Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Şirketlerle Müzakereler Dün De Devam Etti

Şirketlerle Müzakereler Dün De Devam Etti

Lefkoşa, 14 Kasım 12 (T.a.k): Tek Yanlı Olarak İlan Edilen Rum Meb'indeki Dört Parsel İçin Ön İzin Verilmiş Olan Şirketlerle Rum Ticaret, Sanayi Ve Turizm Bakanlığı'nda Yapılan Müzakerelerin, Dün Tamamlandığı Haber Verildi..

 
 
Şirketlerle Müzakereler Dün De Devam Etti

Şirketlerle müzakereleri yürüten gruba başkanlık eden Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis'in, dün 9'uncu parsel için ön izin verilen Total-Novatec-Gazprom Bank ve 11'inci parsel için ön izin verilen Total şirketleriyle müzakerelerde bulunduğunu anlatan Haravgi, Rum tarafı ile şirketler arasında yapılan görüşmelerin olumlu bir ortamda geçtiğini yazdı.

Konsorsiyumların, dün ve bir önceki günkü görüşmelerin ardından, 10 - 15 gün içerisinde Güney Kıbrıs'a yeniden gelmelerinin beklendiğini kaydeden gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, yılsonundan önce nihai bir sonuca varılması için, hükümetle şirketler arasında daha yoğun görüşmeler yapılacağını ifade etti.

Elde ettiği bilgilere dayanarak, şirketlerle yapılan görüşmelerin iki eksen üzerinde hareket ettiğini belirten gazete, bunlardan birincisinin konsorsiyumlarla yapılacak anlaşmaların ekonomik boyutu, ikincisinin de araştırmaların teknik boyutuyla alakalı olduğunu belirtti.

Alithia ise konuyla ilgili haberinde, şirketlerin başlangıçtaki önerilerinin teknik kısmının oldukça memnun edici olduğunu, bununla birlikte, Rum tarafının bazı (ekonomik) parametrelerin iyileştirilmesiyle ilgili önerilerinin bulunduğunu ifade etti.

Simerini ise haberinde, şirketlerle müzakerelerin devam etmesinin yanında, hükümet ile ana muhalefet partileri arasında da, izlenen prosedürle ilgili anlaşmazlıkların sürdüğünü kaydetti.

Haberde, Ticaret Bakanı Silikiotis'in, Rum Bakanlar Kurulu'nun Fransız-Rus ortaklığından oluşan Total-Novatec-Gazprom Bank'a; şirketlere ilişkin yapılan değerlendirmede alt sıralarda yer almasına rağmen, 9'uncu parselle ilgili müzakerelerde öncelik verilmesi yüzünden, ana muhalefet partilerinin sert eleştirilerine maruz kaldığı anımsatıldı.

Konunun Meclis Denetim Komitesi ile Sayıştay Başkanı'nın merceğinde olduğunu kaydeden gazete, Sayıştay Başkanı Hristalla Yorgacis huzurunda dün toplanan Denetim Komitesi'nin, incelenmek üzere, konuyu Sayıştay Başkanı'na havale etmeye karar verdiğini ekledi.

(İY/SEL)

 
14 Kasım 2012 Çarşamba 10:46
Okunma: 387
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler