Ana Sayfa » Kıbrıs » Sözmener: "sadece mahkemenin karar vermesi yetmez..."

Sözmener: "sadece mahkemenin karar vermesi yetmez..."

Lefkoşa, 6 Mayıs 11 (T.A.K.): Barolar Birliği ve Baro Konseyi Başkanı Hasan Sözmener, mahkeme kararlarına kasten uymayan veya mahkeme kararlarının icaplarını yerine getirmeyen veya mahkeme kararlarını hiçe sayan devlet yetkilileri aleyhine yaptırımlar uygulanabilmesi için, avukatların ve savcıların vakit geçirmeden mahkemelerden bu yönde talepte bulunmalarını istedi.

 
 
Sözmener:
Sözmener, "Yasama organının da siyasi kaygılarla kendisini bu  konularda kullandırtmaması en büyük dileğimizdir" dedi.

Barolar Birliği ve Baro Konseyi Başkanı Hasan Sözmener, "Sadece mahkemenin karar vermesi yetmez, verilen mahkeme kararlarına uyulması gerekir" başlığıyla yaptığı yazılı açıklamasında, demokrasinin en önemli ilkesinin "hukuk devleti ilkesi" olduğuna dikkat çekerek hukuk devleti ilkesi gereği, idarenin her türlü eylemi ve işleminin yargı denetimine tabi olduğunu belirtti.

YARGI DENETİMİ...

Sözmener, "Yargı denetimi demek sadece, idarenin yanlış kararının veya işleminin iptali demek değildir. Yargı denetimi demek, yargının yapacağı denetim sonucunda vereceği kararların tüm organ ve makamları bağlaması, yargının kararlarının derhal yerine getirilmesi, hiçbir şekilde yargının kararlarının değiştirilememesi, uygulanmasının geciktirilememesi ve yargı kararlarına uygun olarak hareket edilmesi ve aykırı hareket eden makam veya kişilerin şahsi olarak sorumlu tutularak, cezai ve hukuki yaptırımlara tabi tutulmalarıdır" dedi.

"KKTC'de, yönetsel veya yürütsel yetki kullanmakta olan organların veya makamların veya kişilerin yani kısaca idarenin, özellikle Yüksek İdare Mahkemesi kararlarına, uymak istemediklerine veya uymadıklarına veya mahkeme ile inatlaştıklarına ilişkin olarak çok ciddi duyumlar alındığını" ileri süren Sözmener,  "hatta mahkeme kararlarından kurtulabilmek için, yasama organının dahi kullanılmaya çalışıldığının  ifade edildiği ve bu konudaki duyumların, bilhasa Polis Teşkilatı üzerinde yoğunlaştığının  gözlemlendiğini" savundu.

Sözmener, şu veya bu nedenle yargı sürecinin arzu edilmeyecek kadar uzun zamanlar aldığını anımsattığı açıklamasında, "Yargının birkaç yılda üretebildiği kararları, idare çok kısa bir süre içerisinde hatta birkaç dakikada bertaraf edebilmektedir. Aynı konularda, kişilerin defa defa, mahkemelerden çare talep etmek zorunda bırakılmaları, kişilerin hukuk devleti ilkesine ve özellikle yargıya olan saygısını ve güvenini sarsmaktadır" dedi.

AVUKAT VE SAVCILARA ÇAĞRI...

Yargının, savcıların ve avukatların erken zamanda bu konuya el atmaları ve bu durumu düzeltmeleri gerektiği görüşünü ifade eden Sözmener, şunları belirtti:

"Bu konuda en büyük görevin özellikle avukatlara ve savcılara düştüğü kanaatindeyiz. Çünkü bilindiği üzere, genel ilke olarak mahkemeler, bir konuya direkt olarak el atamamaktadırlar. Mahkemelerin bir konuya el atabilmeleri için, avukatların ve savcıların o konuyu mahkeme huzuruna götürmeleri icap etmektedir.

Özellikle mahkeme kararlarına kasten uymayan veya mahkeme kararlarının icaplarını yerine getirmeyen veya mahkeme kararlarını nerede ise hiçe sayan devlet yetkilileri aleyhine yaptırımlar uygulanabilmesi için, yaptırım talebi ile, avukatlarımızın ve savcılarımızın vakit geçirmeden mahkemelerden bu yönde talepte bulunmalarını, hukuk devleti ilkesi gereği kamuoyu huzurunda avukatlarımızdan ve savcılarımızdan rica etmekteyiz hatta hoş karşılasınlar, talep etmekteyiz.

Yasama organının da siyasi kaygılarla kendisini bu  konularda kullandırtmaması en büyük dileğimizdir."

(ÖK/HA)

 
6 Mayıs 2011 Cuma 16:55
Okunma: 780
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu