Ana Sayfa » Kıbrıs » Sunat Atun: "elektrik Üretim Maaliyeti Türkiye'nin 4 Katı"

Sunat Atun: "elektrik Üretim Maaliyeti Türkiye'nin 4 Katı"

"fuel-oil İle Yapılan Üretim Sürdürülebilir Değil".

 
 
Sunat Atun:

"KABLO PROJESİ İLE MAALİYET BÜYÜK ORANDA DÜŞECEK"

Lefkoşa, 27 Aralık 12 (T.A.K.): Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, elektrik maliyetlerinin yüksek olmasının nedeninin geçmiş dönemlerde Fuel-Oil tüketen makinalara  yönelik yapılan tercih olduğunu belirterek, ülkede Türkiye'deki üretim maliyetinin neredeyse dört katı bir maliyet olduğunu ve kablo projesi ile bu maliyetin çok düşük rakamlara çekilebileceğini söyledi.

Bakanlığından verilen Atun, Kıbrıs Tv'de "Son Durum" programına katılarak elektrik konusu ile ilgili soruları yanıtladı.

Kuruma bağlı hiç bir aboneye imtiyaz tanınmasının söz konusu olmadığını belirten Bakan Atun, Elektrik Kurumu nezdinde tüm abonelerin aynı statüde olduğunu söyledi. Atun, bir bakanın "şuna ayrıcalık gösterin" diye bir talimatının olmasının söz konusu olamayacağını belirtti.

Tahsilat ile ilgili riskin Devlet tarafından alınmasının mümkün olmadığını hatırlatan Bakan Atun: "Bu riski kendi özsermayesi ile alabilecek şirketler varsa bu öyle şirketlerden hizmet alınması bütün dünyada uygulanan bir yöntemdir" dedi.

Kendilerinin döneminde belediyelerle ilgili çalışmalar yaptıklarını söyleyen Atun, su motorları,arıtma,aydınlatma ve sosyal tesislerin idari binalarının  borçlarını ayrıştırdıklarını,bu borçların bazılarına faiz affı geldikten sonra taksitlendirdiklerini, bu yöntemin ardından belediyelerin idari binalarının borçlarını ödediklerini su motorları, sokak aydınlatma ve arıtma giderleri gibi  kalan borçların da bu yöntemle yapılandırılacağını ifade etti.

Sokak aydınlatmaları konusunda aylardır çalışma yaptıklarını belirten Atun, yeni bir yöntem ortaya koyduklarını söyledi. Atun, halktan tahsil edilen ancak ödenmeyen bu paranın belediyelerin tahsilat sorumluluğu ile ödenmesinin mümkün olmadığının belli olduğunu ifade ederek bu nedenle sokak aydınlatma ücretlerinin elektrik faturalarına yansıtılıp KIBTEK tarafından üstlenileceğini ve belediye faturalarından çıkarılacağını açıkladı.

"FUEL-OİL İLE ÜRETİM TERCİH HATASIDIR"

Atun, Fuel Oil'in hem borsalarda spekülatif alım satıma uygun bir emtiya olduğunu, hem de fosil türü bir yakıt cinsi olduğundan arz talep dengesine göre fiyatı sürekli artan bir ürün olduğunu belirterek, göreve geldiklerinde Fuel-Oil'in tonunun 250-300 Dolar arasında değiştiğini bugünse bu rakamın  550-600 Dolar olduğunu söyledi.

Bir ülkenin enerjisinin tamamen bir yönteme bağlı olmasının büyük riskli olduğunu ve hiç bir mantıklı gerekçesi olamayacağını belirten Sunat Atun, 2006 yılında bu santrallerin alındığında bir tercih hatası yapıldığını ifade ederek, bu tercih hatasının bedelinin, bugün hem Fuel-Oil fiyatlarının artışı hem de yapılan yatırımın borçlanarak yapılması nedeniyle oluşan yüksek faiz yükünün yüksek elektrik fiyatı olarak ödendiğini söyledi. Atun, bu nedenlerden dolayı Elektrik Kurumunun ağır maliyetler ve sürdürülemez bir yükün altında sürekli ezilmekte olduğunu belirtti.

2006'da Fuel-Oil'li Santral yerine  yapılabilecek yöntemlerle ilgili örnekler veren Atun, gaz çevirim santralleri kurulabileceğini, Desülfürizasyon Ünitesi ile çevre dostu kömürlerin kullanılacağı santraller olabileceğini ama bunların tercih edilmediğini belirtti. Atun, bu yöntemler kullanılmış olsaydı çevre dostu sistemler kurulmuş olabileciğini, maliyet çeşitliliği olabileceğini hem de ekonomik yönden daha sürdürlebilir bir yapı elde edilebileceğini söyledi. Bakan Atun  "Gelinen noktada mevcut yapı ancak tek bir şekilde değişebilir" dedi.

"TÜRKİYE'DE 12,BİZDE 54 KURUŞ"

2009 seçiminde partisinin iktidara gelirken "Türkiye'den kablo ile elektrik gelmesi" projesinin manifestolarında olduğunu hatırlatan Atun, Türkiye'deki üretim çeşitliliğinden dolayı maliyetin Kilowattsaatte 12 Kuruş olduğunu, KKTC'de ise sadece Fuel Oil maliyetinin 34 Kuruş olduğunu, bu maliyete diğer giderlerin de eklenmesiyle elektrik temin maliyetinin 54 Kuruşu bulduğunu belirtti.

Bu önemli farktan dolayı daha sürdürülebilir bir modele dönüş amacıyla kablo projesini hayata geçirmek istediklerini belirten Atun, dünyadaki bütün küçük ülkelerin daha büyük ölçekte üretim yapan anakaralardan daha ucuz elektrik temin ettiğini söyledi. Güneyin de şu anda İsrail ile aynı yöntemle bir proje hazırlığı içinde olduğunu hatırlatan Atun, bunun da yine temel gerekçesinin üretim maliyetleri olduğunu belirtti.

Bakan Atun, mevcut kurulu gücün ise ulusal güvenlik amacıyla yedek olarak muhafaza edilebileceğini söyledi.

2010 tarihli Sayıştay raporuna göre Kurumun kurulduğu günden 2009'un sonuna geçen sürede elektrik tüketiminin ancak Yüzde 42'sinin tahsil edildiğinin belgelendiğini söyleyen Atun, kendi dönemlerinde bu oranın yüzde 75'e çıktığını belirterek "Ödememe alışkanlığı son bulacaktır" dedi.

"KURUM, SÜREKLİ FAİZ ÖDÜYOR"

Bakan Atun, maliyetlerin yüksek olmasının bir diğer nedeninin de faizler olduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti:

"Şu anda Elektrik Kurumu borçlarından dolayı yıllık 25-28 Milyon TL Bankalara faiz ödemektedir. Bu borçların büyük bir kısmı da 2006 yılında yapılan yatırımdan kaynaklanmaktadır. Akaryakıt alımı da sürekli olarak Bankalardan borçlanarak yapılmaktadır ve bu da her geçen dönem daha fazla borçlanma anlamına gelmektedir."

Üretim maliyetinin yüksek tarifelere rağmen bugünkü durumda karşılanamadığını, diğer bir deyişle kurumun görev zararı yaptığını söyleyen Atun, bu durumda yapılabilecek olan en ideal çözümün "elektrik maliyetini vatandaşın ödeyebileceği rakamlara çekmek" olduğunu dile getirdi. Atun "Çünkü 50 Kuruşun üstünde bir elektrik maliyeti sizden 45 -50 Km uzakta bir anakaraparçasında 12 Kuruş gibi nerdeyse dörtte bir maliyetine üretilebiliyorsa ve teknolojide buna iman verebiliyorsa, bunu tercih etmek akla en uygun olanıdır" dedi.

Bu yöntemin ihale yoluyla belirleneceğini belirten Atun, Türkiye'deki toptan satış fiyatı üzerine yatırım maliyeti ve ihaleyle belirlenecek olan iletim ücretinin eklenmesiyle maliyetin ortaya çıkacağını ifade etti.

(HA)

 
27 Aralık 2012 Perşembe 18:32
Okunma: 689
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu