Ana Sayfa » Kıbrıs » TAK VE AA ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI YENİLENDİ

TAK VE AA ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI YENİLENDİ

Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdür Yardımcısı Ebubekir Şahin, Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) Müdürü Doç. Dr. Neriman Saygılı'yı ziyaret etti. Ziyaret sırasında, AA ile TAK arasındaki mevcut işbirliği anlaşması da yenilendi.

 
 
TAK VE AA ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI YENİLENDİ

 

Anlaşma uyarınca, taraflar, ilgi alanlarındaki haberleri aktiviteleri doğrultusunda paylaşmayı taahhüt ederken, bu haberleri kullanma, ayrıca içeriği bozulmamak ve kaynağı belirtilmek koşulu ile abonelerine iletme hakları  bulunuyor.

Karşılıklı personel değişimi ve personelin eğitimi konuları ile tecrübelerini ve teknik imkanlarını birbirleriyle paylaşmasına yönelik düzenlemeler öngören anlaşma, her iki ajansın, birbirlerinin editörleri, meslek ve teknik uzmanları arasındaki temaslarla kendi tecrübelerini ve teknik yardımlarını birbirlerine aktarması yanında,  haber ve fotoğraf alanlarında telif hakları konularında iyileştirmeler de içeriyor.

ŞAHİN

TAK'ta gerçekleşen imza töreni öncesi konuşan AA Genel Müdürü Yardımcısı Şahin, 2011 yılından itibaren AA'nın yeni bir yapılanmaya girdiğini ifade ederek, gerek Ortadoğu gerekse dünyadaki gelişmelerin en iyi şekilde takip edileceği çalışmalara imza atıldığını söyledi.

KKTC'nin de büyük öneme sahip olduğunu belirten Şahin, ikili ilişkilerin geliştirilmesi adına yapılacak anlaşma ile eğitim, işbirliği ve diğer konularda TAK ile mevcut bağların daha da pekiştirileceğini ifade etti.

Şahin, Türkiye'de devlet ve hükümet yetkililerinin yanı sıra, "milli Kıbrıs davasının? da takibinin birinci elden yapıldığını anlattı.

SAYGILI

Türkiye'nin KKTC'yi her zaman desteklediğini belirten TAK Müdürü Doç. Dr. Neriman Saygılı da, yapılacak sözleşmenin bir anlamda yenileme olacağını söyledi.

TAK çalışanları ve Yönetim Kurulu adına Şahin'e teşekkür eden Saygılı, Kıbrıs Türkü'nün sesini dünyada daha güçlü duyurmayı kendisine hedef belirlemiş TAK'ın, AA gibi, bir noktaya gelmiş bir ajansla işbirliği yapmasının önemine işaret etti.

Gelecekte TAK'ın yeni binasına kavuşmasıyla, bir "basın sitesi? bünyesi içerisinde AA'nın TAK'a gerekli eğitim ve teknik desteği sağlayacağına inandığını da söyleyen Saygılı, bunun yanında TAK'ın da AA'ya yardımlarının süreceğini dile getirdi.

Daha sonra sözleşmeye imza konularak, hayırlı olması dileğinde bulunuldu.

ERSOY

TAK Yönetim Kurulu Başkanı Emir Ersoy da, AA'nın TAK'a her zaman destek veren ve elinden tutan bir kurum olduğunu kaydederek, yeni dönemde her iki ajansın da yenilenen yüzlerle başarılara imza atmaya devam edeceğini belirtti.

IŞIMAN

TAK Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Işıman ise, iki ajans arasında aynı sıcak ilişkilerin devamını dileyerek, karşılıklı ilşkilerin esas olduğunu ve AA'ya güvenin "sınırsız? olduğunu kaydetti.

Işıman AA ve TAK'ın kuruluş amaçlarının birbiriyle örtüştüğünü de sözlerine ekledi.

İMZALANAN ANLAŞMA

TAK ve AA arasında yapılan işbirliği anlaşmasının tam metni şöyle:

"Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında işbirliğini daha da geliştirmek ve iki ülke arasındaki içerik değişimini sağlamak amacıyla Ankara merkezli Anadolu Ajansı (bundan sonra "AA? olarak anılacaktır) ile Lefkoşa merkezli Türk Ajansı-Kıbrıs haber ajansı, bundan sonra "TAK? olarak anılacaktır, aşağıdaki anlaşmayı imzalamışlardır:

Giriş:

Her iki taraf, ilgi alanlarındaki haberleri aktiviteleri doğrultusunda paylaşmayı taahhüt ederler. Tarafların, bu haberleri kullanma, ayrıca içeriği bozulmamak ve kaynağı belirtilmek koşulu ile abonelerine iletme hakkı vardır.

A. HABER

Madde (1):AA, TAK'a Türkçe İnternet Haber Paketini KKTC'deki servislerinde kullanma hakkı verir. Giriş kısmında belirtilen alışverişin yapılabilmesi için AA, Türkçe İnternet Haber Paketi haberlerine erişim için TAK'a şifre vermeyi, üçüncü bir tarafa, kişiye veya kuruluşa verilmemesi koşulu ile taahhüt eder. AA, TAK'a kullanıcı adı ve şifreyi bu anlaşmanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren verir.

Madde (2):TAK, AA'ya Türkçe ve Rumca haberlerini AA'nın dünya genelindeki servislerinde kullanma hakkı verir. Giriş kısmında belirtilen alışverişin yapılabilmesi için TAK, Türkçe ve Rumca haberler sayfalarına erişim için AA'ya şifre vermeyi, üçüncü bir tarafa, kişiye veya kuruluşa verilmemesi koşulu ile taahhüt eder. TAK, AA'ya kullanıcı adı ve şifreyi bu anlaşmanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren verir.

Madde (3): Taraflardan hiçbirinin birbirinden aldığı bilgileri üçüncü bir tarafa internet, veri tabanları ya da bilgisayar ağları aracılığıyla verme ve dağıtma hakkı yoktur.

Madde (4): İki ajans, isteğe bağlı olarak, belirli olayların basında yer alan haberlerini diğerine iletir ve istekte bulunan taraf eğer gerekirse masrafları öder.

Madde (5):TAK, kullandığı haber içeriğini, anlamını ve niteliğini değiştirmemeyi taahhüt eder. TAK, müşterilerinin bu maddeye uymalarını sağlamak  için azami çaba gösterir.

Madde (6)AA, kullandığı haber içeriğini, anlamını ve niteliğini değiştirmemeyi taahhüt eder. AA, müşterilerinin bu maddeye uymalarını sağlamak için azami çaba gösterir.

Madde (7)TAK, kullanıcılarına ilettiği Anadolu ajansı haberler ve fotoğraflarına "Anadolu Ajansı? ibaresi ekler. TAK kullanıcılarının bu ibareyi eklemesini sağlar.

Madde (8)AA, kullanıcılarına ilettiği TAK haberlerine "TAK? ibaresi ekler. AA kullanıcılarının bu ibareyi eklemsini sağlar.

B. FOTO

Madde (9)TAK, AA'nın tanımlayacağı Fotoğraf Paketinden 1 ay içerisinde en fazla 75 tanesini indirebilir ve bu anlaşma süresince bunları haberleri içerisinde sınırsız sayıda kullanabilir.

Madde (10)AA, TAK'ın haber fotoğraflarından 1 ay içerisinde en fazla 75 tanesini indirebilir ve bu anlaşma süresince bunları haberleri içerisinde sınırsız sayıda kullanabilir.

Madde (11)TAK, AA'ya yukarıda bahsedilen fotoğraflarının AA'nın dünyadaki servisleri içinde editoryal olarak sınırsız çoğaltma, alıntılama ve dağıtma haklarını verir. AA, söz konusu fotoğrafları kendi web sitesinde ve fotoğraf servisinde AA/TAK logosu kullanarak yayınlar. AA, fotoğrafları bir başka web sitesi, veri tabanı ya da fotoğraf ajansına vermemeyi taahhüt eder.

Madde (12):AA, TAK'a yukarıda bahsedilen fotoğraflarının KKTC'deki TAK servisleri içinde editoryal olarak sınırsız çoğaltma, alıntılama ve dağıtma haklarını verir. TAK, söz konusu fotoğrafları kendi web sitesinde ve fotoğraf servisinde TAK/AA logosu kullanarak yayınlar. TAK, fotoğrafları bir başka web sitesi, veri tabanı ya da fotoğraf ajansına vermemeyi taahhüt eder.

Madde (13):AA, TAK'ın fotoğraflarını kullanırken, fotoğraf altı yazısının anlamını değiştirmemeyi taahhüt eder.

Madde (14):TAK, AA'nın fotoğraflarını kullanırken, fotoğraf altı yazısının anlamını değiştirmemeyi taahhüt eder.

C. İŞBİRLİĞİ

Madde (15):Taraflar birbirlerinin editörleri, meslek ve teknik uzmanları arasındaki temaslarla kendi tecrübelerini ve teknik yardımlarını birbirlerine aktarmayı kabul ederler. Karşılıklı eğitim ve ziyaretle ilgili ayrıntılar ortak dayanışma yoluyla saptanacaktır.

Madde (16):Taraflar, talep edilmesi halinde ve şartları sonradan belirlenmek kaydıyla karşılıklı personel değişimi ve personelin eğitimi konusunda ortak dayanışma yoluyla karar alacaktır. Alınan karar neticesinde taraflar tecrübelerini ve teknik imkanlarını birbirleri ile paylaşacaktır.

Madde (17):TAK, AA tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Savaş Muhabirliği Programı'na bir senede 5'ten fazla muhabir gönderdiği takdirde %10 indirim ile katılımcı olabilir.

Madde (18):TAK, AA'ya fotoğraflarını "Anadolu Images? üzerinden dağıtma hakkı verir. TAK, AA'nın Multi Medya servisi "Anadolu Images? daki materyalleri satın alma konusunda önceliğe sahip olacaktır. TAK materyallerinin Anadolu Images üzerinden satışında %20 pay alacaktır.

D. GENEL HÜKÜMLER

Madde (19)İki ajans arasında bu anlaşmanın uygulanmasından doğabilecek anlaşmazlıklar işbirliği ruhu içinde ikili istişarelerle çözülecektir.

Madde (20)Bu anlaşmanın süresi 1 yıldır ve tarafların anlaşmanın bitiş süresinden 15 gün önce günce yazılı olarak bildirimde bulunması halinde 1 yıllığına yenilenebilir. Bu anlaşma bundan önce yapılmış olan bütün anlaşmaları, protokolleri ve ortak açıklamaları hükümsüz kılar ve daha önce imzalanan tüm anlaşmaların, protokollerin ve ortak açıklamaların yerine geçer. İki taraf bu anlaşma maddelerinin geçerliliğini kabul eder.

Madde (21)Bu anlaşma Türkçe olarak iki kopya hazırlanmıştır, her birinin yasal geçerliliği aynıdır ve imzalanmasının ardından yürürlüğe girer. Anlaşma'nın maddelerinin yorumlanmasından doğabilecek herhangi bir yanlış anlama ya da uyuşmazlıktan, Türkçe anlaşma temel alınacaktır.?

(RU/ÖK) FOTOĞRAFLI

 
13 Haziran 2014 Cuma 22:52
Okunma: 700
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu