Ana Sayfa » Kıbrıs » Sinek gibi zehirleniyoruz

Sinek gibi zehirleniyoruz

KKTC’de bilinçsizce kullanılan maddeler, tehlike saçıyor. Özellikle sebze ve meyvelerin üzerine sıkılan ve sinek ilacı diye bilinen zehirli kimyasallar, sağlığımızı tehdit ediyor

 
 
Sinek gibi zehirleniyoruz


TABİPLER BİRLİĞİ UYARDI...

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Başkanı Dr. Hüdaoğlu, son dönemde artan sinekler nedeniyle sebze ve meyve satışı yapılan yerlerde sinek ilacı kullanımının arttığına dikkati çekti. Hüdaoğlu, direkt meyve ve sebzelerin üzerine sıkılan ilacın insan sağlığını tehdit ettiği uyarısında bulunarak, denetim istedi KİMYASAL SIKILAN MEYVE TÜKETİLMEMELİ...

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güler ise sebze ve meyvelerin özel maddelerle yıkanmasının bile kabul edilemez olduğunu belirterek, üzerine sinek kovucu kimyasallar sıkılan meyvelerin tüketilmemesi gerektiğini söyledi

“TESPİTİ HALİNDE YASAL İŞLEM YAPILIR”...

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, konu ile ilgili bakanlığa herhangi bir ihbar veya şikayette bulunulmadığını söyledi. Bakan Kaşif böyle bir uygulamanın tespiti halinde, müsamahanın söz konusu olamayacağını ve iş yeri sahipleri hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacağını vurguladı Duygu ALAN Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Başkanı Dr. Suphi Hüdaoğlu, son günlerde değişik satış noktalarında, özellikle sebze ve meyvelerin üzerine sinek ilacı diye bilinen zehirli kimyasallar sıkıldığını belirterek çok tartışılacak açıklamalarda bulundu.

Dr. Suphi Hüdaoğlu, toplum sağlığını tehdit eden gıdalar konusunda Havadis’e yaptığı açıklamalarla, sebze ve meyvelerin üzerine sıkılan zehirli kimyasalların insan sağlığını tehdit ettiğini vurgulayarak, Sağlık Bakanlığı ve yerel yönetimleri denetim yapmaya davet etti. Dr. Hüdaoğlu, gıdalara kimyasal madde sıkan iş yerlerinin kapatılması dahil, ağır para cezalarının verilmesi gerektiğini belitti. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağatay Güler ise, bahanesi her ne olursa olsun, sebze ve meyvelerin üzerine kimyasal maddelerin sıkılmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, bu işlemeden geçmiş gıdaların tüketilmesinin sağlık açısından son derece zararlı olduğunu kaydetti.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Rıfat Siber, insan sağlığı açısından organik tarımın önemine işaret ederek, doğal gıdaların tüketilmesinin daha doğru olduğunu belirtti. “Bugün tıpta kabul edilen şey, koruyucu sağlıktır” şeklinde konuşan Doç. Dr. Rıfat Siber, “Önemli olan hastalandıktan sonra tedavi etmek değil, hastalık öncesi önlem alabilmektir” dedi. Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif ise konu ile ilgili bakanlığa herhangi bir ihbar veya şikayette bulunulmadığını belirterek, böyle bir uygulamanın kesin tespiti halinde konu iş yeri ve iş yeri sahipleri hakkında yasal işlemlerin yapılacağını kaydetti.

Dr. Hüdaoğlu: “Şahitler var” Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Başkanı Dr. Suphi Hüdaoğlu, son günlerde, özellikle sebze ve meyvelerin üzerine sinek ilacı diye bilinen zehirli kimyasalların sıkıldığını ve bu durum karşısında iş yeri sahibinin savunmasının, “Zehri, meyve ve sebzelerin üzerine sinek konmasın diye sıkıyoruz. Hiçbir zararı yok” şeklinde olduğunu kaydetti. Özellikle sebze ve meyve gibi gıdalara kimyasal madde sıkan işyerlerinin derhal tespit edilerek kapatılması dahil, ağır para cezalarının verilmesi gerektiğini belirten Dr. Hüdaoğlu, Sağlık Bakanlığı ve yerel yönetimleri denetim yapmaya davet etti.

Dr. Hüdaoğlu şöyle konuştu: “Son zamanlarda ne yazık ki değişik marketlerde, özellikle sebze ve meyvelerin üzerine sözüm ona sinek konmasını önlemek amaçlı, sinek ilacı diye bilinen zehirli kimyasallar sıkılıyor. Bu duruma, iki ayrı markette bire bir şahit olan kişiler oldu. İşin kötü yanı ise olaya şahit kişiler, bu uygulamayı yapan kişilere neden? diye sorduğunda bahse konu kişilerin savunması ‘Sebze ve meyvelerin üzerine sinek konmaması için zehir sıkıyoruz’ şeklinde olmuş.” Kaşif: “Yasal mevzuat ne ise yaparız” Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, konu ile ilgili bakanlığa herhangi bir ihbar veya şikayette bulunulmadığını belirterek, böyle bir uygulamanın kesin tespiti halinde konu iş yeri ve iş yeri sahipleri hakkında yasal işlemlerin yapılacağını kaydetti.

Bakan Kaşif, Havadis’e yaptığı açıklamada, “Bu tür bir bilgi veya ihbar bakanlığımızın bilgisine getirilmemiştir. Ancak, herhangi bir iş yerinde sebze veya meyvelerin üzerine kimyasal maddelerin sıkıldığını, tesadüfen şahit olmak dışında tespit etmek de mümkün değildir. Sonuçta, her marketin başında bir bekçimiz bulunmamaktadır. Dolayısıyla insanlarımızın, halk sağlığını tehdit edebilecek konularda öncelikle kendisinin bilinçli olması ve duyarlı olması gerekir” şeklinde konuştu.

Kaşif, ayrıca, halk sağlığını ilgilendiren konularda dikkatli beyanat verilmesi gerektiğini savunarak, “Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin (KTTB) bu yönde bir tespiti varsa basından önce bize bildirmeliydi. Halen de bildirebilir. Biz de nasıl ki, Lefkoşalının sağlığını tehdit edecek boyuta ulaşan çöpler konusunda devreye girdiysek bu konuda da devreye girer, bahse konu iş yeri ve sahibi hakkında yasal mevzuat ne ise yaparız” dedi. Güler: “Büyük hata” Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağatay Güler ise bahanesi her ne olursa olsun, sebze ve meyvelerin üzerine kimyasal maddelerin sıkılmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, bu işlemeden geçmiş gıdaların tüketilmesinin sağlık açısından son derece zararlı olduğunu kaydetti. Sebze ve meyvelerin özel yıkama maddeleri ile yıkanmasına dahi karşı olduklarını belirten Güler, zehir içerikli maddelerin gıdalar üzerine sıkılmasının büyük bir hata olduğunu söyleyerek, insan sağlığı açısından kabul edilemez olduğunu ifade etti.

“Tüketici asla anlayamaz” Halk sağlığı uzamanı Prof. Dr. Çağatay Güler, üzerine kimyasal madde sıkılan sebze ve meyvelerin ne kadar yıkansa da maddenin içerdiği zehirden tamamen arınamayacağını söyledi. Sinek ilacı ve benzeri zehir uygulanan meyve veya sebzelerin tüketilmesi durumunda, kişinin karaciğer, böbrek ve sinir sistemlerinin olumsuz etkilenebileceğini ifade etti. Öte yandan tüketicinin bu işleme maruz kalmış gıdaları tahlil edilmediği sürece anlayamayacağını dile getiren Prof. Dr. Çağatay Güler, “Üzerine zehir sıkılmış sebze ve meyve tüketici tarafından asla anlaşılmaz. Ancak, konu gıdaların yıkama suyu analiz edilirse, maruz kaldığı işlem anlaşılır” dedi.

Siber: “Doğal gıdalar tüketilmelidir” Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Rıfat Siber, zehirli gıda tüketiminden ötürü kanser oluşumu konusunda toplumda sürekli bir tedirginliğin hakim olduğunu belirterek, organik tarımın önemine işaret ederek, doğal gıdaların tüketilmesinin daha doğru olduğunu belirtti. İçerisinde kimyasal madde bulunan tüm gıdaların, doğal gıdalara oranla sağlıksız olduğunu söyleyen Doç. Dr. Rıfat Siber, şöyle dedi, “Dünya şunu fark etti ki tükettiğimiz yiyeceklerde ne kadar kimyasal varsa o kadar hastalıklara maruz kalınıyor.

Örneğin, çiftçi bir bitkiyi ilaçlıyor ve ilacın tüketiciye vereceği zararın tamamen ortadan kaldırılması için gereken süreyi beklemeden hasat ediyor. Bilinen bir gerçek var ki, toplumda zehirli gıda tüketiminden ötürü kanser oluşumu konusunda sürekli bir tedirginlik var. Bu tedirginliği ortadan kaldırmak da devletin görevidir.”

HAVADİS
 
20 Mayıs 2012 Pazar 10:22
Okunma: 1207
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu