Ana Sayfa » Kıbrıs » Tak Yasası'nın Maddeleri Oybirliğiyle Kabul Edildi

Tak Yasası'nın Maddeleri Oybirliğiyle Kabul Edildi

Yasanın Genelinin Oylaması Pazartesi Günü Yapılacak

 
 
Tak Yasası'nın Maddeleri Oybirliğiyle Kabul Edildi
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasa Tasarısı'nın maddelerini oybirliğiyle kabul etti. Tasarının geneli,  ivediliği olmadığı için Meclis'in yaz tatili öncesi son toplantısını yapacağı 11 Temmuz Pazartesi günü oylanacak.  

Denetim günü olmasına rağmen partilerin mutabakatıyla bugünün gündemine eklenen TAK Yasa Tasarısı, tüm partilerden onay aldı.

1973'te kurulan ancak yasasına 1983'te kavuşan TAK'ın yeni yasasıyla Ajansın kuruluş, görev ve yetkileri, yönetim ve mali konuları ile kadro ve hizmet şemalarını günün koşullarına uygun olarak yeniden düzenlenmesi; ayrıca habercilik görevini yerine getirirken uyması gereken evrensel kuralların da belirlenmesi amaçlanıyor.

SERDAROĞLU

İdari ve Sosyal İşler Komitesi Başkanı, UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu, komite raporunu okumasından sonra yasanın hayırlı olmasını diledi ve bu yasa için muhalefetle birlikte çalıştıklarını ve oybirliğiyle onayladıklarını söyledi.

Tasarıyla ilgili ilk sözü alan, Komite Başkan Vekili de olan CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, TAK Yasası'nın geçmesinin çalışanların hayrına olması ümidini ifade etti.

TAK'ın basının en önemli parçalarından biri olduğunu belirten Adem, hükümetleri döneminde TAK hizmetlerinin ücretli yapıldığını ancak UBP'nin iktidara gelmesiyle bunun değiştiğini kaydederek, kendilerinin bu kararı alırken basını zora sokmak gibi bir niyetleri olmadığını söyledi.

Yerel işgücünün istihdamını teşvik projesi kapsamına basının da alınmasının olumlu bir tavır diye niteleyen Adem, "Basın yayın organlarımızı beslemek lazım. Demokrasiyi ne kadar içselleştirebilirsek o kadar yaygın fikir tartışmaları yaratır ve daha doğrulara ulaşabilir, görüşlerde yakınlaşma sağlayabiliriz" dedi.

Basın özgürlüğünün herkese lazım olduğunu ifade eden Adem, basında çalakalem herkesin, önüne gelene çamur attığını; dava edilince de ad değiştirdiğini belirterek, bütün medyanın yeniden değerlendirilmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

Sonay Adem, Basın İş Yasası'nın dünyada örnek gösterilen önemli bir yasa olduğunu ifade ederek, yasanın bütün maddeleriyle tüm medya kuruluşlarında uygulanması için adım atılması gerektiğini söyledi.

Takibi zor olsa da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile diğer kurumların adım atması gerektiğini belirten Adem, yeni yasalar içselleştirilene kadar bazı aksaklıklarla yürüdüğünü ancak Basın İş Yasası'nın üzerinden zaman geçtiğini dile getirdi ve artık tam uygulanması koşullarının yaratılmasını istedi.

Adem, TAK'ta Basın İş Yasası'nın bir madde hariç uygulandığını kaydederek, yasanın, 18 sözleşmeli TAK personelinin kadrolanması için önem taşıdığını belirtti.

TAK'ın yeni bir binaya kavuşturularak daha iyi koşullarda çalışmasının sağlanması gerektiğini ifade eden Sonay Adem, kadro sayısının da 81'e çıktığını anlattı.

TAK Yönetim Kurulu'nda ana muhalefet temsilcisinin de bulunması konusunda varılan uzlaşı nedeniyle iktidara teşekkür eden Adem, şöyle devam etti:

"Denetime açık olunca daha rahat ve daha iyi çalışabilirsiniz diye düşünüyorum. TAK yasasındaki değişiklikler çalışanların talepleriyle yapıldı. Bu yasayla sözleşmeliler kadrolanınca maaşlarında bir düşüş olacaktır. Ama ardından terfi sınavlarının zamanında açılması ve maaşların eski düzeylerine gelmesi sağlanabilir. Biz de bu konunun takipçisi olacağız. Dışişleri Bakanı da münhaller konusunda söz vermiştir.

Ümit ederim TAK zaman zaman muhalefete dönük kısmi haber atlama noktalarından da kurtularak daha eşit düzeyde bir haberciliğin sağlanmasıyla ilgili gerekli özeni gösterir. Ama BRT ile TAK'ı aynı kefeye koymam."

Adem, CTP'nin TAK Yasa Tasarısı'na olumlu oy kullanacağını da sözlerine ekledi.

ÇAKICI: "EDİTÖRYAL BAĞIMSIZLIK DA EKLENMELİ"

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, TAK Yasası'nın uzun zamandır beklenen ve üzerinde çalışılan bir yasa olduğunu, uzlaşma sağlanmasına sevindiklerini söyledi.

Çakıcı, TAK'ta daha sistematik, düzgün, bağımsız gazetecilik yapılmasının; toplumu, halkı bilgilendiren bir yasa çıkmasının herkesin dileği olduğunu ifade etti.

Editöryal bağımsızlığın çok önem taşıdığını kaydeden Mehmet Çakıcı, zaman zaman TAK'la bazı mağduriyetler yaşadıklarını, yanlış anlaşılmalar olduğunu belirtti.

Uzun yıllardır kadrosuz çalışan personelin mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini aktarıp Dışişleri Bakanı'na özverili çalışmaları için teşekkür eden Çakıcı, yasanın uygulanmasını takip edeceklerini söyledi.

TAK Yasası'nda bütçe kontrolörü kadrosu bulunmadığını belirten ve bunun sakıncalar doğuracağını dile getiren Mehmet Çakıcı, editöryal bağımsızlık konusunun olmamasını da büyük bir eksiklik olarak gördüğünü ifade etti.

Çakıcı, editörlerin yukarıdan daha az baskı alması için editöryal bağımsızlığın önemli olduğunu; bu amaçla bir madde önereceğini açıkladı.

UBP'nin halka doğruları söylemediğini savunan Mehmet Çakıcı, "UBP şu anda halka ihanet içindedir, KTHY'yi batırmak, 700 insanımızı mağdur etmek, DAİ ve DAK'ı TC Doğa Koleji'ne devretmek gibi yasa dışı işler içindedir" dedi.

Çakıcı, icraatları nedeniyle eleştirdiği hükümetin 30 Eylül'e kadar istifaya zorlanarak durdurulması gerektiğini söyledi.

Bugün yaptıkları eyleme değinen Mehmet Çakıcı, katılımcıları artırmayı amaçladıklarını, eylemlerini de siyahla simgelediklerini anlattı.

SOYER

CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, TAK yasasının önemli bir yasa olduğunu kaydederek, hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

TAK'ın uzun yıllardır özveriyle hizmet yaptığını kaydeden Soyer, "Sayın (Kemal) Aşık'ın adını anmazsak vefasızlık yapmış oluruz" dedi.

Soyer, TAK'ın Kıbrıs Türk halkının enformasyon alanında önemli bir ihtiyacına cevap verdiğini belirterek, eleştiri oklarının da her zaman üzerinde olmasının doğal olduğunu, kimseye öfke duymamak gerektiğini söyledi.

Bu yasayla TAK'a bir çerçeve geldiğini ifade eden Ferdi Sabit Soyer, ek mesai uygulaması nedeniyle TAK'ın aktif habercilikte bir kısım sıkıntılar yaşandığını; araç gereç açısından her zaman desteklenmesi, modern habercilik için geliştirilmesi gerektiğini anlattı.

Soyer, TAK haberlerinin gazetelerde TAK mahreciyle kullanılmamasının çok ayıp ve insan emeğine saygısızlık olduğunu belirtti.

IMF Başkanı'na yapılanın, manipülatif haberciliğin en iyi örneği olduğunu ve benzerlerinin burada da yapıldığını kaydeden Soyer, Başbakanlığı döneminde en çok BRT'de yayımlanan programlarda eleştirildiğini; bundan hiç gocunmadığını ifade etti.

Ferdi Sabit Soyer, hükümetleri döneminde basın ve sivil toplum alanında önemli gelişmeler sağlandığını; Basın Kartı Komisyonu'nun da basın örgütlerinin yetkisine verildiğini anlattı.

Bir gazetenin künyesiz çıktığını ve bunun yasalara aykırı olduğunu belirterek, Başbakan'ın buna karşı önlem almasını isteyen Soyer, bunu bir sol grup yapsa farklı davranılacağını kaydetti.

Soyer, editöryal bağımsızlığa inandığı için Başbakanlığı döneminde Yenidüzen'de çıkan eleştirilere tahammül ettiğini anlattı.

"DEVLET İLAN TÜZÜĞÜ VE YÖNETMELİĞİ ÇIKARILMALI"

CTP Gazimağusa Milletvekili Soyer, devlet ilan tüzüğü ve yönetmeliği çıkarılmasını da önerdi ve kendi dönemlerinde bu yönde başlatılan çalışmanın yarım kaldığını; bu düzenlemeyle devlet ilanlarının basında kriterlere göre yer alması gerektiğini anlattı.

Gazetelerin, Türkiye gazetelerinin önemli bir fiyat rekabeti altında olduğunu ifade eden Soyer, matbaaların desteklenmesi için okul kitaplarının topyekün ülkede basılmasını istedi.

TAK'ta çalışanlara başarı dileyen Soyer, onların en azından bir güvencesi olduğunu ancak özel medya kuruluşlarındakilerin hiçbir güvencesi olmadığını söyledi.

Soyer, Basın İş Yasası'nın hayata geçmesi için medya organlarının güçlenmesi gerektiğini kaydetti.

El-Sen'in dünkü eylemiyle Maliye Bakanlığı'nın elektriğini kesmesini de değerlendiren Soyer, devlet kurumlarının elektrik harcamalarını ödemesi gerektiğini vurguladı.

Soyer, özel bir kurs, dershane ve okul kapatılacaksa Eğitim Bakanlığı'ndan onay alması gerektiğini belirterek, DAÜ'de üniversite öncesi eğitim kurumlarının Doğa grubuna devriyle yasa dışı iş yapıldığını söyledi.

ÖZGÜRGÜN

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, TAK Yasası için çalışma yapan tüm milletvekillerine, sendika ve sivil toplum örgütlerine teşekkür etti.

1983'te yürürlüğe giren TAK Yasası'nın 28 yıldan sonra çağın gerisinde kalmış bir yasa olarak durduğunu belirterek, bu kadar yıl kapsamlı bir değişiklik yapılamadığını anlatan Özgürgün, devletin resmi haber ajansı hizmeti veren TAK'ın çağın dışında bir yasayla yönetilmesinin önemli bir sorun yarattığını söyledi.

Özgürgün, güzel bir yasa tasarısı hazırlandığını kaydederek, TAK çalışanlarının haklarının somutlaştığını belirtti.

Yasadaki yayın ilkelerinin en çağdaş ölçütlerle belirlendiğini ifade eden Bakan Özgürgün, yansızlık ve diğer ilkelerin eklendiğini; yönetim kuruluna da çalışanların örgütlü olduğu sendikanın temsilcisinin de eklendiğini belirtti.

Bakan Özgürgün, TAK'taki haberlerde dengeye çok özen gösterildiğini; personel eksikliği nedeniyle tüm haberlerin izlenemediğini söyledi.

Hüseyin Özgürgün, "Benim TAK'a hiçbir müdahalem yok, siyasi hiçbir müdahale yok. Olan sıkıntılar da bilin ki TAK'ın kendi iç sıkıntılarındandır. Bu yasada çok çağdaş düzenlemeler var. Bu meclisten çıkan en güzel yasalardan biri. 28 yıllık bir yasayı yürürlükten kaldırıyor. Gönül ister ki meclis tüm yasalarda bunun gibi çalışarak en iyisinin çıkarsın" dedi

ANGOLEMLİ

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli ise, "Bugün Mağusa'da yüzlerce aile ne yapacağını bilemez hale düşürüldü, binlerce öğrenciyi mal gibi kullanmaktadırlar" diyerek, Doğu Akdeniz İlkokulu ve Koleji için kayıt başlatan Doğa Kolej'in velilere ayın 12'sine kadar süre tanıdığını, ilgili bakanın buna bir şey demesi gerektiğini söyledi.

DÜRÜST

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, kayıt için tarih verilmesinin doğal olduğunu belirterek, özel okulların ücretinin olmasının da doğal olduğunu ancak DAK'taki ücretlerden daha yüksek olmaması gerektiğini ifade etti.

Dürüst, Doğu Akdeniz Koleji'nde çalışan 92 öğretmenden 80'inin Doğa Koleji'nde çalışmak için başvurduğunu, öğrencilerin de bu okula kayıt yaptırdığını kaydetti.

Bakanlığın tüm işlemlerini hukukçu görüşüyle yaptığını belirten Bakan Dürüst, DAÜ'deki olayla ilgili savcılıktan da sözlü görüş aldığını açıkladı.

Yerinden söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Başsavcılık'tan yazılı görüş alması gerektiğini belirterek, eleştirilerde bulundu.

Bakan Kemal Dürüst, tüzük gereği kapatılması halinde öğrencilere bir yıl önceden yazılı bilgi verilmesi veya bir alternatif gösterilerek mağduriyet yaşatılmaması gerektiğini söyledi.

ADEM

CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem de, özelleştirme ve Ankara'da açılan ihalelere karşı çıkan Müteahhitler Birliği'nin gelecek Çarşamba araçlı eylem kararı aldığını belirterek, müteahhitlerin sorunlarına değindi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Türkiye'den gelecek suyla ilgili ihalenin Türkiye'den bir firmaya verildiğinin doğru olmadığını açıkladı.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı yeniden söz alarak editöryal bağımsızlık konusunun TAK Yasası'na konulması talebini yineledi.

DAÜ konusunda Başsavcı'yla görüştüğünü ve Başsavcı'nın Vakıf Yöneticiler Kurulu'nun yetkisi olmadığını söylediğini bildiren Çakıcı, Eğitim Bakanlığı'nın bu konuda Başsavcılık'a yazı yazmasını ve konuyu netleştirmesini istedi.

DAK öğretmenlerinin 80'inin Doğa Koleji'nde çalışmak için başvurmasının nedeninin çaresizlik olduğunu ifade eden Mehmet Çakıcı, "Bu hükümetten kurtulmamız lazım" dedi.

Konuşmaların ardından TAK (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasa Tasarısı madde madde görüşüldü.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, yasanın 2. maddesinin tefsirler bölümüne editöryal bağımsızlıkla ilgili bir tanım eklenmesini önerdi.

Bu sırada söz alan CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, Basın İş Yasası'nda var olan editöryal bağımsızlığın tüm basını kapsadığını söyledi.

Daha sonra Çakıcı'nın önerisi oylandı ve oyçokluğuyla reddedildi.

4. maddede yeniden söz alan Çakıcı, her yerde olması gereken editöryal bağımsızlığın Basın İş Yasası'nda yer aldığını ama her yerde uygulanmadığını kaydetti.

Çakıcı'nın buradaki önerisi de oyçokluğuyla kabul edilmedi.

Daha sonra TAK Yasası'nın maddeleri okundu ve tümü de oybirliğiyle onaylandı.

Böylece Meclis Genel Kurulu, bugünkü çalışmalarını tamamladı. Meclis Genel Kurulu, yaz tatili öncesi son toplantısını 11 Temmuz Pazartesi günü yapacak.

 


TAK
 
7 Temmuz 2011 Perşembe 21:52
Okunma: 438
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu