Ana Sayfa » Kıbrıs » Siyasi Partiler konuşuldu

Siyasi Partiler konuşuldu

Girne Amerikan Üniversitesi'nde (GAÜ) Bugün, "Kktc'de Siyasi Partilerin Dünü, Bugünü Ve Geleceği' Konulu Panel Düzenlendi.

 
 
Siyasi Partiler konuşuldu
GAÜ İşletme Ve Ekonomi Fakültesi'nin; Kıbrıs Türk Siyasetine Yön Veren Siyasi Parti Ve Yapıların Ürettiği Politika Ve Projeleri Hayata Geçirme, Uygulama Alanlarını Tartışma Ve Topluma Yön Verecek Politikaları Sosyal Realite İle İlişkisini İrdeleme Amacıyla Gerçekleştirdiği Panel, Gaü Milenium Komplex Senato Kongre Salonu'nda Yer Aldı.

anamuhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi - Birleşik Güçler (Ctp - Bg) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Toplumcu Demokrasi Partisi (Tdp) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Demokrat Parti (Dp) Genel Başkanı Serdar Denktaş, Özgürlük Ve Reform Partisi (ÖRP) Genel Başkanı Turgay Avcı Ve Demokrasi Ve Güven Partisi (Dgp) Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu Konuşmacı Olarak Katıldığı Panele, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ve Başbakan İrsen Küçük Parti Meclisi Toplantısı Nedeniyle Katılamadı.

Oturum Başkanlığını Gaü İşletme Ve Ekonomi Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Hüda Hüdaverdi'nin Yaptığı Panel, 2 Oturum Halinde Gerçekleşti. Panel, Gaü Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Öner'in Açılış Konuşmasıyla Başladı.
panelde Söz Alan Siyasi Parti Temsilcileri, İlk Oturumda Parti Kuruluşlarını, İkinci Oturumda İse Misyon Ve Vizyonlarını Aktardı.

Paneli, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Gaü Mütevelli Hayati Başkanı Memduh Erdal, Siyasi Parti Temsilcileri, Akademisyenler Ve Öğrenciler İzledi.
panel, Siyasi Parti Liderlerinin Yaptığı Konuşmanın Ardından Katılımcıların Sorularının Yanıtlanmasıyla Sona Erdi.

Yorgancıoğlu
CTP - BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu Panelde Yaptığı Konuşmada, Siyasetin Halka Hizmet Etme Sanatı Olduğunu İfade Ederek,  Bu Düşünceden Hareketle "1970 Yılında Çok Zor Şartlar Altında Kurulan" Ctp'nin; Demokrasi, Çalışanların Daha İyi Yaşam Şartlarına Kavuşturulması Ve Federal Bir Kıbrıs Hedefiyle Çalıştığını Kaydetti.

"O Koşullarda; Rumcu, Komünist Bir Parti Olarak Algılanan Ancak Daha Sonra Bunun Gerçeği Yansıtmadığı Anlaşılan" Ctp'nin Geçen Süreçte Sürekli Kendini Yenileyebildiğini Belirten Yorgancığolu, Bunun Sonucu Olarak Partinin Kendini Geniş Kitlelere Ulaştırmayı Başardığını Vurguladı.

Önceki Gün Çalıştay Düzenleyen CTP'nin Bunu; Partinin Gelecekle İlgili Vizyonunu Belirleme İçin Gerçekleştirdiğini Belirten Yorgancıoğlu, Gelinen Aşamada Siyasi Partilerin Toplum İçin Ne Yapacaklarını Artık Çok Net Olarak Ortaya Koymaları Gerektiğine Söyledi.

Özkan Yorgancıoğlu, Köklü Bir Siyasi Parti Olan CTP - BG'nin Her Şeyiyle Kendi Kendine Yetebilen, Kendi Ayakları Üzerinde Durabilen Ve Kendine Güvenen Bir Toplum Yaratmak İstediğini Belirterek, Kıbrıs Türk Halkının Dünya Nazarında Saygın Bir Halk Olabilmesi İçin Uğraş Verdiklerini Belirtti.

Denktaş

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş İse, 1992 Yılında Kurulan Partinin Hükümet Ortağı Olarak Ülkede, Birçok İlklere İmza Attığını İfade Ederek, Kktc'nin Osmanlı İmparatorluğu Ve Türkiye Cumhuriyeti Gibi Uzun Ve Onurlu Bir Mücadele Sonrası Kurulan İlk Türk Devleti Olduğunu İfade Etti Ve KKTC Devletinden Dönüş Olamayacağını Kaydetti.

"KKTC, Türkiye Cumhuriyeti'yle İki Eşit Devlet Olarak, Dünyaya Kıbrıs Türk Halkına Yapılan Haksızlıkları Anlatarak, İçteki Dağınıklığı Tertipleyerek Güçlü Devlet Konumuna Gelmeli Ve Dünyaya Alt Bir Yönetim Olmadığımızı, Ayrı Bir Halk, Bu Adanın Diğer Sahibi Olduğumuzu İlan Etmeliyiz" Diyen Denktaş, Dp'nin Dünü De, Geleceği De Bu Olduğunu Kaydetti.

"Tek Alternatif, Kendi Ayakları Üzerinde Durabilen Bir Kktc'dir" Diyen Serdar Denktaş, Rumlarla Müşterek Bir Yaşamın Mümkün Olamayacağını, DP İçin Mümkün Olanın Kktc'nin Ayrı Bir Devlet Olarak Devam Etmesi Olduğunu Kaydetti.

Kıbrıs Türkü'nün Geçmişte Verdiği Mücadele İle Özveriyi Bundan Sonra Da Sergilemesi Gerektiğine İşaret Eden Denktaş, Herkesin Üzerine Düşeni Yapması Gerektiğini Söyledi.
serdar Denktaş, Dp'nin Kurulduğu Günden Bugüne İç Ve Dışta Yaşanan Gelişmelerle İlgili Her Zaman Üzerine Düşen Onurlu Duruşu Sergilediğini İfade Ederek, Dp'nin Ürettiği Proje Ve Söylemler Taklit Ve Kopya Edildi" Dedi.

Çakıcı
TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı Da Yaptığı Konuşmada, Kurucuları Arasında, Kıbrıs Türk Mücadele Tarihinde Önemli Yere Sahip İsimlerin Bulunduğu, Sosyal Demokrat Anlayışa Sahip 35 Yıllık TKP Geleneğinden Gelen Bir Parti Olduklarını İfade Ederek, Parti Olarak, Demokrasi, Özgürlük, Eşitlik Ve Adalet İçin Mücadele Ettiklerini Vurguladı.

"Bu Ülkenin Solcusu Sağcısı, Bir Anlaşma İstediğimizde Bu Bir Birleşme Anlamına Gelmiyor. Hepimiz De 2 Kurucu Devletli, 2 Bölgeli, Eşit Olanaklara Bağlı Bir Anlaşmayı İstedik. Kimse Gidip Teslim Olalım, Kendimizi Yok Edelim Noktasında Olmadı" Diyen Çakıcı, Ancak Kıbrıs Türk Halkının, Türkiye İle Devletten Devlete Bir İlişki İstediğini Kaydetti.

Güney Kıbrıs'ın 6 Ay Sonra "AB'nin Dönem Başkanlığını Devralarak Tüm Avrupa'yı Yöneteceğini" Ve Bunun 13 Yılda Bir Tekrarlanacağını Belirten Çakıcı, Kıbrıs Türkü'nün Güney Kıbrıs'taki Petrol İle Doğalgazda Olduğu Gibi Ab'nin De Başkanlığını Yapabilecek Haklara Sahip Olduğunu Kaydetti Ve Kıbrıs Türkü'nün Ab Başkanı Olabilecek Algıları Olduğunu Vurguladı.
"1 Temmuz 2025'te Kıbrıslı Türk Ab Başkanı Bir Rüya Olabilir" Diyen Çakıcı, Önemli Olanın Vizyon İle Hedef Olduğu Kaydetti.

Avcı

ÖRP  Genel Başkanı Turgay Avcı Da, 2006 Yılında Kurulan Partinin, Kuruluş Ve Amaçları Hakkında Bilgi Vererek, KKTC'deki En Önemli Sorunun Yeniliğe Kapalılık Olduğunu, ÖRP'nin Siyasi Partilerde Değişmeyen Lider Anlayışının Değişebilmesine Öncülük Yaptığını Söyledi.

Parti Olarak KKTC'nin Anavatan Türkiye İle Birlikte Yürümesi Anlayışı İçinde Olduklarını Belirten Avcı, "Anavatansız Ne İç Ekonomik Gelişme Ne Dış Politik Gelişme Mümkün Değildir" Dedi.

Avcı, Ülkenin Acil Olarak Yeniden Yapılandırılmaya İhtiyacı Olduğunu Belirterek, Bunun İçin 5 Yıllık Kalkınma Planları Yapılarak İhtiyaçların Belirlenmesi Gerektiğini Söyledi Ve Mevcut Durumun Devam Edemeyeceğini Kaydetti.

Ertuğruloğlu

DGP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu Da Konuşmasında, Partisinin, KKTC'deki En Genç Siyasi Oluşum Olduğunu Belirterek, Parti Olarak Sadece İktidara Değil, Ülkedeki Mevcut Sisteme De Muhalif Olduklarını Kaydetti.

Mevcut Siyasi Yapının, Ülkeyi Daha İyi Bir Noktaya Taşımaktan Uzak Olduğunu Savunan Ertuğruloğlu KKTC'nin, Anavatan Türkiye İle Adım Adım Birlikte Hareket Ederek Egemen Bir Devlet Olarak Yoluna Devam Etmesi Gerektiğini Savunduklarını Söyledi.

DGP'nin Ülkede Çok Partili Sistemin Çöktüğünü Ve Başkanlık Sistemine Geçilmesini Savunduğunu Da Belirten Ertuğruloğlu, Bu Sisteme Geçildiğinde İcraatın İş Bilen Uzman Kişilerle Yapılacağını Kaydetti.

Öner
GAÜ Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Öner De Etkinliğin Başında Yaptığı Konuşmada, Çok Partililiğin Demokrasinin Temel Öğesi Olduğunun Altını Çizerek, Gaü'nün Düzenlediği Panele Katılan Siyasi Partilerin Siyasetin Geçmiş Gelecek Ve Yarınını Tartışacaklarını Söyledi.

Panelde Liderlerle Öğrencileri Buluşturmaktan Memnuniyet Duyduklarını Dile Getiren Öner, Panelin

Gerçekleşmesine Katkı Koyanlara Teşekkür Etti.
 
10 Ocak 2012 Salı 20:53
Okunma: 804
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu