Ana Sayfa » Kıbrıs » Sınır kapılarında belge doldurma dönemi bitiyor

Sınır kapılarında belge doldurma dönemi bitiyor

İçişleri Bakanlığı, hem ülkemizdeki sınır geçişlerinde yaşanan yoğunluğu gidermek, hem de çağa ayak uydurmak için uzun bir süredir üzerinde çalıştığı elektronik geçiş sistemini devreye koymaya hazırlanıyor.

 
 
Sınır kapılarında belge doldurma dönemi bitiyor

Ali CANSU  KIBRIS

 

Artık vatandaşlarımız ülkeye giriş çıkışlarda sınır kapılarına konulan elektronik okuyucu sistemleri sayesinde daha hızlı geçiş yapabilme imkânına kavuşacak. Artık yılsonuna doğru, sınır kapılarında belge doldurma dönemi bitecek.

Çipli geçiş sisteminden yararlanabilmek için sınırlardan geçecek kişilerin çipli pasaport veya kimliğe sahip olması gerekiyor.

"Çalışmalar son aşamada"

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, sınır geçişlerini kolaylaştırmak ve dünyaya uyum sağlamak için tüm sınır kapılarında yılsonuna doğru optik okuyucu sistemine geçileceğini söyledi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Uluçay, ülke genelindeki tüm hava ve deniz limanlan ile kara geçiş kapılarından daha hızlı ve güvenli bir geçiş sağlayabilmek amacıyla çalışmalar başlatıldığını belirtti.

Uluçay, bu çerçevede Polis Genel Müdürlüğü ile görüşmeler yapıldığım kaydederek, yapılan görüşmelerde tüm hava ve deniz limanlan ile kara geçiş kapılarında modernizasyon çalışmaları yapılmasına karar verildiğini ifade etti.

Bu çerçevede kullanılacak aletlerin temini konusunda bakanlığın gerekli işlemleri tamamladığını ve 104 adet optik okuyucu cihazı temin edildiğini söyleyen Uluçay, “Limanlar ile geçiş kapılanna optik elektronik pasaport okuyucu cihazların kurulumuna ilişkin çalışmalar ise Polis Genel Müdürlüğü İletişim ve Bilgi İşlem Müdürlüğü ile Muhaceret Bölüm Müdürlüğü tarafından yürütülmeye başlanmıştır” dedi.

"Sistem ne gibi yenilikler getirecek"

Teberrüken Uluçay, optik-elektronik pasaport okuyucucihazlarının tüm hava ve deniz limanları ile kara geçiş kapılarına kurulması sayesinde sağlanacak olan faydalan şöyle sıraladı:

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından belirlenen standartlara uygun olarak tanzim edilen her türlü seyahat belgesi 

104 adet optik okuyucu, limanlar ile geçiş kapılarına yerleştirilecek ve elektronik pasaport ve kimliklerin okunmasını sağlayacak.

ve/veya kimlik verileri hızlı, güvenli ve hatasız şekilde okunabilecek ve muhaceret uygulamalarına aktanlabilecek.

Aynca, elektronik (biyometrik) Pasaportlann (e- pasaport) RFID çiplerindeki hamiline ait, biyometrik yüz fotoğrafı, imza, varsa parmak izleri vb. tüm veriler okunabilecek. Çipteki yüz fotoğrafı ile basılı resim kıyaslaması yapılabilecek. Pasaportu tanzim eden ülkenin güvenlik sertifikalan kullanılarak gerçekten ilgili ülke tarafından tanzim edilip edilmediğinin denetimi yapılabilecek.

Makinede okunabilen alana (MRZ) kodlanmış veriler ile RFID çip içerisine kodlanmış verilerin eşleşme denetimi otomatik yapılacak ve bu sayede MRZ alanına yapılan müdahale varsa tespit edilebilecek.

Standartlarda tanımlanmış tüm veri, doğruluk denetimleri yazılım tarafından okuma anında otomatik olarak yapılabilecek. Verileri üzerinde oynama yapılan tüm seyahat belgeleri anında tespit edilebilecek. Baskı mürekkebi ile belgenin basıldığı kağıdın otomatik kontrolü mümkün olacak.

 İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, sınır geçişlerini kolaylaştırmak ve dünyaya uyum sağlamak için tüm sınır kapılarında yılsonuna doğru optik okuyucu sisteme geçileceğini söyledi.

Kızılötesi (Infrared) ve Ultraviyole (UV) ışık görüntülerinin incelenebilmesine olanak sağlanarak belgelerin fiziki güvenlik denetimleri hızlı ve kolayca yapılabilecek. Bu sayede üzerinde sahteleme amaçlı tahrifat yaprimış seyahat belgeleri anında tespit edilebilecek.”

"Optik okuyucular takılıyor"

Teberrüken Uluçay, optik-elektronik pasaport okuyucu kurulumu konusunda tüm çalışmaların bakanlık ve Polis Genel Müdürlüğü’nce sürdüğüne dikkat çekti.

Polis Genel Müdürlüğü’nce söz konusu cihazlarının tüm donanımsal özellikleri ile kullanılabilmesine imkan sağlamak amacıyla yeni bir yazılım programı geliştirildiğini söyleyen Uluçay, “Tüm hava ve deniz limanlan ile kara geçiş kapılarının elektrik ve ağ altyapılanmn yenilenmesi, yeni sunucu cihazlannın kurulması, kabinlerdeki operatör bilgisayarlarının yeni işletim sistemlerinin kurulumu çalışmalarına başlanmış olup halen kesintisiz devam edilmektedir” dedi.

Bakan Uluçay, tüm çalışmaların tamamlanmasını müteakiben hava ve deniz limanlan ile kara geçiş kapılarında görevli muhaceret memurlarına ekim ayı sonunda eğitim verilmesinin planlanıldığını anlatan Uluçay, eğitimlerin tamamlanmasından sonra yılsonuna kadar cihazların kullanımına geçilmesinin planlandığını kaydetti.

"Birçok sınır kapısına monte edildi"

Teberrüken Uluçay, bugüne kadar Akyar, Lokmacı ve Yeşilırmak kara geçiş kapıları ile Gazimağusa Limanı’nda altyapı çahşmalannm tamamlandığım söyledi.

Bakan Uluçay, Beyarmudu, Bostancı, Ledra Palas, Metehan Kara Geçiş Kapıları ile Gime Limanı ve Ercan Havalimanı’ndaki çalışmaların devam ettiğini belirtti.

 
29 Ağustos 2014 Cuma 10:50
Okunma: 1373
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu