Ana Sayfa » Kıbrıs » "Sondaj Çalışmaları Sorunsuz Şekilde İlerliyor"

"Sondaj Çalışmaları Sorunsuz Şekilde İlerliyor"

Rum Ticaret, Sanayi Ve Turizm Bakanlığına Bağlı Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis, Amerikan Noble Energy Şirketinin Rum Tarafının İleri Sürdüğü Münhasır Ekonomik Bölgesinde Bulunan Ve "Afrodit" Olarak Adlandırılan 12. Parselde Gerçekleştirmekte Olduğu Sondaj Çalışmalarının Herhangi Bir Problem Olmadan Normal Şekilde İlerlediğini Söyledi.

 
 
Haravgi gazetesi "Sondaj Makinesi 925 Metrede" başlıklı haberinde, Kasinis'in dün gazeteye açıklamada bulunarak, sondaj çalışmalarıyla ilgili bilgi verdiğini yazdı.

Kasinis'in açıklamalarına dayanarak, sondaj makinesinin dün sabaha kadar; "Homeros" ismiyle adlandırılan platformdan itibaren 2 bin 625 metreye kadar ulaştığını yazan gazete, platformun deniz tabanından bin 700 metre mesafede olduğu göz önüne alındığında; bunun sondajın deniz tabanından 925 metre derinliğe ulaştığı anlamına geldiğini kaydetti.

Gazete yine Kasinis'e dayanarak, yarın akşamüzerine kadar sondaj makinesinin deniz tabanının altında 940 metreye kadar ulaşmasının hesaplandığını ifade etti ve sondaj makinesinin ulaşacağı toplam derinliğin 5 bin 800 metre olduğunu anımsattı.

Sondajın yaklaşık olarak 2,5 ile 3 aylık bir zaman takvimi içerisinde tamamlanmasının hesaplandığını dile getiren Kasinis, şu an 12. parselde gerçekleştirilmekte olan sondajın araştırma nitelikli olmasının ötesinde; tespit edilmeleri durumunda hidrokarbon çıkarılmasına imkân da tanıdığını ve tespit edilecek olan yatakların çıkarılması için başka bir sondaja gerek olmayacağını sözlerine ekledi.

"Kıbrıs'a" doğal gaz boru hattı döşenmesi planlamalarının da bu araştırmalara paralel şekilde ilerlediğini sözlerine ekleyen Kasinis, içerebileceği hidrokarbon yataklarıyla ilgili tahminler açısından bakıldığında; 12. parselin iyi bir parsel olduğunu ifade etti.

Kasinis, Güney Kıbrıs'ın; içerebilecekleri hidrokarbon miktarlarıyla ilgili olarak iyi belirtiler bulunan başka parsellere sahip olduğunu da ekledi.

Fileleftheros gazetesi ise "Aralık Ayında Gaz Kokusu Alacağız" başlıklı haberinde, "Noble Homer Ferrington platformundan yataklara doğru ilerlemekte olan kuyunun; şimdiden deniz tabanının altında 300 metreye kadar ulaştığını" yazdı.

Gazete, dün gerek platformda, gerekse helikopterlerle teknelerin platforma gidiş gelişlerinde; her şeyin normal seyrettiğini de belirtti.

Gazete, geçtiğimiz Çarşamba günü gerçekleştirildiği öne sürülen Türk tacizlerinin yarattığı gerginliğin aksine, dün Limasol Limanından platforma helikopter uçuşları gerçekleştirildiğini; bununla birlikte etrafta Türk uçakları veya savaş gemileri bulunmadığını ifade etti.

Gazeteye göre, Atina Haber Ajansına açıklamalarda bulunan ve sondajın yarın akşamüzeri ikinci aşama olan 940 metreye ulaşmasının hesaplandığını dile getiren Kasinis, bu aşamayla birlikte yataklardan jeolojik numuneler alacaklarını ve tabakaların basıncını ölçeceklerini söyledi.

Alınacak olan numunelerin ABD'ye (Teksas-Houston) gönderileceğini dile getiren Kasinis, sondajın 2,5-3 kilometre derinliğe ulaşacağı Aralık ayına doğru; "12. parselden doğal gaz kokusu almaya başlayacaklarını" savundu.

Atina Haber Ajansına yaptığı açıklamada, Afrodit'in iyi bir parsel olduğunu ancak yapılan değerlendirmeler temelinde, içerisinde yeterli miktarda hidrokarbon bulunan başka parçalar bulunduğunu da belirten Kasinis, Rum tarafının, ileri sürdükleri münhasır ekonomik bölgesinde sahip olduğu diğer parsellerde de önemli miktarlarda hidrokarbon bulunduğunu ekledi.

Gazeteye göre Kasinis, bazı parsellerde, 12. parselde olandan daha çok ve daha iyi hidrokarbon yatakları var olduğu imasında da bulundu.

Açıklamasında, Rum tarafının ileri sürülen münhasır ekonomik bölgesinde bulunan diğer parsellerle ilgili ikinci tur izinlere çıkılması konusunu da gündeme getiren Kasinis, Rum hükümetine yönelik tavsiyesinin; ikinci tur izinleri kısa zaman içerisinde ilan etmeleri şeklinde olduğunu ifade etti.

Enerji Dairesinin ikinci tur izinlerle ilgili olarak hazır olduğunu yineleyen Kasinis, bu yönde ilerlemek için Rum hükümetinden yeşil ışık beklediklerini sözlerine ekledi.

"TÜRK SAVAŞ UÇAKLARI KIBRIS HAVAYOLLARINI TACİZ ETMEDİ"

Gazete "Türk Savaş Uçakları Güvercin Gibi" başlıklı haberinde ise, Rum hükümetinden bir kaynağın "sivil uçakların Türk savaş uçakları tarafından taciz edilmediklerini ,aynı zamanda başka bir tacizin de gerçekleşmediğini ifade ettiğini" yazdı.

Gazeteye göre aynı kaynak açıklamasında, Rum Sivil Havacılık Merkezi ve RMMO'yla eldeki bilgilerin karşılaştırılmasının akabinde; böyle bir olayın gerçekleşmediğinin açıklık kazandığını belirtti.

"Kıbrıs Havayollarından" bir yetkili de açıklamasında, iki Türk savaş uçağının "Kıbrıs" hava sahasını ihlal ettiklerini iddia edip ancak uçakların aynı bölgede uçmakta olan Kıbrıs Havayolları uçağını taciz etmediklerini söyledi.

Habere göre söz konusu yetkili, uçağın mürettebatının hava kontrolörlerinin uyarısının akabinde Türk savaş uçaklarıyla göz temasında bulunduklarını, ancak uçuş güvenliğinin tehlikede olmadığını ekledi.

"TÜRKİYE'NİN HEDEFİ İKİNCİ TUR İZİNLER"

Alithia gazetesi ise yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde, Türkiye'nin, Rum tarafının ileri sürdüğü münhasır ekonomik bölgesinde bulunan diğer parsellerle ilgili ikinci tur izinlere çıkılması konusunu; hedef olarak koyduğunun göründüğünü iddia etti.

Gazete, Rum Dışişleri Bakanlığının, TC ile KKTC'nin; adanın batısındaki sularda, Rum tarafının ileri sürülen MEB'ini teğet geçen hatta bunun içerisinde bulunan bölgelerde ortaklaşa araştırmalara başlamasının (uluslararası şirketlerin moralini bozmak ve ikinci tur izinlere katılmamaları için) ihaleye çıkılabilecek bazı parselleri "grileştirme" amacını taşıdığını öne sürdü.

Bir Rum diplomatik kaynağa dayanarak, TC ile KKTC arasında geçtiğimiz gün New York'ta imzalanan kıta sahanlığı anlaşmasının tek amacı olduğunu öne süren gazete, bunun oldu-bittiler meydana getirmek ve adanın batısındaki sularda bulunan Rum tarafının ileri sürülen MEB'indeki parsellerin bir kısmında "gri bölgeler" meydana getirmek olduğunu ileri sürdü.

Aynı kaynağa dayanarak, Ankara'nın; Meis adası ve Antalya'nın güneybatısına kadar uzan bölgeyi araştırmalar yapmak için "bağladığını" ifade eden gazete, bu bölgenin Rum tarafının ileri sürülen MEB'inin bir bölümünü; daha da belirgin olarak 1, 4, 5, 6 ve 7'inci parsellerin bir kısmını kapsamasının mümkün olduğunu belirtti.

Tüm bu parsellerin; Rum tarafının planlamakta olduğu ikinci tur izinlere dâhil olmalarının söz konusu olduğunu yazan gazete, Antalya ve Meis'e kadar uzanan; Kıbrıs'ın kuzey ve batısındaki deniz bölgesinin belirlenmemiş olduğunu ve bunun Kıbrıs, Yunanistan ve Türkiye tarafından talep edilmekte olduğunu ekledi.

PİRİ REİS'İN YAPACAĞI ARAŞTIRMALAR

Politis gazetesi de "Afrodit'in Karşısında... Piri Reis Araştırmalar İçin Kıbrıs Açıklarında" başlıklı haberinde, Akdeniz'deki gerginliğin tırmandığını ve Türk araştırma gemisi Piri Reis'in, Rum tarafının 12. parselde gerçekleştirmekte olduğu sondaj çalışmalarına karşılık olarak; petrol aramaları için bugün Kıbrıs açıklarına çıkacağını yazdı.

Elde ettiği bilgilere dayanarak, Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı Şirketinin, Kıbrıs'ın 12 deniz mil açığında araştırmalara başlayacağını kaydeden gazete, siyasi analistlerin "bu 12 deniz milinin Karpaz ve Mağusa'yı da kapsaması halinde; Türk araştırma gemilerinin ve bunlara eşlik edecek olan savaş gemilerinin, 12. parselde araştırmalar yapacak olan İsrail ve Rum gemileriyle karşı karşıya gelecekleri anlamına geleceği değerlendirmesinde bulunduklarını" kaydetti.

Gazete bir diğer haberinde ise, 12. parseldeki çalışmaların Türk savaş gemileri tarafından izlenmesine devam edildiğini yazdı.

Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak, geçtiğimiz Salı ve Çarşamba günü Kıbrıs'ın batısında ve güneyinde görülen beş Türk gemisinin; bazı durumlarda Mağusa limanı açıklarında seyrederek; Kuzey'e doğru gittiklerini yazdı.

Gazete, Limasol'un güneybatı bölgesinde dün sabah sadece bir firkateynin kaldığını ve bunun da 12. parseldeki çalışmaları uzaktan izlediğini kaydetti.

(İY/HA)


TAK
 
23 Eylül 2011 Cuma 15:30
Okunma: 487
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu