Ana Sayfa » Kıbrıs » Sivil Toplum Örgütlerinin Brüksel Çıkarması...

Sivil Toplum Örgütlerinin Brüksel Çıkarması...

Ab'nin Merkezi Brüksel'deki Eylemde Kıbrıslı Türklerin Unutulmaması Ve İzolasyonların Kaldırılması Çağrısı Yapıldı.

 
 
Sivil Toplum Örgütlerinin  Brüksel Çıkarması...

UÇAK ROTARINDAN DOLAYI EYLEMCİLERİN YARISI EYLEMİN SON BÖLÜMÜNE KATILABİLDİ

Brüksel, 27 Haziran 12 (T.A.K.- İbrahim DİRAN): KKTC'deki iş adamları örgütleri, spor federasyonları, meslek örgütleri ve üniversitelerden yaklaşık 350 temsilci, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi önünde, Kıbrıs Rum Yönetiminin Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını devralacağı 1 Temmuz arifesinde hayalet kostümlü eylem gerçekleştirdi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası tarafından organize edilen eylemlerde, Kıbrıs Rum Yönetiminin AB Dönem Başkanlığını devralmasıyla, "sorunlu" bir ülkenin, "temeli birliktelik ve insan hakları" olan bir örgütün başkanlığını devralacak olması ve AB'nin Kıbrıslı Türkler üzerindeki izolasyonların kaldırılması yönünde tutulmayan sözler hatırlatıldı.

Bu arada, Brüksel için kiralanan iki uçaktan birinin beş saat rötar yapmasından dolayı, bir grup eylemci eylemin ancak son bölümüne katılabildi. Rötar yapan uçaktaki eylemciler, Brüksel saati ile 12:00'da başlaması öngörülen eylem için, eylem yerine, eylemin bitiş saati olan 15:15'den yarım saat sonra ulaşabildi. Ancak, eylem organizatörlerinin eylem saatini ileri atma girişimi başarılı olunca eylem saat 16:00'ya kadar uzatıldı. Uçak rötarına, eylemcilerden ise büyük tepki geldi.

Avrupa Parlamentosu Liberal ve Demokratlar Gurubu Başkanı Graham Watson, Türkiye AB Karma Parlamenter Komitesi Eş Başkanı Helen Flütre, Sosyalist ve Demokratlar Grubu'ndan Micheal Cashmam ile  muhafezekarlar ve reformcular grubundan Sacit Karim, eylem yerine gelerek destek belirtti.

Avrupa Birliği Hükümet ve Devlet Başkanları zirvesi için bölgede bulunan  medya da eyleme büyük ilgi gösterdi; eylemcilerle röportajlar yaptı.

Hayaleti andırmak amacıyla beyaz hayalet kostümü giyilerek yapılan, Avrupa Parlamentosu'nun yer aldığı Place Luksemborg'ta başlayan ve Avrupa Komisyonu ile Konseyinin yer aldığı Schuman bölgesinde tamamlanan eylem, üç saat sürdü. Eylemde, "AB'nin unutulmuş vatandaşları: Kıbrıs Türkleri", "Bölünmüş Kıbrıs Birleşik Avrupa'ya Başkan-İroniyi Bulun" pankartları açıldı.

AB'YE MEKTUP

Eylemde ayrıca, Avrupa Birliği (Konsey) Başkanı Van Rompuy, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Shultz ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Mannuel Barosso'ya iletilmek üzere parlamento ve komisyon görevlisine mektup verildi ardından ise mektup okundu.

Mektupta, Avrupa Birliği'nin adada, uzlaşı ve barış için tarihi sorumlulukları bulunduğu, Kıbrıslı Türkleri yalnız bırakmaması gerektiğinin altı çizildi.

2004 Annan Planı'nda Kıbrıslı Türklerin "evet" diyerek Avrupa Birliği'ne bağlılığını gösterdiğine işaret edilen mektupta, 20 Nisan 2004 Dışilişkiler Komitesi kararında, Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyonların sonlandırılması ve ekonomik açıdan iyileştirilmesine yer verilmesine rağmen aradan 8 yıl geçmesine rağmen çok az bir yol katedildiği ifade edildi.

Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasında ticaret ve sosyal ilişkilerin gelişmesi amacıyla hayata geçirilen Yeşil Hat tüzüğü'nden, Kıbrıs Türk mallarının pazarlanmasında uygulanan psikolojik bariyerler ve Kıbrıs Türk plakalı araçların güneye geçişlerinde çıkarılan zorluklar nedeniyle beklenen verimin alınmadığı da kaydedildi.

Rum vetosu nedeniyle hayata geçirilemeyen Doğrudan Ticaret Tüzüğü'ne de değinilen mektupta, "Ekonomik kalkınma için, Kıbrıslı Türklerin hem ihracat hem de ithalat için Avrupa pazarına direkt erişimi olması gerek" denildi.

Kuzey Kıbrıs'a direkt uçuşların olmamasının turizm sektörünün gelişimini de engellediği kaydedilen mektupta, "Ekonomik kalkınma ve iş olanağı çabalarımız, Kıbrıslı Rumların Kıbrıs'ın Kuzeyini ziyaret etmek isteyen turistleri caydırma girişimleriyle engelleniyor" denildi.

DİREKT TİCARET VE DOĞRUDAN UÇUŞLAR

AB ülkeleri ile direkt ticaret ve Kuzey Kıbrıs'a doğrudan uçuşların yapılmasının, Kıbrıslı Türklere, Kıbrıslı Rumlarla rekabet için daha adil bir ortam sağlayacağı da kaydedilen mektupta, "(Bu) Kıbrıslı, sağlıklı bir ekonomik entegrasyon ve yaşayabilir kalıcı bir çözüm için eşit bir zemin oluşturacak" denildi.

Ekonomik izolasyonların yanı sıra sosyal, kültürel ve eğitim alanında uygulanan izolasyonlara da değinilen mektupta, Kuzey Kıbrıs'ın önemli sektörlerinden olan yüksek eğitimin, Avrupa değişim ve araştırma programı olan Bologna Sürecinin dışında kalmasına neden olduğu vurgulandı.

KKTC'de 30'dan fazla federasyon ve 15 bin lisanslı sporcu bulunduğu kaydedilen mektupta, sporcuların uluslararası turnuvalarda yer alamadığı da vurgulandı.

İzolasyonların kaldırılmasının, Kıbrıslı Türklerin uluslararası toplumla ilişkilerinin normalleşmesini, Kıbrıslı Türklerin AB'ye olan güveninin artmasını sağlayacağı kaydedilen mektupta, AB üye ülkelere ve kurumlarına "Kıbrıslı Türklere verilen sözlerin en kısa zamanda hayata geçirilmesi" çağrısında bulunuldu.

Mektupta ayrıca, AB'nin, BM'nin aracı olduğu görüşmelere olan desteğini artırması ve Kıbrıslı Rumlara, AB üyeliğini kullanarak BM parametrelerini değiştirmemesi için baskı yapılması da talep edildi.

Eyleme, Kıbrıs Türk  Ticaret Odası, Kıbrıs Türk  Sanayi Odası, Kıbrıs Türk  Esnaf ve Zanaatkârlar Odası, Kıbrıs Türk  Müteahhitler Birliği, Kıbrıs Türk Turizm Acenteleri Birliği, Kıbrıs Türk Kiralık Arabalar Birliği, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği, Kıbrıs Türk İşadamları birliği, Kıbrıs Türk Genç İşadamları Birliği, Kıbrıs Türk Restorancılar Birliği, Kıbrıs Türk  Rehberler Birliği, Kıbrıs Türk Spor Federasyonları, KKTC'deki Üniversite temsilcileri katıldı.

Mektupta, söz konusu örgütlerin isimlerinin yanında "Ambargolular! Hareketi"nin de imzası bulunuyor.

(ID/ÖK) FOTOĞRAFLI

 
27 Haziran 2012 Çarşamba 18:17
Okunma: 592
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu