Ana Sayfa » Kıbrıs » Tabipler Birliği Tarım Konusunda Atölye Çalışması Düzenledi

Tabipler Birliği Tarım Konusunda Atölye Çalışması Düzenledi

"tarım Politikaları, Mevsimlik Tarım İşçiliği Ve Sağlık Sorunları, Tarım İlaçları Ve Halk Sağlığı" Konularındaki Teşhislerin İlgili Mercilere Ulaştırılmasının Ardından Derhal Çalışma Başlatılması İstendi.

 
 
Tabipler Birliği Tarım Konusunda Atölye Çalışması Düzenledi

"TARIM İLAÇLARI REÇETEYLE SATILMALI... KULLANIM ZAMANI VE MİKTARI KONTROL EDİLMELİ"

Lefkoşa, 11 Eylül 12 (T.A.K.): Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), ilgili sivil kesimlerin temsilcilerinin katılımıyla "Tarım politikaları, mevsimlik tarım işçiliği ve sağlık sorunları ile tarım ilaçları ve halk sağlığı" konularında atölye çalışması düzenledi. Atölye çalışmasında, sorunlara konulan teşhislerin ilgili mercilere ulaştırılması; çözüm için sivil toplum örgütleriyle Hükümet'in derhal çalışmaya başlaması gerektiği görüşü çıktı.

"BİRÇOK SAĞLIK SORUNUNUN TEMEL NEDENİ TARIM İLAÇLARININ YANLIŞ KULLANIMI"

Tabipler Birliği Başkanı Dr. Suphi Hüdaoğlu'nun açıklamasına göre, ülkedeki sağlık sorunlarından birçoğunun temel nedeni, tarım ilaçlarının yanlış kullanımı...

"KÖY YOĞURDU, EKMEĞİ VE TAVUĞUNDAN UZAKLAŞTIRILDIK"

6 Eylül'de düzenlenen atölye çalışmasının Taner Selçuk tarafından oluşturulan raporuna göre, tarım politikaları başlığı altındaki tartışmada, tarım sektörünün gereken ilgili görmediği;  halkın alışık olduğu köy yoğurdu, köy ekmeği, köy tavuğu kavramlarından uzaklaştırıldığı belirtildi.

Tarım arazilerinin giderek azaldığı, gençlerin üretimden koparıldığı belirtilen raporda, küçük işletmelerden koparılanların memuriyete yönlendirildiği; tarımın rekabet dışı kaldığı; narenciye, zeytin, patates, küçükbaş hayvancılık sektörlerinin teşvik edileceği yerde başka ülkelerdeki büyük işletmelerin teşvikler alarak ürettiği peynir, zeytinyağı gibi ürünlerin yerli üretimin önünü tıkamasına seyirci kalındığı görüşü ifade edildi.

Raporda, kar maksimizasyonu güden büyük işletmelerin tarım işçilerinin sağlığını ve gıda güvenliğini dikkate aldığını söylemenin mümkün olmadığı belirtilerek şöyle denildi:

"Örneğin, katkı maddeleri kullanarak uzun ömürlü yoğurt ve peynir üretmek gibi, genetiği değiştirilmiş ürünler yetiştirmek gibi... Küresel kapitalist tarımın yapısı özellikle beslenme ve çevreye olan etkilerinin yoğun biçimde tartışılmasına neden olmaktadır. Yoğun kimyasal kullanımı, yiyeceklerin üretilme ve işlenme biçimleri nedeniyle, besin değerlerinin azalması ve birçok yiyecekte toksik kimyasalların düzeyinin artması gibi sorunlara neden olmaktadır. 'Sanayileşmiş' gıda işleme süreçlerinin zehirli kimyasalların artan kullanımı ve hızla ayaküstü yenen abur cubur yiyeceklerin düşük besin değerleri nedeniyle aşırı şişmanlık ve bununla ilgili hastalıkların yaygınlaşmasına aynı zamanda açlık ve kötü beslenmenin sürmesine neden olmaktadır."

Tabipler Birliği'nin atölye çalışması raporunda, bütün bu sorunların köy kooperatiflerinin devlet denetimine girdikten sonra başlamasının bir rastlantı olmadığı kaydedildi.

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLİĞİ VE SAĞLIK SORUNLARI

Raporda, Türkiye'den gelen mevsimlik işçilerin çok kötü şartlarda yaşam savaşı verdiği; çocuklarının okula gidemediği ve sigortasız çalıştırıldıkları belirtilerek, eğitimsiz olan bazılarının tarım ilaçlama işleriyle de meşgul olarak hem kendilerine hem de gıdaları tüketenlere zarar verdiği ifade edildi.

"TARIM İLAÇLARI REÇETEYLE SATILMALI"

"Hâlbuki insan  beslenmesinde kullanılacak ilaçların, ehli çalışanlar tarafından ve reçete ile satın alınarak kullanılmasını daha doğru olur" denilen raporda, "Tarım İlaçları ve Halk Sağlığı" başlığında "Tarım ilaçlarının ithalatından başlayıp, reçete ile satılması, kullanım zamanı ve miktarı ve kesimi yapılan gıdalardaki muhteviyatına kadar kontrol edilmesi ve denetlenmesi, halk sağlığı için bir mecburiyet olmalıdır" ifadesi kullanıldı. 

Raporun sonuç bölümünde "Tarım politikaları, mevsimlik tarım işçiliği ve sağlık sorunları vetarım ilaçları ve halk sağlığı" konularına konulan teşhislerin icraat mercilerine ulaştırılması ve projelendirilmesi gereği vurgulanarak sivil toplum örgütleriyle Hükümet'in buna hemen başlaması gerektiği vurgulandı.

(GÜL/HY)

 
11 Eylül 2012 Salı 17:26
Okunma: 438
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)