Ana Sayfa » Kıbrıs » Sos Çocukköyü, Gönüllüler Arıyor

Sos Çocukköyü, Gönüllüler Arıyor

Sos Dostları, Çocuklar İçin Biraraya Geldi; Gönüllülerin Katılımıyla Komite Çalışmalalarının Güçlendirilmesi Kararı Aldı.

 
 
Sos Çocukköyü, Gönüllüler Arıyor

ATANER: "SOS ÇOCUKKÖYÜ 20 YILDA 200 ÇOCUĞU TOPLUMA KAZANDIRDI; AİLE GÜÇLENDİRME PROGRAMIYLA 160 AİLE VE 400 ÇOCUĞA KATKIDA BULUNDU"

NAMİ: "BU ÇOCUKLAR BİZİM, TOPLUMA KAZANDIRMAK İSTİYORUZ. HEDEFİMİZ KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÇOCUKKÖYÜ YARATMAK"

Lefkoşa, 30 Eylül 12 (T.A.K.): KKTC'de 20 yıldır "Her çocuk için sevgi dolu bir yuva" sloganıyla faaliyet gösteren SOS Çocukköyü, yeni gönüllüler arıyor.

SOS Çocukköyü Derneği üyeleri ve dostları, geçtiğimiz günlerde "çocuklar için gönüllülük" ilkesiyle yaratılacak yeni değerlerin görüşülmesi amacıyla buluştu. Toplantıda, var olan çalışmaların yeni gönüllülerin de katılımıyla artırılması ve SOS Çocukköyü'nde yaşayan çocukların ihtiyaçlarının daha iyi karşılanmasına katkıda bulunulması kararı alındı.

Toplantıya, Lefkoşa Merit Hotel ücretsiz ev sahipliği yaptı. SOS Çocukköyü Derneği Ulusal Direktörü Ahmet Ataner'in açılış konuşmasından sonra Yönetim Kurulu Başkanı Erdil Nami konuştu. Toplantıya katılan dernek üyeleri ve gönüllüler, çeşitli komiteler oluşturularak çalışmalar yapılması kararı aldı.

SOS Çocukköyü Derneği, aile güçlendirme programları ile çocukların ailelerinden kopmasını önleyen ve bunun mümkün olmadığı durumlarda bakıma muhtaç çocuklara uzun süreli aile temelli bakım veren sosyal gelişim organizasyonu olarak hizmet veriyor.

"GÖNÜLLÜLERE HER ZAMANKİNDEN DAHA ÇOK İHTİYAÇ VAR"

Derneğin, her çocuğun bir ailede sevgi, saygı ve güvenlik içinde büyümesi hedefine ulaşması için gönüllülere her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğu vurgulanan toplantıda, ülkede çeşitli nedenlerle bakıma muhtaç çocukların arttığı belirtildi.

ATANER: "69 ÇOCUK... GELECEK YIL 80 ÇOCUK"

Gönüllüler toplantısında konuşan SOS Çocukköyü Derneği Ulusal Direktörü Ahmet Ataner, Çocukköyü hakkında genel bilgiler aktardı ve köyde şu anda 69 çocuğun yaşadığını; sayının gelecek ay 75'e, gelecek yıl 80'e çıkacağını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'yla koordinasyon için aile güçlendirme ve çocuk terkini önleme programında 135 çocuk ve 50 aileye maddi ve manevi destek verdiklerini kaydeden Ataner, 20 yılda 200 çocuğu topluma kazandırdıklarını; 160 aile ve 400 çocuğa hizmet ulaştırdıklarını açıkladı.

Ataner, çocuk hakları bilincini artırmak için de 2009-2011 yılları arasında bir çalışma yürüttüklerini; çocuk hakları ve sorumlukları dersinin de bu yıl ilk kez ilkokul 4. sınıf müfredatına alındığını belirtti.

AMAÇ SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR MALİ YAPIYA SAHİP ÇOCUKKÖYÜ

Ahmet Ataner, ortak amacın devletin ve toplumun desteğiyle SOS Çocukköyü'nün sürdürülebilir bir mali yapıya kavuşması olduğunu vurgulayarak, "Böylelikle korunmaya muhtaç tüm çocuklarımıza kendi kaynaklarımızla bakım ve hizmet vermemiz mümkün olacaktır" dedi.

Üye ve gönüllülerin daha aktif olmalarını isteyen Ataner, bu amaçla komiteler kurularak toplumdan gelecek maddi desteği artırmaya çalışacaklarını anlattı.

Ataner, dünyadaki ekonomik krize bağlı olarak Uluslararası SOS'ten gelen bağışın her geçen yıl azaldığını; bu yıl yüzde 10 oranında yapılan kesintinin, gelecek yıl da yüzde 15'e çıkacağını kaydetti.

NAMİ: "GÖNÜLLÜLERE ÇOK İHTİYACIMIZ VAR"

SOS Çocukköyü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erdil Nami ise SOS Çocukköyü'nün binasına dıştan bakanların buranın hiçbir ihtiyacı yokmuş zannedebileceğini ancak çocukları topluma kazandırmak için gönüllülere çok ihtiyaç duyduklarını vurguladı.

Nami, SOS Çocukköyü'nün bugünkü yapısıyla kendi kendine yeterliliğinin yüzde 55 olduğunu; yüzde 45'in ise Avusturya'daki merkezden geldiğini belirterek, 130 ülkede 500 çocukköyü bulunduğunu; örneğin Pakistan'daki 12 köyün merkezden hiç para almadan kendi kendine yettiğini anlattı.

"Bizim hedefimiz de yüzde yüz kendimize yetmektir" diyen Erdil Nami, yılda 120 bin lira elektrik parası ödediklerini ifade ederek devletin elini biraz daha fazla taşın altına koymasını istediklerini belirtti.

Nami, gönüllülere ve gönüllü olacak yeni üyelere seslenerek onların desteklerine ne kadar ihtiyaç olduğunun altını çizdi ve bir gönüllünün yazdığı bir mektubu paylaştı.

HAFIZ

SOS Çocukköyü Fon Geliştirme Sorumlusu Cemil Hafız ise, sunum yaparak fon geliştirme ve halkla ilişkiler çalışmaları hakkında gönüllülere bilgi verdi; katılımcıların gönüllülük konusundaki fikirlerini aldı. Değişik ülkelerde gönüllülerin yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgiler aktaran ve kısa bir film de izleten Hafız, Kanada'da 125 milyon gönüllü bulunduğunu söyledi.

ÇERKEZ'DEN 16 BİN TL

Etkinlikte SOS Çocukköyü Derneği üyesi, iş insanı Günay Çerkez, SOS Çocukköyü''nün çalışmalarına destek vermek için 16 bin TL bağışladı.

SOS Çocukköyü'nün bakıma muhtaç çocuklar adına yapacağı çalışmalara destek olmak, gönüllü komitesinde yer almak isteyenlerin 225 7017 numaralı telefondan veya info@soscocukkoyu.org e-mail adresinden SOS Çocukköyü'ne ulaşabileceği belirtildi.

(GÜL/HA) FOTOĞRAFLI

 
30 Eylül 2012 Pazar 09:30
Okunma: 709
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu