Ana Sayfa » Kıbrıs » Sosyal Sigortalar Dairesi hizmetleri internet ortamına taşındı

Sosyal Sigortalar Dairesi hizmetleri internet ortamına taşındı

Sosyal Sigortalar Dairesi hizmetleri internet ortamına taşındı. Sosyal sigortalılar "ssd.gov.ct.tr" adresi üzerinden prim yatırımlarını, çalışma izinlerini ve evlenme ve gözlük yardımıyla ilgili durumlarını kontrol edebiliyor.

 
 
Sosyal Sigortalar Dairesi hizmetleri internet ortamına taşındı
Sosyal Sigortalar Dairesi hizmetleri internet ortamına taşındı. Sosyal sigortalılar "ssd.gov.ct.tr" adresi üzerinden prim yatırımlarını, çalışma izinlerini ve evlenme ve gözlük yardımıyla ilgili durumlarını kontrol edebiliyor.
 
Aynı internet sitesi üzerinden, emekli maaşı ödemesi yapan bankalar maaş listelerini alabiliyor.


Çok yakında yapılacak ek düzenlemelerle devlet hastaneleri sisteme erişebilecek. Böylece sağlık kartı almaksızın hastanede muayene olmak mümkün hale gelecek. Eczanelerin sisteme entegre edilmesiyle, hastane doktorlarının yazdığı reçeteler eczanelerden görüntülenebilecek.


İnternet sitesi muhasiplere de hizmet verecek. Muhasipler prim bildirimlerini internet üzerinden gerçekleştirebilecek. Yapılan bildirimler muhasipler tarafından izlenerek olası hatalar düzeltilebilecek. Muhasiplerin kullandığı bilgisayar programlarının internet sitesine entegrasyonu sağlanarak, programdan yapılan girişlerin direk siteye aktarılması sağlanacak.


İnternet sitesinden diğer kamu kuruluşları da yararlanabilecek. Böylece vatandaştan kamu kuruluşlarının sosyal sigorta yatırımlarıyla ilgili belge talep edilmesine gerek kalmayacak.


Siteyle ilgili sorun yaşayanların sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki www. Facebook.com/ kktcsd adresinden dairedeki ilgili kişilere ulaşabilecek.


Önemli işgücü tasarrufu sağlaması beklenen internet sitesinin güvenliği SSL Güvenlik Protokolü tarafından sağlanacak.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı Sosyal Sigortalar Dairesi'nin internet sitesi bugün düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.


Toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi'nin yanı sıra, Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Erçin Tekakpınar ve Özel Kalem Müdürü Aytaç Çaluda yanında, dairenin bilgi işlem bölümü sorumluları da hazır bulundu.


ÜNVERDİ: "ZAMANDAN TASARRUF SAĞLANACAK"


Basın toplantısında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, işlemlerin internet üzerinden yapılmasıyla zamandan tasarruf sağlanacağı ve sunulan hizmetlerin kalitesinin artacağını dile getirdi.


Sosyal Sigortalar Dairesi bilgi işlem çalışanları tarafından 2 yıldır devam eden çalışmaların birkaç ay önce tamamlandığını anlatan Ünverdi, sigortalıların "ssd.gov.ct.tr" adresi üzerinden birçok hizmete ulaşma şansı elde ettiğini kaydetti.


Ünverdi, geçen yıl bakanlığın birçok verimli çalışma yürüttüğünü ifade ederek, sosyal güvenlik sistemi için gerekli olan yapısal değişiklikler hayata geçirildiğini ve 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile uyum sağlandığını ifade etti.


"Sosyal Sigortalıların hak ve menfaatlerini artırma yönünde çalışmalarını sürdüren ve vermekte olduğu hizmet kalitesini artırma hedefi ile çalışan Sigortalar Dairesi bir ilki gerçekleştirmiş ve artık Sigortalılarımıza internet ortamında hizmet vermeye başlamıştır" diyen Ünverdi, sunulacak hizmetlerle ilgili bilgi verdi.


Ünverdi, sigortalıların ssd.gov.ct.tr adresini kullanarak Sosyal Sigortalar Dairesi'ndeki kendileri ile ilgili tüm bilgileri anlık şekilde görebileceğini anlatarak, bu hizmetten birçok kamu kurumu yanında kısa bir süre sonra muhasip ve eczanelerin de yararlanabileceğini söyledi.


Sigortalıların internet sitesi üzerinden işyeri giriş-çıkış kayıtlarını ve prim yatırımlarını görüntüleyebileceğini dile getiren Ünverdi eksiklik ve oluşabilecek yanlışlıkların önceden tespit edilebileceğini kaydetti.


Ünverdi sosyal sigortalıların ayrıca sağlık yardımlarından yararlanıp, yararlanamayacaklarını görebileceklerini; çalışma izinli sigortalıların çalışma izin kayıtlarını görüntüleyebileceğini ifade ederek, uygulamalar ve yasal mevzuat hakkında birçok bilginin de internet sayfasından takip edilebileceğini anlattı.


"GENİŞ BİR KESİM YARARLANACAK"


Şerife Ünverdi, Ocak 2008 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile özel sektör çalışanı sigortalılar ve kendi nam ve hesabına çalışan sigortalılar yanında kamu görevlilerinin de Sosyal Güvenlik Yasası çatısına alındığını hatırlatarak, internet sitesinin geniş bir kesime hizmet vereceğini belirtti.


Sosyal Sigortalar Dairesi'nin, sigortalılara sunduğu bu hizmetin kendisi için gurur vesilesi olduğunu sözlerine ekleyen Ünverdi, emeği geçen çalışanları tebrik etti.


Ünverdi'nin konuşmasını ardından Sosyal Sigortalar Dairesi Bilgi İşlem Bölümü'nden Ahmet Demirağ sistemle ilgili bilgi verdi.


ENTEGRASYONLARLA HASTANELER, ECZANELER, MUHASİPLER VE DİĞER KAMU KURUMLARI DA SİSTEMDEN YARARLANABİLECEK


Sosyal Sigortalar Dairesi Bilgi İşlem Bölümü'nden Ahmet Demirağ, şu anda sosyal sigortalıların ve bankaların kullanımına açık olan internet sitesinin yakında yapılacak entegrasyonlarla devlet hastaneleri, eczaneler, muhasipler ve diğer kamu kurumları tarafından da kullanılabileceğini anlattı.


SORUN YAŞAYANLAR DAİRENİN FACEBOOK HESABINA ULAŞABİLECEK


İnternet sitesine sosyal sigorta numarası veya baba adı ve doğum yeri bilgileriyle girilebileceğini ifade eden Demirağ, siteyle ilgili sorun yaşayanların sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki  www. Facebook.com/ kktcsd adresinden daire yetkililerine ulaşabileceğini dile getirdi.


Demirağ, sosyal sigortalıların site üzerinden; çalıştıkları işyerleri, prim yatırımları, bakmakla yükümlü olduğu kişiler, çalışma izni kayıtları, devlet hastanelerinde bakınmalarının mümkün olup olmadığı, gözlük ve evlenme yardımlarına ilişkin bilgileri kontrol edebileceklerini ifade etti.


Siteye kamu kuruluşları tarafından erişim sağlanacağını ifade eden Demirağ, bu şekilde vatandaştan çeşitli kamu kuruluşları tarafından istenen belgelerin internet üzerinden görüntülenebileceğini, böylece zaman tasarrufu sağlanacağını kaydetti.


Demirağ, internet sitesinin muhasiplerin işini de oldukça kolaylaştıracağını dile getirerek, müşteri bordrolarının internet üzerinden kontrol edilebileceğini ve bildirimlerin internet üzerinden yapılabileceğini anlattı.


Bu şekilde muhasiplerin işlerinin kolaylaşacağını ifade eden Demirağ, daire çalışanlarının üzerindeki iş yükünün de hafifleyeceğini ekledi.


Demirağ kısa süre içinde muhasiplerin kullandığı bilgisayar programlarıyla internet sitesinin entegre hale getirileceğini, böylece programa giriş yapılan bilgilerin direk sisteme yansıyacağını kaydetti.


Halihazırda bankaların siteden yararlandığı bilgisini veren Demirağ, emekli maaşı ödeyen bankaların maaş listelerini siteden aldığını belirtti.


Demirağ eczanelere de site üzerinden hizmet verildiğini anlattı. Kısa süre içinde yapılacak çalışmalarla eczane yetkililerinin sigortalı reçete listelerini elektronik ortamda görüntülemesinin mümkün olacağını dile getiren Demirağ, ilaç fiyat listelerinin de siteden görüntülenebileceğini ekledi.


(DOĞ/KAR) FOTOĞRAFLI


 
7 Mayıs 2013 Salı 13:37
Okunma: 4637
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu