Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Sondaj Platformu "Homeros"yola Çıktı....

Sondaj Platformu "Homeros"yola Çıktı....

"afrodit"te Sondaj Yapacak Platform Gün İçerisinde Sondaj Noktasına Varacak.

 
 
Sondaj Platformu
HRİSTOFYAS, SONDAJA BAŞLAYACAKLARINI AÇIKLADI


OMİRU: "TÜRKİYE'Yİ BM GÜVENLİK KONSEYİ'NE ŞİKAYET EDELİM"


RUM YÖNETİMİ İSRAİL'E, DAHA ÇOK DA ABD'YE YATIRIM YAPIYOR


Lefkoşa, 14 Eylül 11 (T.A.K.): Amerikan şirketi Noble Energy, İsrail parselinde görev yapan sondaj platformunun Afrodit'e intikal prosedürünü başlattı. Rumların "Homeros" ismiyle andığı sondaj platformu dün akşam İsrail'de görev yaptığı noktadan ayrıldı. Platformun bugün sondaj için belirlenmiş noktaya ulaşması bekleniyor.


Fileleftheros "Büyük Oyun Başladı... 'Omiros' Dün Akşam İtibarıyla 'Afrodit' İçin Tam Kapasite... Gün İçinde Sondaj Noktasında" başlıklı haberinde, "Homeros" olarak lanse ettiği Noble Homer-Ferrington sondaj platformunun "Afrodit" parseline gitmek üzere dün akşam geç saatlerde İsrail'in NOA parselinden hareket ederek 333 derece, 100 deniz mili (185 kilometre)  uzunluğundaki yolculuğuna başladığını bildirdi.


Gazete, Noble Energy'nin, Rum Başkanlık Köşkü'nde Hristofyas'ın Enerji Bakanlar Komitesi ile yaptığı toplantının tamamlanmasının ardından dün yeşil ışık yaktığını ve platformun nakil prosedürünün dün akşamüzeri özel olarak tasarlanmış Bahama bandıralı "Skandi Saigon" isimli Norveç gemisinin yardımıyla çekilmeye başlandığını belirtti.


Habere göre, böylece "Homeros" platformunun "Afrodit"e nakil prosedürü planlanandan (21 Eylül) bir hafta erken başlamış oldu. Sondaj platformunun ilk sondajın yapılacağı noktaya gün içerisinde ulaşması bekleniyor.  Hemen ardından platformun, denizaltı robotunun yardımıyla yerine sabitlenmesi işlemine başlanacak.


PLATFORMA İLK UÇUŞU YAPACAK HELİKOPTER LARNAKA HAVAALANINDA


Gazete üssü Güney Kıbrıs'ta olmak üzere platforma hizmet verecek olan ilk helikopterin de dün sabah Larnaka Havaalanı'na ulaştığını, önümüzdeki üç gün boyunca havaalanında kalacağını, cumartesi günü ise Rum ve İsrail platformlarına özel gemilerle hizmet veren EDT Offshore isimli Rum şirketinin helikopter pistine geçeceğini belirtti.


Habere göre Amerikan kayıtlı, çift motorlu Bell 412 tipi bir helikopterin mürettebatı İsraillilerden oluşuyor ve üssü ile platform arasında 15 yolcu taşıma kapasitesine sahip (gazete helikopterin bir fotoğrafını yayımladı)  helikopterin Larnaka Havaalanı'ndan "Homeros" platformuna ilk uçuşunun Cuma günü gerçekleşeceği belirtildi.


Sondajların başlamasında görev alacak ilk personel heyetinin halen Güney Kıbrıs'ta ve Cuma günü platforma uçmaya hazır olduğunu belirten gazete edindiği bilgilere dayanarak şunları yazdı:


"Noble Energy, Türk tahriklerinin tırmanması halinde, gelişmelere göre faaliyette bulunmak üzere üç farklı faaliyet senaryosu üzerinde çalıştı. Şimdilik endişe verici hareketler yok ancak Kıbrıs ve İsrail'deki herkes, savaş gemilerinin hareketlerini ve gelişmeleri yakından izliyor.


İsrail, kendi münhasır ekonomik bölgesindeki sondaj platformlarının her sabitlenmesinde bütün gemilere -destek görevi olanlar hariç- platformun 3-5 kilometre yakınında seyir yasağı getirmesine rağmen Kıbrıs halen benzer bir emir yayınlamadı.


Gazetemizin temas ettiği Ticari Denizcilik Dairesi Müdürü Sergios Sergiu, dairesinin, Gemi Adamlarına Uyarı çıkarmaya hazır olduğunu ancak bunun yapılabilmesi için Ticaret Bakanlığı'nın, Noble Energy'yle istişare içerisinde ilgili talimatları vermesi gerektiğini, önümüzdeki günlerde bunun gerçekleşmesin beklendiğini açıkladı.


ARAMA-KURTARMADA İSRAİL'LE İŞBİRLİĞİ


Gazete haberinin "Arama ve Kurtarma Operasyonlarında İşbirliği" başlıklı bölümünde helikopterin platforma yapacağı ilk uçuşa Rum "Arama ve Kurtarma Koordinasyon Merkezi" komutanı Kostas Fitiris'in de katılacağını ve platformun yaklaşma şartları ile arama ve kurtarma planlarının öngördüğü diğer bütün prosedürleri denetleyeceğini yazdı.


Gazeteye göre Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli'nin son İsrail ziyareti sırasında Güney Kıbrıs ile İsrail arasında, bölgede gelişmekte olan yoğun faaliyetler dolayısıyla arama ve kurtarma konularına işbirliği de ele alındı. Gazete yetkili bir kaynaktan edindiği bilgilerin, Güney Kıbrıs ile İsrail'in arama-kurtarma konusunda anlaşma imzalamaya çok yakın olduğunu, sadece İsrail tarafından bazı operasyonel unsurların halledilmesi kaldığını belirtti. Gazete "İsrail'in Leviathan gibi geliştirmekte olduğu yatakları da arama kurtarma açısından Kıbrıs'ın sorumluluk bölgesindedir" ifadesini kullandı.


HRİSTOFYAS UYARILARA RAĞMEN SONDAJA BAŞLAYACAKLARINI AÇIKLADI


Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas Türkiye'nin uyarılarına rağmen, sözde "münhasır ekonomik bölge" içerisindeki muhtemel hidrokarbon yatakların araştırma sondajlarını, Amerikan Noble Energy şirketiyle yaptıkları projelere uygun şekilde ileri götürmekte kararlı olduklarını açıkladı.


Alithia haberi "Hristofyas Avrupa'dan ve Uluslar Arasından Koruma İstiyor... Lefkoşa Geri Adım Atmıyor ve Türk Tehditlerine Rağmen Kıbrıs MEB'sinde Araştırma Sondajlarını İleri Götürüyor" başlığıyla sürmanşetten verdi.


Gazete Hristofyas'ın dün, doğalgaz konusunda oluşturulan ve Maliye Bakanı Kikis Kazamias, İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis ve Ticaret Bakanı Praksula Andoniadu'nun katıldığı bakanlar komitesi ile yaptığı bir buçuk saatlik görüşmenin ardından yaptığı açıklamalara yer verdi.


Gazete Rum hükümetinden bir kaynağa dayanarak Doğu Akdeniz'deki sözde Rum MEB'indeki araştırma sondajlarının eylül sonunda gerçekleştirileceğini ve bu aşamada, saptanması muhtemel yatakların kullanılabilirlik ve ihraç edilebilirlik açısından inceleneceğini söylediğini yazdı.


Gazeteye göre aynı kaynak İsrail MEB'indeki Leviathan parselinde bulunan platformun sözde Rum MEB'indeki12'nci parsele (Afrodit) nakledilmesinin söz konusu olduğunu da belirtti.


"Türkiye'nin hareketlerini dikkatle ve soğukkanlılıkla izlediklerini, uyanık olduklarını" söyleyen Hristofyas uluslar arası camia ve Avrupa Birliği'ne; "bölgede karışıklık çıkaran" diye nitelediği Türkiye'nin "tehditlerini uygulamaya koyması halinde müdahale etmeleri" çağrısında bulundu.


Hristofyas "Kıbrıs Cumhuriyeti, kendiliğinden anlaşılır egemenlik haklarını kullanıyor ve uluslar arası hukuka ve deniz hukukuna saygı gösteriyor" dedi.


Siyasi partilerin, Rum Ulusal Konseyi'nin gerek Kıbrıs müzakerelerindeki son gelişmeler gerek Türkiye'nin tek taraflı doğalgaz aramalarına ilişkin uyarıları konusunda bilgilendirme ve görüşme yapmak üzere toplanması taleplerine de cevap veren Hristofyas Rum iç cephesine seferberlik ve birlik çağrısında bulundu. BM Genel Kurul toplantısına katılmak üzere gideceği New York'tan dönüşünden sonra durumu değerlendirmek üzere gayrı resmi siyasi parti başkanları toplantısı düzenleyeceğini söyledi.


Dimitris Hristofyas hükümetinin yaptığı girişimlere AB'nin ve diğer ülkelerin olumlu yanıt verdiğine işaret etti. Güney Kıbrıs'a verdiği sürekli ve kesintisiz destekten dolayı Yunanistan'a ve Yunan hükümetine özellikle teşekkür eden Hristofyas şunları da söyledi:


"Ülkemizin Mısır, İsrail ve Lübnan gibi komşu ülkelerle münhasır ekonomik bölge sınırlarının belirlenmesi anlaşmalarının, Kıbrıs'ın deniz altı zenginliklerinin araştırılması çabası açısından istisnai önemi vardır.


Sondajın hedefi, bugüne kadar yapılan araştırmalarda elde edilen ve hidrokarbon yataklarının varlığı ihtimalinin çok büyük olduğunu gösteren bulguların doğruluğunu saptamaktır. Bunun ötesinde araştırma sondajı ile olası yatakların hem kalitesi hem de miktarı saptanacak ve bunlardan istifade etme perspektifleri ortaya çıkarılacak. Araştırma sondajı ile bir sonraki aşamaya geçiyoruz ve daha önce yaptığımız projenin artık son düzlüğüne giriyoruz."


Açıklamasında Türkiye'nin tavrına da değinen Hristofyas "son dönemde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarına itirazlarının ötesinde gerek Kıbrıs'a gerek doğalgaz çıkarma çabaları çerçevesinde işbirliği yaptığı çevrelere tehditler savuruyor" dedi, iddialarına şöyle devam etti:


"1983'TE KURULAN AYRILIKÇI OLGULARI TANIMIYORUZ"


"Türkiye, bir yandan komşuları ile sıfır sorun ilişkisi kurmak istediğini ilan ederken bir yandan karıştırıcı olarak hareket ettiği mesajı vererek bölgede gerginlik yaratıyor ve uluslar arası kuralları çiğneyerek yasadışı davranıyor. Türkiye tehditlerini savururken Kıbrıslı Türklere atıfta bulunuyor ve doğalgaz konusunda hakları olduğunu konusunu gündeme getiriyor. Kıbrıs Cumhuriyeti ve uluslar arası camia 1983'te sözde 'Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla yasadışı olarak yaratılan ayrılıkçı olguları tanımıyor. Kıbrıs sorununun çözülmesinden sonra, yeniden birleşmiş bir vatan çerçevesinde Kıbrıslı Türkler de doğal zenginliklerden yararlanacak"


Gazete Hristofyas'ın Kıbrıs Türk tarafı ile müzakere masasında yapılan; ülkenin doğal zenginliklerinin merkezi hükümetin yetkileri dahilinde olduğu ve iki federal birime, bütçe aracılığıyla mali katkı yapacağına ilişkin anlaşmaya atıfta bulunduğunu ve "Bu, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması yönünde bir teşvik olarak da işleyebilir" dediğini yazdı.


Haravgi Hristofyas'ın dünkü açıklamasını "Sondaj Çok Yakında... Başkan Hristofyas 'Doğal Zenginlikten İstifade Her Devletin Kendiliğinden Anlaşılır ve Tanınmış Egemenlik Hakkıdır'" başlığıyla manşetten yansıttı.


ENERJİ BAKANLAR KOMİTESİ İŞE BAŞLIYOR


Politis "Bakanlar Komitesi İşe Başlıyor... Hükümet -Nihayet- Doğalgaz Konusunda Hızlanıyor" başlıklı haberinde Rum yönetiminin, Kazamias, Antoniadu ve Silikiotis'ten oluşan "Enerji Komitesi"nin rolünü; doğalgaz konusunda askıda bulunan konuların ortadan kaldırılması ve yakıcı kararlar alınması için artırmakta olduğunu bildirdi.


Habere göre Rum Başkanlık Köşkü'nde dün gerçekleştirilen doğalgaz konusundaki toplantının, "Afrodit"te (12'nci parsel) doğalgaz sondajlarının başlamasından başka konulara girilmediği ve gerekli icraatlarla ilgili detaylara girilmediği yönünde bilgiler olsa da; "Bakanlar Enerji Komitesi"ne; doğalgaz konusunu zora sokan askıdaki bütün konulara "yetişmeleri" için önümüzdeki dönemde yoğun faaliyette bulunma talimatı verildiğini yazdı.


Haberde ilgili Rum mercilerinin ve Güney Kıbrıs'ın yabancı iş ortaklarının (Noble Energy, Delek, ikinci tur imtiyaz hakkı dağıtımıyla ilgilenenler, Avrupa Yatırım Bankası, v.b.) doğalgazla ilgili bazı konularda var olan durgunluğun aşılması ve ivme kazandırılması için temaslar yapılması ve kararlar alınması için Rum yönetiminden yetki verdiği bir merci olmaması boşluğunun da böylece kapandığı belirtildi.


İlk sondajın eylül sonunda başlaması konusu hariç, Rum yönetimine doğalgaz konusunda siyasi karar alması yönünde yapılan baskıların son zamanlarda yoğunlaştığını belirten gazete stratejik planlama, çok önemli bazı teknik-ekonomik meselelerin ileri götürülmesi konularının havada bulunduğunu ve bunların aşılması için pek çok hazırlık ve acil uzman katkısı gerektiğini belirtti.


Gazete edindiği bilgilere dayanarak özetle şunları aktardı:


"Bu nedenle Bakanlar Komitesi; 'Afrodit'ten ve muhtemelen İsrail MEB'inden de çıkartılacak doğalgazın ihracı için sıvılaştırma terminali inşası gibi uzun soluklu çalışmalara ilişkin inceleme ve bulguları süratle edinmek için Kıbrıs ve Yunan üniversitelerinden danışman ve teknokrat hizmeti alma yönüne gidecek.


Hükümet, Kıbrıs'ı enerji merkezi haline getirmek niyetinde olduğunu açıklamıştı ki bunun ön şartı da terminalin inşa edilmesidir. Ancak inşaat için de büyük ölçüde ön çalışma gerekiyor ancak bu yapılmadı.  Yine; Elektrik İdaresi'ne üretim için doğalgaz tedariki konusu da havadadır. Afrodit'teki sondaj sonuçları havada olduğu sürece Noble, Delek ve diğerleri ile birlikte terminal inşa etme kararı alınamaz."


Gazete Hristofyas'ın dünkü açıklamasını okurlarına "Ortaklara Çağrı... Soğukkanlı Ama Uluslar Arası Camia Da Uyanık Olsun... Hristofyas İyimser... İhtimal Çok Yüksek" başlığıyla aktardı.


NOBLE İLE ANLAŞMA DÜN YENİLENDİ


Aynı gazete "Noble Energy İle Anlaşma Yenilendi" başlıklı haberinde ise Rum Ticaret Bakanı Praksula Andoniadu'nun Noble Energy heyetiyle dün yaptığı görüşmede; "Afrodit" olarak isimlendirilen 12'nci parselde araştırma yapılması konusunda iki tarafı da bağlayan 2008 tarihli anlaşmanın yenilenmesi prosedürünün tamamlandığını yazdı.


Gazete Anlaşma ilkelerine göre Noble'ın anlaşma süresinin hitamından 2 ay önce, araştırmalarını sürdürme niyetini bildirdiğini ve Amerikan şirketinin anlaşma kurallarına uyduğunu saptaması üzerine, yenileme konusunda anlaştıklarını yazdı.


Praksula Andoniadu'nun Noble ile yenilenen anlaşmanın süresi hakkında bilgi vermekten kaçındığına işaret eden gazete edindiği bilgilere dayanarak sözde Rum "MEB"inin diğer 12 parseli (toplam 13 parsel vardı ve 12 numaralı olanın imtiyaz hakları Noble'a verilmişti) için imtiyaz hakkı dağıtımına ilişkin çalışmalara da hız verildiğini belirtti.


OMİRU: "TÜRKİYE'Yİ BM GÜVENLİK KONSEYİ'NE ŞİKAYET EDELİM"


Alithia "Yannakis Omiru: 'Güvenlik Konseyi'ne Başvuralım" başlıklı haberinde Rum Meclis (ve EDEK) Başkanı Yannakis Omiru'nun Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de Rum yönetimi ve İsrail tarafından yapılması planlanan doğalgaz sondajlarına ilişkin uyarılarını "bölgedeki barışı bozacak tehditler" olarak nitelediğini bildirdi.


Gazete Omiru'nun Hristofyas hükümetini bütün olguları değerlendirip, en iyi şekilde hazırlanmaya ve "BM Güvenlik Konseyi'ne Türkiye aleyhine başvuruda bulunmaya" çağırdığını yazdı.


Habere göre Omiru "Çağdaş uluslar arası korsan gibi davranan ve savaş gemileri politikasını yeniden günümüze taşıyan Türkiye'nin bu davranışı uluslar arası camia ve AB tarafından en ağır şekilde kınanmalıdır" iddiasında bulundu.


Siyasi partilerin Rum Ulusal Konseyi'nin toplanması taleplerine değinirken; siyasi partilerin halen Konsey toplantısına ilişkin görüşlerini açıkladıklarını söyleyen Omiru, meclisin çeşitli partilerden oluştuğunu ve partilerin de halen görüşlerini ortaya koyduklarını, bu nedenle Meclis Başkanı olarak bu konuda başka bir şey söyleme gereği duymadığını söyledi.


RUM YÖNETİMİ İSRAİL'E, DAHA ÇOK DA ABD'YE YATIRIM YAPIYOR


Fileleftheros "Gözler ABD ve İsrail'deyken Araştırma Kararı Alındı, Ankara Şikayet Ediliyor ve Kıbrıslı Türklere Teşvik Veriliyor" başlıklı haberinde Rum yönetiminin "Türkiye'nin bölgede yattığı savaş ortamının gölgesinde" Noble Energy şirketine "Afrodit" isimli parselde doğalgaz araştırma sondajlarına başlaması konusunda yeşil ışık yaktığını savundu.


Gazete Rum yönetiminin bu kararını, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın; Enerji konusunda oluşturulan Bakanlar Komitesi ile dün makamında gerçekleşen görüşmesinin ardından açıkladığını yazdı.


Habere göre Rum yönetiminin önüne son 24 saat içerisinde çeşitli olgular, ikilemler konuldu ve bunlar değerlendirildikten sonra "Afrodit"te sondajların başlamasının Rum yönetimi için tek yol olduğuna hükmedildi. Bu kararla birlikte, "Türk tehditlerinin savuşturulması" maksadıyla diplomatik hareketlilik de başlatıldı.


Gazete şu anda Rum yönetiminin uluslar arası örgütlerin ve hükümetlerin desteğini almaya çalıştığını, bu bağlamda; Türkiye ile açık çatışma, Güney Kıbrıs ile de işbirliği halinde bulunan İsrail'e yatırım yapıyor göründüğünü vurguladı, özetle şunları yazdı:


"Hükümet daha çok; sondaj ve doğalgaz-petrol çıkarma çalışmalarını üstlenen şirketin Amerikan olmasına yatırım yapıyor. Kısacası Kıbrıs hükümeti, Türkiye aleyhine şikayetlerde bulunma yönünde hareket ediyor ve üçüncü tarafların müdahil olmalarının Türkiye'yi herhangi bir düşmanca faaliyette bulunmaktan caydıracağını düşünüyor. Aynı zamanda Lefkoşa'da, 'müzakerelere olması muhtemel etkiler' de tartışılıyor."


Devamla Hristofyas'ın dünkü açıklamasına özetle yer veren gazete AKEL ve EDEK'in Hristofyas'ın, sondaj çalışmalarını ileri götürmekte kararlı oldukları yönündeki dünkü açıklamasına destek verdiğini yazdı.


AKEL VE EDEK'TEN HRİSTOFYAS'A DESTEK


Habere göre AKEL Meclis Grup Sözcüsü Nikos Katsuridis ve EDEK Başkan Yardımcısı Marinos Sizopulos, Rum tarafında aralık ayında yapılacak yerel seçimlerde olası işbirliğini ele almak üzere dün gerçekleştirdikleri görüşmede desteklerini ifade ettiler.


Katsuridis "Türkiye'nin şu anda verdiği savaşın, sadece doğalgazdan istifade ve değerlendirme konusunda olmadığı, ilke meselesi olarak bir istila savaşı vermekte olduğu, bölgenin efendisi olarak, olanlara ve olacaklara kendisinin karar verdiğini göstermek istediği" düşüncesinde olduğunu söyledi.


Sizopulos ise Rum yönetiminin, "Türkiye'nin bölgenin tamamında otoriter role sahip olmasına hiçbir şekilde izin vermemesi gerektiği" iddiasında bulundu ve "Kıbrıs Cumhuriyeti egemenlik haklarını budayamaz, bunları savunmak ve güçlendirmek zorundadır" iddiasında bulundu.


(ŞA/GÜR)


**************


 
14 Eylül 2011 Çarşamba 17:56
Okunma: 780
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu