Ana Sayfa » Kıbrıs » Su, Çevre Ve Tarım Kongresi Akm'de Başladı

Su, Çevre Ve Tarım Kongresi Akm'de Başladı

Cumhurbaşkanı Eroğlu: "bütün Sorunların Çözümünü, Kıbrıs Meselesinin Çözümüne Endeksleme Doğru Değil".

 
 
Su, Çevre Ve Tarım Kongresi Akm'de Başladı


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakere masasına iyi niyetle, bir antlaşma ve çözüm için oturduğunu ancak bütün sorunların çözümünü Kıbrıs meselesinin çözümüne endekslemenin doğru olmadığını söyledi. Eroğlu, "Öncelikle biz kendimiz yapmamız gerekenleri yapmamız lazım. Kendi beceriksizliklerimizden, yanlışlarımızdan, hatalarımızdan kurtulup aşabileceğimiz pek çok sorunumuz var" dedi.

Türkiye'den su getirilmesinin önemine vurgu yapan Eroğlu, suyun, giderek öneminin arttığını ve 21'inci yüzyılın suyu olan ve suyu yönetebilen ülkelerin yüzyılı olacağını belirtti.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne bağlı Çevre Mühendisleri Odası, Maden, Metalürji ve Jeoloji Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası'nın işbirliğinde düzenlenen "Su, Çevre ve Tarım Konferansı"nda yaptığı konuşmada, konferansın önemine vurgu yaparak, "su", "çevre" ve "tarım" gibi başlıkların bağlantı kurularak ele alınmasının son derece isabetli olduğunu söyledi.


Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı olarak konferans sonuçlarının takipçisi olacağını kaydetti.


"SUYUN ÖNEMİ ARTIYOR"


Suyun, ülkenin bulunduğu coğrafya için giderek artan bir öneme sahip olduğuna işaret eden Eroğlu, her 5 insandan birinin standartlara uygun ve yeterli miktarda içme suyu bulamadığını, dünya nüfusunun neredeyse yarısının ise temizlik-hijyen amaçlı yeterli sudan yoksun olduğunu belirtti.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, yeterli su olmamasına bağlı olarak yeterli gıda üretiminin yapılamaması sonucunda yine dünya nüfusunun yarısının açlık sorunuyla mücadele ettiğini söyledi. Eroğlu, "2050 yılına gelindiğinde nüfusun 9 milyarı, geçeceğini düşünürsek bugün yaşamakta olduğumuz su ve gıda sıkıntısının çok daha büyük boyutlara ulaşacağı açıktır" dedi.


21'inci yüzyılın suyu olan ve suyu yönetebilen ülkelerin yüzyılı olacağını kaydeden Eroğlu, başbakan olarak görev yaptığı dönemlerde öncelikle mevcut su kaynaklarının korunması ve yağmur sularından azami fayda sağlama üzerinde durduğunu söyledi.


"ASRIN PROJESİ, KIBRIS TÜRK TARİHİNDEKİ EN ÖNEMLİ GELİŞMELERDEN BİRİ"


Cumhurbaşkanı Eroğlu, gölet yapımını, 1986'da Türkiye ile ilk kez imzalanan Ekonomik İşbirliği Protokolü ile bu işbirliğinin önemli bir parçası haline getirdiklerini belirtti. Eroğlu, "Ama bunu yeterli görmedim ve her Türkiye Hükümeti ile Anadolu'dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne su getirilmesi projesini görüştüm, konuştum, gündemlerinde yer alması için çaba gösterdim" dedi.


Su konusunun daha sonraki yıllarda da Türkiye ile ilişkilerde sürekli gündeme geldiğini kaydeden Eroğlu, şöyle devam etti:


"Hakkını teslim etmek lazım ki son olarak Sayın Recep Tayyip Erdoğan gelişen teknolojiyi, eskiden yaşanan güçlüklerin artık aşılması gerektiğini de göz önünde bulundurarak projenin adım adım takipçisi oldu ve sonuçta büyük bir hayalimiz gerçekleşme yoluna girdi. 'Asrın Projesi' olarak da tanımlanan Türkiye'den Kıbrıs'a Borularla Su Getirme Projesi, 2011 yılında 7 Mart'ta benim doğum günümde başladı. O gün düzenlenen törende de belirttiğim gibi ben bu olayı Kıbrıs Türk tarihindeki en önemli gelişmelerden biri sayıyorum"


"İNŞALLAH DOĞRU KULLANILACAK"


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, projeyle sağlanacak su miktarının yılda 75 milyon metreküp olup, suyun yaklaşık yarısının 37,76 metreküpünün içme-kullanma suyu, geri kalanı ise 37,23 metreküpünün sulama amaçlı kullanılmasının planlandığını söyledi.


Koşulların zorluğu nedeniyle Mart 2014'de tamamlanması beklenen projenin Temmuz ve Ağustos, hatta yıl sonunu bulabileceğini kaydeden Eroğlu, "İnşallah doğru kullanılacak, etkin ve yararlı bir şekilde, çevreci bir anlayışla  kullanılacak ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tarımı için yepyeni, parlak bir dönem başlayacak" dedi.


Eroğlu, Anavatan Türkiye ile suyun barış suyuna dönüşmesi için gereken çalışmaları yapmaya hazır olduklarını ancak şu ana kadar bu yönde Rum tarafından en küçük bir işbirliği önerisi almadıklarını söyledi.


"HEDEF 100 BİN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ, YILDA 1 MİLYON TURİST"


Bir ada ülkesi olarak KKTC için suyun önemli olduğunu kaydeden Eroğlu, "Bizim gelişebileceğimiz alanlar bellidir. Üniversitelerimiz, turizm, ticaret, bankacılık gibi... Ve tabii ki tarım... Hedefimiz 100 bin üniversite öğrencisi, yılda bir milyon turisttir" dedi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, beslenme ihtiyaçlarını kendi tarım ürünleriyle karşılayan bir ülke olarak tarımsal üretime önem vermek gerektiğini söyledi.  Eroğlu, İklimsel avantajlara, toprakla suyu eklenmesiyle ihracat için de önemli bir potansiyel yaratılabileceğini kaydetti.


"ÇEVRE KONUSUNDA İSTENİLEN İLERLEME SAĞLANAMADI"


Çevre konusunun, henüz istenilen ilerlemenin sağlanamadığı alanların başında geldiğini söyleyen Eroğlu, ilk Çevre isminin de yer aldığı bakanlığın oluşturulması kararının kendisine ait olduğunu hatırlattı.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle devam etti:


"Ülkemize gelecek üniversite öğrencilerine, turistlere sunabileceğimiz en değerli hazinemizin kirlenmemiş, zenginliklerini barındıran bir çevre olduğunu göz önünde tutmuştuk ama geldiğimiz, daha doğrusu gelemediğimiz nokta beni üzüyor. Tüm beldeler Belediye hudutları içine alındı, hala Çevre Bakanlığımız var ama duyuyorum, dinliyorum, görüyorum ki çevre ile ilgili sorunlar azalacağına artıyor... Bu konuda daha fazla gecikmeye tahammülümüz yoktur. Hep beraber elimizi taşın altına sokmak ve çevre denilince ilk akla gelen temizlikten başlayarak sorunlarımızı azimle, kararlılıkla geride bırakmalıyız"


"MASAYA, BİR ANTLAŞMA İÇİN OTURDUK"


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, konuşmasının sonunda Kıbrıs konusuna da değinerek, görüşme masasına iyi niyetle, bir antlaşma ve çözüm için oturduğunu söyledi. Eroğlu, "Rum komşularımız Kıbrıs'ta var olan gerçekleri dikkate alarak masaya gelirler ve yepyeni bir Kıbrıs yaratmak için çaba harcarlarsa bir sonuca ulaşabiliriz" dedi.


Kıbrıs konusunun konuşulmamış yanı kalmadığını, önemli olanın niyet olduğunu kaydeden Eroğlu, şöyle devam etti:


"Biz halkımızın önünü açan, bizi daha güzel yarınlara götürecek, bölge ve dünya için örnek oluşturacak bir çözüme varız.. Ancak birileri bizim bu iyi niyetimizi, kendilerine Kıbrıs Türk Halkı'nın kendi kendini idare etme hakkını, güvenliğini, ekonomik potansiyelini, kendilerinin insafına terk edeceğimizi sanıyorsa fena halde aldanıyor.


Anlaşma Kıbrıs konusunu çözmeli, Kıbrıs Türkü'nü değil... Bizi çözüp geleceğimizi tehlikeye atacak bir antlaşmaya Kıbrıs Türk halkı evet demez. Bir çözüm ise ancak iki halkın da evet demesi ile olacak. Kimse bunu aklından çıkarmamalı..."


"SORUNLARIN TAMAMEN ÇÖZÜM OLMAMASINA BAĞLAMA DOĞRU DEĞİL"


Cumhurbaşkanı Eroğlu, çözümün önemli olduğunu ama bütün sorunların çözümünü Kıbrıs meselesinin çözümüne endekslemenin doğru olmadığını söyledi. Eroğlu, "Öncelikle biz kendimiz yapmamız gerekenleri yapmamız lazım. Kendi beceriksizliklerimizden, yanlışlarımızdan, hatalarımızdan kurtulup aşabileceğimiz pek çok sorunumuz var..." dedi.


Eroğlu, Rum ambargolarının ekonomi ve dünyaya açılma konularında olumsuz etkileri olduğunu ancak ama sorunlarımızı tamamen çözüm olmamasına bağlamanın doğru olmadığını ve yanlışa sevk ettiğini söyledi.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, şöyle devam etti:


"Kimse bizim elimizi tutmuyor... Ekonomimizi geliştirebiliriz. Su, çevre ve tarım alanında büyük atılımlar yapabiliriz... Yeter ki hükümetlerimiz, siyasi partilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız el-ele gönül gönüle versinler ve kısır çekişmeden uzak durarak, proje ve hizmet yarışı içine girsinler..."

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu çevreyi kirletenlere ceza yanında, gerekli eğitimlerin de verilmesi gerektiğini belirtti.


Su, Çevre ve Tarım Konferansı'nın açılışında konuşan Yorgancıoğlu, konferans sonuçları kadar bu sonuçların uygulanmasının da önemli olduğunu ifade etti.


Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne bağlı Çevre Mühendisleri Odası; Maden, Metalürji ve Jeoloji Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası'nın işbirliğinde düzenlenen "Su, Çevre ve Tarım Konferansı" bugün Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) başladı.


Konferansta, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, 2'nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, Gıda Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu ve Lefkoşa Belediye Başkanı Kadri Fellahoğlu yanında bazı milletvekilleri ve yetkililer de hazır bulundu.


YORGANCIOĞLU: "ÇEVRE KONUSUNDA EĞİTİM VE CEZALAR BİRLİKTE UYGULANMALI"


Başbakan Özkan Yorgancıoğlu açılışta yaptığı konuşmada, su, çevre ve tarım konularının üçünün de önemli başlıklar olduğunu dile getirdi.


Bu konularda toplumsal yararın gözetilmesi gerektiğine işaret eden Yorgancıoğlu, Türkiye'den gelecek su yanında ülkedeki kaynakların da maksimum verimle kullanılması gerektiğine işaret etti.


Çevreyi kirletenlere, suyu gereğinden fazla kullananlara ceza verilmesi yanında gerekli eğitimlerin de verilmesi gerektiğini dile getiren Yorgancıoğlu, Avrupa'da da eğitim ve cezaların birlikte uygulandığını kaydetti.


Kongreden çıkan sonuçlar kadar bu sonuçların uygulanmasının da önemli olduğunu belirten Yorgancıoğlu, bu konuda çalışma yapılması gerektiğini ifade etti.


TALAT: "SU GETİRME PROJESİNİN SİYASİ BOYUTU DA VAR"


2'nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'den su getirilmesi projesine sadece "su getirme" olarak bakılmaması gerektiğini, bunun bir ilk olacağını söyledi.


Talat yüksek teknolojiyle gerçekleştirilecek projenin siyasi bir boyutu da olduğunu ifade etti.


Geçen yıl Güney Kıbrıs'taki göletlerde 325 milyon metreküp su biriktiğine işaret eden Talat, Türkiye'den gelecek suyun 75 milyon metreküp hacminde olduğunu ekledi.


Suyun ileri teknoloji ile getirilmesinin hem Türkiye hem KKTC için prestij kaynağı olduğunu anlatan Talat, suyun müzakerelerde de önemli bir konu olacağını dile getirdi.


Suyun dikkatli kullanılması gerektiğinin altını çizen Talat, mevcut durumda dolan göletler olduğunu, yağmur sularının denize aktığını ve su baskınlarına neden olduğunu hatırlattı.


"Su Yasası"nın önemine vurgu yapan Talat, eğitim bakanlığı yaptığı dönemde müfredata çevre dersi koymalarının sonuç vermediğini, çevreyle ilgili sorunların çözümünün cezalardan geçtiğini dile getirdi.


Talat, çevre koruma konusunda "destebanlık" benzeri bir sisteme geçilebileceğini sözlerine ekledi.


BAKIRCI: "ÇEVRE YASASI REVİZE EDİLMİŞ ŞEKLİYLE MECLİS'E SUNULACAK"


Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı yaptığı konuşmada kongre sonuçlarından yararlanacaklarını dile getirdi.


Suyun önemine vurgu yapan Bakırcı, Türkiye'den su getirilmesiyle ilgili "tarihte bir ilk olacak" dedi.


Gelecek suyun yarısının içme ve kullanmada diğer yarısının ise tarımsal alanda kullanılacağını kaydeden Bakırcı, gelen miktarın 20 yıllık tüketime yeterli olduğunu ancak ülkedeki diğer su kaynaklarının doğru yönetilmesinin de önemli olduğunu söyledi.


Gelecek suyla ilgili politika eksikliği olduğu yönünde eleştiriler olduğunu ancak suyun nasıl kullanılacağıyla ilgili planlamaların yapıldığını anlatan Bakırcı, çevreyle ilgili de kısa, orta ve uzun vadeli projeleri olduğunu ve bu projeleri kısa süre içinde kamuoyuyla paylaşacaklarını belirtti.


Bakırcı, politika eksikliği olduğu şeklinde eleştiriler yapılmadan önce konunun doğruluğunun araştırılmasını istedi.


Çevre politikalarının yasalarla desteklenmesi gerektiğini de anlatan Bakırcı, bu bağlamda Çevre Yasası'nı revize edilmiş şekliyle Meclis'e sunmaya hazırlandıklarını söyledi.


Bakırcı bütünlüklü bir Su Yasası'nı hayata geçirme hazırlığında olduklarını da sözlerine ekledi.


SENNAROĞLU: "TÜRKİYE'DEN GETİRİLECEK SU ÜLKE TARIMI İÇİN ÖNEMLİ"


Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Öner Sennaroğlu da yaptığı konuşmada Türkiye'den getirilecek suyun ülke tarımı için önemli olduğunu belirtti.


Sennaroğlu suyun her damlasının verimli kullanılması gerektiğine işaret etti.


Gıda güvenliği ile çevrenin korunması konularını öncelikli gördükleri konular olduğunu dile getiren Sennaroğlu, doğa şartlarına uygun ürünler yetiştirilmesi konusu üzerinde de durduklarını söyledi.


Sennaroğlu kongre sonuçlarının çalışmalarına faydalı olacağı konusundaki inancını da ifade etti.


BEKTAŞ: "SORUNLAR KRONİKLEŞTİ"


Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş da açılışta yaptığı konuşmada, su sorunlarının kronikleştiğini dile getirerek, çevre sorunlarının büyük ölçüde, geçmişte günü kurtarmaya yönelik politikalar uygulanması nedeniyle ortaya çıktığını ifade etti.


Bektaş gelecek olan suyla ilgili politika çizilmesi gerektiği üzerinde de durdu.


ÖZUYANIK: "ZİRAİ UYGULAMALAR VE İLAÇ KALINTILARI ÜZERİNDEN SİYASET YAPILMASIN"


Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ozan Özuyanık yaptığı konuşmada ziraat konusunda planlamanın önemine vurgu yaptı.


Zirai uygulamalar ve ilaç kalıntıları konusunda bilgi kirliliği olduğunu söyleyen Özuyanık bu konular üzerinden siyaset yapılmamasını ve haber yapılırken doğru bilgiye ulaşılmasını istedi.


AKGÜN: "VAROLAN SU KAYNAKLARI KİRLETİLMESİN"


Maden, Metalürji ve Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Ertan Akün de konuşmasında suyun önemine vurgu yaptı.


Akün, Türkiye'den getirilecek suyun önemli olduğunu ama var olan kaynakların da kirletilmemesi gerektiğini dile getirdi.


YEDİ OTURUM GERÇEKLEŞECEK


İki gün sürecek konferans boyunca, "Su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi-suyun sektörel kullanımı-sulama karar destek sistemleri", "Çevre hukuku- AB Mevzuatı", "Çevre kimyasalları-pestisit kirliliği- biyolojik mücadele-atıksu yönetimi", "Hayvansal üretim-KKTC hayvancılığının yapısal özellikleri, sorunlar, hayvan besleme", "Tarımsal mekanizasyon ve KKTC'deki durumu, iyi tarım uygulamaları ve gıda güvenliği", "Organik hayvancılık" ve "Su kaynaklarındaki kirlilik tehdidi, doğal hayatı ve çevresel tehditler, su kaynaklarının jeokimyası" konulu yedi oturum gerçekleştirilecek.


 
20 Şubat 2014 Perşembe 13:36
Okunma: 1091
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu