Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Strazburg'ta Önemli Toplantı...

Strazburg'ta Önemli Toplantı...

"rum Mallarıyla İlgili Savaş Verilecek Toplantı Öncesinde Türkiye Güney Kıbrıs Karşısında Açık Ara Önde".

 
 
Strazburg'ta Önemli Toplantı...

Lefkoşa, 3 Haziran 13 (T.A.K.):  Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin yarın Strazburg'ta başlayıp Perşembe günü tamamlanacak olan toplantısında, Rum mallarının tamamı konusunda "savaş" verilecek olması dışında Rum Yönetimi ile Türkiye'nin mülkiyet ve KKTC'de yaşayan Rum ve Maronitler konusunda argüman ve güç karşılaşmasına sahne olacağı ileri sürüldü.

Politis "Kritik Toplantı Yarın Strazburg'ta Başlıyor" başlıklı haberinde Strazburg'taki toplantıda Rum tarafının, mahsurların (KKTC'de yaşayan Rum ve Maronitler için bu terim kullanılıyor) gerek daimi ikamet için Güney Kıbrıs'ı tercih etmeleri gerek KKTC'deki mallarını sürekli Rum tarafında yaşayan kişilere miras bıraktıkları hallerde  KKTC idaresinin bu malların mülkiyet statüsünü hukuki olarak değiştirip değiştiremeyeceği konusunda savaş vereceğini yazdı.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak Türkiye'nin açık ara önde olduğunu ve Strazburg önündeki "mahsurlar" meselesini kesin olarak kapatmasına ramak kaldığını kaydetti; Türk temsilciliğinin Cuma günü, mülkleriyle ilgili soru sormak isteyen Rumların arayabileceği bir 'hotline' telefon hattı ile Rumca yazılmış bir el kitapçığı hizmeti olduğunu bildirdiği bir mektup dağıttığını aktardı.

Gazete "Dördüncü Hükümetler Arası Başvuru Geçersiz... Türkiye'nin Avrupa Konseyi'ne Kıbrıs Rum Mallarıyla İlgili Yeni Atağı" başlıklı haberinde ise Türkiye'nin, Rum Yönetiminin Türkiye aleyhindeki 4'üncü hükümetler arası başvurusunun pratikte iptal olduğunu vurgulayarak bu nedenle Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi önündeki KKTC'deki eski Rum malları konularının kapatılmasını istediğini yazdı.

Habere göre Türkiye bu talebini belirttiği 27 Mayıs tarihli ilgili mektubunda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM)  izlenmesi gereken yolu Dimopulos ve Meleagru başvurularında gösterdiğini vurguladı.

Mektupta AİHM'in ilgili kararlarının Taşınmaz Mal Komisyonu'nun (TMK)  işleyişinin, Türkiye'nin dördüncü hükümetler arası başvurudaki (mülklerle ilgili) yorumlara uyduğu anlamına geldiğinin belirtildiğine işaret eden gazete özetle şunları yazdı:

"Türk temsilciliği Avrupa Konseyi'ndeki Kıbrıs Rum malları faslının kapatılması talebinde, dördüncü hükümetler arası başvurunun Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından aktifleştirilmesi nedeniyle Bakanlar Komitesi üç yıldan beridir meseleyi dondurdu. Bu nedenle Türkiye, Bakanlar Komitesi'nin Ankara'nın işgal bölgelerindeki Rum mallarıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirdiğini kesin olarak kabul etmemesi halinde Rum mallarıyla ilgili tazminatları ödemesinin söz konusu olmadığını iletti.

Bu çerçevede Kıbrıs Cumhuriyeti'nin, TMK aracılığıyla bütün başvurulara iade tedavisinin uygulanması gerekip gerekmediği ve gerekli tedbirlerin alınıp alınmayacağı konusunda kararı mahkemenin vermesini isteyerek dördüncü hükümetler arası başvuruyu yeniden aktifleştirdiğini hatırlattı. Kısacası Kıbrıs Cumhuriyeti, dördüncü hükümetler arası başvuru aracılığıyla şekillendirilen ve önce Dikmopulos başvurusu ve daha sonra da Meleagru davası kararıyla sonuçları gelmeye başlayan içtihatla çatışmaya girmeye çalışıyor.

Türk tarafı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dördüncü hükümetler arası başvuruyu aktifleştirerek gündeme getirdiği soruya AİHM'in Dimopulos ve Meleagru kararları ile cevap verdiğine işaret ediyor ve Bakanlar Komitesi'nin artık AİHM'in (dördüncü hükümetler arası başvurusuyla ilgili) kararını beklememesi, bunun yerine mülkiyet faslını kapatması gerektiğini savunuyor.  Ankara Dimopulos ve Meleagru kararlarının taşınmazların iadesi yükümlülüğünün bütün mallar için gerekli görülmediğini gösterdiğine işaret ederek Kıbrıs Rum başvuru sahibinin, tazminat komisyonuna yalnızca iade tedavisi (Meleagru'da başvuru sahipleri sadece mülkün iadesini istemişti) için başvurmak yerine iade-tazminat-takas üçlü tedavisini aramak zorunda olduğunu vurguluyor.

Türk tarafı, mektubunda, AİHM tazminat komisyonunun Türkiye'nin yükümlülüklerine tam uyması demek olduğuna işaret ederken ve Bakanlar Komitesi sekreterliği ve daimi temsilciliklerin çoğu da hemfikirken Bakanlar Komitesi'nin bu başlığı geri çağırması gerektiğine vurgu yapıyor."

TAZMİNAT FAİZLERİ...

Aynı gazete "Türkiye İçin Faizler Koşuyor... Lordos Başvurusuyla İlgili Günlük 2 Bin 800 Euro... Kıbrıslı Rumlara Vereceği 40 Milyon" başlıklı haberinde ise Rum avukatların Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi önünde Türkiye'nin, AİHM'in 31 Rum davasıyla ilgili kararlarına uymadığı şikayetinde bulunacağını yazdı.

Gazete Rum avukat Kipros Hrisostomidis'in hukuk bürosunun önceki gün Bakanlar Konseyi Sekreterliği'ne mektup göndererek, Türkiye'nin toplam 8 Rum başvurusunda kesilen tazminatları ödememeye devam ettiğini üyelere bildirmesini istediğine işaret etti.

Habere göre ilgili mektupta Türkiye'nin "Varnava ve diğerleri (kayıplar davaları)" davasında (8 kişi) kişi başına 20 bin Euro, Hacithoma ve diğerleri davasında bir milyon Euro, S. Andreu'ya 80 bin Euro, M. Mihail'e 68 bin Euro, Andr. Yoannu'ya 250 bin Euro, Habeşis ve Mihyailidu'ya 130 bin Euro ve Habeşis ve diğerlerine 900 bin Euro ve Hacithoma'ya bir milyon Euro borçlu (tazminat) olduğunu öne sürdü.

Belirtilen tazminatların (bazıları 2010 bazıları 2011 tarihli) faiz ve avukat giderleri (7-8 bin Euro) da eklenerek hesaplanması gerektiği, bu davaların tamamı için Türkiye'nin toplam vereceğinin yaklaşık 4 milyon Euro'ya ulaştığı iddia edildi.

Gazete Türkiye'nin Aresti davasıyla (2007) ilgili vereceklerini de ödemediğini, AİHM'in 22 milyon Euro tazminata (faiz ve masraflar hariç) hükmettiği Lordos ve diğerleri davası da bulunduğunu belirterek bu son örnekte Türkiye'ye günlük faiz 2 bin 800 Euro faiz işlediğini savundu.

(ŞA/HA)

 
3 Haziran 2013 Pazartesi 10:55
Okunma: 680
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu