Ana Sayfa » Kıbrıs » “Sorunlar aile içinde çözülür”

“Sorunlar aile içinde çözülür”

CTP/BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, görevinden istifa eden Lefkoşa İlçe Başkanı Ali Seylani’nin partiye yönelik eleştirilerini yanıtladı:

 
 
“Sorunlar aile içinde çözülür”
“Sorunlar aile içinde çözülür”“KOL KIRILIR, YEN İÇİNDE KALIR”… CTP Genel Sekreteri Akansoy: “CTP, toplumu bu bataklıktan çıkaracak, kurtaracak yegane güçtür ve bunda kararlıdır. Şu anda hazırlıklarımızı en iyi şekilde yapmak için yoğun çaba içindeyiz. Biz büyük bir aileyiz ve her türlü sorunumuzu aile içinde çözeceğiz. CTP, toplumda her şeyden önce disipliniyle bilinir. Eski bir değişle, ‘kol kırılır, yen içinde kalır.’”“AKP’YE OY VERMEM”… “Bir sosyalist olarak Türkiye’de olsam AKP’ye oy vermezdim. Ancak, uyguladığı siyasetin olumlu yanlarını görmezden de gelmezdim. Liberal bir parti olan AKP’nin tüm politikalarını benimsememiz onay vermemiz, asla mümkün olamaz”ÖZELLEŞTİRME YASASI’NA “HAYIR”… “CTP, parti meclisi kararı ile Özelleştirme Yasası’na ‘hayır’ deme kararını oy birliğiyle aldı. CTP özelleştirme konusuna, siyasi tezlerinde de yazdığı gibi, çok net bir şekilde bakmaktadır. Biz, elektrik gibi, stratejik, ekonomik sektörlerin yani, doğal tekellerin özele geçmesine karşıyız”

CTP/BG Lefkoşa İlçe Başkanı Ali Seylani’nin, istifasının ardından Havadis’e yaptığı açıklamalar CTP içerisinde büyük yankı yarattı. Parti içinde yaşanan sorunların kamuoyu önünde tartışılmasına alışkın olmayan partililer bu konuda tepkilerini ortaya koydu. CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy da konuyla ilgili görüşlerini bizlerle paylaştı.“CTP, kamuoyunda disipliniyle bilinir”HAVADİS: Öncelikle sizlere eski Lefkoşa İlçe Başkan Ali Seylani’nin partiyle ilgili açıklamalarını sormak istiyorum. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

AKANSOY: CTP, parti içi demokrasiye çok önem verir. Bir siyasi karar alınmadan konular enine boyuna tartışılır, hazmedilir ve ona göre karar verilir. Bu partinin geleneksel yapısıdır. Hiçbir zaman partide kararlar kendiliğinden alınmaz, katılımcı kararlarıyla alınır. Dolayısıyla CTP, ürettiği kararları MYK’dan parti meclisine taşır. CTP, toplumda da bilindiği gibi, her şeyden önce disipliniyle bilinir. Eski bir değişle, “kol kırılır, yen içinde kalır” ve biz bir aileyiz. Sorunları kendi içimizde çözmeyi yeğleriz. Bu bizim ayrıcalığımız ve bunu daha uzun yıllar sürdürme kararlılığındayız. Dolayısıyla, parti yetkili kurullarında görev alan arkadaşların herhangi bir konuda görüşlerini, parti içinde tartışmaları ve biz yöneticilerin de bu demokratik ortamı gösterme koşuldur tüzük gereği. CTP’nin bir siyasi programı vardır ve bu siyasi programı onun hangi siyasi yolda yürüdüğünü net şekilde ortaya koymaktadır.

HAVADİS: Parti yetkili organları olarak bireysel yapılan bu açıklamaları onaylamıyorsunuz?

AKANSOY: Kim olursa olsun, herhangi bir üyenin, kişisel yorum olmadıkça, parti adına veya parti tabanı gibi bir yakıştırma çerçevesinde kamuoyu önünde tartışması, disiplin yapısının zorlanmasıdır. Ve bu şekilde bir sonuç elde etmek asla mümkün değildir.“Disiplin konusunu yetkili organlar görüşecek”


HAVADİS: Bu davranış bir disiplin cezası getirir mi?

AKANSOY: Bunu organlar tartışacak, ben bir şey diyemem. CTP sosyalist bir kitle partisidir. Dolayısıyla, mutlak aynı görüşe sahip bireylerden oluşması mümkün değildir ki bu tercih de edilmemektedir. Bu nedenle kitle partisidir. Çağdaş bir sosyalizm yorumuna sahiptir. Sosyalistlerden oluştuğu için de programı çağdaş sosyalist bir içeriğe sahiptir. Günceldir, yenilenmeye ve gelişmeye her zaman açıktır, hiçbir zaman mutlak değildir. Biz, ya da ben, parti içi farklı görüşlerin, siyasi program şemsiyesi altında ciddi bir zenginlik olduğunu düşünüyorum. Bu çerçevede, herhangi bir görüş, gerekçe gösterilerek bir diğer görüşün eleştirilmesi dışlanması, söz konusu olamaz. Biz, eli kalem tutan kafası çalışan, çok nitelikli, aydın kişilerden oluşan bir yönetime sahip olduğumuzu düşünerek, bu kişilerin kişisel görüşlerini siyasi programın dışına çıkmadan kamuoyu ile paylaşmasını da yadırgamıyoruz. Ancak, parti açısından bu görüşler bağlayıcı değildir. Herhangi bir yöneticinin istifası elbette bizim arzu ettiğimiz bir konu olamaz. Ve bunun gerçekleşmemesi için, elimizden geleni yaparız. Tıpkı, Lefkoşa İlçe Başkanlığı’nda yaptığımızı düşündüğüm gibi. Ancak, parti yolunda yürümeye devam ederken, kendi dinamiklerini çalıştırarak gerek idari, gerek siyasi, yeniden düzenlemesini de yapar. Bu açıdan CTP’nin en ufak bir sıkıntısı yoktur. CTP içerisindeki farklı görüşleri, “kafa karışıklığı” diye algılamak doğru değildir. CTP politikaları nettir ve CTP, bu net politikalarını kamuoyuna aktardığı ölçüde ayakta durmakta ve gelişmektedir.

HAVADİS: Sayın Ali Seylani’nin açıklamalarını, parti içinde onay bulmamasından dolayı kamuoyundan destek istemek diye algılayabilir miyiz?AKANSOY: Partimizin kurultaydan sonraki en yüksek karar organı, parti meclisidir. Dolayısıyla, karar üreten ve üretme sürecinde yoğun tartışmanın yapıldığı yer de, yine aynı organdır. Demokrasilerde görüşlerin üretildiği mekan ve kurullar, aynı zamanda gelişme ile de ilintili bir konudur. Partimizin iç sorunları ve politikalarıyla ilgili konuları medya üzerinden tartışmaya başlar isek, bu kontrolsüzlüğü ve çok başlılığı gündeme getirir ki, bu kabul edilemez. Hiç kimsenin böyle bir hakkı olamaz.“CTP’de bir şey değişmedi”


HAVADİS: Eleştirilerde ortaya konduğu gibi gerçekten CTP etkili bir muhalefet yapamıyor mu?

AKANSOY: CTP içersindeki aktörlerde herhangi bir değişiklik olmadığını biliyoruz. Sadece son kurultayda bir görev değişimi oldu. Ancak ilçeler ve parti meclisi ve Cumhuriyet Meclisi’ne bakınca, yine aynı yoldaşlarımızın görev başında olduğunu ve aktif bir şeklide politika yaptıklarını görüyoruz. Bugün, ülke içinde o kadar kötü durum var ki, beklenti CTP üzerinde odaklandı. Ancak CTP bir ana muhalefet partisidir ve yapabilecekleri bellidir. Bunu sonuna kadar yapmak için de çaba sarf etmektedir. Dolayısıyla ben, CTP’nin etkin muhalefet yapamadığı görüşüne katılmıyorum. Kıbrıs sorunundan, çevre ve ekonomik konulara kadar Meclis’teki yasalara, uluslararası ilişkilere yönelik, en çok konuşan, üreten parti CTP’dir. Muhalefet içerisinde en akılcı ve etkin siyaset üreten parti de CTP’dir.

HAVADİS: Özelleştirme Yasası’na karşı CTP’nin tutumu net midir?

AKANSOY: CTP, parti meclisi kararı ile Özelleştirme Yasası’na “hayır” deme kararını oy birliğiyle aldı. CTP özelleştirme konusuna, siyasi tezlerinde de yazdığı gibi, çok net bir şekilde bakmaktadır. Biz, elektrik gibi, stratejik, ekonomik sektörlerin yani, doğal tekellerin özele geçmesine karşıyız. Çünkü, özel tekellerin kontrolsüz bir şekilde halkımızı sömüreceğine, ucuz ve kaliteli hizmet vermekten kaçınacağına ve dolayısıyla bu tür sektörlerin özerkleştirme modeli ile siyasi etkiden arındırılabileceğine inanıyoruz. Dolayısıyla biz, en genelde özelleştirme konusunda “hayır” ya da “evet” diyerek bağnazca bir tutum takınacak bir siyasi görüşe sahip değiliz. Bu, kurultayımızca alınmış olan bir karadır açıktır ve kafamız da bu kadar nettir. Özelleştirme Yasası ile bizim görüşümüz arasında derin ayrılık vardır. Bu nedenle de Özelleştirme Yasası’na karşı çıkıyoruz.“AKP’ye eleştirilerimizi net olarak söyleyebiliyoruz”


HAVADİS: CTP, AKP’ye methiye düzüyor mu?

AKANSOY: CTP demokratikleşme, AB üyeliği, toplumsal ilerleme gibi konularda, herhangi bir ülkede yaşanan gelişmeleri heyecanla karşılayan bir partidir. Türkiye’de çok önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Bunların bir kısmı bizce anlamlı ve önemlidir. Özellikle Ergenekon konusunda AKP’nin yürüttüğü mücadele ve Türkiye’deki sivilleşmeye, inanıyorum ki hiçbir sosyalist gözünü kapatamayacaktır. Dolayısıyla biz, 41 yıllık bir parti olarak demokratikleşme ve sivilleşme yönünde atılan adımları onaylarız. Elbette bunun yanında yaşanan olumsuz gelişmeleri de izlemekteyiz. Gerek ekonomik, gerekse sosyal süreçler bağlamında. CTP, Ankara’da AKP yetkilileriyle görüştü. Bu görüşmede, Kıbrıs sorununda olsun, Kıbrıs’ta AKP’nin öngördüğü ekonomik tutum konusunda olsun, Kıbrıs’a bakışı konusunda olsun çok net şeyler söyledik. Kimsenin söylemeye cesaret edemediği görüşleri, CTP söylemiştir. Bizim “Yavruvatan” olmadığımızı, “Anavatan-Yavruvatan” ilişkisini kabul etmediğimizi, Kuzey Kıbrıs için öngördükleri ekonomik modelleri, uygun bulmadığımızı, tüm nedenleri ve gerekçeleri ile anlatan tartışan tek parti CTP’dir. TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs’a geldiğinde de aynı şekilde yine CTP görüşlerini ortaya koymuştur. Dolayısıyla, muhafazakar liberal bir parti olan AKP’nin tüm politikalarını benimsememiz onay vermemiz, asla mümkün olamaz.“AKP’ye oy vermezdim”


HAVADİS: Dolayısıyla siz TC’de yaşasanız AKP’ye oy vermez miydiniz bu durumda?

AKANSOY: Bir sosyalist olarak elbette vermezdim. Ancak uyguladığı siyasetin olumlu yanlarını görmezden de gelmezdim.

HAVADİS: İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın partinize yönelik eleştirisi var. Bir açıklaması için CTP’nin “Kestin sirke küpüne zarar” dedi. Bu eleştiriyi nasıl yorumlarsınız?

AKANSOY: Şunu diyorum, Sayın Talat, bize bir telefon mesafesi uzaklığındadır. Görüşlerini kamuoyu üzerinden değil, doğrudan almak bizi daha çok memnun eder.

HAVADİS: Son olarak kamuoyuna mesajınız nedir?

AKANSOY: CTP sözlerinin arkasındadır. CTP, bu toplumu bu bataklıktan çıkaracak, kurtaracak yegane güçtür ve bunda kararlıdır. Öz güveni yüksektir. Şu anda hazırlıklarımızı en iyi şekilde yapmak için yoğun çaba içindeyiz. Biz büyük bir aileyiz ve her türlü sorunumuzu aile içinde çözeceğiz.

Selda İÇER
 
28 Şubat 2012 Salı 09:21
Okunma: 992
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu