Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Sözde "meb" İçerisindeki 4 Parsel Riskli

Sözde "meb" İçerisindeki 4 Parsel Riskli

"genel Bir Sınır Belirlemesi Yapılması Gerektiğini Söyleyecek Marifet Sahibi Çok".

 
 
Sözde
TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ ŞARTI: "ÖNCE ADA'NIN YENİDEN BİRLEŞMESİ DEVAMINDA DA YUNANİSTAN'LA BİRLEŞMESİ"


Lefkoşa, 3 Haziran 12 (T.A.K.):  Güney Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'de tek yanlı olarak "Münhasır Ekonomik Bölgesi" (MEB) ilan ederek parsellediği deniz bölgesinde, hidrokarbon arama-çıkarma lisansı vermek üzere çıktığı ikinci tur ihalede, özellikle 4 parsele lisans verirken çok dikkatli olması gerektiği, bu parsellerin büyük risk taşıdığı bildirildi.


Haftalık Kathimerini "Münhasır Ekonomik Bölge'nin 4 Parseline Lisans Verilmesi Riskli... Milli Çıkar Nedeniyle 4 Parsele Engel" başlığıyla yansıttığı haberinde Türkiye'nin, sözde Rum "MEB"indeki 4, 5, 6 ve 7 numaralı parsellerin meşruiyetini reddettiğini ve "sıcak olay tehdidinde bulunduğunu" savundu.


Gazete Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Avrupa konularından sorumlu müsteşarı Andreas Mavroyannis'in; Avrupa Parlamentosu'nun Güney Kıbrıs ve Yunanistan'daki temsilcilikleri tarafından yakın geçmişte Girit'te düzenlenen enerji konferansında yaptığı konuşmaya atıfta bulunarak, çıkan sonuçları özetledi.


Sözü edilen 4 parselin, hidrokarbon arama-çıkarma lisansı verilecekler arasından çıkartılmasının en makul senaryo göründüğünü, dahası ikinci tur ihalede bu parsellere talip de çıkmadığını belirten gazete 4 parselin lisans verilecekler kapsamından çıkartılmasının Güney Kıbrıs'ın "gerilemesi" demek olmayacağını ileri sürerek özetle şunları yazdı:


"Dolayısıyla bu itibarla istenen, gerek Kıbrıs Cumhuriyeti'nin gerek Yunanistan'ın milli çıkarlarının korunmasıdır. Bu da şu anda Kıbrıs'ın batısı ve Yunanistan'ın doğusuna denk gelen hassas bölgenin sınırlarının belirlenmesi konusunun ortaya çıkartılmamasını dikte eder. Uluslararası Hukuk temelinde, 'gri bölgeler' olmaması için 'akıllı çözümler' çerçevesinde konuya Türkiye'nin de müdahil olması gerekir."


Mavroyannis "Kıbrıs ikinci tur lisans dağıtım ihalesinde ilerliyor. Kıbrıs, Girit, Rodos, Meis ve Türkiye arasındaki, belki de en hassas bölgede araştırma yapıldığında durum bir miktar zorlaşabilir" dedi ve şöyle devam etti:


"Bu bölgede çok dikkatli olmamız gereken bazı noktalar var. Dikkatli olmazsak birilerinin, o bölgede bir mesele olduğunu, bölge sınırlarının belirlenmesi gerektiğini düşünmesi tehlikesi var. Birisi sınır belirlemesi konusunun doğru olduğunu düşünürse, -marifet sahibi çok olduğundan- aniden, genel bir sınır belirlemesi yapılması gereği olduğunu söyleyebilir ki bu da bizi hedeflerimize ulaşamama tehlikesiyle karşı karşıya getirir.


Bu nedenledir ki Kıbrıs ve ortakları bölgedeki istikrarsızlığı önlemek için çalışmaya devam etmeli, stratejik açıdan da Doğu Akdeniz'de olanları AB'nin enerji güvenliğiyle özdeşleştirmelidir.  Olgular değişti ve aylar geçtikçe daha da değişecek. Doğru icraatla, bunun içinden, ülkemizin güvenliği etkilenmeden çıkabiliriz. Yunan MEB'i içerisinde de yavaş yavaş başlayan keşiflerle, büyük sorun olmadan sınır düzenlemesi yapılabilecek yerlerle ilgili düşüncelerin AB istikametinde Kıbrıs-Yunanistan-İsrail üçlüsünün oluşmasına ve kalıcılaşmasına katkı koyacaktır. "


TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ ŞARTI: "ÖNCE ADA'NIN YENİDEN BİRLEŞMESİ DEVAMINDA DA YUNANİSTAN'LA BİRLEŞMESİ"


"Siyasi şartlar elverdiğinde Türkiye'yi de kapsayacak diğer bölgesel oyuncularla işbirliğine kapının açık bırakılması gerekir. Ada'nın yeniden birleşmesi ve devamında Yunanistan'la birleşmesi şartı ile Kıbrıs ile Türkiye arasında işbirliği gereklidir, bu yönde perspektifler vardır. Kıbrıs ve Yunanistan peşinen MEB sınırlarını belirlemeye giderse gri bölgeler oluşacaktır. İki ülke bu istikamete uluslararası hukuk ve uluslararası deneyim zemininde gitmelidir. Arama ve çıkartma konusunda akıllı çözümler de vardır."


(ŞA/ŞEB)


 
3 Haziran 2012 Pazar 13:08
Okunma: 551
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu