Ana Sayfa » Kıbrıs » Tabipler Birliği Çevre Konulu Atölye Çalışması Yaptı

Tabipler Birliği Çevre Konulu Atölye Çalışması Yaptı

Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Güler De Katıldı.

 
 
Tabipler Birliği Çevre Konulu Atölye Çalışması Yaptı

GÜLER, ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞINDA, ÇEVRE MÜHENDİSLERİYLE BİYOLOGLARIN EN ÖNEMLİ İKİ MESLEK GRUBU OLDUĞUNU VURGULADI

GÜLER: "İYİ BİR BİYOLOG İNSAN DÜŞMANI OLMALIDIR..."

Lefkoşa, 27 Eylül 12 (T.AK.): Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), bazı çevre örgütleri ve gazetecilerin katılımıyla bugün Mirage Restoran'da atölye çalışması yaptı.

Katılımcıların çevre, zehirler, çalışma yaşamıyla ilgili görüşlerini aktardığı  atölye çalışmasına Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çağatay Güler de katıldı.

Prof. Dr. Çağatay Güler toplantıda yaptığı konuşmada, çevre ve halk sağlığı konusunda çevre mühendisleriyle biyologların özel öneme sahil olduğuna işaret ederek, bu iki meslek grubunun çevre çalışmaları için önemli olduğunu söyledi.

Güler, bu iki meslek grubunun birlikte çalışması gerektiğini, buna bir üçüncü meslek grubu olarak medya çalışanlarının da eklenmesi gerekliliği üzerinde durarak, çevre konusunda kısılmak istenen seslerin ancak medya aracılığıyla halka ulaştırılabileceğini kaydetti.

Güler, kimyasalların kullanımına özel önem verilmesi gerekliği üzerinde durarak, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'deki bir yasaya göre ülke içinde kullanımı yasak bazı kimyasalların üretilerek yurtdışına satışının yapılabildiğini söyledi.

Prof. Güler, Türkiye'de yapılan pek çok araştırmada ülkeyi girişi 20 yıldır yasak olan kimyasalların kalıntılarının tespit edildiğini, bunun çevre ve insan sağlığı konusundaki tehlikeyi ortayı koyması açısından önemli olduğunu anlatarak, kimyasalların insan sağlığını zararları konusuna titizlikle bakılması gerektiğini anlattı.

Siyanür kullanılan bir alanda insanların kanında siyanür aramanın bir anlam ifade etmediğine işaret eden Güler, yapılması gerekenin bu insanların tiroidine bakmak olduğunu söyledi.

Güler, yıllar önce Bangladeş'te  yapılan kuyu  suyu ile su ihtiyacının karşılanması çalışmasında dünyaca ünlü bir uluslar arası şirketin o dönemde rutin değil diye arsenik taraması yaptırmadan suya kullanılır raporu verdiğini anlatarak, bugün yapılmayan bu tahliller nedeniyle binlerce Bangladeşlinin vücutlarında lezyonlarla yaşadığını ve bunların büyük bir bölümünün kanser olacağını bildiğini belirtti.

Güler, yıllar içinde edindiği düşüncenin "devlet laboratuarlarına" güvenmemek olduğunu, çünkü yıllarca birçok kez aldatıldıklarının ortaya çıktığını ifade ederek, bugün özellikle bu konuda "hakem laboratuarların" belirlenmesini talep etmek gerekliliğine dikkat çekti.

Konuşmasında çevre mühendisleri ve biyologlar için sürekli övgüler düzen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çağatay Güler, özellikle biyologların doğa konusunda "aşırı" olması gerektiğini söyledi.

Güler, bir hekim olarak bir çocuğun yaşaması için gerekirse binlerce dönüm ormanı yakabileceğini anlatarak, işte biyologların öneminin burada ortaya çıktığını böyle bir durumda biyologun tampon olması gerektiğini belirtti.

"İyi bir biyolog insan düşmanı olmalıdır" diyen Güler, insan düşmanı olunmaması halinde bunun sonuçlarının doğa ve çevre üzerinde yıkıcı olabileceğini söyledi.

Çağatay Güler, biyologların bu bağlamda aşır olmasının önemine işaret ederek, yıllar önce sıtma ile mücadele eden Türkiye'de Büyük Millet Meclisi'nde herkesin "bataklıkları kurutalım" konuşması yaparken bir biyolog milletvekilinin çıkıp, "Durun şu İtalyan'lar bataklık kurutmaktan çekiniyor bir nedenini öğrenelim" demesinin önemli olduğunu belirtti.

Güler, bu gibi kavramaların tek tek ele alınarak atölye çalışmalarında tartışılmasının önemli olduğunu ifade ederek, diğer türlü her konunun tartışılmasının kavram kargaşasına neden olabileceğini söyledi.

Konuşmasında ısrarla çevre mühendisliğinin önemine işaret eden Güler, dünyada bir çevre mühendisinin ortalama maaşının 6 bin dolarken, Türkiye'de iş bulayan, bu nedenle taksi şoförlüğü yapan çevrem mühendisleri bildiğini anlattı.

Çağatay Güler, geçmişte bir yabancı firmanın Türkiye'ye 12 ton zehir (kimyasal ilaç) sattığını, aynı firmanın satış gerçekleştikten sadece 20 gün sonra da bu ilacın dünya genelinde kullanımını yasakladığını anlatarak, geri kalmış, gelişmekte olan ülkelerde bu tür satışlar hatta deneysel ilaçların bile kullanıldığını söyledi.

Gelişmiş ülkelerde herhangi bir alanın ilaçlanmasından sonra ilaçlanan alana ne zaman girilebileceğinin belirlenerek alana girişlerin bu süre içinde yasaklandığını (sürenin minimum 48 saat) vurgulayan Güler, "Bizde ise böyle bir denetleme yok. Bizde ilaçla ve git anlayışı var. Bu ilaçlama yapılır ilaçlayanlar çeker gider biz de çoluk çocuk ilaçlanan yerlere gideriz uygulaması var" diye konuştu.

Prof. Dr. Çağatay Güler, katı atık depolamada yer seçiminin önemli olduğunu, çünkü katı atık depolamada rüzgarın bile önemli bir faktör olduğunu söyledi.

HÜDAOĞLU

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Başkanı Suphi Hüdaoğlu ise konuşmasında çevre konulu atölye çalışmasına katılanlara teşekkür etti.

Hüdaoğlu, toplantıya katılanların konuşmadan önce kendilerini tanıtması ve konuyla ilgili görüşlerini aktarmasını isteyerek, KTTB'nin bilimsel verilerle hareket ettiğini ve etmeye devam edeceğini ifade etti.

Toplantıda "Böceklere Karşı Kullanılan zehirler", "Gıdalarda Kullanılan Zehirler" ile "Mevsimlik İşçi" konulu üç de kısa metrajlı film gösterimi yapıldı.

Atölye çalışmasına katılan farklı medya ve sivil toplum örgütü temsilcileri de söz alarak, konuyla ilgili düşüncelerini aktardı.

(HY/ŞEB) FOTOĞRAFLI

 
27 Eylül 2012 Perşembe 17:17
Okunma: 417
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu