Ana Sayfa » Kıbrıs » Sucuoğlu: Hastaneler çok yetersiz

Sucuoğlu: Hastaneler çok yetersiz

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, halkın poliklinik hizmetlerine daha kolay ulaşacağı bir sistemin getirilmesi gerektiğini, sağlıktaki sorunların sistemsizlikten kaynaklandığını söyledi.

 
 
Sucuoğlu: Hastaneler çok yetersiz


Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, halkın poliklinik hizmetlerine daha kolay ulaşacağı bir sistemin getirilmesi gerektiğini, sağlıktaki sorunların sistemsizlikten kaynaklandığını söyledi.
 
Kendilerine sağlık sistemini düzeltme hedefi koyduklarını vurgulayan Gülle, bu amaçla 28-30 Kasım'da Sağlık Çalıştayı düzenleyeceklerini; kısa, orta ve uzun vadeli planlamalar için konuların 8 ana başlıkta tartışılacağını bildirdi.


SUCUOĞLU ACİL SERVİSLERLE İLGİLİ RAPOR SUNDU


UBP Lefkoşa milletvekili Faiz Sucuoğlu, "sağlık" konulu gündem dışı konuşmasında hastanelerin acil servislerindeki durum ve sorunlarla ilgili bir rapor sundu.


Konuşmasının başında mazbata mağdurları için son gün olduğunu belirten Sucucoğlu, Komite'de çalışmaların bitme aşamasına geldiğini ancak henüz Genel Kurul'a gelmediğini belirterek, yarından sonra mazbata mağdurlarının ne olacağını sordu.


Faiz Sucuoğlu, yıllar itibarıyla sağlık bütçelerinden rakamlar vererek, kişi başına sağlık giderinin 2006'da 376 dolar iken; 2011'de 425 dolara çıktığını bildirdi.


Sucuoğlu, devlet hastanelerinde ve Sağlık Bakanlığı'nda istatistik verilerin yeterince güvenilir olmadığını savunarak Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde ne kadar kaynak kullanıldığının bilinmediğini söyledi.


Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ile diğer hastanelerin olağanüstü hal konumunun olmadığını kaydeden Sucuoğlu, ancak hastanenin çok yetersiz olduğunu belirtti.


Hastanelerde alınan ücretlerin tamamen kontrol dışı ve tüzükten ayrı olduğunu ifade eden Sucuoğlu, acil servislerinin hala yetersiz olduğunu ve görevli doktor sayılarının sadece iki tane olduğunu ifade ederek, acil servis doktorlarının yeterli bilgi ve donanıma sahip olmadığını öne sürdü.


Hastane polikliniklerinde yaşanan sıkıntıları anlatan Sucuoğlu, hastaların çok erken saatte hastaneye gidip sıra numarası almasına rağmen birçok kere ilgili doktora bakınamadan kaçtığını söyledi.


Sucuoğlu, hastanede ve acil servislerindeki birçok eksikliklerin olduğunu anlatarak, acil servislerinde engelli vatandaşlara hizmet edecek lavabo gibi şeylerin olmadığını, acil serviste kullanılması gereken ilaçların da yetersiz olduğunu ileri sürdü.


Sucuoğlu, acil servislerinin tıbbi cihazların bakım ve onarım sisteminin belirlenmediğini da savundu.


Sağlık Bakanlığı'nın hastaneye başvuru, vaka, kullanılan ilaç gibi veriler konusunda bilgisi olmadığını ileri süren Sucuoğlu, Bakanlığa bağlı hastanelerin yıllık ne kadar harcama yaptığının da bilinmediğini ve mevcut sistemden dolayı bu verilere ulaşmanın mümkün olmadığını kaydetti.


Acil servislere başvuranların, toplam hasta sayısının yüzde 25 civarını oluşturduğunu bildiren Sucuoğlu, hastanelerdeki doktor, hemşire ve diğer çalışanların sorunları konusunda bilgiler aktardı.


GÜLLE: "2006'DAN BERİ YETERİNCE YOL ALINMADI"


Sucuoğlu'nu yanıtlayan Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Sucuoğlu'nun Sayıştay'ın raporundan alıntılar yaptığını; 2006'dan bugüne bazı çalışmalar yapıldığını ancak yeterince yol alınmadığının görüldüğünü söyledi.


Gülle, acil servislere başvuran hastaların tümünün acil olmadığını; poliklinik hizmetlerinin randevulu sistemle verimlileştirilmesiyle bu sorunun aşılabileceğini; bu konu üzerinde durduklarını ifade etti.


İnsanların poliklinik hizmetlerine daha kolay ulaşacağı bir sistemin getirilmesi gerektiğini vurgulayan Ahmet Gülle, acil sağlık hizmetlerinin, ambulans ağının da geliştirilmesinin şart olduğunu; sağlıktaki tüm sorunların sistemsizlikten kaynaklandığını söyledi.


Gülle, "Hedef olarak kendimize bu sistemi düzeltme, sorunları çözmeyi koyduk. 28-30 Kasım'da çalıştay düzenliyoruz. Bütün sağlık çalışanlarının örgütlerinin katılacağı bu çalıştayda konular 8 başlıkta tartışılacak. Kısa, orta, uzun vadeli planlamalar yapılacak" diye konuştu.


Çalıştay'da, "kamu sağlık hizmetlerinin nasıl verileceği, özel sağlık hizmetleri, temel sağlık hizmetlerinin yeni bir vizyonla geliştirilmesi, ilaç yönetimi, genel sağlık sigortası, hasta hakları, acil sağlık hizmetleri ve sağlık vizyonu" başlıklarının tartışılacağını bildiren Ahmet Gülle, bugün sağlık çalışanlarının özveriyle iyi hizmet verdiğini ancak toplumun beklentisinin de daha iyiye ulaşmak olduğunu vurguladı.


Gülle, Çalışta ile tüm bunların planlanacağını bildirerek, planların da hızlı şekilde de hayata geçireceklerini ifade etti.


Bakan Gülle, Gazimağusa Serbest Liman'ndaki kirlilik konusunda Nazım Çavuşoğlu'nun sorusu üzerine, buradaki kirliliğin ıslanmadan kaynaklandığını belirtti, gerekli tetkiklerin yapıldığını söyledi. Bakan Gülle, Gümrük Dairesi'nin verdiği veri ve raporlara göre hareket ettiklerini bildirdi.


Yeniden söz alan UBP Lefkoşa milletvekili Faiz Sucuoğlu, uzun süredir ciddi adım atılmadığı için atılacak her türlü olumlu adımda destek olacaklarını söyledi. Sucuoğlu, Sağlık Çalıştayı'na da davet alırlarsa, katılmak ve katkıda bulunmak üzere seve seve gideceklerini ifade etti.

 
31 Ekim 2013 Perşembe 13:44
Okunma: 1804
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu