Ana Sayfa » Kıbrıs » Taçoy'dan Samimi İtiraflar...

Taçoy'dan Samimi İtiraflar...

ADA TV ekranlarında gündemde öne çıkan konu başlıklarının yorumlandığı Hasan Hastürer’le Bugün Programı’na UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy konuk oldu

 
 
Taçoy'dan Samimi İtiraflar...


KKTC’deki siyasetin bugünkü durumu ve UBP Genel Başkanlık Kurultayı’nın konuşulduğu Hasan Hastürer’le Bugün Programı’na konuk olan UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy parti ile ilgili çok samimi açıklamalarda bulundu. Başbakan İrsen Küçük’ün halka hizmet yerine kurultaya hazırlandığını belirten Taçoy; “Bu kadar teşkilatçı birinin seçimden korkmaması gerektiğinin” de altını çizdi. KKTC’nin şuanda içinde bulunduğu ekonomik duruma da değinen Taçoy; Körfez krizini hatırlatarak; “O kriz dahi bugün o günü aratıyor. O günde siftah etmezdik ama bilirdik iş olacak. Şimdi halk ne olacağını bilmiyor” dedi. İşte Hastürer ile Taçoy’un röportajının ana hatları;

İçinde bulunduğumuz durumu, bu toprakların insanı ve bir siyaset insanı olarak Hasan Taçoy nasıl görüyor?

KKTC’de bugün siyaset, muhalefetin eksikliği ile iktidarın yapmadıklarıdır. Sadece bugün değil geçmişte de sanki başkaları talep ediyor gibi davranılması bizi üzmektedir. Bugünkü siyasetin yönetim anlayışı belki de çok farklı olmalıydı. Küçücük bir adada daha farklı ve daha güzel bir yönetim olabilirdi. Ancak biz maalesef, hala eski yöntemlerle idareyi tercih ediyoruz.

CTP kuruluş tarihi itibariyle en eski parti ama UBP de CTP’den 5 yıl sonra kurulmasına rağmen kökleri daha yeniye giden bir parti. Yarım asra giden bir parti neden bu kadar umursamaz ve gözü karar yanlışlar yapıyor?

Gözü kara yanlışlar yapılıyor doğrudur. Gözü kara yanlışlar yapılırken halkın talep ettikleri yerine daha fazla zemin ve parti açısından zemini nasıl oluştururum düşüncesi vardır. Parti başkanını zaman zaman eleştirdim. UBP içindeki bu yapılanma teşkilatı demokratik olma kısmı bozuldu. Çünkü biz tüzüğümüze aykırı bazı atamalar yaptık. Bu da delege yapısı açısından tüzük dışı.

2009 Nisan seçimi sonrasında sayın şu anki Cumhurbaşkanımız Eroğlu, cumhurbaşkanlığını hedefledi. Seçime kadar UBP cumhurbaşkanlığına endeksli gitti. O günden bugüne partiye egemen olma süreci yaşanıyor. Ne zaman toplum hatırlanacak?

İşte problem orda! Bu kadar teşkilatçı olan birisinin seçimden korkmaması gerekiyor. Şuanda Sayın Küçük halka hizmet yerine kurultaya hazırlanıyor. Şuan ihtiyacımı olan halka verilen hizmet. Her ne kadar makro ekonomiden bahsediyorsak, halkın ve esnafın çekmiş olduğu sıkıntıyı da gözlemlememiz gerekir.


Fakat bunca sıkıntımız olmasına rağmen yetkililer büyüme tasarrufun arttığıyla ilgili sürekli açıklamalarda bulunuyor…

İhracaat arttı, öğrenci sayısı arttı, turist sayısı arttı. Bunun yanında kendi içindeki bütçeler sıkıntılardan dolayı ve piyasanın nakit sıkıntısını kimse hesaba katmıyor. Makro ekonomi düşünülürken esnafın çektiği sıkıntıyı gözden kaçırıyoruz. Nüfusta azalma var. CTP zamanında uygulanan politikalardan vazgeçilmesi ve nüfusta azalma olması ekonomik girdileri azaltmıştır. Bunlardan dolayı bugün bazı sıkıntıları çekiyoruz.

Hasan Taçoy Lefkoşa’nın popüler esnaf ve sanatkârlarından Terzi Yusuf’un oğlu. Yani siz tüccar çocuğu değilsiniz ama esnaf çocuğusunuz esnafın halinden anlıyorsunuz. Hiç bu kadar kötü olmuş muydu çarşı?


Körfez Krizi hatırlasanız, o kriz dahi bugün o günü aratıyor. O günde siftah etmezdik ama bilirdik iş olacak. Şimdi halk ne olacağını bilmiyor. Bugün 2013 ve 2015 ekonomik programını ben hala görmedim. Sanırım arkadaşlarımız bu değerlere bakarak açıklarlar ki geleceğe daha farklı adımlar atalım. Hep Türkiye istedi o yüzden böyle oldu söylemi de ortadan kalkacak bu programla birlikte.


UBP evini ne zaman demokratik anlamda temizleyecek ve düzgün hale getirecek?

6-7 ay içerisinde yapacağımız kongrelerle evimizi daha temiz bir hale getireceğiz. Çünkü bizim istediğimiz KKTC’de gerçek anlamıyla iki büyük siyasi partisinin olduğunu ispat etmektir. Ne UBP’den vazgeçiyoruz hala daha umudumuz vardır ancak şu anki yapısı itibariyle olmayacağını iddia eden bir kısım insan vardır. İnşallah bu önümüzdeki aylar içerisinde bunların hepsi olacak.

Sayın Bakan ve UBP Genel Başkanı adayım diyor. Ama bir biçimde şu başarıldı kimse kolay kolay Genel Başkan için alternatif olarak ileri çıkamıyor. Bu parti içinde bir baskının eseri mi?

Kurultay bir hazırlık dönemi var. Başbakan da bunu kullanıyor. Ancak inanınki UBP içerisinde demokrasi her zaman için kaynayan kazanın içini için devam ettiğini bilmektedir.

Aralık kurultayı seçimsiz ve iddialı bir başkanlık yarışı olur mu?

Zor olur seçimli bir yarış olur diye inanıyorum. İddialı bir başkanlık yarışı olur. 2 aday olacaktır ikisi de iddialı olur.


Yani, Sayın Başbakan için Aralık Kurultayı çantada keklik değil?
Şimdi halkın beklentileri vardır. Son günlerde konuşuluyor dolum tesisi olsun, dış Türkler için kurulan birim olsun. Ben o kesimin tam karşısında olan bir kısımda yer alıyorum. Bu konuların özen gösterilerek tartışılmasını arzulayan biriyim. Geçtiğimiz gün Divan Başkanlığında bir karar üretildi biz bunu grubumuzda tartşacağız. Şuanda Meclis ve KKTC’deki siyasi yapı çok farklı bir döneme giriyor bu dönemi inşallah hep birlikte takip edeceğiz.

UBP, ÖRP’nin oluşum sürecinde çok ciddi bir demokratik bir reaksiyon gösterdi. Ve toplumdan da kabul gördü bu reaksiyon. Ancak, belleklerde o reaksiyon dururken tam tersi transferlere kapı açtı. Yani UBP, Mevlana’nın tekkesi mi?

Mevlananın tekkesi olmaması gerekir. UBP yola çıkarken herhangi bir koalisyon arayışıyla yetki verdi Genel Başkana. Bugün konuştuğumuz konu ÖRP’nin UBP’ye gelişi. Benim ÖRP henüz kendisini aklayamadı diye bir açıklamam oldu. Ve Başbakanın benim açıklamamın ardından bir açıklaması oldu aklandı diye. Bu aklanma mıdır? Eğer UBP bu aklanmayı gerçekleştirdiyse CTP’nin üzerine gitmemesi lazım. Aklanma sadece halkın aklamasıyla değil. Örneğin zamanında 1 yıllık bakanlık dönemim oldu. Örneğin telefon dairesinin bir olayı vardı. CTP ihaleli bir çıkış yaptı sonra iptal edildi, dava açıldı, davaları kazanıldı gibi olaylar. Bunlar gibi bir çok olayı UBP takip etti.


Sayın İrsen Küçük parti genel başkanı oldu. Eşzamanlı olarak partide lider de olabildi mi? Ve Sayın Eroğlu lider olabildi mi?

Sayın Eroğlu’nun yıllar içerisinde kazanılmış bir liderliği vardı. İrsen Küçük henüz lider olamadı.

Peki, sizce Sayın İrsen Küçük’ün gönlünde Cumhurbaşkanlığı yatıyor mu?

Her insanın gönlünde bir şey yatar. Onun da gönlünde vardır. Muhakkak ki vardır…

Nisan ayını da gerini bırakmak için yola çıktık. 1 Nisan’ı da geride bıraktık. Şaka yapmayı seviyoruz biz aslında. Kıbrıslı Türkler şaka yapmayı sever. Ama şakanın da kendi içinde bir mizah sınırları olması lazım. Yani Temel fıkraları, Nasreddin Hoca fıkraları gibi olması lazım şaka. Ama biz şakayı bile siyasi zemine oturtup insanların “hadi” diye bakmasını sağladık. Geride kalan her zaman dilimi insan hayatında gelecek açısından bir zemin oluşturmalı. Yani geride kalan süre insan hayatında sizi daha yükseğe mi taşıyacak yoksa patinaj yaparak geriye doğru mu gideceğiz. Tabii ki bu ülke ya bir uçaktır, ya bir gemidir ya bir otobüstür. Uçaksa kaptan pilot olarak, gemiyse yine geminin kaptanı olarak, otobüsse de şoförü vardır. Bütün mesele direksiyonda olanların o direksiyona ne kadar hakim olduğu ve bizi hedefe ne kadar götüreceği meselesidir. Bütünüyle sorgulamak gerekiyor aslında. Toplumu da sorgulamak gerekiyor. Her şeyi siyasetçinin sırtına yıkmak gerekli midir? Vallahi seçenin kalitesi, seçilenin kalitesini de gösteriyor. 50 kişilik bir parlamentomuz var. Bu parlamento toplumun güvenini ve duyduğu itibarı erozyona uğratıyor. Her zaman söylerim siyasal partiler büyüklükleri oranda ya artı ya da eksi puan alırlar. Şuan da 2009 seçimlerinden beri UBP iktidarda. Gerek Meclis’teki gerekse de sokaktaki muhalefet zemin kaybetti. Ama UBP, muhalefetsizliğin bedelini ağır ödeyecek. Bugün bu çerçevede bir sohbet yapmak istedim, adaşım, sevgili dostum, UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy’la…
 
4 Nisan 2012 Çarşamba 09:55
Okunma: 1143
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)