Ana Sayfa » Kıbrıs » Taçoy: Küçük'ün yaptığı korku imparatorluğu yaratmak

Taçoy: Küçük'ün yaptığı korku imparatorluğu yaratmak

Ulusal Birlik partisi içerisinde güvensizlik önergesi verilmesi tartışması sürerken, UBP Genel Başkanı İrsen Küçük, ABD temaslarını yarıda keserek ülkeye döndü. Partiden bazı isimlerin ihraç edildiği iddialarına Ada TV’de anahaber bültenine canlı telefon bağlantısıyla katılan UBP Milletvekili Hasan Taçoy verdi.

 
 
Taçoy: Küçük'ün yaptığı korku imparatorluğu yaratmak
Esra TÜRKEL  STARKIBRIS

Ulusal Birlik partisi içerisinde güvensizlik önergesi verilmesi tartışması sürerken, UBP Genel Başkanı İrsen Küçük, ABD temaslarını yarıda keserek ülkeye döndü. Partiden bazı isimlerin ihraç edildiği iddialarına Ada TV’de anahaber bültenine canlı telefon bağlantısıyla katılan UBP Milletvekili Hasan Taçoy verdi.

“BENDEN DAHA UBP’LİLER”
UBP genel yönetim kurulunda kendisinin, Ahmet Kaşif ve TürkayTokel’in ihraç edildiği iddialarını yanıtlayan Taçoy,“sizin benden daha fazla haberiniz var. Ben de basından öğrendim. Yargısız infaz yapmayı seven ve partinin bugünlere gelmesini sağlayan İrsen Küçük’ün, benden daha UBP’li insanlara bu kararı alması kendisini zan altında bırakır. Ben UBP’ye girdiğimde kendisi başka partideydi.

“KÜÇÜK’ÜN YAPTIĞI KORKU İMPARATORLUĞU YARATMAK”
İrsen Küçük’ün yapmış olduğu politika ve siyaset korku cumhuriyeti yaratmaktır. Ben 3-4 arkadaşı ihraç ederim diyerek, benin aldığım bilgi de bu ihraçların arasında İlkay beyin de olduğudur. Başka partiden ayrılıp UBP’ye gelen bir arkadaşın alınmaması beni duygulandırdı. Sayının sırf 6’da kalması ve 26 sayısıyla hükümetten gitmemesi içindir. Bu zaman kadar imza koyan ya da muhalif diye bahsedilen arkadaşlar muhalifler 10 tane imza koymaz diye de konuşuluyor. 8 arkadaşın birde eşit çerçevede sorması gerekiyordu.Bence İrsen Küçük,4 kişinin ihraç edildiği, hep bana çalışan mekanizma içerisinde UBP’yi yürütmeye çalışan bir genel başkandır. Son seçimlerde alınan oylara bakıldığında UBP’ninbu hükümetin kurmaya bizlerin yardımcı olduğu gerçeği yanında, UBP hükümetinin bizden tarafa yıkılmasına bir anlam verememiştir. UBP’yi bu anlamda çok zarara uğrattığı oldukça zarar verdiği tabanının sesini eşit şekilde duyuramadığından bu günlere gelinmiştir. Bu kararı verirken hangi amaçla ihraç edildiğim de sorulacaktır.

“BİZİM İÇİMİZDE KIRILMA YOK”
UBPiçinde muhalif kanatla ilgili herhangi bir kırılma var mı sorusuna Taçoy’un yanıtı şöyle oldu: “Öyle bir şey yok sadece CTP’nin içerisine bir mesaj vermek için yapılmış ve öyle bir kırılma olduğu izlenimi verilmek istendi. İmza koyan veya güven oylamasında imza koyması muteber 8 arkadaşımız imzalarını koymuştur bundan sonra CTP TDP ve DP’ye kalmıştır. İrsen Küçük sadece iktidarda kalmak için sarf ettiği bir harekettir. Sekiz milletvekili arkadaşımız şu ana kadar kararlarının arkasında durmaktadır. Hiç böyle bir ortam olmadan da bu arkadaşlarımız bu imzaları atmışlardır.”

“DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN ÇABALARIMIZ VARDI”
Cumhuriyeti Türk Partisi Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da konu üzerine şunları söyledi: “Çok uzun bir süreden beri bu ülkeyi yöneten UBP hükümetinin hükümetten düşürülmesi adına çabalarımız vardı.Ortaya çıkan son durum parti meclisinde değerlendirildi ve hükümetin güvensizlik önergesiyle düşürülmesi ve yetki çerçevesinde yürütülen görüşmelerde 29 Eylülde bir erken seçimimin yapılması konusunda mutabakat sağlandı. Meclis’te büyük bir aksilik olmazsa bu iki önergenin meclise sunulması yapılacak. Bazımilletvekillerini ihraç etmesi nasıl bir noktaya ulaşacak, 3’den sekize çıkacak mı göreceğiz. 8 milletvekili imzalarının arkasındadır” dedi. Meclis gruplarını toplantıya çağırıp son bir değerlendirme yapacaklarını belirten Yorgancıoğlu, CTP’nin kararlarında bugünkü koşullarda hem erken seçim hem güvensizlik önergesi için koşulların değişmesinin söz konusuolmadığını vurguladı. Yorgancıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Sayı 26’nın altına düşerse bu tartışma konusudur. Bugünkü konum itibariyle güvensizlik önergesi ve erken seçim önergesinin verilmesinde herhangi bir sıkıntı yok.Mevcut hükümet tarafından bu hükümetin yürütülemeyeceği aşikardır. Sayın irsen Küçük’ünde bu konuda ikna olması gerekmektedir.”

“KENDİSİ ARKADAŞLARININ KUYUSUNU KAZDI”
Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise şu yorumda bulundu: “İrsen Küçük, 3 kişiyi ihraç etme yönüne gitti, yanında 16-27 bulunsun hükümet edebilsin diye. Hala daha hükümeti nasıl götürebilirimin peşinde. Kuyusu kazılıyor deniyor ancak o kendisi arkadaşlarının kuyusunu kazmaya çalıştı. Bir genel sekreterliği bile paylaşamadı. Kendi arkadaşlarını kutlayamadı. Bu hırsı da anlamakta güçlük çekiyorum. Arkadaşlarını kucaklayamadı UBP’de. Kurultaydan sonra partide birliği bütünlüğü koruyabilmek için arkadaşlarını kucaklayabilmeliydi.

“BİZE 26 YETER”
Milletvekillerinin de kafasında ‘senin arkadaşların da ihanet etti’ diyerek bulanıklık yaratarak 8 milletvekilin de kırılma yaratılmasını sağlayan dedikodu trafiği var. Demokrat parti için TDP, CTP’den şu anda 8 milletvekili de imzalamış durumundadır önergeyi, 27’dir bize 26 yeter. Mesele bundan sonra dik durmaktır, güvensizlik önergesini birlikte veriyoruz 29 eylülde de seçime gidiyoruz diye süreci ileriye götürdük. TDP’nin duruşu da net anlaşılsın İrsen Küçük hükümeti bu şekilde devam edemez. Bu muhalif guruptaki arkadaşlar bizimle beraber imza atabileceklerin de yanında durmamız lazım. TDP’nin 3 imzası bu süreç için hazırdır. Hükümet düştükten sonra da İrsen küçük hükümet gitmelidir.”
**

SERDAR DENKTAŞ: “HÜKÜMET BİTMİŞTİR”
Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, bu hükümetin uzun bir süreden beridir bitmiş durumda olduğunu kaydederek şöyle konuştu: “Kurutayın birinci ayağından itibaren bitmiş durumdadır. Uzatmaları oynadılar, gelinen noktada hiçbir uzlaşma ortamına kulak asmayınca irsen bey parti içindeki tavrı da böyledir durum bu noktaya geldi. Yeni hükümet konusu masaya yatırılmadı toplandığımız doğrudur, CTP’ninAKEL’le görüşmesi vardı, bu nedenle meclis açık olduğu saatlerde bir araya gelemedik, evde toplandık. Hükümet nasıl kurulur diye bir şey konuşulmadı. Konuşulan güvensizlik önergesinin verilmesidir ve bir kez daha İrsen Küçük hükümetinin kurulmamasıdır, ilk etapta yapacağımız bu hükümetin düşürülmesidir her geçen saniye daha fazla zarar vermektedir ülkeye.

“HAYRETE DÜŞTÜM”
İrsen Küçük’ün açıklamalarını dinlediğimde hayretlere düştüm. Genel sekreterlik konusunda, yurt dışında Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşme yapma yetkisi yoktur, buna rağmen halkımızı kandırmaya çalışıyor. Bunları bir tarafa koysun irsen küçük hükümeti bitmiştir. Üç veya dört milletvekilin ihracından bahsediliyor. Parti meclisinin ihraç yetkisi yoktur bu bir disiplin kurulu meselesidir. Sekiz kişi gurubu bölme adına atılmış bir adımdır. Taçoy’un duyurmakta olduğu İrsen Küçük CTP’liMağusalı milletvekiliyle dirsek teması kurduğu, 18 Ağustos’ta seçimi yapmak istiyor söylentileri bu gurubu dağıtmaya yönelik dedikodu maiyetinde bildirilerdir. Bir aksilik çıkarsa muhalif milletvekillerini bölmeyi başarırsa çıkar. Har hal ve karda erken seçim kapıdadır hükümet düşecektir. İktidardadır diye İrsen beyden çekinenler varsa artık çekincelerini ortadan kaldırsınlar. İrsen küçük hükümeti bitmiştir. Bu kadar net konuşabiliyorum.

“GÖREV TALEBİMİZ TOK”
Cumhurbaşkanının görevi bana vermesi konusunda talebimiz yok, hiçbirimizi arasında bu sorun çıkmaz öyle… Bir noktada kendi aramızda karar vereceğiz geçici hükümette atanacak kişi koordinasyon görevi yapacaktır. Göreve gelecek kişi hiç fark etmez o noktaya geldiğimizde beraber konuşacağız. Mesele şu anda bir kurultayda bile neler yapabileceğini net gördüğümüz İrsen Küçük’süzbir hükümetin oluşmasıdır.”
 
20 Mayıs 2013 Pazartesi 10:20
Okunma: 1209
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu