Ana Sayfa » Kıbrıs » Sonay Adem'in eline banka denkontları nasıl geçti.

Sonay Adem'in eline banka denkontları nasıl geçti.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun bankalarda 2 milyon TL mevduatı bulunduğunu iddia etti, bazı "belgeler" dağıttı ve konuyla ilgili açıklama istedi.

 
 
Sonay Adem'in eline banka denkontları nasıl geçti.


Meclis Genel Kurulu'nun bugünkü birleşiminde Adem'in bu iddiasını yanıtlayan Başbakan İrsen Küçük ise, "İddiaların üzerine gidilmesi kaçınılmaz.  Belgeler  Başbakanlık Denetleme Kurulu tarafından incelenecek" dedi.

CUMHURBAŞKANI EROĞLU İLE İLGİLİ İDDİA

Gündem dışı konuşması sırasında Başbakanlık Denetleme Kurulu'nun çalışmalarına da değinen,  rüşvet iddiaları olduğunu ve siyasi kirliliğin kötü bir noktaya geldiğini savunan CTP Milletvekili Sonay Adem, milletvekillerinin mal varlıklarını açıklamakla yükümlü olduklarını aktardı.

Konuyla ilgili 2009'daki bir oturuma atıf yapan Adem, bugünün Cumhurbaşkanı, dönemin UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu'nun o tarihte mal varlığını "bir ev, 3 arsa ve bir araba" olarak açıkladığını, ancak gerçeğin böyle olmadığını belirterek, milletvekilleri ile basına bazı belgeler dağıttı.

Bir bankadan gelen belgede Derviş Eroğlu'nun  Mağusa şubesinde 3, Lefkoşa şubesinde de 2 hesabı olduğunun görüldüğünü, bu hesaplarda toplam 2 milyon 126 bin 185 TL mevduat bulunduğunu ileri süren Adem, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nu bu paranın kaynağını açıklaması gerektiğini kaydetti.

Başbakanlık Denetleme Kurulu'nu da konuyla ilgili göreve çağıran Adem, Eroğlu'nun istifa etmesini de istedi.

Lapta Huzurevi yeni binası için kendi bakanlık döneminde atılan temellerin bitirilmesi için Türkoy Tokel'in bakanlık  zamanında girişimler yapıldığını da anlatan Adem, şimdi ise Lapta Huzurevi'nin Hamitköy'e taşınması için arazi arandığını ve temel atılan yerin de başkasına verilmeye çalışıldığını belirterek, bundan vazgeçilmesini istedi.

DENETLEME KURULU ARAŞTIRACAK

Başbakan İrsen Küçük de yanıt konuşmasında, zaman zaman ortaya iddialar atıldığını, bunların üzerine gidilmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Daha önce de CTP Milletvekili Abbas Sınay'ın bazı iddialarda bulunduğunu  ancak yapılan araştırmada bir bulguya rastlanmadığını belirten Küçük, Sonay Adem'in de daha önce bazı iddialarda bulunduğunu ve  Başbakanlık Denetleme Kurulu'nun konuyu araştırarak rapor hazırladığını kaydetti; araştırma raporunu okudu.

Sözkonusu raporda, basında da çıkan iddialarla ilgili herhangi bir bulguya rastlanmadığının belirtildiğini anlatan Küçük, "bürokratlarla ilgili bulguya rastlanmadı, siyasilerle ilgili yetki olup olmadığı  da başsavcılıktan soruldu" şeklindeki ifadelere atıf yaptı. Küçük,  "Benim görüşüm yetkisi olduğu yönündedir" diye de ekledi.

Sonay Adem'in dağıttığı  belge ve iddiaların Başbakanlık Denetleme Kurulu'nda inceleneceğini belirten Küçük, iddiaları tarafsız olarak araştırmanın görevleri olduğunu vurguladı.

ULUÇAY

CTP Mağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay ise, sivil hizmet görevlilerinin sınavları ve sorunları ile ilgili gündem dışı konuşmasında, sivil hizmet görevlileriyle ilgili sınav yapıldığını anımsattı.

Kamuda ilan edilen sınavlar neticesinde yapılan istihdamlar varken münhalsiz istihdamlar da yapıldığını kaydeden Uluçay, partizanca olduğunu iddia ettiği istihdamların halk arasında sıkıntı yarattığını söyledi. Uluçay, insanlar arasında çekişmenin had safhada olduğunu, bunun temelinde de bakanlar arasında yaşanan çekişmelerin yattığını belirterek, bakanlar arasındaki sıkıntıların hükümet çalışmalarına yansıyacağı iddiasında bulundu.

Hükümetin, istihdam konusunun en can alıcı ve sıkıntılı konusu olduğunu belirterek buna çözüm bulunmasının önemine değinen Uluçay, KTHY eski çalışanları istihdam beklerken el altından istihdamlar yapılmasının yanlış olduğunu aktardı.

Uluçay, sivil devlet görevlilerinin alım tüzüğü konusunda sıkıntılar bulunduğunu dea anlattı.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük de yanıt konuşmasında, sivil devlet görevlerinin tüzüğe uygun yapıldığını, tüzüğün tekrar gözden geçirilmesi talebinin ise ele alınabileceğini söyledi.

2012 Ocak ayında 200 trafik polisi için de yetki vereceklerini kaydeden Küçük, bunların  4 büyük anayolunda görev yaparak trafik kazalarının önlenmesinde etkili olacağına inandıklarını söyledi.

Trafik polislerinin devriyede olmasının sürati de engelleyeceğini belirten Küçük, bunda da aynı tüzüğün uygulanacağını söyledi.

İstihdamların ihtiyaç oldukça her dönemde  yapılmakta olduğunu kaydeden Küçük, bakanlar arasında bu konuda sıkıntı bulunmadığını söyledi.

Nüfus sayımı konusunda 300 personele ihtiyaç olduğuna da dikkat çeken Küçük, yapıyı koruyarak bunları yaptıklarını ifade etti.

Lapta Huzurevi yeni binasıyla ilgili Sonay Adem'in iddialarına değinen Küçük, yer değişimi olacaksa yerin Lapta Belediyesince değerlendirilmesinin gündeminde olduğunu kaydetti.

Küçük, basında, hafta sonu gerçekleştirilmesi kararlaştırılan BES seçimleriyle ilgili iddiaların ortaya atıldığını anımsatarak, bu konuda hiç bir ilgileri olmadığını, kim kazanırsa kazansın kendileri için farketmediğini de söyledi.

Çeşitli makamlara yakıştırma yapılmasını doğru bulmadığını ifade eden Küçük, seçimin şeffaf olmasının kendileri için önemli olduğunu aktardı.

FELLAHOĞLU

CTP Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu da, KIBTEK'de bazı abonelerin borçlarının silindiğini savunarak,  bu konuda elinde  ekstreler bulunduğunu söyledi.

Fellahoğlu, iki firmanın bir kısım borçlarının silindiğini, bunlardan birinin de Bumerang Ltd ve  Cratos olduğunu ileri sürdü.

Bunun emrini kimin verdiğini soran Fellahoğlu, bunun bir suç olduğunu ve büyük payın bakanlık ve hükümette olduğunu iddia etti.

15 gün sonra bu kararın iptal edildiğini de ileri süren Fellahoğlu, 23 Eylül'de ise tekrar hesaptan bir miktar borcun silindiğini ekledi.

Liman Gazino'da da makbuz düzeltme ile borç silinmesi yapıldığını savunan Fellahoğlu, kurum alacaklarını toplamaya özen göstermesi gerekirken, borçları silmekte olduğunu iddia etti.

KIBTEK'in  stratejik, önemli bir kurum olduğunu vurgulayan Fellahoğlu, CTP-BG olarak KIBTEK'e sahip çıkacaklarını ve kurumu ortadan kaldırmaya yönelik her adımın karşısında olacaklarını söyledi.

ATUN

Ekonomi ve Enerji Bakanı  Sunat Atun ise yanıt konuşmasında, bahsedilen iki tesisin de ortak bir özellik olarak turizm işletmesi olduğunu ve tadilattan geçerek inşaat elektriği kullandıklarını, borç silinmesinin söz konusu olamayacağını vurguladı.

Cratos Otel'de borç silinme değil inşaat döneminden işletme sürecine geçen süreçteki farkın düzenlendiğini kaydeden Atun, Cratos Otel'in ne kullanmışsa onu ödediğini aktardı.

Bunun üzerine Fellahoğlu, bakanın cevabından tatmin olmadığını belirterek,  Sayıştaylığı göreve davet etti.

EMİROĞLULARI

Toplumcu Demokrasi Partisi Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğlular da gündem dışı konuşmasında, Kıbrıs Türk Petrolleri konusunu anlamadığını, orada çok yüksek maaş bulunmadığını, yüksek maaş bulunsa bile yaptıkları işin riskli olduğunu söyledi.

Bunun paketin bir parçası olduğunu belirten Emiroğluları, petroller satılarak bütçe açığının mı kapatılacağını, yüksek maaşlardan mı kurtulunacağını sordu.

"Başarılı bir kurumu kendi elimizle mezara gömüyoruz. Bunu kabul edemem" diyen Emiroğluları, Petrollerin en son elden çıkarılması gereken kurumlardan biri olduğunu kaydetti.

AKSA'nın 2024'e kadar KKTC'yi sömüreceğini de savunan Emiroğluları, devlet olarak Teknecik gibi santraller yapılacağına onun önünün de kapatıldığını savundu.

Tarımda kas gücü ile çalışan insanlar bulunduğunu onlarla dalga geçilemeyeceğini savunarak Tarım Bakanını eleştiren  Emiroğluları, kooperatifçiliğin iyi bir argüman olduğunu ve kooperatif olan yerlerde üretimin iyi olduğunu söyledi.

YDÜ devlet ilişkilerinin hoş olmadığını ve bu konuda düzenleme yapılması gerektiğini kaydeden Emiroğluları, devlet hastanesi ile YDÜ hastanesinin eşit tutulmasının sağlık sektörüne zarar vereceğini söyledi.

Geleceği olan Karpaz bölgesine gereken önemin verilmesine ve yatırımların yapılmasına engel olunmakta olduğunu belirten Emiroğluları, ülke siyasetini yerel yönetimlerin bozmakta olduğunu savundu.

Emiroğluları, Erenköy Belediye Başkanı'nı da eleştirdi.

Meclis Genel Kurulu'nun gelecek birleşimi pazartesi günü yapılacak.
 
13 Ekim 2011 Perşembe 21:57
Okunma: 563
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu