Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "Takke Düştü..."

"Takke Düştü..."

Güney Kıbrıs'ta yayınlanan Alithia gazetesi, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Son Günlerde Gerek Türk Medyasına Verdiği Mülakatta Gerek Rum Tarafındaki Çeşitli Etkinliklerde Yaptığı Açıklamaları "Takke Düştü" Sözüyle Yorumladı.

 
 

haberi; "Hristofyas'ın Söyleşisi Ve Konuşması...  Takke Düştü" Başlığıyla Manşete Çeken Gazete, "Takke Düştü" Yorumuna, Rum Yönetimi Başkanı'nın; Güney Kıbrıs'ta Yarattığı "Adil Toplumdan" Sonra Şimdi De Avrupa'da "Adil Toplum Yaratmak İsteği", Üçlü Görüşmeye Gitmeme Tehdidinde Bulunup Sonra Sözünü Geri Alması, Doğalgazı Türkiye Üzerinden İhraç Etme Fikri Ve Çıkan Sansasyondan Sonra Geri Adım Atarak Ab Savunma Bakanları Gayrı Resmi Toplantısının Güney'de Düzenlenmesini Kabul Etmesini Gerekçe Gösterdi.
gazete, "Başkan Hristofyas Artık Avrupa'ya Ortaçağ Zihniyetiyle Yaklaşıyor. Dün Paralimni'de; Ab'yi, Kurumlarını Ve Aldığı Kararları Aşağılayarak, Kıbrıs'ın Devralmaya Hazırlandığı Dönem Başkanlığının 'onurlu Arabuluculuk' Rolünü İptal Etti" İfadesini Kullandı.
gazete, Ankara'nın, Güney Kıbrıs'ın Ab Dönem Başkanlığını Devralacak Olmasına İlişkin Bilinen Görüşlerini Tekrarlayarak; Kıbrıs Sorununda Önümüzdeki Şubat Veya Mart'ta Uluslararası Konferans Düzenlenmesi Konusunu Yeniden Gündeme Getirirken, Hristofyas'ın "Hürriyet" Gazetesine Verdiği Söyleşinin Türkiye'de Sansasyon Yarattığını Yazdı.
okurlarına; Bahse Konu Söyleşide Hristofyas'ın, Ankara'yı "Çözümün Anahtarı" Olarak Niteleyerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Görüşmek İçin Türkiye'ye Gitmeye Hazır Olduğunu Söyleyerek, "Sayın Erdoğan Davet Ederse Derhal Giderim. Erdoğan, Dinî Nedenlerden Dolayı Rakı Veya Başka (Alkollü) Bir Şey İçemiyor Ancak Ben Kahve De, Rakı Da, Herhangi Başka Bir Şey De İçebilirim. İstanbul'a Da Ankara'ya Da Gidebilirim" Dediğini Aktardı.
gazete Söyleşinin Doğalgazla İlgili Bölümünde "Doğalgaz Türkiye Üzerinden Satılabilir Ama Bu İkinci Dereceli Mesele", Başka Bir Bölümünde De "Kıbrıs Ne Yunanistan'a Ne De Türkiye'ye Aittir. Anavatanlar Bizi Rahat Bıraksın, Çözüme Katkı Yapsınlar" Sözlerini Öne Çıkaran Gazete, Rum Siyasilerin Hristofyas'ın; Bugünkü Şartlar Altında New York'a Gidilmesinin Bir Manası Olmayacağı Açıklaması İle Hürriyet'e Verdiği Söyleşide Yaptığı Saptamaları "Geç Kalmış Saptamalar" Olarak Nitelediklerini Kaydetti.
siyasi Partiler: "Hristofyas'ın Saptamaları Çok Geç Kalmış"
habere Göre, "İlk Başta, İlk Üçlü Görüşmeyi Kabul Ettiği Zaman Disi 'ya Çok İyi Hazırlanmış Olalım Veya Böyle Bir Görüşmeden Kaçmanın Yollarını Bulalım' Demişti" Diyen Disi Başkanı Nikos Anastasiadis, Hristofyas'ın Şu Ana Kadar Elde Edilenleri Rum Ulusal Konseyi İle, Değilse Hazırda En Azından Siyasi Parti Başkanlarıyla İstişare Etmesi Gerektiğini Belirterek, "Ancak Maalesef Bilgisiziz" Dedi.
Hristofyas'ın Vizyonunu Anlatmak İçin Tc Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'la Görüşme Arzusunu Da Yorumlayan Anastasiadis, "Bunlar Milli Davamıza Hizmet Etmeyen Dileklerdir. Bu, Bosforus Veya Başka Bir Yerde Görüşme Dilekleri Bana; Davaya Hizmet Etmemekle Kalmayıp Aksine; Bir Değer Kaybı (Devalüasyon) Ve Hatta - Başka Bir Şey Demeyim - Kıbrıs Cumhuriyeti'ni Tanımadığı İçin Başkan Hristofyas'la Görüşme Niyetinde Olmayan Türk Başbakan'a Bir Yalvarma Anlamı Taşıdığı İzlenimi Verdi" İfadesini Kullandı.
edek Ve (Rum Meclis) Başkanı Yannakis Omiru, Hristofyas'ın New York'taki Üçlü Görüşmenin Bir Manası Olmadığı Açıklamasının Çok Geç Kalmış Bir Açıklama Olduğunu Söyledi. Ortaya Çıkan Soru İşaretinin; Daha Önceki New York Görüşmesinde, Bazı Şartlar Koşmadan Yeni Üçlü Görüşmeyi Kabul Etmesi Olduğunu Söyleyen Omiru, Ulusal Konsey'de İstişare Ve Kararların Birlikte Şekillendirilmesinin İvedi Bir Zaruret Olduğuna Vurgu Yaptı.
euro.ko Başkanı Dimitris Şilluris, Kıbrıs Sorununda Şekillenen Olguları Yorumlarken, "Başkan Hristofyas'ın, Müzakerelerin Kanserleştiği Açıklaması Bizim Tarafın; Müzakerelerdeki Olumsuz Gelişmelerin Etkilerini Göğüsleyebilmek İçin Alternatif Strateji Hazırlamasını Gerektirir. Muhtemel Türk Planlamalarını Başarıyla Göğüsleyebilmek İçin Bizim Tarafın Şimdi Kendi Adımlarını Belirlemesi Şarttır" İfadelerini Kullandı.
haravgi, Hristofyas'ın Türk Medyasına Verdiği Söyleşiyi "Sayın Erdoğan'la Görüşmeye Hazır... Başkan Hristofyas İlerleme Olmadan New York'taki Görüşmenin Bir Manası Olmadığına Vurgu Yapıyor" Başlığıyla İktibas Etti.
gazete, Haberinin "Anastasiadis'ten 'evet, Ama... Disi Başkanı Kıbrıs Sorununda Uluslararası Konferansta Israrlı" Başlığıyla Ayırdığı Bölümünde Disi Başkanı Anastasiadis'in Açıklamasına Yer Verdi Ve Hristofyas'ın Erdoğan'la Görüşme Arzusunu Küçümsemeye Çalıştığını Yazdı.
stefanu: "Başkan Türk Kamuoyuna Seslenirken Anastasiadis Mesajların Ağırlığını Sıfırlamaya Çalışıyor"
habere Göre, Rum Sözcü Stefanos Stefanu, Anastasiadis'in Sözlerini Yorumlarken; "Başkan Hristofyas Söyleşileri İle Türk Kamuoyuna Seslenirken Sayın Anastasiadis'in Verilen Mesajların Ağırlığını Sıfırlamaya Çalışması Paradokstur. Bu, Kıbrıs Sorununun Çözümü İçin Verdiğimiz Mücadeleye Hiçbir Şekilde Hizmet Etmez" Dedi.
"Tayyip, Görüşelim..."
Hristofyas'ın Türk Medyasına Verdiği Söyleşiyi Fileleftheros "Başkan, Erdoğan'la Görüşmek İstiyor... Yunanistan'la Türkiye'yi, Eoka İle Tmt'yi Denk Tutuyor" Başlığı Altında Özetledi; Politis İse "Tayyip, Görüşelim... Hristofyas'tan Türk Liderliğine Doğalgaz, Ab, Kıbrıs Sorunuyla İlgili Mesajlar" Başlığıyla Yansıttı.
politis, Hristofyas'ın İlgili Söyleşide; Rum Tarafının Kıbrıs Sorunundaki Tezlerini "Doğru İzah Etmek İçin" Erdoğan'la Gizli Görüşme İstediğini Vurguladı.
Hristofyas: "Ab'de Ağır Bir Demokratik Eksiklik Var"
öte Yandan Alithia; "Hristofyas Avrupa'da Kamçı... Başkan 'melek Kanatları Ortaya Çıkıyor' Dedi Ve 'onurlu Arabulucu' Rolünü Tamamen İptal Etti" Başlıklı Haberinde, Hristofyas'ın Avrupa'ya Artık Neredeyse Ortaçağ Zihniyetiyle Yaklaştığını, Dün Paralimni'deki Bir Açılışta Yaptığı Konuşmada Ab'yi, Kurumlarını Ve Aldığı Kararları Bir Kez Daha Aşağılayıcı Konuştuğunu Yazdı.
habere Göre, "Hristofyas, Ab'de Ağır Bir Demokratik Eksiklik Olduğunu, Bu Eksikliğin Ekonomik Krizle Birlikte Şimdi Daha Da Ağırlaştığını Ve Çalışanların Omuzlarına Yüklendiğini Düşünüyor". Hristofyas, Paralimni'deki Etkinlikte, Metin Dışında Yaptığı Konuşmada; Ab'yi "Vatandaşın Gözüne Sıcak Bakacağına Krizin Etkilerini Omzuna Yüklemekle" Suçladı.
son Aylarda Ab'de Cereyan Eden Gelişmelerin, Yaklaşımını Tamamen Haklı Çıkardığını Söyleyen Hristofyas, Rum Tarafında İlk Kez Kendisinin "Ab Melek Kanatları Olan Bir Örgüt Değildir" Dediğini Hatırlattı. Hristofyas, "Bugün Melek Kanatları Ortaya Çıkıyor, Toplumsal Adalet Şart..." Dedi.
gazete, Ancak Hristofays'ın Açıklamasında, "Son Dört Yıldan Beridir Ab'de Alınan Bütün Kararlara Şahsının Da Katıldığını Söylemeyi Unuttuğunu" Belirtti.
gazete, Güney Kıbrıs'ın Ab Dönem Başkanlığını Devralmasına Aylar Kalmışken Ve Hatta 1 Ocak 2012 İtibarıyla Savunma Ve Güvenlik Konularına Başkanlık Ediyorken, Hristofyas'ın Bu Söylediklerinin Özellikle Önem Kazandığına Vurgu Yaptı.
fileleftheros, Hristofyas'ın Paralimni'de Yaptığı Konuşmayı "Başkan Hristofyas... Ab'de Çok Şeyin Değişmesi Gerek" Başlığı Altında Özetledi.
gazete, Hristofyas'ın, Ab'de Çok Şeyin "Düzeltilmesi" Gerektiğini, Daha Adil Bir Ab Olabilmesi İçin Brüksel'in Vatandaşa Yaklaşması, Avrupa'da Sosyal Uyum Tedbirleri Alınması Gerektiğini Söylediğini Yazdı.
Hristofyas Geri Adım Attı, Ab Savunma Bakanları Gayrı Resmi Toplantısı Güney'de Yapılıyor
bu Arada Alithia; "Kasulidis'in Müdahalesi Hristofyas'ın Planlarını Değiştirdi" Başlıklı Haberinde, Disi'li Avrupa Milletvekili Yannakis Kasulidis'in Israrlı Müdahalesinin İşe Yaradığını, Dün Rum Başkanlık Köşkü'nde Gerçekleştirilen Olağanüstü Toplantıda Alelacele; Güney Kıbrıs'ın "Ab Dönem Başkanlığında, Ab Savunma Bakanları Konseyi Gayrı Resmi Toplantısının Rum Tarafında Gerçekleştirilmesine Karar Verildiğini" Bildirdi.
fileleftheros; "Nihayetinde Savunma Bakanları Toplantısı Yapılacak... Hristofyas: 'başkan'ı Suçlamak İçin Fırsat Kollayanlar Var'... 'bize, Nato'ya Girin Demeyecekler'" Başlıklı Haberinde, Hristofyas'ın; Güney Kıbrıs'ın, Danimarka'nın Dönem Başkanlığı Sırasında Yapılacak Savunma Bakanları Gayrı Resmi Toplantısı'nı Güney'de Düzenleme Görevini Üstleneceğini Açıkladığını Yazdı.
habere Göre, Toplantıyla İlgili Tavrı Konusunda Söylenenler Hakkındaki Yorumu Sorulan Hristofyas, "Aman, Suçlamak İçin Bahane Arayan Bulur. Çünkü Başkan'ı Ve Hükümeti Suçlamak İçin Fırsat Kollayanlar Var. Mesele Yok. Olgular Her Zaman Nasıl Oluyorsa, Öyle Olacak" Dedi.
ab Dönem Başkanı Danimarka'nın Avrupa Ortak Savunma Ve Güvenlik Politikası Toplantılarına Katılmayı Reddettiği İçin Toplantıyı Genellikle Bir Sonraki Dönem Başkanının Düzenlediğini Hatırlatan Hristofyas, "Bizim Yükümlülüğümüz Kendi Dönem Başkanlığımız Çerçevesinde Bir Resmi Görüşme Yapmaktır Ki Bunu Yapacağız. Nato Genel Sekreteri'nin De Katılacağı Toplantının Düzenlenmesini Başkan'ın Reddettiği Söylentisi Tamamen Hayal Ürünüdür. Buraya Gelseler, Her Halükarda Bize Nato'ya Girin Demeyecekler" Dedi.

 
5 Ocak 2012 Perşembe 13:00
Okunma: 573
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu