullanılmadığı" sorusunu sorması üzerine yaptı.


Silikiotis, potansiyel rezervuarların, şist (kolayca yapraklara ayrılabilen silisli alüminli tortul kayaçların genel adı)  kalıntılarından oluşmadığını bu durumun da, gelecekte  "fracking" kullanılmasını dışarıda bıraktığını söyledi.


HOUSTON'DAN PLANLAR GELİYOR


Kathimerini gazetesi "Boru Hattı-Terminal Konusunda Houston'dan Planlar Geliyor" başlıklı haberinde, doğalgaza ilişkin ileriki icraatlar konusunda, Salı günü Noble Energy ve ilgili birimler arasında yapılacak olan görüşmenin belirleyici olacağını yazdı.


Gazete, Houston'dan gelecek olan Noble Şirketi Başkan Yardımcısı Terry Gerhard başkanlığındaki şirket yetkililerinin, ilgili Bakanlık Komitesi'ne ve Danışma Komitesi'ne, 12.Parselden, doğalgazın karaya çıkarılmasına ilişkin planları sunacağını belirtti.


Gazete, Noble Energy Şirketi'nin, ilk önce elektrik üretimi daha sonra ise doğalgaz sıvılaştırma(LNG) terminali için kullanılacak olan Vasiliko'ya yapılacak olan tesislere doğalgazın taşıyacak olan boru hattını derhal kurmaya hazır olduğunu söyleyeceğini yazdı.


Habere göre şirket, bu koşullar altında, Güney Kıbrıs'ın, 2016 yılında,  Rum piyasasına doğalgaz sağlayacağını da düşünüyor.


Hükümet'in ise, boru hattının yapımını Noble'e devredip devretmeyeceği ya da ihaleye çıkıp çıkmayacağı konusunda karar vermediğini yazan gazete bu mesajın Ticaret Bakanı Silikiotis tarafından verildiğini belirtti.


Habere göre Silikiotis, gazeteye yaptığı açıklamada bir planı görüştüklerini, şirketin; bu yatırım için kendilerini ikna edip etmeyeceğinin görüleceğini de ifade etti.


Noble Energy ile Rum Yönetimi'nin; İsrail'in Güney Kıbrıs'a yönelik LNG terminalinin İsrail'e kurulması yönündeki çağrısının ardından, terminal konusundaki görüşlerinin örtüştüğünü yazan gazete, bu çağrıya yönelik yanıtın; doğalgaz miktarının her iki ülkeye de LNG terminalinin kurulabileceği yönünde olduğunu da belirtti.


Noble Şirketi, İsrail'in çağrısına yönelik olarak gazeteye yaptığı açıklamada, çalışmanın vaktinde hayata geçirilmesi için ticari bir çerçevenin resmileştirilmesine yönelik olarak hükümet ile işbirliklerinin devam etmesini umduklarını dile getirdi.


Rum Ticaret Bakanı Silikiotis'in geçtiğimiz hafta İsrail Büyükelçisi ile temaslarda bulunduğunu yazan gazete Silikiotis'in, "iki ülkenin; her birinin kendi LNG terminaline sahip olacak kadar doğalgaz miktarına sahip olduğu, ancak bunun; İsrail ile işbirliği yapılamasının mümkün olmadığı anlamına da gelmediği, komşu ülke ile işbirliği yapacakları tek konunun da bu olmadığı" şeklindeki açıklamasına yer verdi.


DOĞALGAZ KONUSUNDA DEĞERLENDİRMELER


Simerini gazetesi, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's yetkililerinin, kısa bir süre önce Rum hükümeti ile temaslarda bulunduğunu ve burada doğalgaza ilişkin görüşlerini ortaya koyduğunu yazdı.


Habere göre Moody's yetkilileri, "doğalgazın bulunmasının, şu anda ülke ekonomisi için olumlu veya ölçülebilir olarak alınmasının mümkün olmadığını zira doğalgaza ilişkin süreçlerin, hedeflerin yerine getirilmesi temellerinin ortaya konulmaksızın henüz başında olduğu" şeklindeki değerlendirmede bulundular.


SİLİKİOTİS İLE SÖYLEŞİ


Alithia gazatesine söyleşi veren Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis, genel olarak doğalgaz konusuna değindi.


Silikiotis, doğalgaz sıvılaştırma terminaline ilişkin olarak, devletin; bu konuda öncü bir rol oynadığını, kendilerinin çok taraflı bir işbirliği istediğini, bu işbirliğinin de, şirketlerle ve muhtemelen devletlerle işbirliği anlamına geldiğini söyledi.


Güney Kıbrıs ve İsrail tarafından doğalgaz yataklarının birlikte faydalanılması konusunda Silikiotis, Dışişleri Bakanlığı sorumluluğu altında, birlikte faydalanmaya ilişkin bir anlaşma sağlanması hedefiyle şu anda bir diyaloğun bulunduğunu ifade etti.


Silikiotis, Güney Kıbrıs-İsrail sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesini" belirleyen noktaya dokunan parseller içerisinde doğalgaz rezervuarlarının bulunduğu yerler için birlikte faydalanma anlaşması sağlamaya çalıştıklarını söyledi.


Noble Energy Şirketi'nin, Güney Kıbrıs'ın sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi'"ndeki 12. parselde 2.sondaja ne zaman başlayacağı sorusu üzerine Silikiotis, araştırma sondajının ileriye götürülmesine ilişkin bütünlüklü bir plan sunması için Temmuz başına kadar zaman çerçevesinin bulunduğunu belirtti.


Silikiotis, bir başka soru üzerine kendilerinin; Güney Kıbrıs'ın, bölgesel doğalgaz merkezi olmasına öncelik verdiklerini de söyledi.


Silikiotis, ayrıca Rum Maliye Bakanı Vasos Şarlis ile birlikte, Güney Kıbrıs'ın 2015 yılına kadar doğalgazla elektrik enerjisi üretmesinin mümkün olması için Avrupa Yatırım Bankası'ndan alınacak 130 milyon EUR  değerinde krediyi de onayladıklarını belirtti.


Alithia gazetesi, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman'ın temaslarda bulunmak amacıyla pazartesi günü, Noble Energy yetkililerinin ise planlarını sunmak amacıyla salı günü Güney Kıbrıs'a gideceğini anımsattı.


(FK/HÖ) 


 
14 Nisan 2012 Cumartesi 11:39
Okunma: 552
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu