Ana Sayfa » Kıbrıs » Su, Çevre Ve Tarım Konferansı Akm'de Başladı (2)

Su, Çevre Ve Tarım Konferansı Akm'de Başladı (2)

Yorgancıoğlu: "çevre Konusunda Eğitim Ve Cezalar Birlikte Uygulanmalı".

 
 
Su, Çevre Ve Tarım Konferansı Akm'de Başladı (2)
TALAT: "SU GETİRME PROJESİNİN SİYASİ BOYUTU DA VAR"


BAKIRCI: "ÇEVRE YASASI REVİZE EDİLMİŞ ŞEKLİYLE MECLİS'E SUNULACAK"


SENNAROĞLU: "TÜRKİYE'DEN GETİRİLECEK SU ÜLKE TARIMI İÇİN ÖNEMLİ"


BEKTAŞ: "SORUNLAR KRONİKLEŞTİ"


ÖZUYANIK: "ZİRAİ UYGULAMALAR VE İLAÇ KALINTILARI ÜZERİNDEN SİYASET YAPILMASIN"


AKGÜN: "VAROLAN SU KAYNAKLARI KİRLETİLMESİN"


Lefkoşa, 20 Şubat 14 (T.A.K): Başbakan Özkan Yorgancıoğlu çevreyi kirletenlere ceza yanında, gerekli eğitimlerin de verilmesi gerektiğini belirtti.


Su, Çevre ve Tarım Konferansı'nın açılışında konuşan Yorgancıoğlu, konferans sonuçları kadar bu sonuçların uygulanmasının da önemli olduğunu ifade etti.


Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne bağlı Çevre Mühendisleri Odası; Maden, Metalürji ve Jeoloji Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası'nın işbirliğinde düzenlenen "Su, Çevre ve Tarım Konferansı" bugün Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) başladı.


Konferansta, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, 2'nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, Gıda Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu ve Lefkoşa Belediye Başkanı Kadri Fellahoğlu yanında bazı milletvekilleri ve yetkililer de hazır bulundu.


YORGANCIOĞLU: "ÇEVRE KONUSUNDA EĞİTİM VE CEZALAR BİRLİKTE UYGULANMALI"


Başbakan Özkan Yorgancıoğlu açılışta yaptığı konuşmada, su, çevre ve tarım konularının üçünün de önemli başlıklar olduğunu dile getirdi.


Bu konularda toplumsal yararın gözetilmesi gerektiğine işaret eden Yorgancıoğlu, Türkiye'den gelecek su yanında ülkedeki kaynakların da maksimum verimle kullanılması gerektiğine işaret etti.


Çevreyi kirletenlere, suyu gereğinden fazla kullananlara ceza verilmesi yanında gerekli eğitimlerin de verilmesi gerektiğini dile getiren Yorgancıoğlu, Avrupa'da da eğitim ve cezaların birlikte uygulandığını kaydetti.


Kongreden çıkan sonuçlar kadar bu sonuçların uygulanmasının da önemli olduğunu belirten Yorgancıoğlu, bu konuda çalışma yapılması gerektiğini ifade etti.


TALAT: "SU GETİRME PROJESİNİN SİYASİ BOYUTU DA VAR"


2'nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'den su getirilmesi projesine sadece "su getirme" olarak bakılmaması gerektiğini, bunun bir ilk olacağını söyledi.


Talat yüksek teknolojiyle gerçekleştirilecek projenin siyasi bir boyutu da olduğunu ifade etti.


Geçen yıl Güney Kıbrıs'taki göletlerde 325 milyon metreküp su biriktiğine işaret eden Talat, Türkiye'den gelecek suyun 75 milyon metreküp hacminde olduğunu ekledi.


Suyun ileri teknoloji ile getirilmesinin hem Türkiye hem KKTC için prestij kaynağı olduğunu anlatan Talat, suyun müzakerelerde de önemli bir konu olacağını dile getirdi.


Suyun dikkatli kullanılması gerektiğinin altını çizen Talat, mevcut durumda dolan göletler olduğunu, yağmur sularının denize aktığını ve su baskınlarına neden olduğunu hatırlattı.


"Su Yasası"nın önemine vurgu yapan Talat, eğitim bakanlığı yaptığı dönemde müfredata çevre dersi koymalarının sonuç vermediğini, çevreyle ilgili sorunların çözümünün cezalardan geçtiğini dile getirdi.


Talat, çevre koruma konusunda "destebanlık" benzeri bir sisteme geçilebileceğini sözlerine ekledi.


BAKIRCI: "ÇEVRE YASASI REVİZE EDİLMİŞ ŞEKLİYLE MECLİS'E SUNULACAK"


Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı yaptığı konuşmada kongre sonuçlarından yararlanacaklarını dile getirdi.


Suyun önemine vurgu yapan Bakırcı, Türkiye'den su getirilmesiyle ilgili "tarihte bir ilk olacak" dedi.


Gelecek suyun yarısının içme ve kullanmada diğer yarısının ise tarımsal alanda kullanılacağını kaydeden Bakırcı, gelen miktarın 20 yıllık tüketime yeterli olduğunu ancak ülkedeki diğer su kaynaklarının doğru yönetilmesinin de önemli olduğunu söyledi.


Gelecek suyla ilgili politika eksikliği olduğu yönünde eleştiriler olduğunu ancak suyun nasıl kullanılacağıyla ilgili planlamaların yapıldığını anlatan Bakırcı, çevreyle ilgili de kısa, orta ve uzun vadeli projeleri olduğunu ve bu projeleri kısa süre içinde kamuoyuyla paylaşacaklarını belirtti.


Bakırcı, politika eksikliği olduğu şeklinde eleştiriler yapılmadan önce konunun doğruluğunun araştırılmasını istedi.


Çevre politikalarının yasalarla desteklenmesi gerektiğini de anlatan Bakırcı, bu bağlamda Çevre Yasası'nı revize edilmiş şekliyle Meclis'e sunmaya hazırlandıklarını söyledi.


Bakırcı bütünlüklü bir Su Yasası'nı hayata geçirme hazırlığında olduklarını da sözlerine ekledi.


SENNAROĞLU: "TÜRKİYE'DEN GETİRİLECEK SU ÜLKE TARIMI İÇİN ÖNEMLİ"


Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Öner Sennaroğlu da yaptığı konuşmada Türkiye'den getirilecek suyun ülke tarımı için önemli olduğunu belirtti.


Sennaroğlu suyun her damlasının verimli kullanılması gerektiğine işaret etti.


Gıda güvenliği ile çevrenin korunması konularını öncelikli gördükleri konular olduğunu dile getiren Sennaroğlu, doğa şartlarına uygun ürünler yetiştirilmesi konusu üzerinde de durduklarını söyledi.


Sennaroğlu kongre sonuçlarının çalışmalarına faydalı olacağı konusundaki inancını da ifade etti.


BEKTAŞ: "SORUNLAR KRONİKLEŞTİ"


Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş da açılışta yaptığı konuşmada, su sorunlarının kronikleştiğini dile getirerek, çevre sorunlarının büyük ölçüde, geçmişte günü kurtarmaya yönelik politikalar uygulanması nedeniyle ortaya çıktığını ifade etti.


Bektaş gelecek olan suyla ilgili politika çizilmesi gerektiği üzerinde de durdu.


ÖZUYANIK: "ZİRAİ UYGULAMALAR VE İLAÇ KALINTILARI ÜZERİNDEN SİYASET YAPILMASIN"


Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ozan Özuyanık yaptığı konuşmada ziraat konusunda planlamanın önemine vurgu yaptı.


Zirai uygulamalar ve ilaç kalıntıları konusunda bilgi kirliliği olduğunu söyleyen Özuyanık bu konular üzerinden siyaset yapılmamasını ve haber yapılırken doğru bilgiye ulaşılmasını istedi.


AKGÜN: "VAROLAN SU KAYNAKLARI KİRLETİLMESİN"


Maden, Metalürji ve Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Ertan Akün de konuşmasında suyun önemine vurgu yaptı.


Akün, Türkiye'den getirilecek suyun önemli olduğunu ama var olan kaynakların da kirletilmemesi gerektiğini dile getirdi.


YEDİ OTURUM GERÇEKLEŞECEK


İki gün sürecek konferans boyunca, "Su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi-suyun sektörel kullanımı-sulama karar destek sistemleri", "Çevre hukuku- AB Mevzuatı", "Çevre kimyasalları-pestisit kirliliği- biyolojik mücadele-atıksu yönetimi", "Hayvansal üretim-KKTC hayvancılığının yapısal özellikleri, sorunlar, hayvan besleme", "Tarımsal mekanizasyon ve KKTC'deki durumu, iyi tarım uygulamaları ve gıda güvenliği", "Organik hayvancılık" ve "Su kaynaklarındaki kirlilik tehdidi, doğal hayatı ve çevresel tehditler, su kaynaklarının jeokimyası" konulu yedi oturum gerçekleştirilecek.


(DOĞ/ŞEB) FOTOĞRAFLI


 
20 Şubat 2014 Perşembe 13:48
Okunma: 601
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu