Ana Sayfa » Kıbrıs » SOMA'DAKİ MADEN FACİASI İÇİN MESAJLAR GELMEYE DEVAM EDİYOR

SOMA'DAKİ MADEN FACİASI İÇİN MESAJLAR GELMEYE DEVAM EDİYOR

TÜRK-SEN Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, şimdiye kadar 282 işçinin hayatını kaybettiği Soma'daki maden faciasında bu sayının artacağı endişesini yaşadıklarını bildirdi.

 
 
SOMA'DAKİ MADEN FACİASI İÇİN MESAJLAR GELMEYE DEVAM EDİYOR

 

Bıçaklı yazılı açıklamasında, yaşanan facianın, özelleştirme ve taşeronlaşmanın verdiği zararın en önemli göstergelerinden biri olduğunu kaydetti.

Maden iş kolunun, riskli bir iş kolu olduğunu kaydeden Bıçaklı, bu riski asgariye indirmek ve işverenlerin alması gerektiği önlemleri denetlemenin de devletin görevi olduğunu belirtti.

Bıçaklı "Tüm dünyayı ve ülkemizi de yasa boğan bu facianın nedenlerinin bir an önce ortaya çıkarılması ve varsa sorumlularının en ağır bir  biçimde cezalandırılması talebimizdir.? diyerek faciada hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, ailelerine ve işçi sınıfına başsağlığı diledi.

ÖZKARDAŞ: "İŞ KAZASI DENEMEZ... CİNAYET VE CİNAYETE SEYİRCİ KALMAK?

KAMU-SEN Genel Başkanı Mehmet Özkardaş Soma'da yaşanan maden kazasına "iş kazası? denilemeyeceğini belirtti.

Özkardaş yayınladığı mesajda, "Denetimlerin yapılmadığı ve gerekli yasal önlemlerin alınmadığı çalışma koşullarında kaçınılmaz olan bu olaylar ?kaza' değil cinayet ve cinayete seyirci kalmaktır.? ifadelerine yer verdi.

Özkardaş, emeğin ve emekçinin korunmadığı, canların hiçe sayıldığı ve gözlerini para hırsı bürünmüş insafsız bir çok sermayenin emeği sömürdüğü her yerde yaşanması muhtemel bir olayın, Soma'da yaşandığını kaydetti.

Özkardaş mesajında, "Hayatını kaybeden maden işçilerine rahmet, yaralılara şifa diliyoruz. Acılarınız acılarımızdır? ifadelerini kullandı.

MMO BAŞKANI TAŞCIOĞLU: "BU OLSA OLSA BİR İŞ KATLİAMIDIR?

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Emir Taşcıoğlu, Soma'da kömür madeninde meydana gelen patlama sonucu 300'e yakın işçinin yaşamını kaybettiğine işaret ederek, Türkiye halkının acısını paylaştıklarını bildirdi.

Taşcıoğlu, geçen haftanın hem KKTC hem de Türkiye'de "İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Haftası? olarak çeşitli etkinliklerle gündemde olduğu bir zamanda böylesine bir kazanın olmasının, hayatını sürdürebilmek için emeğinden başka satacak bir şeyi olmayan işçilere verilen önemi ortaya koyduğunu kaydetti.

Türkiye'nin ölümlü iş kazalarında Avrupa?da birinci sırada yer aldığını ifade eden Taşcıoğlu, olaya iş kazası denilemeyeceğini "iş katliamı? diye nitelendirilebileceğini kaydetti.

Taşcıoğlu, "Umarız bu elim olay ülkemizdeki yetkilileri de kendine getirir ve iş sağlığı ve güvenliği konusuna verdikleri önemi fiiliyata da geçirirler ve bir an önce tüm işkollarından birer ihbar ile risk değerlendirme raporları talep edilir.? ifadelerini kullandı.

YKP-FEM: "OLAY KAZA DEĞİL CİNAYETTİR?

YKP-FEM, Manisa Soma'da maden ocağındaki yangında yüzlerce emekçinin hayatını kaybettiğine işaret ederek, güvenlik ile ilgili sorumlulukların yerine getirilmediğini ve olayın kaza değil cinayet olduğunu savundu.

YKP-FEM'den yapılan yazılı açıklamada, "kazaların özelliği öngörülemez ve önlenemez olmalarıdır. Bu nedenle, güvenlik ile ilgili sorumlulukların yerine getirilmemesi sonucu olan bu olay kaza değil cinayettir! Sistemin yarattığı faillerin, sermayenin, emekçilerin emek ve hayatlarına dair kendi çıkarları doğrultusunda yaptırım uygulama hakkı olmamalıdır.? denildi.

KKTC'de kamu kuruluşlarının verdikleri hizmet kalitesi düşürülerek ve zarar ettirilerek özelleşme lehine kamuoyu oluşturulmaya çalışıldığı da ifade edilen açıklamada, "Kıbrıs'ta da, dünyada da neo-liberal dayatmalara isyandayız? ifadelerine yer verildi.

Açıklamada gece kulüplerinde çalıştırılan Judy Nafwel ve Marianna Cojocaru'nun ölümlerinden sonra sorulan soru tekrarlanarak, "Kimin bedeni var olmaya, kimin ölümü araştırmaya, kimin katilleri cezalandırmaya değer?? ifadeleri kullanıldı.

DKB SOMA'DAKİ MADEN KAZASINI PROTESTO ETMEK İÇİN KUĞULU PARK'TA TOPLANACAK...

Bu arada Devrimci Komünist Birlik bugün saat 19.00'da Soma'daki maden kazasını protesto etmek ve işçi sınıfı ile enternasyonal dayanışma göstermek için Kuğulu Park'ta toplanacağını bildirdi. DKB daha sonra TC Lefkoşa Büyükelçiliği'ne yürüyecek.

DKB sözcüsü Yusuf Alkım yaptığı yazılı açıklamada, Soma'da meydana gelen maden kazasının, iş kazası değil katliam olduğunu savunarak, "Kapitalizm öldürür! Yeraltında ve yer üstünde?? ifadelerini kullandı.

PEO: "BÜYÜK SERMAYENİN DAHA FAZLA KÂR ELDE ETMESİ UĞRUNA...?

Rum PEO sendikası ise yaptığı açıklamada, yaklaşık 300 kişinin hayatını kaybettiği ve onlarcasının yaralandığı inanılmaz trajik maden kazasını acı ve dehşetle öğrendiğini açıkladı.

PEO'dan yapılan yazılı açıklamada 350-400 işçinin madende mahsur durumda olmaları nedeniyle, kurbanların sayısının daha da artmasının beklendiği ifade edildi.

AKEL: "SARSINTI VE DERİN ÜZÜNTÜ İÇİNDEYİZ?

Güney Kıbrıs'tan AKEL partisi de Soma'daki trajediden duyduğu sarsıntıyı ve derin üzüntüyü dile getirdi.

AKEL'den yayınlanan mesajda, " (AKEL) Türk halkına ve özellikle de gündelikleri için mücadelede haksız bir biçimde yaşamlarını kaybeden kurbanların yakınlarına en içten taziyetlerini dile getirmektedir? denildi

(RU/HÖ)

 
15 Mayıs 2014 Perşembe 14:26
Okunma: 1066
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu