Ana Sayfa » Kıbrıs » Şişli Belediyesi Tarafından İnşa Edilecek "rauf Denktaş Kültür Merkezi"nin Temeli Atıldı

Şişli Belediyesi Tarafından İnşa Edilecek "rauf Denktaş Kültür Merkezi"nin Temeli Atıldı

Eroğlu: "denktaş Çok Güçlü İrade Sahibi Bir Dava Adamı, İnançlı, Yılmaz Bir Önder Olmasının Yanı Sıra Bilime, İlime, Kültüre Ağırlık Veren, Ağırlık Verilmesini İsteyen Biriydi".

 
 
Şişli Belediyesi Tarafından İnşa Edilecek

SERDAR DENKTAŞ: "İSMİNİ YAŞATMAK ELBETTE ÖNEMLİ, AMA ESAS SORUMLULUK DEVLETİ VE ONUN ÇİZGİSİNİ SÜRDÜRMEYE ÇALIŞMAK"

İstanbul, 18 Şubat 12 (T.A.K/Tuğçe Ülkü): İstanbul Şişli Belediyesi tarafından inşa edilecek "Rauf Denktaş Kültür Merkezi"nin temeli bugün düzenlenen törenle atıldı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, "Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, çok güçlü irade sahibi, bira dava adamı, inançlı, yılmaz bir önder olmasının yanı sıra bilime, ilime, kültüre ağırlık veren, ağırlık verilmesini isteyen biriydi" dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın vefatının 40. gününe yaklaşırken, böylesi bir kültür merkezine adının verilecek olmasının tam onun adına, şanına, hizmetlerine uygun bir hareket olduğunu da söyledi.

"Rauf Denktaş Kültür Merkezi"nin temel atma töreni, bugün, İstanbul Şişli'de Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş'ın oğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş ile diğer yetkililerin katılımıyla yapıldı. Törende ilk harcı Cumhurbaşkanı Eroğlu, Serdar Denktaş ve Sarıgül birlikte attı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla başlayan törende sırasıyla Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş'ın özgeçmişleri okundu.

Merkezin tanıtım filminin gösterilmesinin ardından Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül açılış konuşması yaptı.

SARIGÜL

Mustafa Sarıgül konuşmasında, bugünkü temel atma töreninin, Şişli Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti için çok önemli olduğuna dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun törene katılmasının kendileri için çok büyük bir onur ve gurur olduğunu kaydetti.

Sarıgül, ulusların büyüklüğünün tarihteki kültürel değerleriyle ölçüldüğüne işaret ederek, Türk halkının bu bakımdan dünya tarihinde çok büyük izler bıraktığını söyledi.

"Rauf Denktaş Kültür Merkezi"nin Şişli, İstanbul ve ülke kültürüne çok büyük hizmetler vereceğine inanç belirten Sarıgül, merkezin geleceğe ve ulusal kültüre de katıklar yapacağına inanç belirtti.

Temel atma töreninde çok büyük bir lider olan, ulusal bir kahraman olan Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ı bir kez daha andıklarını belirten Sarıgül, Denktaş'ın adını merkeze vermekten büyük bir memnuniyet duyduklarını söyledi.

Denktaş'ın isminin bir ömür boyunca merkezle yaşatılacağına işaret eden Sarıgül, Denktaş'ın ömrünün her anını halkı için yaşayan önemli bir lider, diplomat, müzakereci olduğunu anlattı.

Sarıgül konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının haklı davasında mücadele eden Dr. Fazıl Küçük ve tüm kahramanlarla, Barış Harekatı sırasında Başbakan olan Bülent Ecevit'i de andı.

Denktaş'ın cenazesinde Anavatan Türkiye ve KKTC'nin tek yürek olduğunu, tüm dünyaya ulusal birlik mesajı verildiğini vurgulayan Sarıgül, KKTC'nin kuruluş yıldönümü olan 15 Kasım'da merkezin açılışını Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Serdar Denktaş'la birlikte yapmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

DENKTAŞ

Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş'ın oğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş da konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının olduğu gibi, Türk halkının da Denktaş'ı baba, Denktaş'ın da Türk halkını evlatları gibi kabul ettiğini söyledi.

Serdar Denktaş, babası Rauf Denktaş'ın her anının, her gününün mücadeleyle geçtiğini, onun fiilen tarihi kurup yazdığını söyledi.

88 yıllık yaşamı boyunca babasının durmadan, dinlenmeden Kıbrıs Türk halkının mücadelesi ve haklı davası için uğraş verdiğini anlatan Serdar Denktaş, "O yaşadığı her acıyı 'Allah bana bu acıyı yaşatıyorsa bir bildiği vardır' diyerek kalbine gömdü. Vatanı için çalışmaya devam etti" dedi.

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, tarihi yazarken Mehmetçik ve Mücahid'in kanlarıyla suladığı yerden bir devlet kurduğunu söyleyen Denktaş, "Devleti çok daha iyi noktalara getirmek ve yaşatmak en büyük görevimiz olmalı. İsmini yaşatmak elbette önemli, ama esas sorumluluk devleti ve onun çizgisini sürdürmeye çalışmak" şeklinde konuştu.

Merkezin yapılmasına ve babasının adının verilmesine katkısı olan herkese teşekkür eden Serdar Denktaş şöyle devam etti:

"Bize bıraktığı vasiyet; yılmamak, bıkmamak, her zorluğa karşı mücadele etmek. Bu mücadeleyi dünya 'Denktaş haklıydı' diyene kadar sürdüreceğiz."

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da açılışta yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türklerinin toplum noktasından devlet sahibi bir halk noktasına gelmesine liderlik yapan Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı halk ve millet adına şükran ve rahmetle andı.

Eroğlu, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Şişli Belediyesi'nin tüm meclis üyeleri ve yetkililerine, İstanbul'un müstesna noktasında yapılacak kültür merkezine Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın adının verilecek olmasından dolayı teşekkür etti.

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'la rahatsızlanıp hastaneye yatmadan önce akşamüzeri birlikte olduklarını anlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, kendisiyle faiz mağduru bir kısım insanın sorunlarını görüşerek, ne yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını, ondan sonra da Lefkoşa Selimiye Camii yanındaki tarihi Bedesten binasındaki serginin açılışına birlikte katıldıklarını kaydetti.

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın devlet ve millet işleri ile ilgilenirken, diğer yandan kültür - sanat, edebiyat, bilimsel tartışma ortamlarını da izlemeyi ihmal etmeyen bir yapıya sahip olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, "Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın, vakit buldukça mutlaka sergilere, kongre açılışlarına kültürel etkinliklere katıldığını, bu gibi tesislerin yapılımı söz konusu olduğunda büyük memnuniyet duyduğunu ve bunu ifade ettiğini çok iyi biliyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, merkezin adının Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'a çok yakıştığını da vurguladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, şöyle devam etti:

"Kurucu Cumhurbaşkanımız Denktaş, bizlere Anavatan Türkiye'nin önemini anlatan, Anavatan Türkiye'nin sevgisinin hep canlı tutulması gerektiğinin altını sürekli olarak çizen bir liderdi. O sadece bizler için değil, sanırım tüm Türk dünyası için değerli bir mirastı.

Nedir bu miras?

Özgürlük ve egemenlik aşkıdır. Ömür boyu bunun için mücadele etmiş, devlet kurmuş bir liderdi ve en büyük eseri KKTC'dir. Diğer yandan doğru yolda yürüdüğünüze inanıyorsanız kimseden çekinmemek, halkınıza haklılığınıza ve Allah'ınıza güvenmektir. Türk ulusu adına Kıbrıs davasına, Anadolu'ya sahip çıkmaktır.

Oynanması olası tüm oyunlara karşı ulusal bilinci canlı tutmak, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün izinden ayrılmadan vatan, bayrak, millet için çaba göstermektir.

Halkçılık, hoşgörü, demokrasi ve insan haklarına bağlılık, çağdaşlıktır.

İnanıyorum ki bu eserle birlikte sarsılmaz Anavatan Türkiye - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilişkilerine yeni ve güzel bir halka daha eklenmiş olacaktır."

Merkez yaşama geçtiği zaman Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın fikirleri ve mücadelesinin ele alınarak, gelecek nesillere aktarılması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, "Biz Sayın Denktaş'ı unutturmayacağız ve unutmayacağız. Eminin ki Anavatan Türkiye ve Türk Dünyası da unutmayacaktır. Denktaş fikirleri, mücadelesi ve Kurucu Cumhurbaşkanı olduğu KKTC, sevdalısı olduğu Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte sonsuza kadar yaşayacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu törenin ardından, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün verdiği yemeğe katıldı. Yemekte Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş'ın oğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş da hazır bulundu.

(TUĞ/SEL) FOTOĞRAFLI

 
18 Şubat 2012 Cumartesi 14:20
Okunma: 676
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu