Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Sondaj Platformunun Yerinin Değiştirilmesi Gecikmeye Sebep Oldu...

Sondaj Platformunun Yerinin Değiştirilmesi Gecikmeye Sebep Oldu...

Sıvılaştırılmış Doğal Gaz Terminaliyle İlgili Memorandum Metnine Onay....

 
 
Sondaj Platformunun Yerinin Değiştirilmesi Gecikmeye Sebep Oldu...
ARA ÇÖZÜM KONUSUNDA RUS ITERA ŞİRKETİNE ÖNCELİK... İSRAİL'DEN DOĞAL GAZ İHRACATINA EVET...


KASULİDİS'TEN TATBİKAT AÇIKLAMASI... RUS GEMİLERİ LİMASOL'DA... TÜRK GEMİSİYLE İLGİLİ İDDİALAR...


Lefkoşa, 20 Haziran 13 (T.A.K): "Ensco 5006" isimli platformun, "Afrodit" olarak adlandırılan 12'inci parselde yaptığı teyit sondajıyla ilgili çalışmaların birkaç günlük bir gecikme ile yeniden başlayacağı, çünkü bugüne kadar yapılan tüm hazırlıkların boşa gittiği haber verildi.


Sondaj makinesinin deniz tabanının yüzeyine yaklaşması sırasında, sondaj noktasının değiştirilmesinin gerektiğinin tespit edildiğini yazan Fileleftheros, dolayısıyla platformun başlangıçtaki yerinden 300 metre daha güneye kaydırılması gerektiğini kaydetti.


Bu sebepten dolayı, çalışmaların dün en baştan başladığını belirten gazete, bunun sondaj makinesinin çalışmalarının Ağustos sonunda bitmesi ve platformdaki tüm çalışmaların da Eylül ortasında sona ermesiyle birlikte, sondaj programında birkaç günlük gecikme anlamına geldiğini ifade etti.


Bunun şimdilik endişeye sebep olmadığını belirten gazete, yaşanacak gecikmelerin de hesaba katılmış olduğunu ekledi.


SIVILAŞTIRILMIŞ DOĞAL GAZ TERMİNALİYLE İLGİLİ MEMORANDUM METNİNE ONAY


Bu arada haberde, Rum Yönetimi ile "Afrodit" olarak adlandırılan 12'inci parselde işletme/kullanım hakkı bulunan üç şirket (Noble, Delek Drilling ve Avner Oil) arasında imzalanacak olan, sıvılaştırılmış doğal gaz terminaliyle ilgili karşılıklı anlayış memorandumu metninin, Rum Bakanlar Kurulu tarafından dün onayladığı haber verildi.


Elde ettiği bilgilere dayanarak, karşılıklı anlayış memorandumunun, resmi olarak Rum Enerji ve Ticaret Bakanı Yorgos Lakkotripis ile üç şirketin üst düzey yetkilileri tarafından, önümüzdeki hafta içerisinde imzalanacağını kaydeden gazete, yapılacak anlaşmanın adının "Doğal Gaz Sıvılaştırma Terminali Planlama Anlaşması" olduğunu belirtti.


Memorandumun, tüm aşamalarda izlenecek olan süreç ve zaman takvimlerine ilişkin olarak, Rum Yönetimi ile şirketler arasındaki prensip anlaşmasını teşkil ettiğini kaydeden gazete, hidrokarbon sektörünün idaresiyle ilgili örgütlenme yelpazesine ilişkin kurumsal çerçeveyle ilgili planlamanın da bu ayın sonuna kadar hazır olacağını da ekledi.


Politis gazetesi de "Terminale İlişkin Memorandumla Başlangıç" başlıklı haberinde, hükümet ile şirketler arasında imzalanacak karşılıklı anlayış memorandumunun öneminin büyük olduğunu ancak tarafları bağlayıcı bir niteliği olmadığını yazdı.


Alithia ise "Noble ve Delek İle Karşılıklı Anlayış Memorandumu İmzalanması Onaylandı" başlıklı haberinde, Hükümetin, bunun nihai anlaşma değil, nihai anlaşmanın imzalanacağı bir ön plan olduğunu açıklığa kavuşturduğunu yazdı.


ARA ÇÖZÜM KONUSUNDA RUS ITERA ŞİRKETİNE ÖNCELİK


Politis gazetesi ise "Çekincelerle Birlikte Rus ITERA Şirketine Öncelik" başlıklı haberinde, Rum Devlet Doğal Gaz İşletmesi'nin  (DEFA), Güney Kıbrıs'ın, kendi doğal gazını elde edene kadar 2015-2018 yılları arasında, elektrik üretimi maksadıyla temin edeceği ve "ara çözüm" olarak nitelendirilen doğal gaz konusundaki "kartlarını kapalı tutmakta ısrarcı olduğunu" yazdı.


DEFA'nın yaptığı kısacık açıklamaların, çok az şeyin bilinmesine olanak sağladığını anlatan gazete, gazetenin elde ettiği "kayıt dışı bilgilerin", Rus ITERA şirketinin, Rum kesimindeki elektrik santrallerinde doğal gaz kullanılmasıyla ilgili ara çözüm sürecinde, birtakım öncelikler elde ettiği yönünde olduğunu haber verdi.


Uzun lafın kısası, ITERA şirketinin önerisinin, ekonomik açıdan en avantajlı öneri olarak değerlendirildiğini kaydeden gazete, bunun çok da memnun edici olarak değerlendirilemeyeceğini, çünkü şirketin, elektrik üretimini Rum Elektrik İdaresi'nin  (AİK) bugünkü maliyetinden önemli oranda daha düşük bir maliyete sağlayacak gibi görünmediğini belirtti.


DEFA Yönetim Kurulunun, dünkü toplantısında, Rus ITERA ile Hollandalı VITOL şirketlerinin ekonomik önerileriyle ilgili olarak, yabancı danışmanlar tarafından hazırlanan raporları incelediğini yazan gazete, yönetim kurulunun sürecin bir sonraki aşamasıyla ilgili nihai bir karar almadığını ifade etti.


Elde ettiği bilgilerin, Rusların önerisinin Hollandalıların önerisine göre daha iyi olduğu yönünde olduğunu kaydeden gazete, DEFA Yönetim Kurulunun tavrının, ITERA şirketine önerisini iyileştirilmesi olanağı verilmesi şeklinde olduğunu kaydetti.


Haberde DEFA'nın önümüzdeki hafta yeniden toplanacağı da ifade edildi.


Alithia ise "Ara Çözüm İçin Rus ITERA Şirketi Kaldı" başlıklı haberinde, DEFA Yönetim Kurulu'nun dünkü toplantısında, ITERA ile VİTOL şirketlerinin tekliflerinin ekonomik açıdan değerlendirilmesinin akabinde, Rum Elektrik İdaresi AİK'in ihtiyaçları için ara çözüm olarak doğal gaz tedarik edilmesi konusunda, ITERA şirketini tercih ettiğini ve VITOL şirketinin teklifini reddettiğini yazdı.


Yapılan resmi açıklamaya göre, DEFA Yönetim Kurulu'nun dünkü toplantısında, ara çözüm konusunda sunulan tekliflerin ekonomik açıdan değerlendirilmesiyle ilgili konuları ele aldığını haber veren gazete, haftaya yapılması planlanan yeni toplantıda ise, müzakerelerle ilgili bir sonraki adımların gözden geçirilmesinin planlandığını ekledi.


Haberde, 12'inci parselle ilgili çalışmalarda gözlemlenen gecikmeler ve Rum kesiminin kendi doğal gazına 2020 yılında sahip olacağı tahminlerinin akabinde, DEFA'nın ITERA şirketiyle, doğal gazın 3 yıllığına değil 5 yıllığına tedarik edilmesini müzakere etme olanağına sahip olduğu da belirtildi.


DEFA'nın dünkü açıklamasında, olası doğal gaz tedarikçileri ile bir gizlilik anlaşması taahhüdü olduğu ve konuyla ilgili hiçbir açıklama yapılmayacağını belirttiğini de ileten gazete, DEFA'nın, açıklanacak bir şey olduğu zaman, yeni bir basın bülteni yayımlanacağını belirttiğini ekledi.


Fileleftheros ise "Ucuz Elektrikle İlgili Umutlar Azalıyor" başlıklı haberinde, DEFA'nın, düşük fiyatta doğal gaz için müzakerelere hazırlandığını yazdı.


İSRAİL'DEN DOĞAL GAZ İHRACATINA "EVET"


Politis gazetesinde yer alan başka bir haberde ise, İsrail'deki yetkili bakanlar komitesinin, İsrail'in MEB'indeki rezervlerden doğal gaz ihracatı yapılması konusunda, dün büyük bir karar aldığı haber verildi.


Gazete, Wall Street Journal'ın haberine dayanarak, bakanlar komitesinin kararının, önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu tarafından resmileştirileceğini de belirtti.


Doğal gaz ihracatının onaylanmasının, İsrail ve Rum kesimi için ekonomik ve jeopolitik açıdan çok büyük öneme sahip bir gelişme teşkil ettiğini yazan gazete, bu kararla birlikte, İsrail doğal gazının ihracatının bir kısmının, Vasiliko bölgesinde inşa edilecek doğal gaz sıvılaştırma terminalinden yapılması için, İsrail hükümeti veya Noble ile Delek şirketleriyle işbirliği yapılması olasılığının güçlenmekte olduğunu anlattı.


KASULİDİS'TEN TATBİKAT KONUSUNDA AÇIKLAMA


Haravgi gazetesi ise "Lefkoşa FIR Hattında Geniş Çaplı İsrail Tatbikatı" başlıklı haberinde, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in açıklamasına yer verdi.


Rum kesimi ile İsrail arasındaki askeri tatbikatların, iki ülke arasındaki stratejik işbirliği anlaşması çerçevesine dahil olduğunu söyleyen Kasulidis, bu durumun sözde Rum MEB'iyle herhangi bir ilgisi bulunmadığını savundu.


Bunun arama-kurtarma tatbikatından ibaret olduğunu ve benzer tatbikatların başka ülkelerle de yapılmakta olduğunu anlatan Kasulidis, devamla, Rum hükümetinin, sözde Rum MEB'indeki olası bir Türk tahrikine karşın, bütün olasılıkları ve senaryoları gözden geçirdiğini, aynı zamanda verilecek yanıtları incelediğini söyledi.


12'inci parseldeki teyit sondajının başladığı günden bu yana, Türkiye'nin esaslı bir tacizde bulunmadığını da ifade eden Kasulidis, taciz değil, fakat uzaktan ve anlık bir takip olmuş olabileceğini sözlerine ekledi.


Haberde, İsrail Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının dün akşam "Lefkoşa FIR hattında" büyük bir tatbikat yapmasının ve uçakların Baf'taki Andreas Papandreu hava üssünü kullanmalarının beklendiği de anımsatıldı.


Politis ise haberinde, Rum siyasi dünyasının, İsrail tarafından dün akşam "Lefkoşa FIR hattında" gerçekleştirilen tatbikat konusunda "alçak tonlar muhafaza etmeyi" tercih ettiği yorumunu yaptı.


RUS GEMİLERİ LİMASOL'DA


Haberde, Rus Donanmasına ait iki geminin, ikmal ve mürettebatın dinlenmesi için, dün sabah Limasol limanına demirledikleri de haber verildi.


Gemilerin, devriye yapmak ve Suriye'deki durumu takip etmek için, Doğu Akdeniz'de bulunan Rus filosunun bir kısmını teşkil ettiklerini kaydeden gazete, gemilerin önümüzdeki Cumartesi günü limandan ayrılmalarının beklendiğini ekledi.


TÜRK GEMİSİYLE İLGİLİ İDDİALAR


Fileleftheros gazetesinde yer alan bir haberde de, şu an 12'inci parselde gerçekleştirilmekte olan sismografik araştırmaların, bir Türk savaş gemisi tarafından, Rum kesiminin yayımladığı NOTAM uyarınca, 5 deniz mili mesafeden takip edilmekte olduğu iddia edildi.


(İY/KAR)


 
20 Haziran 2013 Perşembe 11:24
Okunma: 600
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu