Ana Sayfa » Kıbrıs » Sosyal sigortalarda uygulamaya giren yeni prim oranları açıklandı

Sosyal sigortalarda uygulamaya giren yeni prim oranları açıklandı

Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar Yasası'nda Yapılan Değişiklikle Getirilen Yeni Prim Oranlarının 1 Şubat'tan İtibaren Uygulamaya Girdiği Bildirildi.

 
 
Sosyal sigortalarda uygulamaya giren yeni prim oranları açıklandı
Sosyal Sigortalar Dairesi'nden yapılan açıklamaya göre, 9 Ocak tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan değişiklik yasası uyarınca sigortalıların bordro tiplerine ait yeni prim oranları belirlenirken, 1 Şubat tarihinden önceki aylara ait prim yatırımları ise yasa değişikliği öncesindeki prim oranlarına göre yapılacak.

Açıklamaya göre, bordro tipleri ve yeni prim oranları şöyle:

"I. Kamu Görevlerinde Çalıştırılanlar (Madde 4(1) );

A Tipi Bordro : Yasanın 4. maddesinin (1) fıkrası kapsamında sigortalı olup Dairemizden yaşlılık aylığı almayanlar için talep edilen bordrodur. Bu gibi sigortalılara Hastalık ve İşsizlik sigortaları dışındaki tüm sigorta kolları uygulanır. Buna göre prim oranları şöyledir :

1. Sigortalı Hissesi    : % 6

2. İşveren   Hissesi    : % 7,5  + İş Kazası ve Meslek Hastalığı Prim Oranı

3. Devlet    Hissesi    : % 3.5

II. Hizmet Veya Çıraklık Akdine Dayanarak Çalıştırılanlar (MADDE 4(2)

C Tipi Bordro: Yasanın 4. maddesinin (2) fıkrası kapsamında 18 yaşını doldurmamış ve mesleki eğitimde bulunanlar için tanzim edilen bordrodur. Bu gibi sigortalılar sadece İşkazalarıyla Meslek  Hastalıkları, Hastalık ve Analık Sigortasına tabi olan sigortalı prim hisseleri işveren tarafından ödenecektir. Buna göre prim oranları şöyledir :

1. Sigortalı Hissesi    : YOK

2. İşveren   Hissesi    : % 4.5 +  İş Kazası ve Meslek Hastalığı Prim Oranı

3. Devlet    Hissesi    : % 2.5

D Tipi Bordro: Yasanın 4. maddesinin (2) fıkrası kapsamında sigortalı olup Dairemizden yaşlılık aylığı almayanlar için tanzim edilen bordrodur. Bu gibi sigortalılara tüm sigorta kollarının uygulanacağı göz önüne alınırsa prim oranları şöyle olacaktır.

1. Sigortalı Hissesi    : % 9

2. İşveren   Hissesi    : % 10.5 +  İş Kazası ve Meslek Hastalığı Prim Oranı

3. Devlet    Hissesi    : %6.5

E Tipi Bordro: Yasanın 4. maddesinin (2) fıkrası kapsamında sigortalı olup Dairemizden yaşlılık aylığı alanlar için tanzim edilen bordrodur. Bu gibi sigortalılardan İşsizlik sigortası dışındaki tüm sigorta kolları uygulanır. Ancak, Malüllük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortaları için Devlet Hissesi olarak ödenecek %3 oranındaki prim miktarını da işveren öder.Buna göre prim oranları şöyledir :

1. Sigortalı Hissesi    : % 8

2. İşveren   Hissesi    : % 12.5 +  İş Kazası ve Meslek Hastalığı Prim Oranı

3. Devlet    Hissesi    : % 2.5

III. Kendi Nam ve Hesabına Bağımsız Çalışan Veya İşveren Durumundaki Çiftçiler (MADDE 4(3/4) )

H Tipi Bordro: 4. maddesinin (3) veya (4).  fıkraları kapsamında sigortalı olup Dairemizden yaşlılık aylığı almayanlar için tanzim edilen bordrodur. Bu gibi sigortalılara İşsizlik sigortası dışındaki  tüm sigorta kollarının uygulanacağı göz önüne alınırsa prim oranları şöyle olacaktır.

1. Sigortalı Hissesi    : % 16.5 + İş Kazası ve Meslek Hastalığı Prim Oranı

2. Devlet    Hissesi    : % 6.5

J Tipi Bordro: 4. maddesinin (3) veya (4).  fıkraları kapsamında sigortalı olup dairemizden yaşlılık aylığı alanlar için tanzim edilen bordrodur. Bu gibi sigortalılara  İşsizlik sigortası dışındaki  tüm sigorta kolları uygulanır. Ancak, Malüllük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortaları için Devlet Hissesi olarak ödenecek %4 oranındaki prim miktarını da   işveren öder.Buna göre prim oranları şöyledir :

1. Sigortalı Hissesi    : % 20.5 + İş Kazası ve Meslek Hastalığı Prim Oranı

2. Devlet    Hissesi    : % 2.5

IV.İsteğe Bağlı Sigortalılık

K Tipi Bordro: Yasanın 95. maddesine göre İsteğe bağlı sigortalı olanlar için tanzim edilen bordrodur.Bu gibi sigortalılara sadece Malüllük Yaşlılık ve Ölüm Sigortaları uygulanır ve bu sigorta kolları için % 16 oranındaki prim miktarının tümünü sigortalı öder.

V.Sigorta Niteliklerinin Karışımı

L Tipi Bordro: Diğer bordro tipleri dışında ve Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 71,72 ve 73'üncü maddelerinin hükümlerine göre sadece İşkazası ve Meslek Hastalıkları primini ödemesi durumu ve tercih imkanı sözkonusu olduğu takdirde tanzim  edilen Ek Bordro tipidir.Buna göre tanzim edilecek bordro sigorta kolları itibariyle tercih  yapılıp yapılmadığına   göre prim oranları ayrı ayrı belirtilip işlem yapılacaktır.

VI.Ev Kadınlarında Sigortalılık

M Tipi Bordro:Yasanın yeni  95A. maddesine göre EV KADINI olarak sigortalı olanlar için tanzim edilen bordrodur. Bu gibi sigortalılara sadece Malüllük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortaları uygulanır ve bu sigorta kolları için % 16 oranındaki prim miktarının tümünü sigortalı öder.

Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar Yasası'na göre gelir basamağı seçimi:

Değiştirilmiş şekli ile 16/1976 sayılı Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar Yasası'nın 4'üncü maddesinin (3)'üncü ve (4)'üncü fıkraları ile 95'inci ve 95A maddeleri kapsamında olan sigortalılar, seçmiş oldukları gelir basamağı miktarı üzerinden, prim yatırıp bir tam yılı doldurmaları koşuluyla istedikleri üst basamağı seçebileceklerdir.

Ancak 1 Şubat 2012 tarihinden önce  yaşlılık aylığı bağlanmış olup halen çalışmaya devam eden veya yeniden çalışacak olan bu Yasanın 4'üncü maddesinin (3)'üncü ve (4)'üncü fıkraları kapsamındaki sigortalılar, basamaklarına ait saptanan gelir miktarı üzerinden prim ödeme gün sayısı iki tam yılı doldurmadıkça bir üst basamağa geçemeyeceklerdir.

Sosyal Güvenlik Yasası'na göre gelir basamağı seçimi:

Değiştirilmiş şekli ile 73/2007 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası'nın 5'inci maddesinin (5)'inci ve (6)'ncı fıkraları kapsamındaki sigortalılar ile isteğe bağlı sigortalı kapsamındaki sigortalıların, 31 yaşını doldurmuş olmaları halinde en az 4'üncü basamak üzerinden prim yatırmaları gerekmektedir."

 
3 Şubat 2012 Cuma 22:18
Okunma: 492
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)