Ana Sayfa » Kıbrıs » Süre Doldu Silahlar Susmadı

Süre Doldu Silahlar Susmadı

Suriye'de Silahların Susması İçin Verilen Süre Doldu, Ancak Çatışmalar Sürüyor. başta Humus Olmak Üzere Bazı Kentlerde Çatışmalar Bugün De Devam Etti. Az Da Olsa Ülkede Bir Ateşkese Varılması Yönünde Var Olan Umutlar Da Solmuş Durumda..

 
 
Süre Doldu Silahlar Susmadı

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim Annan Planı çerçevesinde bazı şehirlerden birlikleri geri çektiklerini söyledi.

Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüşen Muallim, asıl ateşkesin gözlemcilerin ülkeye ulaşmasıyla başlayabileceğini ifade etti, ülkede devam eden çatışmalardan "silahlı çeteleri" sorumlu tuttu.

Muallim, ayrıca, Türkiye'yi Suriye muhalefetini silahlandırmakla suçladı.

Lavrov ise Şam'ın Annan barış planına sadık olduğu ve uygulamaya geçtiğine dair bilgi ve güvence aldıklarını da kaydetti.

Suriyeli muhalifler de ateşkese bağlı olduklarını ancak Esed Yönetimi'nin askerlerini çekmemesi halinde savaşa devam edeceklerini açıkladı.

Muhaliflerin sözcüsü "Suriye ordusunun Humus'taki saldırılarında 26 kişi öldü. Hükümetin ateşkese uyduğuna dair bir işaret yok'' dedi.

Türkiye-Suriye sınırında yaşanan olaylar da hem Türkiye'nin hem de uluslararası topluluğun sert tepkisine neden oldu.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, sınır ihlaline dikkat çekti.

Erdoğan, "Çok açık, net bir sınır ihlali artık oluşmuştur, bu da ortadadır. Bu sınır ihlaline yönelik olarak da bizler de son değerlendirmeleri yapacağız...  Çevre ülkelerle diplomasimiz de devam ediyor. Ondan sonra da atılması gereken adımları tabii ki atacağız'' dedi.

Pekin'de kaldığı otelde basın mensupları ile bir araya gelen Erdoğan Suriye'den kaçanların kabul edildiğini belirterek ''Bu kaçan insanları bile arkadan vuruyorlar. Burada çocuk, kadın böyle bir şeye de bakmıyorlar, acımasızca vuruyorlar" şeklinde konuştu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Türkiye-Suriye sınırındaki hareketlilik nedeniyle Çin ziyaretini yarıda kesti.

Suriye konusundaki telefon diplomasisi de sürüyor.

Ahmet Davutoğlu, Pekin'de temasları sırasında Çin Dışişleri Bakanı ile bir araya geldi, ardından da BM güvenlik konseyi daimi üyelerinin dışişleri bakanları ile tek tek telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve ABD de  Suriye'den Lübnan ve Türkiye'ye sıçrayan ateşi kınadı.

BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan ise bugün Türkiye'deydi.

Özel uçakla Hatay'a giden Annan, helikopterle Kilis'te kurulan konteynır kenti gözlemledi, daha sonra da Yayladağı kampını ziyaret etti.

İncelemelerinin ardından Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile basın toplantısı düzenleyen Kofi Annan, Suriye yönetimine en geç 12 Nisan günü saat 06.00'ya kadar şiddeti ön koşulsuz olarak durdurma çağrısını yineledi.

Atalay da ''Bugün 10 Nisan. Bizim tespitlerimize göre Suriye yönetimi kendi taahhütlerini tutuyor gözükmüyor'' dedi.

 
10 Nisan 2012 Salı 18:39
Okunma: 604
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler