Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Şokun Ardından Kıbrıs Rum Toplumu

Şokun Ardından Kıbrıs Rum Toplumu

2010 Yılından Bu Yana En Düşük Kötümserlik Oranı.

 
 
Şokun Ardından Kıbrıs Rum Toplumu
ANASTASİADİS'İN POPÜLARİTESİ YÜKSELİŞTE


AKEL BÜYÜK SORUNLARLA KARŞI KARŞIYA


Lefkoşa, 27 Ekim 13 (T.A.K): Geçen Şubat ve Mart ayındaki Euro Grubu'nun kararları, iflas tehlikesi, mevduatların tıraşlanması, bankaların yeniden düzenlenmesi gibi gelişmelerin ardından Kıbrıs Rum toplumunun psikolojisi, siyasiler ve partilere karşı tutum mercek altına alındı.


Simerini gazetesi "Şokun Ardından Kıbrıs Toplumu... 2010'dan Bu Yana En Düşük Karamsarlık Oranı... İki Anket Ne Gösteriyor ve Anastasiadis'in Popülaritesi Neden İrtifada" başlıklarıyla verdiği haberinde, Pulse şirketinin Eylül ayının son 10 günü ve Metron Analysis şirketinin de Ekim ayının ilk 10 gününde gerçekleştirdiği anketlerin sonuçlarını aktardı.


Gazete her ne kadar çelişkili görünse de Güney Kıbrıs toplumundaki atmosferin son üç yılın en iyisi olduğunu belirtti.


Her iki ankette de katılımcıların çoğunluğunun, (yüzde 62 Pulse, yüzde 69 Metron Analysis) Güney Kıbrıs'ta olguların yanlış yönde gittiği değerlendirmesinde bulunduğunu, ancak 2010 yılından bu yana en düşük karamsarlık oranının söz konusu olduğunu kaydeden gazete, iyimserlik için tam ters bir durumun geçerli olduğunu; her iki araştırmada da katılımcıların yüzde 24'ünün olguların doğru yöne gittiği inancını dile getirdiğini aktardı.


Gazete öte yandan katılımcıların büyük bir çoğununun (yüzde 73 Metron Analysis) Güney Kıbrıs'ın iflastan kurtulacağına, küçük bir kısmının da (yüzde 22 Metron Analysis) kurtulamayacağına inandığını belirtti.


Gazete, halkın, bugün kendini iyi hissetmediği, ancak son üç yıldır hissettiğinden daha iyi hissettiği değerlendirmesinde bulundu.


ANASTASİADİS'İN POPÜLARİTESİ ARTIYOR


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in (popülarite), her iki ankette de neredeyse aynı oranlarda; Pulse şirketinin anketinde yüzde 63, Metron Analysis şirketinin anketinde yüzde 62 oranlarıyla olumlu olarak değerlendirildiğini aktaran gazete, her iki araştırmanın da AKEL'in her üç seçmeninden 1'inin Anastasiadis'in Rum Yönetimi Başkanlığında olmasını olumlu olarak değerlendirdiğine dikkat çekti.


Gazete ayrıca Anastasiadis'in popülaritesini karşılaştırmalı olarak veren Pulse şirketinin, 2010 yılkından bu yana en yüksek oranın kaydedildiğini belirtti.


Metron Analysis şirketinin anketinde her 2 katılımcıdan 1'inin mevcut durumla ilgili sorumluluğu giden Hükümete, sadece yüzde 3'ünün mevcut hükümete attığını aktaran gazete, tıraşlamanın Anastasiadis döneminde yapılmış olabileceği, ancak Kıbrıslı Rum'un bugün karşı karşıya olduğu sorunların büyük işsizlik olduğunu ve bunun bu Hükümetin yarattığı bir şey değil, önceki Hükümetin mirası olduğu yorumunda bulundu.


ANA MUHALEFET PARTİSİ SORUNLARLA KARŞI KARŞIYA


Her iki anketin, ana muhalefet partisinin sorunlarla karşı kaşıya olduğunu kaydettiğini yazan gazete, Pulse şirketine göre her 3 AKEL seçmeninden 1'inin olumsuz değerlendirmede bulunduğu AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun popülaritesinin ötesinde, partinin, her iki ankette, Güney Kıbrıs'ta anketler yapılmaya başlayalı en düşük (yüzde 15) "oy niyeti" topladığını belirtti.


Gazete DİSİ'nin bu yöndeki oranlarının ise yüzde 25 ile 26 arasında dalgalandığına dikkat çekti.


AKEL anlındaki sorunların sadece kişiler ya da 5 yıllık yönetiminin onaylanmamasıyla sınırlı kalmadığını, krizden çıkmaya yönelik yaptığı siyasi önerilere de ulaştığını yazan gazete, zira AKEL'in ortaya attığı Kıbrıs Lirası'na dönüş fikrinin Metron Analysis şirketinin araştırmasında kamuoyunun yüzde 76'sı, AKEL seçmenlerinin de yüzde 57'si tarafından reddedildiğini belirtti.


SİYASİLERİN POPÜLARİTESİ


Habere göre Rum siyasilerin popülariteleri şu şekildir:


Yannakis Omiru: Metron Analysis şirketine göre: 58 olumlu, yüzde 38 olumsuz, Pulse şirketine göre yüzde 55 olumlu, yüzde 40 olumsuz.


DİSİ Başkanı Averof Neofitu: Metron Analysis şirketine göre yüzde 54 olumlu, yüzde 43 olumsuz, Pulse şirketine göre yüzde 54 olumlu, yüzde 42 olumsuz.


EVROKO Başkanı Dimitris Silluris: Metron Analysis şirketine göre yüzde 49 olumlu, yüzde 41 olumsuz, Pulse şirketine göre yüzde 47 olumlu, yüzde 45 olumsuz.


Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lilikas: Metron Analysis şirketine göre yüzde 49 olumlu, yüzde 46 olumsuz, Pulse şirketine göre yüzde 43 olumlu, yüzde 51 olumsuz.


DİKO Başkanı Marios Karoyan: Metron Analysis şirketine göre yüzde 38 olumlu, yüzde 57 olumsuz, Pulse şirketine göre yüzde 35 olumlu, yüzde 60 olumsuz.


AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu: Metron Analysis şirketine göre yüzde 31 olumlu, yüzde 64 olumsuz, Pulse şirketine göre yüzde 30 olumlu, yüzde 66 olumsuz.


(HC/HA)


 
27 Ekim 2013 Pazar 12:04
Okunma: 888
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu